Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

chitannya_3kl конспекти

.pdf
Скачиваний:
134
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
1.11 Mб
Скачать

ÁÁÊ 74.268.3 Ã 79

Автор:

керівник методичного обєднання вчителів початкових класів СЗНВК № 55,

вчитель початкових класів Л. О. Гребенькова

Гребенькова Л. О.

Г 79 Матер³али до урок³в. Читання. 3 клас. — Харк³в: ТОРС²НГ ПЛЮС, 2005.— 272 с.

ISBN 966-670-591-5.

Уроки спрямован³ на розвиток творчо¿ особистост³ учн³в. Методичний пос³бник маº високий виховний потенц³ал на уроках, що даº позитивну можлив³сть пол³пшення якост³ знань учн³в та р³вня ¿х вихованост³, зб³льшуº ефективн³сть ³ результативн³сть урок³в.

Для вчител³в початкових клас³в, вчител³в-методист³в, студент³в вищих навчальних заклад³в.

ISBN 966-670-591-5

ÁÁÊ 74.268.3

©Гребенькова Л. О., 2005

©«ÒÎÐѲÍà ÏËÞÑ», 2005

©Жубр М. С., дизайн обкладинки, 2005

МОВА ДИВНИЙ СКАРБ

УРОК 1

Тема. Народ мовотворець залишив нам безцінний скарб. Матеріал до уроку. «Наша мова» (за А. Коваль).

Мета. Ознайомити дітей з новим підручником, викликати інтер- ес до його читання. Вчити дітей виділяти у тексті нове, ділити текст на частини, складати план і за ним стисло переказувати прочитане; ознайомити із значенням терміна «науково-популярне читання», розвивати звязне мовлення, виховувати любов до рідної мови.

Хід уроку І. Організація класу до уроку

ІІ. Ознайомлення з підручником

В цьому навчальному році ми будемо працювати за підручником О. Я. Савченко «Читанка». Ви прочи- таєте багато цікавих творів українських і зарубіжних авторів.

Зверніть увагу на умовні позначення, які зустрі- нуться в підручнику. Що вони означають?

Прочитайте звернення авторів до вас. («Любий друже!»)

З якими жанрами літератури обіцяють познайо- мити нас автори?

Які поради дають?

Продивіться зміст підручника. З яких розділів він складається? Які теми включено до розділів?

Як ви гадаєте, про що будуть розповідати твори, які ми читатимемо в 3 класі?

3

І як кожна урочиста подія в нашій державі, так

іновий підручник починається словами Державного Гімну України. Прочитайте ці рядки.

Як ви вважаєте, чому автори підручника вмістили Гімн на перших його сторінках?

ІІІ. Ознайомлення з новим розділом

Прочитайте назву першого розділу в підручнику.

Разом з вами ми дізнаємось який був шлях люд- ства від слова до книги.

Прочитайте текст на с. 5.

Що дають людям слово, мова, книга?

Як вони звязані між собою?

Про що піде мова в творах цього розділу?

Які теми входять до розділу?

ІV. Ознайомлення з новою темою «Мова дивний скарб»

Чому мову називають скарбом?

Так, без мови ми просто не змогли б жити. Ко- жен народ має свою мову, цінує її. І скільки б мов ти не знав, та тільки єдина мова є для тебе рідною. Це мова твого народу, твоїх батьків, мова, яку ти почув

вранньому дитинстві.

Прочитайте вірш Володимира Забаштанського.

Як ви розумієте останній рядок вірша «...народу без мови нема»?

Прочитайте текст про мову.

Чи завжди мова була однаковою?

Чому народ називають мовотворцем?

Прочитайте вірш Сидора Воробкевича.

Що означають слова складно, плекайте?

V.Робота над текстом «Наша мова» (за А. Коваль)

1.Розвиток техніки читання за складовими табли- цями. (Проводиться на кожному уроці для збільшен- ня швидкості читання вголос і мовчки. Різноманітні завдання за таблицями учитель дає на свій розсуд, враховуючи рівень підготовленості класу).

2.Первинне читання тексту.

4

Бажано проводити його під магнітофонний запис. При цьому діти читають мовчки, або напівголосно, а учитель має змогу прослідкувати за кожним учнем, чи встигає той читати в заданому темпі. Протягом року текст на плівку надиктовується із зростаючою швидкістю.

3.Перевірка первинного сприймання тексту.

Де ми чуємо мову?

Яким було б життя на землі без мови?

4.Словникова робота.

Прочитайте зноску і поясніть, що означають слова

безпосередньо, геніальний.

Прочитайте колонки слів.

Навкîло

Бîязко

Прàщури

Віддал³к

Пåрвісна

Стîрожко

Припóстімо

Щільн³ше

Скоцþрбились

Прислóхайтеся

Безпосерåдньо

Вдосконàлювалися

Значення яких слів вам незрозуміле?

5.Повторне напівголосне читання. Відповіді на пи- тання в підручнику.

