Добавил:
Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Уроки Хімії / Старовойтова I. Ю. Хімія . Розробки уроків для 7 класу

.pdf
Скачиваний:
19
Добавлен:
21.09.2023
Размер:
507.13 Кб
Скачать

Клас

Дата проведення уроку

 

 

Урок 29

тема. Поняття про оксиди. Окиснення. Горіння. Умови виникнення та припинення горіння

Цілі: розширити уявлення про оксиди як продукти горіння, процес горіння, мимовільне окиснення; пояснити умови виникненнятаприпиненнягоріння,механізмдіїзасобівпожежогасіння, заходи протипожежної безпеки в побуті й на виробництві;розвивативмінняскладатирівнянняхімічних реакційвзаємодіїкиснюзпростимиречовинами;поглибити знання про склад складних речовин на прикладі оксидів; удосконалювати навички складання бінарних сполук.

Тип уроку: поглиблення знань.

Форми роботи: групова та індивідуальна форми роботи, бесіда. Обладнання: періодична система хімічних елементів, опорна схема

«Кисень».

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань

Клас поділяється на групи, кожна група одержує завдання за вивченим матеріалом.

Група 1

1.Розкажіть про поширення Оксигену в природі.

2.Допишіть рівняння реакцій і розставте коефіцієнти:

а) Mg +O2

б) HgO →

Група 2

1.Розкажіть про будову молекули кисню, його фізичні властивості.

2.Допишіть рівняння реакцій і розставте коефіцієнти:

а) N2 +O2

б) KNO3

Група 3

1.Розкажіть про хімічні властивості кисню.

2.Допишіть рівняння реакцій і розставте коефіцієнти:

а) S +O2

б) KMnO4

Група 4

1.Розкажіть про лабораторні способи одержання кисню.

2.Допишіть рівняння реакцій і розставте коефіцієнти:

а) Zn +O2

б) H2O2

Група 5

1.Розкажіть про застосування кисню.

2.Допишіть рівняння реакцій і розставте коефіцієнти:

а) P+O2

б) H2O →

Один представник кожної групи усно відповідає на теоретичне запитання, другий записує рівняння реакції у вигляді стовпчика: реакції сполучення, реакції розкладу.

ІІІ. Підбиття підсумків роботи груп, оцінювання

IV. Поглиблення знань

На дошці записані два стовпчики хімічних рівнянь. Один стовпчик характеризує способи одержання кисню (учні визначають, який саме), другий — хімічні властивості кисню.

61

yy Як називаються продукти горіння простих речовин у кисні? (Оксиди) yy Назвіть оксиди, записані на дошці.

(Учні по черзі називають оксиди.)

yy А чи можуть горіти складні речовини? (Так, наприклад, папір, тканина,

бензин, природний газ. Природний газ містить складну речовину метан CH4 Під час горіння утворюються два оксиди:

CH2 +2O2 → CO2 +2H2O )

Висновок. Кожен елемент, що входить до складу складної речовини, утворює оксид.

yy В якому випадку горіння відбувається швидше: у чистому кисні чи на пові-

трі? (У чистому кисні)

А без доступу повітря горіння неможливе взагалі.

yy Папір добре горить. А чому наші зошити не загоряються зараз? (Необхідно внести їх у вогонь, тобто нагріти. Для кожної речовини існує температура, за якої вона загоряється, наприклад, для дерева ця температура становить близько 270 °С, для вуглецю — 350 °С, для білого фосфору — близько 40 °С, для азоту — близько 2500 °С)

Така температура називається температурою загоряння.

yy Отже, які умови мають виконуватися для виникнення горіння? (Нагріван-

ня речовини до температури загоряння і наявність кисню)

yy А як зупинити процес горіння? (Перекрити доступ кисню. Остудити речовину до температури, нижчої за температуру загоряння)

yy Які засоби гасіння пожеж ви знаєте? (Вогнегасники, пісок, вода та ін.) Деякі речовини можуть повільно окиснюватися під впливом повітря без

температури загоряння. Наприклад, залізо іржавіє, срібло вкривається сірим нальотом. Такий процес називають мимовільним окисненням.

