Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Філософська_повість._9_клас (1)

.pdf
Скачиваний:
18
Добавлен:
11.02.2016
Размер:
500.03 Кб
Скачать

Урок 16

Тема уроку. Ідейний зміст і художня структура повісті Вольтера «Простак»

Мета: проаналізувати ідейний зміст і художню структуру повісті «Простак»;

визначити головні жанрові ознаки філософської повісті; розвивати навички аналізу художнього тексту, дослідницької роботи, критичного мислення та вміння аргументовано висловлювати власну думку; виховувати загальнолюдські моральні цінності.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: мультимедійні засоби (скульптура Гудона «Вольтер», наочні схеми, роздавальний матеріал, фонограма музики Моцарта («Фантазія»),

репродукції картин художника Шардена).

Хід уроку

Людина народжується не для спокою… Я знаю, … що слід вирощувати наш сад…

Вольтер. «Кандід»

І. Мотивація навчальної діяльності.

1.Вступне слово вчителя. Етап релаксації.

Статуя Вольтера, яку ви зараз бачите (слайд 2) – вершина творчості

скульптора Гудона. Вольтер вже дуже хворів, коли його умовили позувати скульптору. Йшов час, але Антуан Гудон не міг уловити вираз обличчя хворої та втомленої людини. Мабуть тоді Вольтер невесело пожартував: «Годі позувати, іду помирати». У 1778 році смерть філософа перервала розпочаті сеанси. Відтоді Гудон зробив зліпки з рук та обличчя Вольтера і продовжив працю.

Філософ сидить у кріслі, ледве нахилившись уперед. Скульптор не приховує дряхлості, слабкості та худини фігури Вольтера. В той же час Гудон наділяє його живою та натхненою силою духу. Майстерно передані блискучий розум Вольтера, проникливість насмішкуватого погляду,

неприборкана життєва енергія… «Люди народжуються не для спокою», —

казав Вольтер у філософській повісті «Кандід». Дійсно, така людина

народилась не для спокою. Розум Вольтера працював до останньої миті, він до останньої миті життя «вирощував свій сад», виконував головну справу свого життя, відстоюючи ідеї Просвітництва.

2.Словникова робота у зошитах (слайд 3).

1. Доберіть однокореневі слова до слова «Просвітництво» (світ,всесвіт,

освіта, освіченість, просвіта).

2. Напроти кожної букви слова «Простак» запишіть ідеї доби Просвітництва ( П — «природна людина»; р — рівність; о — освіта; с — свобода, справедливість; т — толерантність; а — антиклерикальні та антимонархічні погляди просвітників; к — культ розуму).

Словникову роботу ви будете виконувати, слухаючи «Фантазію» Моцарта,

музичний твір доби Просвітництва.

ІІ. Оголошення теми та мети уроку

Ми з вами – спадкоємці великого просвітника, оскільки вивчаємо його творчість. Філософ намагався навчити нас? Ну що ж, станемо вдячними учнями та спробуємо зрозуміти, якими є ідейний зміст, жанрові ознаки та художня структура повісті Вольтера «Простак», адже це і є метою нашого уроку.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Робота з роздавальним матеріалом. Етап активності. Завдання: усно

закінчити речення.

Головна ідея Просвітництва — (за допомогою знань змінити недосконалий світ).

Головне завдання Просвітництва — (боротьба з феодалізмом,

духовенством).

Вольтер’янство — це (незалежність думки, безстрашне вільнодумство,

відкрита громадська позиція, антиклерикалізм, інтерес до всього нового).

Поняття «природна людина» просвітники тлумачили так: (людина – перед усім природна істота, а не породження суспільно-історичного розвитку).

Повість «Простодушний» була написана Вольтером у (1767р).

Повість — це (епічний прозовий твір, у якому змальовано картину життя ряду персонажів протягом тривалого часу. Повість характеризується однолінійним сюжетом, а за широтою охоплення життєвих явищ посідає проміжне місце між романом та оповіданням).

ІV. Робота над новим матеріалом

1. Вчитель подає відомості про жанрові ознаки філософської повісті за

допомогою схеми. Етап релаксації.