Що для вас було новим, несподіваним у цій роз- повіді?

Чому мова первісних людей була бідною?

Поміркуйте, чому винайдення мови докорінно змінило життя людей?

6.Визначення жанру твору.

Як ви гадаєте, до якого жанру можна віднести цей текст?

Це науково-популярне оповідання. Бо наукові факти викладаються в ньому популярно, тобто доступно для кожного читача, без уживання якихось спеціальних термінів.

7.Вибіркове читання.

Доберіть уривок з твору, який би пояснив малюнок до тексту.

Прочитайте, якою була б земля без мови.

В чому допомагала мова людям?

8.Складання плану.

Прочитайте мовчки кожен абзац тексту. Який за- головок ви дібрали б до кожної частинки?

5

План

1.Мова навколо нас.

2.Земля без мови.

3.Первісна людина.

4.Мова допомагає.

5.Збідненість мови первісних людей.

9.Переказ тексту за планом.

10.Гра «Знайди дієслово».

До поданих слів доберіть слова назви дій з тек-

сту.

Мова (звучить, допомагала)

Первісна людина (визирає, скоцюрбилась, натягає). Люди (змінювалися).

Мови (вдосконалювалися).

VІ. Підсумок уроку

Про що ви дізналися на сьогоднішньому уроці?

Складіть із словами в стовпчиках, які ми читали на початку уроку, речення за змістом тексту.

УРОК 2

Тема. Подія величезної ваги.

Матеріал до уроку. «Наша мова» (за А. Коваль)

Мета. Продовжити знайомство з новим твором, вчити учнів ви- словлювати власну думку, розширювати та узагальнювати знання про мову і мовлення; розвивати навички правиль- ного і виразного читання, звязне мовлення; виховувати любов до рідної мови, прагнення вивчати її.

Хід уроку І. Організація класу до уроку

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні ми продовжимо мандрувати в дивовиж- ному світі слова. Кожен з нас відчуває, що з кожним кроком усе наше життя стає дедалі більш повязане з мовою. Більшість з нас не бачили пустелі, океану, джунглів, айсбергів, крокодилів. Але коли нас запи- тають про значення цих слів, ми звичайно, зможемо пояснити. Ці знання дала нам мова. Вона дала нам

6

слово і пояснила, що воно означає. Більшість слів, на- явних у мові, втілюють досвід, який накопичило людство впродовж свого існування.

Я хочу, щоб ви прагнули вивчити рідну мову, щоб вміли відчувати її красу, як автор цих рядків:

Щасливий я і гордий, що читаю Шевченка, і Франка, і Українку На незрівнянній українській мові Й мені вже не потрібні словники.

О, що за мова! Тільки скажеш слово Й воно співає так, неначе вітер/ Струни торкнувся і вона зітхнула. Струна? Чи слово? Чи сама душа?

О, що за мова!

М. Браун

ІІІ. Актуалізація опорних знань

З яким текстом ми ознайомились на попередньому уроці? Про що в ньому йшлося?

Стисло перекажіть прочитане.

З якими новими словами ви ознайомились?

Що вони означають?

Яким за жанром є цей твір?

IV. Опрацювання другої частини тексту «Наша мова» (за А. Коваль)

1. Розвиток техніки читання за складовими табли- цями.

2. Первинне читання тексту.

3. Перевірка первинного сприймання тексту.

Якими були школи до появи письма?

Хто відіграв велику роль у розвитку української мови?

4. Словникова робота. Прочитайте колонки слів.

Видавці

навчàння

мистецтво

тодішні

беручкий

фінікійці

багатьох

відшліфував

пригнобленого

винайдення

довжелезний

високорозвинених

Які слова вам незрозумілі?

5. Повторне читання «ланцюжком».

7

6. Робота із запитаннями в підручнику.

Що нового ви відкрили для себе у тексті?

Що сказано про словянське письмо?

Які нові слова вам трапилися у тексті?

Які події в тексті вигадані, а які ні?

7. Гра «Дочитай речення».

Вчитель починає читати речення, а учні дочитують його, відшукавши кінець речення у тексті.

А далі сталася подія...

Учням доводилося...

Тому винайдення письма...

Словянська азбука була зроблена...

Українською мовою розмовляють...

Почесне місце належить...

І тоді, послухавши вас,...

8. Робота з прислівями.

Прочитайте прислівя. Які з них найбільше під- ходять до тексту «Наша мова»?

Грамоти вчиться завтра знадобиться. Ученому світ, а невченому тьма. Наука в ліс не везе, а з лісу вивозить. Слово чемне кожному приємне.

9. Робота в парах.

Поставте один одному запитання за змістом про- читаного. Чи правильно відповів ваш співрозмовник?

V. Підсумок уроку

Про що дізналися на сьогоднішньому уроці?

З якими новими словами ознайомились?