V. Закріплення вивченого матеріалу

Завдання 1. Складіть рівняння горіння запропонованих нижче речовин і розставте коефіцієнти:

4B +3O2 →2B2O3 2Hg +O2 →2HgO

2H2S +3O2 →2H2O +2SO2

Завдання 2. Обчисліть масові частки Оксигену в одержаних оксидах і розташуйте їх у порядку зростання масової частки Оксигену.

3.B2O3 : ω(B) = 7048 = 68,5%

1.HgO: ω(Hg) = 21616 =7,4%

4.H2O: ω(H) = 1816 = 88,9%

2.SO2 : ω(S) = 3264 =50%

VI. Підбиття підсумків

Сьогодні ми дізналися, що реакцією горіння можна керувати. У кожної речовини є температура загоряння. Наприклад, для Na або P вона дуже низька, ці речовини називаються легкозаймистими й повинні зберігатися у відповідних умовах відповідно до правил техніки безпеки.

Підбиваємо підсумки уроку. Виставляємо оцінки.

VII. Домашнє завдання

Прочитати параграф, відповісти на запитання, повторити фізичні та хімічні властивості кисню.

Творче завдання. Підготувати повідомлення про кругообіг Оксигену в природі, використання кисню та його біологічну роль.

62

Клас

Дата проведення уроку

 

 

Урок 30

тема. Кругообіг кисню в природі. Використання кисню, його біологічна роль

Цілі: узагальнитийсистематизуватизнанняучнівпрохімічний елемент Оксиген і просту речовину кисень; розглянути поширення кисню в природі, кругообіг кисню в природі; з’ясуватибіологічнуролькисню;визначитирівеньзасвоєнняосновнихпонять,навичокскладанняхімічнихрівнянь, що відбивають хімічні властивості кисню.

Тип уроку: засвоєння і систематизація знань.

Форми роботи: фронтальне опитування, робота з підручником, робота зі схемою«Кругообігкиснювприроді»,письмовасамостійна робота.

Обладнання: періодична система хімічних елементів, схема «Кругообіг кисню в природі».

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань

Фронтальне опитування. Заслуховування повідомлень учнів yy Який елемент утворює просту речовину кисень?

yy Де в природі поширений Оксиген? (Заслуховуємо повідомлення учнів.)

yy Який вплив має кисень на живі організми?

(Заслуховуємо повідомлення учнів, аналізуємо й узагальнюємо.) yy На які процеси витрачається кисень живими організмами?

yy Де використовується кисень?

(Заслуховуємо повідомлення учнів, аналізуємо, узагальнюємо.)

ІІІ. Засвоєння нових знань

Розгляньмо схему кругообігу кисню в природі. У ній є всі ланцюжки, які ми обговорювали. Загалом її можна представити так:

yy Дихання, розкладання органічних речовин. yy Викиди заводів і фабрик.

yy Викиди автомобілів, літаків, іншої техніки. yy Переробка вуглеводневої сировини.

IV. Перевірка знань

Письмова самостійна робота за варіантами

Варіант I

1. Запишіть рівняння реакції горіння в кисні, розставте коефіцієнти.

а) S; б) Mg.

2. Обчисліть масову частку елементів в одержаних оксидах.

63

3. Складіть формули оксидів за валентністю.

а) CxOy;

б) AlxOy;

в) NaxOy

 

4. Розставте коефіцієнти в рівняннях реакцій.

а) Si +O2 → SiO2 б) KClO3 → KCl+O2 в) H2S +NaOH →Na2S +H2O

5. Опишіть умови виникнення горіння і способи запобігання пожежам.

Варіант II

1. Запишіть рівняння реакції горіння в кисні, розставте коефіцієнти.

а) С;

б) Zn.

2.Обчисліть масову частку елементів в одержаних оксидах.

3.Складіть формули оксидів за валентністю.

а) CxOy; б) PxOy; в) CaxOy

4. Розставте коефіцієнти в рівняннях реакцій.

