Виховний захід
.docДопомога птахам взимку
Мета: Націлити учнів на необхідність допомоги птахам взимку; Заохотити до виготовлення і вивішування годівниць, підкормки і спостереження; Сприяти розвитку таких моральних якостей як інтерес і любов до живої природи,співчуття кожній пташині, кожній тваринці взимку; Виховувати творчі здібності, відповідальність за доручену справу, колективізм, ініціативність.
Обладнання. Годівнички різного виду, виготовлені учнями з допомогою батьків; зимові пейзажі, ілюстрації зимуючих птахів.
Хід заняття
І. Організаційний момент
Учитель
- За якими прикметами ми з вами впізнаємо зиму?
- Правильно, дні стали короткі, а ночі довгі; земля вкрилася білим снігом; пташки відлетіли і не чути їхнього співу. А як ви думаєте, чому вони не співають, не радіють?
Відгадайте загадку:
Сніг на полях,
лід на річках,
віхола гуляє.
Коли це буває?(Взимку)
Учень.
Гуляють білі сніговиці,Тріщить мороз,гудуть вітри,
Сидять зажурені синиці,
І повзики, і снігурі,
Зима. Зима. Не те, що влітку.
Біліє далич снігова.
І на малесеньку чечітку
Колючий острах навіва.
Дзьобатий дятел діловито
У стовбур стука, не дріма.
Але тепер йому не літо -
Кругом зима, кругом зима!
А сніг летить, а вітер злиться
І навіть щиглик на біду,
Хоч звичка в нього - бадьориться
Сидить зажурений в саду.
ІІ. Оголошення теми
- Так, пташкам взимку холодно і голодно і немає у них часу для співу, бо ж потрібно шукати їжу і затишну місцинку, щоб хоч трішечки зігрітись і сховатись від морозу. Отже, сьогодні я хочу з вами поспілкуватись на тему : чи можемо ми допомогти нашим меншим друзям - птахам.
ІІІ. Актуалізація знань.
1. Питання вчителя.
- Отже, кому взимку живеться найважче? (Птахам).
- Чому? (Їм не вистачає корму).
- Чому ми пташок називаємо меншими друзями?
2. Повідомлення вчителя, або завчасно підготовленого учня цікавої інформації про користь пташок.
Правильно. Птахів здавна називають санітарами лісів, полів. А чи знаєте ви, що маленька синичка - з'їдає за день комах стільки, скільки важить сама. Підраховано, що пара синиць оберігає плодовий сад на сорок дерев. Шпак - тільки за сніданок поїдає 50-60 комах. Ластівка - за літо зїдає до мільйона комах.
Але ж як сказати пташкам, щоб вони прилетіли жити до вашого саду? Адже не вийдеш на дорогу і не кричатимеш : "Гей! Мухоловки, сороки, горобці, синички, летіть до мене!". Це можна зробити простіше. А як саме, подумайте і скажіть ви мені. Мені дуже цікаво почути ваші думки. (Відповіді учнів).
Молодці, потрібно ще восени вивішувати годівнички і прикормлювати пташок. Тоді вони і взимку будуть прилітати у ваш садок. Подумайте, а годівнички потрібно вивішувати тільки для того. щоб врятувати сад? (Відповіді учнів).
Вірно, годівнички потрібно для того, щоб рятувати самих птахів. Зима для будь-яких тварин - це велике випробування. По-різному пристосовувалися вони до зменшення. а то й до повного зникнення кормів. Одні впадають у сплячку, другі - відлітають у теплі та багаті на корм райони, треті - залишаються зимувати, сподіваючись знайти корм, що залишився з літа. Тож саме тепер тварини, зокрема і птахи, потребують нашої допомоги. І найкращим подарунком для них стане годівничка. Підгодовуючи птахів, ви захищатиме їх від голоду і холоду, захищатиме й дерева (передусім, фруктові) від видзьобування бруньок птахами, а також пташки залишитися гніздитися у вашому саду та захищатимуть його від шкідників.
3. Читання учнями віршів, завчасно підготовлених.
І учень
Поспіши, дитино мила,
Глянь на світ навкруг:
Все зима снігом покрила -
І поля і луг.
Ні зігрітись у промінню,
Ні знайти зерна,
Ось лежить там на камінню
Пташка нежива.
