матан 3 курс 2013 / лекции / Екстремуми функцій багатьох змінних / лекция №38
.docМІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
ГОРЛІВСЬКИЙ ТЕХНІКУМ ДОНЕЦЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ
ЛЕКЦІЯ № 38
з теми: «Умовний екстремум. Прямий метод відшукання точок умовного екстремуму, метод невизначених множників Лагранжа.»
Модуль КЗН-02.ПР.О.03.14 Екстремуми функцій багатьох змінних
Дисципліна: «Математичний аналіз»
Розглянуто та схвалено на засіданні циклової комісії інформаційних технологій та прикладної математики.
Протокол № ____ від _______20__ р.
Голова циклової комісії ПМ Велікодна О. В. |
Розробив викладач Велікодна О. В.
|
ПЛАН ЗАНЯТТЯ
Дата: курс: ІІІ
Викладач: Велікодна Ольга Володимирівна.
Тема: Умовний екстремум. Прямий метод відшукання точок умовного екстремуму, метод невизначених множників Лагранжа.
Мета:
-
Дидактична: вивчити поняття умовного екстремуму функцій багатьох змінних, розглянути методи знаходження та умови існування умовних екстремумів функцій багатьох змінних.
-
Виховна: виховувати професійно спрямовану особистість, здатну чітко та логічно висловлювати та доводити свої думки.
-
Методична: вдосконалювати методику проведення лекції з використанням методики проектної технології.
Тип: лекція
Вид: лекція з використанням проектної технології.
Методи та форми проведення заняття: мовні, пояснювально-ілюстративні, проблемно-пошукові, наочні.
Науково-методичне забезпечення:
-
Кудрявцев Л.Д. Курс математического анализа: Учебник. Для студентов университетов и вузов. В 3 т. - М.: Высшая школа,1998.
-
Кудрявцев Л.Д. Сборник задач по математическому анализу: Учебник для вузов. В 3 т. - М.: Наука. Гл. ред. физ. - мат. лит.,1989.
-
Берман Г.Н. Сборник задач по курсу математического анализа: Учеб. пособие для вузов. - М.: Наука. Гл. ред. физ. - мат. лит.,1975.
Між предметні зв’язки:
-
Дисципліни, що забезпечують: математичний аналіз
-
Дисципліни, що забезпечуються: дискретна математика, диференціальні рівняння, рівняння математичної фізики, чисельні методи, методи оптимізації, теорія функцій комплексної змінної.
Обладнання: зошити, ручки, крейда, дошка.
ХІД ЗАНЯТТЯ
-
Організаційна частина:
-
відсутні;
-
підготовка до заняття;
-
перевірка д/з.
-
Актуалізація опорних знань: визначення екстремуму функцій однієї змінної, необхідна та достатні умови існування екстремуму функції однієї змінної в точці; визначення екстремуму функції багатьох змінних, необхідна та достатні умови існування екстремуму функції багатьох змінних.
-
Вивчення нового матеріалу:
-
Тема лекції: Умовний екстремум. Прямий метод відшукання точок умовного екстремуму, метод невизначених множників Лагранжа.
-
Мотивація вивчення матеріалу: вивчити основні методи дослідження функцій багатьох змінних для подальшого їх застосування як при розв’язанні математичних, так і прикладних задач.
-
План вивчення нового матеріалу: надається в конспекті лекції.
-
Виклад нового матеріалу. Конспект лекції надається.
-
Закріплення нового матеріалу.
-
Підсумки заняття.
-
Домашнє завдання.
План лекції № 38.
-
Поняття умовного екстремуму.
-
Метод множників Лагранжа для знаходження точок умовного екстремуму.
Конспект лекції № 38.
Тема: «Умовний екстремум. Прямий метод відшукання точок умовного екстремуму, метод невизначених множників Лагранжа.»
План лекції № 38.
-
Найбільше і найменше значення функції в замкненій області.
-
Метод множників Лагранжа для знаходження точок умовного екстремуму.
Найбільше і найменше значення функції в замкнутій області
Нехай функція визначена і неперервна в обмеженій замкнутій області . Тоді вона досягає в деяких точках свого найбільшого і найменшого значень (т.3. глобальний екстремум). Ці значення досягаються функцією в точках, розташованих усередині області, або в точках, що лежать на межі області.
Правило знаходження найбільшого і найменшого значень диференційованої в області функції полягає в наступному:
1. Знайти всі критичні точки функції, що належать і обчислити значення функції в них;
2. Знайти найбільше і найменше значення функції на кінцях області;
3. Порівняти всі знайдені значення функції і вибрати з них найбільше і найменше .
Приклад. Знайти щонайбільше і якнайменше значення функції в замкнутій області, обмеженій лініями:
, , , .
Розв’язання.
Тут
1. Знаходимо всі критичні точки:
Розв’язком системи є точки
Жодна із знайдених точок не належить області .
2. Досліджуємо функцію на межі області, що складається з ділянок .
На ділянці : , , де
, , . Значення функції , .
На ділянці :
, , де ,
, . Значення функції , .
На ділянці : ,
; ; . Значення функції
На ділянці : ,
Значення функції
3. Порівнюючи отримані результати, маємо: а