а) N2 +O2 →NO б) NaNO3 →NaNO2 +O2

2→ CaBr2 +H2O

5.Розкажіть про застосування кисню.в) HBr +Ca(OH)

V. Підбиття підсумків уроку

Перевірка самостійної роботи, виставлення оцінок за тему.

VI. Домашнє завдання

Повторити хімічні властивості кисню.

Творче завдання. Використовуючи знання географії, розповісти, де в природі поширене залізо. Написати есе про фізичні властивості заліза.

64

Клас

Дата проведення уроку

 

 

Урок 31

тема. Ферум. Залізо. Фізичні та хімічні властивості заліза: взаємодія з киснем, сіркою

Цілі: поглибитизнанняпроелементи-металитапростіречовини на прикладі Феруму та заліза; ознайомити учнів з фізичними та хімічними властивостями заліза на прикладі його взаємодіїзкиснемісіркою;розширитизнанняпрореакції сполученнянаприкладіреакційзалізазпростимиречовинами.

Тип уроку: засвоєння навичок і вмінь.

Форми роботи: фронтальна бесіда, самостійна робота з опорною схемою, лабораторний експеримент.

Обладнання: колекція «Залізо, чавун, сталь», опорна схема «Залізо та його властивості», хімічні реактиви, ложка для спалювання речовин, залізо відновлене, порошок сірки, кисень у склянці, нагрівальний прилад.

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Хімічний диктант

Запишіть назви хімічних елементів у два стовпчики: окремо метали, окремо неметали.

Na, S, O, Fe, Cu, N, Ca, Mg, P, Cl, Ba, K.

Після виконання завдання два учні записують відповідь на дошці, клас коригує помилки.

2. Фронтальне опитування

yy Чи відрізняються метали й неметали за властивостями? yy Де давні люди використовували вироби з металів?

yy А де використовуються металеві вироби сьогодні?

yy Який метал використовується нами найширше? (Залізо)

Отже, об’єкт нашого дослідження — залізо. Записуємо тему уроку, формулюємо цілі.

ІІІ. Засвоєння нових навичок і вмінь

Хімічний елемент: Fe — Ферум. Порядковий номер: 26. Відносна атомна маса: 56.

Будова атома: +26)))) 26enp = 26; ne= 26; nn = 30

Валентність: II або III. Проста речовина: Fe — залізо.

Відносна молекулярна маса: 56.

Лабораторний дослід 4. Вивчення фізичних властивостей заліза

Інструктаж з техніки безпеки

Дослід 1. Розгляньте зразки заліза в колекції й опишіть фізичні властивості заліза за планом:

yy агрегатний стан (твердий); yy колір (сірий);

yy блиск (є);

yy запах (немає);

yy твердість (твердий, тугоплавкий);

yy дія магнітом (має магнітні властивості).

65

tпл =1539 °C tкип =3 200 °C ρ(Fe) = 7,874 г/см3

Дослід 2. Вивчення розчинності заліза у воді Шматочок заліза занурте в пробірку з водою. Що відбувається? Закріпіть

пробірку в пробіркотримачі. Дотримуючись правил нагрівання, прогрійте пробірку, а потім акуратно підігрійте до кипіння і приберіть з вогню. Що сталося зі шматочком заліза? (Не розчиняється у воді) Зробіть висновок про фізичні властивості заліза.

Вивчені нами експериментально фізичні властивості заліза записуємо до опорної схеми. (Самостійна робота з опорною схемою)

IV. Демонстраційний експеримент

Хімічні властивості заліза розглянемо на прикладі взаємодії заліза з неметалами: киснем і сіркою.

Демонстрація 16. Взаємодія заліза із сіркою

Змішуємо порошок сірки й відновленого заліза в співвідношенні 4 г : 7 г, насипаємо в пробірку і трохи нагріваємо. Що спостерігаємо? Утворюється продукт взаємодії заліза із сіркою — ферум(II) сульфід. Запишемо рівняння хімічної реакції.