УРОК 3

Тема. Птицю пізнають по пірю, а людину по мові. Матеріал до уроку. В. Гринько «Мова», В. Лучук «Найрідніші

слова».

Мета. Удосконалювати навички правильного, виразного читання, збагачувати мовлення новими словами; вчити порівнювати вірші і розвивати звязне мовлення; виховувати культуру мовлення, любов до української мови, ввічливість.

Хід уроку І. Організація класу до уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань

Що є засобом спілкування між людьми?

Яке значення для людей має винайдення мови?

Розкажіть стисло, як народилася писемність.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні ми ще раз впевнимося в багатстві і ми- лозвучності української мови, вивчаючи нові вірші українських письменників.

IV. Опрацювання вірша В. Гринько «Мова»

1. Читання вірша вчителем.

До кого звертається поетеса у вірші?

Які слова ввічливості звучать у вірші?

2. Додаткова інформація про слова ввічливості.

А чи знаєте ви, що означає слово «ввічливість»? Перше значення слова «ввічливість» — «знання», «до- свід». Пізніше слово набуває іншого значення пошти- вість, дотримання норм поведінки з іншими людьми. Це й зрозуміло: людина освічена навряд чи зможе не зважати на правила поведінки й забувати про ввічливість! Інше походженнясловапояснюєтьсявисловом«той, хтодивиться у вічі». Памятаєш: кажуть, що очі дзеркало душі. Отже спілкуючись, співбесідники дивились у вічі один одному. Ми живемо з вами серед людей. Наші слова, вчинки, жести не байдужі знайомим та незнайомим людям, які нас оточують. Дуже важливо знайти правильну лінію

поведінки.

9

Кожний з вас знає, що «будь ласка» — це форма чемного звертання при проханні або згоді на що-небудь. Вислів цей складається з двох слів: будь і ласка. Ласка вияв ніжності, любові. Слово це походить від загальнословян- ського ласить — «пеститися, тішитися, потішати». Справ- ді, коли ми з вами застосовуємо вислів будь ласка? Саме тоді, коли хочемо зробити людині щось приємне, а часто й тоді, коли хочемо отримати щось бажане.

Слово спасибі вживається для вираження вдячності за зроблене добро, виявлену увагу. Розвинулося це слово

здавньоруського сполучення слів «спаси Бог». Кажуть, як день розпочнеш, так і закінчиш. Тому

й розпочинають день з вітання: «Доброго Вам ранку!», щоб день з ранку до вечора був добрий та щас- ливий. (За Ларисою Соловець).

3. Повторне мовчазне читання вірша учнями.

Як ви гадаєте, в якому темпі потрібно читати вірш? Де слід робити паузи?

4. Робота над виразним читанням вірша.

Попрацюйте в парах. Прочитайте напівголосно вірш сусідові по парті. Вислухайте його читання.

5. Виразне читання вірша вголос кількома учнями.

6. Робота над образними висловами.

Зєднайте слова з їх ознаками, що дібрала поетеса

увірші.

Будь ласка

вдячне

Спасибі

ніжне

Вибач

барвиста

Мова

тремтливе

 

рідна

 

тепла

 

багата

До якого слова дібрано найбільше ознак?

Як ви гадаєте, чому?

7. Читання «ланцюжком».

8. Поміркуймо разом!

Що підкреслює виділене порівняння?

V.ОпрацюваннявіршаВ. Лучука«Найріднішіслова»

1. Словникова робота.

10

Зміст

Раїна

Верше

Додому

Промовля

Небокрай

Незглибимий

Одкривається

Значення яких слів вам незрозуміле?

Знайдіть пояснення деяких слів в підручнику. 2. Робота над заголовком вірша.

Які слова є для вас найріднішими?

Прочитайте вірш і скажіть, які слова є найрідні- шими для автора.

3. Первинне читання вчителем (діти слідкують). Перевірка первинного сприймання.

То які слова є найріднішими для поета?

4. Повторне мовчазне читання.

5. Вибіркове читання.

Яке слово вперше вимовляє дитина?

Значення якого слова повинна збагнути дитина?

Що відкривається в рідній мові?

Про що шумить раїна?

6. Робота над виразним читанням вірша.

Подумайте, яке слово в кожному реченні є най- важливішим?

Попрацюйте в парах, готуючись до виразного чи- тання. Виділяйте голосом найважливіші, на вашу думку, слова. Виразне читання вірша кількома учнями.

7. Гра «Знайди риму».

Один учень називає слово, інші добирають з вірша до нього риму.

VI. Порівняння віршів

Порівняйте вірші «Мова» і «Найрідніші слова». Чим вони схожі і чим відрізняються?

Що в рідній мові є для вас таємницею?

VII. Підсумок уроку

Що нового ви дізнались на уроці?

Якими бувають слова?

Як потрібно ставитись до рідної мови?

Як ви розумієте прислівя «Птицю пізнають по пірю, а людину по мові»?

11

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]