Osnova
.docТема. Основа слова.
Мета: вчити визначати в словах закінчення шляхом словозміни, визначати основу слова. Розвивати усне і писемне мовлення, творчі здібності дітей, мовне чуття, пізнавальний інтерес до минулого сьогодення. Виховувати товариські почуття, любов до рідного дому та краю.( Кадр 1)
Обладнання: картки, малюнки дітей, схеми – опори.
Хід уроку.
І. Організація навчальної діяльності.
- Встали всі рівненько!
Добрий день!
Усі сідайте тихо, діти.
Домовляймось – не шуміти,
Руку гарно підіймати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати –
Щоб не було нам мороки.
Всі готові до уроку?
Тож, гаразд.Часу не гаймо
І урок наш починаймо.
– Сьогоднішній урок проведу з вами я, а звати мене Яна Михайлівна. Отже, з вашим хорошим настроєм та усмішками на обличчях розпочинаємо урок.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Усний малюнковий диктант
- Я показую вам слова, а ви визначаєте закінчення.
Дерево,вікно,вага,ваза,книги,поле, букет, гори.
2.Каліграфічна хвилинка
- Почнемо урок з каліграфічної хвилинки.
Відкрийте зошити запишіть сьогоднішнє число, класна робота.
4 листопада
Класна робота
3. Перевірка домашнього завдання ( впр.)
Назвіть закінчення в цих словах.
-
Що таке закінчення?
-
Для чого служать закінчення?
-
Виділити закінчення ( Кадр 3)
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
На сьогоднішньому уроці ми будемо вивчати тему уроку Основа слова.
Для того, щоб наша мова була красива, правильно ви могли вживати у своєму мовленні слова, сьогодні на уроці ми будемо визначати закінчення у словах, виділяти основу слова.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Запис під диктовку.
Мамина хата в саду, як у віночку.
Біля хати ростуть вишні, черешні, яблуні.
Про хату оспівано в багатьох піснях.
-
Виділити закінчення у словах хата, хату, хати.
( Пояснення вчителем про основу слова)
Частина слова без закінчення називається основою. Основу позначають так : книги.
Наприклад, у словах місто, визвольний, чотири виді-
ляються основи міст-, визвольн-, чотир- шляхом відкидання
закінчень -о, -ий, -и;
- Відкрийте підручники на сторінці 66.
- Читаємо правило з підручника.
- Вивчаємо його.
- А зараз ми трішки потренуємось виділяти основу і закінчення слова.
Виділи в словах закінчення й основу:
земля синичка
груша бджола
квіти мама
школа тато
Вправа 2. (Алгоритм)
2. Робота з підручником.
- Впр. 142
- впр. 144
3. Фізкультхвилинка.
- Встали всі.
Руки вгору підняли.
До сонечка потягли.
В різні боки розвели,
Й полетіли, попливли.
Потім їх вперед зімкнули
І в долоні всі сплеснули.
Як закінчили плескать,
Стали долі опускать.
Ніжками затупотіли
І за парти тихо сіли.
3. Закріплення вивченого матеріалу.
Розподіли на групи:
1.слова, які мають тільки основу;
2.слова, які мають основу і закінчення.
Мороз гілка вікно
Верба вітерець снігур
V.Підсумок уроку.
- Чого ми навчились на уроці?
- Основа слова –це ………..
- Як позначається основа ......
VІ. Домашнє завдання. Вивчити правило на стр. 66, виконати впр.143, 146.