Fe + S = FeS

До спіралі із залізного дроту прикріплюємо сірник, підпалюємо й опускаємо дріт у банку з киснем (на дно банки попередньо насипаємо пісок). Що спостерігаємо?

Щоб записати рівняння реакції, необхідно згадати, що Ферум у сполуках виявляє дві валентності — II і III, отже, може утворюватися два оксиди. Складемо відповідні рівняння реакції:

2Fe +O2 →2FeO — ферум(II) оксид 4Fe +3O2 →2Fe2O3 — ферум(III) оксид

Обидва оксиди можуть утворюватися в результаті горіння заліза. Тому бура маса, що утворилася в результаті горіння, виражається формулою

Fe3O4 = Fe2O3 FeO

Тоді

3Fe +2O2 = Fe3O4

Висновок: залізо, як і більшість металів, взаємодіє з неметалами (сіркою і киснем).

Залізо розчиняється в кислотах. При цьому виділяється водень: Fe +2HCl = FeCl2 +H2

Залізо утворює сплави (чавун, сталь та ін.). Самостійно учні заповнюють опорну схему.

V. Закріплення нових знань

1.Обчисліть масову частку Феруму в його оксидах.

FeO: ω(Fe) = 7256 =77,8 %; Fe2O3 : ω(Fe) = 160112 =70%

2.Горіння ферум(ІІ) сульфіду можливе за високої температури. Запишіть рівняння реакції:

3FeS +5O2 → Fe3O4 +3SO2

3. Запишіть рівняння реакції взаємодії заліза з хлором. 2Fe +3Cl2 →2FeCl3

VI. Підбиття підсумків

Ми познайомилися з фізичними та хімічними властивостями заліза — представника елементів-металів.

VII. Домашнє завдання

Прочитати параграф, відповісти на запитання.

66

Клас

Дата проведення уроку

 

 

Урок 32

тема. Поширення Феруму в природі. Використання заліза. Руйнування (іржавіння) заліза в природних умовах

Цілі: закріпити знання про фізичні та хімічні властивості заліза; ознайомити учнів з поширеністю Феруму в природі, використання заліза; поглибити знання учнів про хімічні явища на прикладі іржавіння заліза; ознайомити учнів зі способами захисту від корозії.

Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь і навичок.

Форми роботи: самостійна робота з опорною схемою, групова робота з підручником, фронтальна бесіда.

Обладнання: періодична система хімічних елементів, картки із завданнями.

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань

Фронтальна бесіда

yy В якій групі періодичної системи знаходиться хімічний елемент Ферум? (VIII група, побічна підгрупа)

yy До якого типу хімічних елементів належить Ферум? (До металів)

yy Які фізичні властивості відрізняють метали від неметалів? (Металевий блиск, тепло- й електропровідність, ковкість, пластичність та ін.)

yy Що таке сплави? (Це суміші металів)

yy Які хімічні властивості заліза ми вивчили? (Взаємодія з киснем і сіркою)

ІІІ. Засвоєння нових навичок і знань

Учні об’єднуються в групи для спільного виконання завдання. Знайдіть у підручнику відповідь на запитання.

Група 1. Поширення заліза й Феруму в природі. Група 2. Способи одержання заліза.

Група 3. Використання і значення заліза. Група 4. Руйнування заліза в природних умовах. Група 5. Способи захисту від корозії.

Післявивченнявідповідногорозділупідручникайконсультаціївчителяучні складають відповідь на запитання, представник кожної групи розповідає біля дошки про результати роботи групи. Учитель робить узагальнюючий висновок:

1.Залізо — один з найбільш поширених у природі елементів: за вмістом у земній корі — 4,7 % (масових). Трапляється у вигляді оксидів і сульфідів, сконцентрованих у вигляді родовищ, придатних для промислової розробки.

Найважливіші руди:

yy бурі залізняки (HFeO2 nH2O), пірит FeS2; yy червоні залізняки (Fe2O3 );

yy магнітні залізняки (Fe3O4 ); yy шпатові залізняки (FeCO3 )

Більшість із них жовто-бурі, коричневі, бурі й темно-червоні.