А тут друга прилетіла,
Жалібно квилить;
Поможи, дитино мила,
Сю зиму прожить.
Обережно, о дитятко,
Стіл щодня змети -
І кришини перед хатку
Пташці принеси.
(У. Кравченко)
ІІ учень
Як почув Василь пташок,
Одягнувся в кожушок,
Взяв пшона і хліба скибу,
На подвір'я вибіг швидко.
Всіх пташок нагодував
І здалось - мороз пропав.
Горобці защебетали
І синичкам тепло стало.
Учитель. Але ви знаєте, що для корму птахів краще давати не недоїдки з людського столу, які на морозі замерзають і вимагають від птахів великих затрат енергії, а спеціально приготовлені "ласощі":
-
(не смажене!) насіння соняшнику, гарбуза,дині;
-
подрібнене насіння кавуна, вівса, пшениці;
-
просо, пшоно (улюблений корм вівсянок,синичок, горобчиків);
-
розвішані на деревах грона горобини і бузини;
-
насіння ясена, лободи, кропиви, кінського щавлю;
-
сире несолоне сало чи м'ясо, кості (і ви побачите, як зрадіють синички).
4. Робота з загадками
Учитель. А скільки казок, загадок, віршів і навіть картин та музичних творів присвячено їм! Нумо відгадувати загадки про пташок.
1. Маленький, сіренький,
На соняшник сів,
Надзьобався добре, й далі полетів.(Горобець)
2. В'ється, стука молоток,
Поправляє наш садок.(Дятел)
3. Швидко скрізь цей птах літає,
Безліч мошок поїдає,
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує. (Ластівка)
4. Біла як сніг, чорна як жук,
Вертеться як біс і повертає в ліс. (Сорока)
5. Птах оцей червоногрудий
Не лякається простуди (Снігур)
6. Біла латка, чорна латка по березі скаче.
Хто це? (Сорока - білобока)
7. Маленький хлопчик у сірій свитині
По дворах літає, крихти збирає. Хто це? (Горобець)
5. Гра "Впізнай пташку за ознаками"
Учитель: А тепер давайте пограємо в гру "Впізнай пташку за ознаками".(Діти виходять до дошки, вибирають на малюнках і показують пташку яку впізнали).
Цю пташку ми впізнаємо по жовтих грудях(синичка).
Сіренький, метушливий, часто заглядає до нас у кімнату (горобчик).
Прилітає з першим снігом. У нього червоні грудки (снігур).
Має довгий хвіст, міцний дзьоб, червону латочку на голові та біля хвостика (дятел).
Білобока, чорні хвостик і голівка (сорока).
Чорна і кричить кар-кар (ворона).
7. Дослідження народних прикмет
Учитель. А ось ще одна цікавинка про птахів. Людина споконвіку намагалась передбачити погоду заздалегідь. В цьому добрим порадником була поведінка тварин і птахів, які віщували стан погоди як на найближчі дні так і на майбуття. На підставі таких багатовікових спостережень наші предки вивели певні закономірності і втілили їх в прикмети.
Галки збираються у великі зграї і сильно кричать - на морозі і ясну погоду.
Сорока літає поблизу житла і лізе під стріху - буде віхола.
Ворони влаштовують у небі хороводи - на снігопад.
Якщо заспівав снігур, а сорока сховалася під стріху - чекай хуртовину.
Гуси і качки купаються в снігу - на відлигу і вітер.
Гуси сидять поховавши голови під крило - буде похолодання.
Півні дружно співають - на відлигу.
Кури хвостами махають - на вітер.
IV. Заключна частина
Учитель. Дякую вам, діти, за те, що були такими активними та мудрими. Маю надію. що ви зрозуміли, що зима важка пора для птахів. В зимовий час птахи гинуть не стільки від холоду, а від того, що не вистачає їжі. Ось у ці скрутні часи для птахів на допомогу повинні прийти учні і дорослі. Якщо кожна школа в нашій країні поставить хоча б одну годівницю, то всі птахи будуть забезпечені кормом.
Допоможемо птахам взимку, а вони віддячать нам влітку!
А зараз ми всі разом вийдемо у наш садок і повісимо наші годівнички та насипмо туди корму, який ми з вами вже заготували завчасно.