Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
велесова книга.doc
Скачиваний:
10
Добавлен:
17.02.2016
Размер:
1.17 Mб
Скачать

1

1 (С. 185) (II 1, с. 72)2

Во тсще оупамятохом доблiа3наша стары часы, да iдемо камо не весте. А так ось мы зремо воспять а рщемо, же бо есьмы стыдiхом ся Наве, Праве, Яве знатi4а обаполо тьрла ведете а доумiтi.5

Се бо Дабо створящ нам[о]6ове i це, яковоже iесте. Свет зоре наме сiаше, i во тоiя безоднi повесi Дажьбо земе наше, абi тая удьржена бя тако. Се дуще Пращурi соуте а тi светi зорема намо од Iру…

Но Грьцi налезша на Русi твьрящi злая во iмь Богоув. Мы ж есьмы не вехом ужi, камо тещатi а щча творiтi.

Праве бо есь невiдомо уложена Дажьбом. А по нь — яко пря же сiа — теце Яве, i та соутворi жiвото нашо. А то колi одiде, сьмртье есь. Явь есь текоуща а творено о Правi. Навен бо есте по тоiя. До те есте Нава а по те есте Нава. А в Правi же есте Явъ.

Поучiхом ся стару а вржемощемо ся душi наша в он. Бо есь то наше, яко се бо уж iна iде. Се бо на коно i… тврящу Богоум сiлу. Со оузрехом в себi то, бо дано дар Бъгов а не по требу Емо. Бо се напраснi тi…

Се душi Пращуры наша од Iру срящетi на ны. А тамо Жале плакатi ся а воi, рещатi намо, яко сьмы не бржехомо Праве, Наве а Яве… не бржежехом бо се на то а глузiхом се iстая… Не сьмы достоiнi бытi Дажбовi вноуцi… То бо моляi Богоум, да iмемо чiсте душi а телесi наша, а да iмемо жiвот со Праотцi наша во Бъзех слiяшете се во едiн Прауда. Тако се бо сьме Дажбовi вноуцi.

Зрi, Русек оуме, якож Оум вьлiк Божьск. Есте Едiн со ны, а тому творяете а ререщашете со Бъзо воедiне… Брене бо есь наше жiвоте, а сьмы такожде, iдеже комонезем нашiм работатi, жiвяше во земех со теле, овна а скътiе наша, оде вразем текущ на … свередзь …

2А (с. 185) (II 2а, с. 142)

Муж прав, ходяi до мовэ, нэсть, iже рэком есте хощяшет прав бытi, но есь, iже слъвесы… го…7а вьршена до цэ съвпадашет… Тому рщено есь о стара, або сьемы творялi бяхом лэпая, а яко Дядi нашi рэклi то у семь а боуду…

Такождь за часi Зьльнославлi8Русь потятя бя рукоу върозiу, а злощiна твъряi… i коняз тоi немоцен бя, а усла сынi сва до брань, а i тоi върягом подлегоша, вэща не брегощя, а чесо то рэщено вэщем не оуважi. Тому бысте ростърженi, а одерень взятi.

А тако ле рэщемо днесе? — «Кънязi соуте наша, тому бо не сте… до полудене ходяi9, да iмемо земэ… намо бо а дэцкэм нашiм».

А тамо Грьцi налэзша на не, яко бо усэдьлiца на нь. А бiя сэща велька а многая мэсящi…

Сты краты пощiна се Русе а сты краты розбiена бя. Од полуноще до полудене… Тако скътi вэдша Праоцове наша, а бя Оцем Орiем до крае Руська веденi, поневждi тамо пребытi. А утрпеня многая несоуща, [а] ранi а хлудне. Се тако отыдша до сiу, а тако оуселiща ся огнiщаны на земэ Руштэi.

То бо се оутворi за две теме до суть, а по тема двэ темi врязi прiдоша… а земе беряi од Хъзаром до роуце сва, тем бо одерене работахомо.

Бя нароуд родiщеск Iльмерстii, а сто корежене о дво ста. Народо наш, яко прiде поздэ до Русе земеэ а селiще ся среде Iльмерштi. I тii бо суте брачке наше а намо… подобi соуте. Аще колiво роужнэтi, бо нас хранiша од злы.

Вэща iмяяще. Со то рэещено… о вещэ, тако iессте. аще сого не рэшена, не есте бы… Iзбiраща къонязi од полудя до полюдя а тако жiвяi, мы же сьмы iмо помоще даяхом. А тако бяхом… Зеле бо знаяi, твърiтi сосудi пецене во огнiщэх, а соуте бэ гонцарi доблi, земе ратi а скотiя водящетi бъ розоумэяi… Тако i Отце наше соуте. А прiде роздол на не, а налезэ, а тому