2.Одержують залізо з руди на металургійних заводах. Відновлюють з оксидів

вугіллям, карбон(ІІ) оксидом або воднем. Запишемо рівняння реакції.

а) Fe3O4 +2C →3Fe +2CO2 б) Fe2O3 +3CO →2Fe+3CO2 в) FeO +H2 → Fe +H2O

(Тип реакцій а), в) — заміщення: одна проста речовина заміщає в складній сполуці іншу.)

67

3.Широко використовується в техніці завдяки своїм властивостям і легкості одержання.

Має дуже важливе значення для людини. На частку заліза та його сплавів припадає близько 95 % усіх вироблених у світі металів. Але не тільки техніка має потребу в залізі. Без заліза не могло б існувати життя у звичній для нас формі: двовалентний Ферум міститься в гемоглобіні крові — речовині, що забезпечує насичення живих тканин киснем.

4.3Fe +4H2O → Fe3O4 +4H2

Увологому повітрі за звичайної температури залізо легко окиснюється,

вкриваючись рихлою іржею (її склад —Fe2O3 nH2O ).

Унаслідок своєї пористості іржа не перешкоджає доступу кисню і вологи до металу, тому залізо руйнується. За деякими даними, у XIX столітті від корозії загинула половина всього виробленого заліза.

5.Корозія — хімічне або електрохімічне руйнування металів під впливом навколишнього середовища.

Сьогодні розроблено способи боротьби з корозією:

yy

покриття фарбою;

 

yy

нікелювання заліза;

 

yy

оцинковування заліза;

 

yy

покриття емаллю;

 

yy

покриття антикорозійними оліями та ін.

 

IV. Підбиття підсумків уроку

 

 

Тестова робота

 

1.

Хімічна формула простої речовини заліза:

 

а) Fe3;

б) FeО;

 

в) Fe.

 

2.

Формула ферум(III) оксиду:

 

 

а) Fe3O4;

б) Fe2O3;

 

в) FeО.

 

3.

Дано рівняння реакції:

 

 

Fe +O2 → Fe3O4

 

Сума коефіцієнтів у рівнянні:

 

 

а) 3;

б) 9;

 

в) 6.

 

4.

Масова частка Феруму у ферум(II) оксиді:

 

а) 77,8 %;

б) 70,0 %;

 

в) 79,4 %.

 

5.

__________ використовується...

 

yy

у медицині;

 

yy

у техніці;

 

yy

у побуті тощо.

 

V. Домашнє завдання

Прочитати параграф про властивості заліза, відповісти на запитання.

68

Клас

Дата проведення уроку

 

 

Урок 33

тема. Прості речовини. Кисень. Залізо Цілі: узагальнити й систематизувати знання учнів про прості

речовини метали й неметали; з’ясувати рівень засвоєння знань, умінь і навичок про метали й неметали на прикладі властивостей кисню і заліза; повторити основні правила складання хімічних формул і хімічних рівнянь, правила обчислень за хімічними формулами; підготувати учнів до тематичного оцінювання.

Тип уроку: узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок.

Форми роботи: гра-аукціон.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, картки із завданнями.

Хід уроку

І. Організація класу

Учні в класі об’єднуються в чотири команди, кожна команда обирає капітана.

ІІ. Узагальнення і систематизація знань, умінь, навичок

Лот 1 «Бліц-турнір»

Гравці кожної команди по черзі відповідають на запитання вчителя.

