8-9-10 прак жумыс
.docx№8 практикалық жұмыс
Тақырыбы: Адамдарды санитарлық тазалаудан өткізу жолдары. ТЖ суды, азық – түлікті қорғау. Дезинфекция, дезактивация, дегазация.
Мақсаты: Адамдарды санитарлық тазалаудан өткізу жолдарын талқылау.
Әдістемелік нұсқаулар: Жеке және топтық талқылау, өзіндік ізденушілігін дамыту, талдау жасау. Суреттермен жұмыс.
Сабақтың барысы:
Бақылау сұрақтары:
-
Жеке қорғаныс құралдары.
-
Жарақаттар түрлері, бас жарақаттары. Кеуде мен іштің зақымдануы, дәрігерге дейінгі алғашқы көмек;
-
Сүйектің сынуы, дәрігерге дейінгі алғашқы көмек;
-
Жаралар, жаралар инфекциясы. Қанның ағуы, алғашқы көмек.
-
Адамдарды санитарлық тазалаудан өткізу жолдарын сипатта.
-
Зақымденған ошақтағы құтқару және апатты қайта қалпына келтіру жұмыстары
-
Дәрігер келгенге дейін талықсу кезінде сырқатқа жәрдем көрсету.
-
Дезинфекция дегеніміз не?
-
Дезактивация дегеніміз не?
-
Дегазация дегеніміз не?
Тапсырма:
-
Суреттердегі ұжымдық қорғау құралдары болып табылатын қорғаныс ғимараттарына сипаттама бер.
1 сурет – Панахана. Панахананың құрылымы.
2 сурет - Радиациядан қорғайтын орын( РҚО). РҚО-ның құрылымы.
-
Басқа «тақия» тәріздес таңғыш ораудың алгоритімі қандай?
а) б)
№9 практикалық жұмыс
Тақырыбы: Төтенше жағдай кезіндегі көмек шараларын ұйымдастыру, халықты қорғаудың негізгі әдістері. Өрт сөндіргіш құралдардың негізгі түрлері.
Мақсаты: Төтенше жағдай кезіндегі көмек шараларын ұйымдастыру, халықты қорғаудың негізгі әдістерін талқылау.
Әдістемелік нұсқаулар:Мәселелік сауалдар қою және олардың шешілу жолдарын табу, кестелерді толтыру. Сөзжұмбақтар және ребустар құрастыру.
Сабақтың барысы:
Бақылау сұрақтары:
-
Зілзала дегеніміз не?
-
Жер сілкінісі, сел, қар көшкіні, опырмалар, қар басу, дауыл, таудың су тасқыны, табиғи өрттер дегеніміз не? Сақтану шаралары қандай?
-
Жер сілкінісінің ошағы, гипоцентр, эпицентр дегеніміз не?
-
Құтқару жұмыстарын жүргізу тәсілдер мен әдістері.
-
Халықты қорғаудың негізгі әдістерін ата.
-
Радиациялық және химиялық барлау құралдары.
-
Эвакуация дегеніміз не?
-
Зақымданған ошақтағы құтқару және қайта келтіру жұмыстары.
Тапсырма:
-
Төтенше жағдай кезіндегі көмек шараларын ұйымдастыру, халықты қорғаудың негізгі әдістері.
-
Өрт сөндіргіш құралдардың негізгі түрлері қандай? Оларды сипатта.
Өрт сөндіру жеңдері
Ашық түрдегі өрт сөндіру қалқаны
Өрт сөндіргіш Ұнтақты құрамдар
№10 практикалық жұмыс
Тақырыбы: Терроризммен күресу жолдары.
Мақсаты: Қазақстан Республикасының «Терроризммен күрес туралы» Заңымен танысу. Терроризммен күресу жолдарын талқылау.
Оқыту әдісі: Топтық талқылау – аудитория 2 топқа бөлініп өзіндік ой пікірлерімен, көзқарастарымен, сұрақтарымен және қорытынды пікірлерімен бөлісіп талқылау өткізеді.
Әдістемелік нұсқаулар:
1-ші топ: «Терроризмге қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шілдедегі № 416-I Заңымен таныстырады.
2-ші топ: «ҚР мемлекеттік саясатының негізгі бағыты – террористтік әрекеттермен күрес жүргізу» тақырыбына шағын баяндама жасайды.
Қорытынды: Қауіпсіздік психологиясы мәселесі жөнінде эссе - 1 бет жазу.
Сабақтың барысы:
Бақылау сұрақтары:
-
ҚР «Терроризмге қарсы күрес туралы» Заңы.
-
Терроризм дегеніміз не?
-
Террористік iс-әрекеттердегеніміз не?
-
Террористiк акциядегеніміз не?
-
Терроризм актiсi дегеніміз не?
-
Террористiк ұйым дегеніміз не?
-
Террористiк акция дегеніміз не?
-
Терроризмге қарсы операция, терроризмге қарсы операцияларды жүргiзу аймағы дегеніміз не?
-
Терроризмге қарсы күрестi тiкелей жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар?
-
Террористік iс-әрекеттiң алдын алу жолдары қандай?
-
Террористік акцияның жолын кесу қалай жүргізіледі?
-
Терроризммен күресу жолдары қандай?
-
Ядролық лаңкестік дегеніміз не?
-
Хайджекин дегеніміз не?
-
Гиперлаңкестік дегеніміз не?
-
Биолаңкестік дегеніміз не?
-
Химиялық лаңкестік дегеніміз не?
-
Ақпараттық лаңкестікдегеніміз не?
-
Экстремизм дегеніміз не?
Тапсырма:
1.Қазақстан Республикасының «Терроризммен күрес туралы» Заңымен танысу.
2.Қауіпсіздік психологиясы мәселесі жөнінде эссе - 1 бет жазу.