Філософська повість — інтелектуальна гра розуму. Цей жанр поєднує в собі і есе, і памфлет, а автор висуває ідеї, розповідає про події, або сміється з цих ідей та подій. Дана схема (слайд 4) допоможе вам визначити головні жанрові ознаки філософської повісті.

Головні герої – філософські ідеї

 

Автор — мораліст

 

 

Авторська іронія

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Філософська

 

 

 

Динаміка подій

Повість схожа на притчу

 

 

 

 

 

повість

 

 

та лаконізм оповіді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Філософські істини

 

Афоризми,

Логіка подій залежить від логіки

 

реалізуються у людському

 

парадоксальність

філософської полеміки

 

житті

 

суджень

 

 

 

 

 

Філософська повість — це твір, в якому піднімаються важливі філософські проблеми. Проте філософська повість «Простак» має свої жанрові особливості. У чому це виявляється?

2. Евристична бесіда «Жанрові ознаки повісті Вольтера». Етап

активності.

Визначити жанрову своєрідність повісті Вольтера «Простак» вам допоможуть навідні запитання. Саме для цього ми використовуємо наступний слайд (4).

У якому темпі розвиваються події повісті?

Як автор зображує події (стисло та лаконічно, або докладно та повільно)?

У чому автор бачить своє завдання?

Які філософські ідеї проголошує автор? Де вони реалізуються?

Хто є головним героєм повісті? Носієм якої ідеї є даний образ?

Чому повість називається «Простак»?

Очікувані відповіді учнів.

Події повісті розвиваються динамічно, швидко.

Автор зображує події стисло, лаконічно.

Головне завдання автора — повчати читача, доводити власні думки.

Автор розмірковує про свободу людини, про ії природні здібності,

пропагує освіту, засуджує насильство. Філософські істини в повісті Вольтера реалізуються у реальному житті.

У центрі подій повісті — гурон Простак, він є носієм ідеї «природної людини».

Назва повісті уособлює філософське поняття «природної людини»,

натякає на риси характеру героя та протиставляє його несправедливому державному устрою.

3.Слово вчителя. Етап релаксації.

Вольтер змушує читачів замислитися над низкою запитань: хто його герой? Чим відрізняється віра в Бога від релігійного фанатизму? Чи потрібні нам цивілізація та культура? Чи справедливо влаштований державний лад?

Усі ці питання характерні саме для епохи Просвітництва. Слід зауважити, що головним героєм повісті «Простак» є все ж таки філософська ідея

«Природної людини». Це не гурон Простак дискутує в Бастилії з Гордоном, а

Вольтер полемізує з Руссо, доводячи думку, що не цивілізація псує людей, а

аморальний устрій суспільства. Тому логіка подій повісті обумовлена логікою розвитку філософських ідей.

4.Аналіз художніх особливостей повісті.

Мозковий штурм. Етап активності.

На наступному слайді (5) дається завдання прокоментувати елементи ситуативної іронії: герой повісті обманюється у своїх сподіваннях, його вчинки мають результат, протилежний очікуваному.

Вчинок

Результат

 

 

Вивчає Біблію.

Змушений повірити у коментарі

 

церковників.

 

 

Сповідується.

Не чує сповіді священика.

 

 

Прагне кохання.

Отримує заборону церкви.

 

 

Їде до Парижа за винагородою.

Потрапляє в Бастилію.

 

 

Радіє звільненню.

Ціна звільнення – кохання.

 

 

Методичний коментар: результати вчинків героя коментують учні

З ким постійно конфліктує герой? (з жорстокістю та аморальністю державної машини)

Хто з героїв повісті має схожі результати? (м-ль Сент-Ів)

Що відбувається з Сент-Ів, коли вона їде до Парижа звільнити коханого?

(потрапляє в тенета перелюбника)

Яку пораду дає ії священик? (вказівку до безчестя)

Куди потрапляє мадемуазель Сент-Ів, коли сподівається на підтримку версальської побожної дами? (потрапляє до безсоромної звідниці)

Автор використовує не тільки ситуативну іронію. У повісті ви знайдете також власне іронію, за допомогою якої можна визначити світоглядну позицію автора. Дайте визначення іронії. (Іронія — різновид комічного,

який виражає глузливо-критичне ставлення до зображуваного.)