Питання «Бліц-турніру»

yy В якому періоді знаходиться хімічний елемент Оксиген? (У ІІ періоді) yy Відносна атомна маса Феруму? (56)

yy Яку молекулярну формулу має проста речовина кисень? (O2 )

yy В якій групі знаходиться хімічний елемент Ферум? (У VIII побічній) yy До елементів якого типу належить Оксиген? (До неметалів)

yy Як називаються продукти взаємодії простих речовин з киснем? (Оксиди) yy Назвіть формулу ферум(ІІІ) оксиду. (Fe2O3 )

yy Іржавіння заліза — це явище фізичне чи хімічне? (Хімічне)

yy Який природний процес сприяє збільшенню кисню в повітрі? (Фотосинтез) yy До якого типу належать реакції одержання кисню в лабораторії? (Розкладу) yy Чому дорівнює відносна молекулярна маса кисню? (32)

yy Як називаються реакції за участі кисню? (Горіння, окиснення)

yy В якій групі періодичної системи знаходиться Оксиген? (У VI групі, головній підгрупі)

yy Яку валентність може виявляти Ферум у сполуках із киснем? (ІІ, ІІІ) yy Назвіть порядковий номер Феруму. (26)

yy Заряд ядра атома Оксигену. (+8)

yy До якого типу належать реакції горіння? (Сполучення)

yy Кількість атомів у молекулі простої речовини залізо. (Один) yy До елементів якого типу належить залізо? (До металів)

yy Назвіть формулу ферум(ІІ) оксиду. (FeО)

yy Проста речовина кисень важча чи легша за повітря? (Важча) yy Назвіть формулу води. (H2O)

Лот 2 «Сім бід — один одвіт»

Кожна команда одержує аркуш формату А3 з назвами простих речовин «Кисень» і «Залізо». За три хвилини гравці команди записують на аркуші сім властивостей цієї речовини, вивішують на дошці, захищають свої відповіді.

Лот 3 «У гостях у Барона Мюнхґаузена»

Кожна команда одержує завдання.

Барон Мюнхґаузен одержав листа від свого юного друга, в якому знайшов багато помилок. Допоможіть баронові виправити ці помилки.

69

Лист 1

Кисень — це хімічно активна речовина, що складається з двох атомів Гідрогену. Він широко розповсюджений у земній корі, де трапляється у вільному стані. У вигляді простої речовини кисень входить до складу морської води.

Лист 2

Залізо — газоподібна речовина, що добре проводить електричний струм, взаємодіє з неметалами, добре розчиняється у воді, у земній корі трапляється в сполуках з киснем і сіркою.

Лист 3

Оксиген — хімічний елемент, метал, з відносною атомною масою 36, у сполуках виявляє змінну валентність, з хімічними елементами металами й неметалами утворює сполуки — оксиди.

Лист 4

Ферум — хімічний елемент, що має постійну валентність ІІ, з відносною атомною масою 56, входить до складу гемоглобіну крові, найпоширеніший елемент на Землі.

Команди обговорюють листа, потім представник кожної команди зачитує його, виправляє помилки.

Лот 4 «Один за всіх»

Кожен учень одержує картку-завдання і працює індивідуально. У кожній картці — три завдання.

1.Упишіть у вершині піраміди відсутню речовину.

2.Запишіть суму молекулярних мас усіх речовин у піраміді.

3.Заповніть таблицю формулами складних речовин.

Лот 5 «Гонка за лідером»

На дошці вивішуються незакінчені рівняння реакції. Гравці команди по черзі виходять до дошки, дописують рівняння і розставляють коефіцієнти. Кількість рівнянь відповідає кількості гравців.

 

Команда 1

 

Команда 2

 

Команда 3

 

Команда 4

 

 

 

 

1. N2 +H2

1. Ca +O2

1. Na +O2

1. Fe+S →

 

 

 

 

2. Al+O2

2. K+H2

2. P+O2

2. N2 +O2

 

 

 

 

 

 

 

3.

H2O2

3. S+O2

3.

Cl2 +H2

3.

KMnO4

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Mg +O2

4.

KClO3

4.

Zn+O2

4.

P+H2

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

CS2 +O2

5.

Fe+O2

5.

HgO →

5.

Li+H2

 

 

 

 

6. S+H2

6. PH3 +O2

6. H2S+O2

6. CH4 +O2

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Підбиття підсумків уроку

Тепер підіб’ємо особисті підсумки. Виставляємо оцінки за урок.

IV. Домашнє завдання

Повторити матеріал теми, підготуватися до тематичного оцінювання з теми «Прості речовини метали й неметали».

70