Чим відрізняється іронія від сарказму? (Сарказм — особливо дошкульна викривальна насмішка, вияв крайньої зневаги до зображуваного.)

Наведіть приклади іронії та сарказму в повісті «Простак».

Іронія

Сарказм

 

 

«Панове, в моїй країні розмовляють

«Перелічивши, скільки у Простака

 

 

по черзі. Як я можу відповідати вам,

грошей готівкою, його забрали до

коли ви не даєте мені змоги вас

замку, збудованого королем Карлом

вислухати? Розум завжди на кілька

V, сином Жана ІІ, біля Сент-

хвилин отямлює людей…»

Антуанської вулиці й Турнельської

«…я завжди думав, що французька

брами.»

мова найкраща з усіх мов, після

«Новохрещеному дали ім’я

нижньобретонської.»

Геркулес… Надзвичайно вчений єзуїт

«… як це може бути, чи то гуронці

пояснив йому, що то був святий, який

не католики? Хіба преподобні отці

зробив дванадцять див…»

єзуїти не всіх їх навернули до віри?»

 

«Панна де Сент-Ів, яка ніколи не

 

бачила ні батька його, ні матері,

 

запевняла, що Простак скидається

 

на них (батьків) достеменно.»

 

 

 

Висновок: іронія та сарказм — це різновиди комічного, за допомогою яких автор оцінює дійсність.

5.Читання та коментар цитат з повісті «Простак». Етап релаксації.

Майже кожне висловлювання у повісті «Простак» — крилата фраза. Зараз

ви прочитаєте цитати з повісті та дасте власне тлумачення кожній з них

(слайд 6 ). Чи вважаєте ви їх афоризмами? Чому?

ЦИТАТИ

*Якщо б не пригода з Вавилонською вежею, всі народи розмовляли би французькою.

*Читання підносить душу, а освічений друг приносить їй утіху.

*Я бажаю бути корисним.

*Простіше руйнувати, ніж будувати.

*Кліо слід озброїти кинджалом, як Мельпомену.

*Майже всі великі нещастя виявляються наслідками нашого невгамовного користолюбства.

*Світло, що створене на потребу Всесвіту, більше мені не світить.

*Люди подібні наймерзеннішим тваринам: кожен намагається нашкодити близькому.

*А скільки чесних людей на світі можуть сказати: «У нещасті немає нічого доброго!»

6.Віртуальна екскурсія «Шарден — великий сучасник Вольтера». Етап співпраці.

Наступний етап уроку — віртуальна екскурсія до картинних галерей Уффіци та Лувру. Ви побачите картини відомого співвітчизника та сучасника Вольтера — художника Шардена. Ваше завдання — довести, що живопис Шардена перегукується з ідеями Просвітництва. Уважно слухайте пояснення екскурсовода, але не стримуйте власну уяву, оскільки живопис — це візуальне мистецтво, яке впливає на особисті почуття.

Екскурсовод (індивідуальне випереджальне завдання).

Жан Батист Симеон Шарден народився у сім’ї ремісника в 1699 році.

Творчість художника сформувалась у середовищі працьовитих людей. Він не отримав академічної освіти та розпочав творчу діяльність , малюючи аксесуари на мисливських полотнах.

Славу та пошану художник здобув завдяки жанровим картинам. В

більшості вони присвячені темі жіночої працьовитості.

На картині «Рознощиця» (слайд 7) ми бачимо жінку, яка повернулася з ринку. Вона перенавантажена покупками та втомлено зупинилася в коридорі між вітальнею та кухнею. Художник симпатизує цієї задумливій та трішки сумній жінці.

«Працьовита мати» — спокійна та світла картина сімейного щастя

(слайд 8). Жінка буржуазного походження одягнена елегантно, але скромно.

Вона вишиває, ії працьовитість — чудовий приклад для доньки, яка розглядає роботу матері.

Полотно «Юний рисувальник» (слайд 9) подає образ юнака, який уважно розглядає щойно намальовану власну картину. Шарден — представник реалізму у живописі ХVІІІ століття. Картини художника сповнені світлом,

повітрям; всі предмети та образи здаються відчутними на дотик. Дані полотна зберігаються у Луврі.

Дитячий портрет «Дівчинка з воланом» (слайд 10) змальовує сповнений чарівності світ безхмарного дитинства. Тепла кольорова гама слугує чудовим фоном для миловидного обличчя дівчинки. Ця картина знаходиться у галереї Уффіци (Італія).

V. Узагальнююче опитування. Етап рефлексії.

Яке враження справили на вас картини?

Чи можете ви довести, що живопис Шардена перегукується з ідеями Просвітництва? (На картинах художника ми побачили світ звичайних людей,

не аристократів. Це працьовиті жінки, малювальник, діти. Їхні почуття, дії цілковито природні. Образи, що створив художник, відповідні таким просвітницьким ідеям, як ідея рівності, ідея «природної людини».

Просвітники також з повагою ставились до працьовитості.)

— Яка подальша доля персонажів повісті? (Всі влаштувалися добре:

Простак став офіцером і філософом; версальська побожна жінка зберегла діамантові сережки й одержала гарний подарунок; Гордон до самої смерті приятелює з Простаком, він отримав добру парафію; отець Ту-а-Ту має скриньку шоколаду, кави, цукатів; абат Сент-Ів та пріор отримали вигідні духовні посади; лише Сент-Ів померла.)

— Назвіть художні особливості повісті «Простак». (Іронія, сарказм,

ситуативна іронія; лаконізм та динамізм оповіді; наявність афоризмів).

VІ. Підведення підсумків уроку Заключне слово вчителя.

Інколи здається, що літературні твори — це листи з минулого. Вольтер,

письменник ХVІІІ століття, і сьогодні залишається сучасним. Де завжди криється справжнє зло? Його слід шукати у несправедливому устрої суспільства, у відсутності моральних принципів у людей. Читаючи Вольтера,

можна знайти відповіді на багату кількість гострих питань, адже письменник був філософом.

VІІ. Домашнє завдання (слайд 11)

1. Дати розгорнуті усні відповіді на запитання.

*Які знання здобув Простак у цивілізованому суспільстві?

*Чи є кращим за цивілізованих французів простодушний гурон?

2.Вивчити поняття «філософська повість».

3.Індивідуальне завдання для групи екскурсоводів: підготувати повідомлення про картини художника Уїльяма Хогарта «Дівчина з креветками», «Шлюбний контракт».

ЛІТЕРАТУРА

1.Бакало Л.А. — Біоадекватні технології навчання як один із напрямків модернізації методики викладання літератури. Всесвітня література. 11-12, 2008.

2.Вольтер. — Философские повести. Орлеанская девственница. —

Л.: Художественная литература, 1988.

3.Жданова Н., Жеміоніс І. — Зарубіжна література за новою програмою.

9клас. К.: Шкільний світ .

4.История зарубежной литературы ХVІІІ века / под ред. профессора Неустроева В.П. — М.: МУ, 1984.

Урок 2 (за календарним планом № 17)

Тема. Конфлікт «природної людини» і французького суспільства як центральний у повісті Вольтера «Простак». Антимонархічні та антиклерикальні мотиви твору

Мета: виявити та проаналізувати особливості центрального конфлікту повісті «Простак»; розвивати навички текстуального аналізу та вміння застосовувати на практиці знання з теорії літератури; виховувати толерантність та естетичний смак.

Обладнання: мультимедійні засоби (репродукція картини Жана Юбера «Вольтер грає в шахи», наочні схеми, репродукції картин художника Уїльяма Хогарта; фонограма музики Моцарта: уривок з концерту для фортепіано з оркестром № 21, До мажор).

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

Прекрасне тільки те, що природне.

Вольтер

І. Мотивація навчальної діяльності.

Вступне слово вчителя. Етап релаксації.

Перед вами картина французького художника Жана Юбера «Вольтер грає в шахи», яка зберігається у Санкт-Петербурзі, в Ермітажі (слайд 1).

Жан Юбер. «Вольтер грає в шахи». Ермітаж

Юбер — художник-реаліст, майстер жанрової сцени у живописі. Картини Жана Юбера відрізняються іронією, інколи сарказмом. Цикл картин та