Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

54. Письмо великої і рядкової літер Г, г

..docx
Скачиваний:
24
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
18.77 Кб
Скачать

Тема. Письмо великої і рядкової літер Г, г .

Мета: вчити учнів писати велику і рядкову букви Г, г («ге») у власних та загальних назвах; закріплювати їх уміння робити звукові моделі слів, розпізнавати слова за їхніми мо­делями; розвивати зв’язне мовлення, фонематичний слух; дрібні м’язи руки; форму­вати навички самоконтролю; виховувати почуття охайності та поваги до однолітків, працелюбність.

Обладнання: аркуші з текстом «На городі».

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Повторення вивченого матеріалу

— Пригадайте, яку літеру ми вчили на попередньому уроці?

1 Гра «Знайди слово»

— Знайдіть серед літер слова.

А О Б Е Г О Р О Д О З І П Н У С Т А Г Р І М Т Р Е Л И (Город, грім)

— Правильно, город і грім.

— На яку літеру починаються? («Ге»)

— Яке з цих слів складається з одного складу? (Грім)

— Складіть речення, щоб були обидва слова. (Ми були на городі, коли прогримів грім.)

— Наведіть приклади слів, які починаються на літеру г («ге») і мають один склад. (Гак, гість, гімн, гном, гриб, грім…)

— Який звук позначає буква г («ге») на письмі? (Твердий при­голосний)

III. Повідомлення теми та мети уроку

— На сьогоднішньому уроці ми закріпимо вміння робити звуко­ві моделі слів, складати з ними речення, розпізнавати слова за мо­делями, навчимося писати велику літеру Г («ге»), з’єднувати її з ін­шими буквами, з’ясовувати значення нових слів.

1 Словникова робота

1) Робота над з’ясуванням значення слова

— Поясніть значення слова город. (Місце, де вирощують овочі та городину)

— Скільки складів у цьому слові? (Два: го-род)

— На який склад падає наголос? (На другий)

— Як називається такий склад? (Наголошений)

— Зробіть характеристику складів у слові город. (Го — перший склад, відкритий ненаголошений; род — другий склад; закритий наголошений.)

2) Порівняння вимови та значень слів

— Спробуйте перекласти російською мовою, з’єднавши слова у стовпчиках.

Город

Місто

Город

Огород

— На що потрібно звернути увагу, читаючи слова, які однаково пишуться в українській та російській мовах? (На наголос)

2 Робота над текстом «На городі»

Текст — на аркушах у кожної дитини.

— Нам потрібно вставити пропущену літеру і утворити текст «На городі».

— Прочитайте самостійно.

Нагороді

У моєї тітки ..анни і дядька ..ната ..арний ..ород. Вони чудово на ньому ..осподарюють. На ..ороді зібрали прекрасний урожай, а я їм допоміг. Це були ..арбузи, зелені о..ірки, ..арні помідори, со­лодка морква та молоденький ..орох.

Мені сподобалось доглядати та збирати городину.

— Яку літеру пропущено? («ге»)

— Прочитайте слова з пропущеними буквами. (Ганни, Гната, гарний, город, господарюють, городі, допоміг, гарбузи, огірочки, гар­ні, горох)

— Чи схожі друковані літери — велика Г і маленька г?

— Які з цих слів можна назвати «зайвими»? (Ганна, Гнат — бо пишуться з великої літери; огірочки, допоміг — бо г («ге») знахо­диться в середині та кінці слова.)

— Які з цих слів є назвами предметів? (Ганна, Гнат, город, горо­ді, гарбузи, огірочки, горох)

— Які — ознаками предметів? (Гарний, гарні)

— А дією предметів? (Господарюють, допоміг)

— Чи зустрічалися на попередніх уроках ми на городі з іншими господарями?

— Хто це були? (Баба Галина та дід Богдан)

3 Гра «Склади речення» (зошит, с. 9)

— Спробуємо скласти речення за допомогою стрілочок і з’ясувати, що спільного між змістом цього речення попередньо про­читаного тексту? (Розповідається про город.)

— Що відрізняється? (На городі бабусі та дідуся не росла ка­пуста. Головний герой — зайчик.)

— Що вам це підказало? (Малюнок)

4 Загадка

Металевий в неї носик.

Нитяний у неї хвостик.

Із шиття не буде толку,

Якщо не візьмемо… (голку).

5 Розпізнавання слова за моделлю

— Впізнайте, де модель цього слова.

— Поставте наголос у цьому слові.

— Продемонструйте, як шиють голкою.

Діти демонструють, що вони шиють.

— Який перший звук у слові? (Твердий приголосний [г])

IV. Фізкультхвилинка

Я блискуча, маленька,

Маю носик гостренький.

За собою несу

Довгу-довгу косу.

Усіх обшиваю,

Сама одягу не маю.

— Сьогодні ми вивчимо, як звук [г] на письмі позначається ве­ликою літерою. Але перед цим згадаємо, як треба покласти зошит, тримати ручку та правильно сидіти під час письма.

V. Підготовка до письма

1 Повторення гігієнічних правил письма

— Як потрібно сидіти, щоб ми були стрункими? (Ніжки на під­лозі, спинка струнка рівна, лікті на парті.)

— Як повинен лежати зошит? (Навкосець, щоб коса лінія була рівно по відношенню до тіла.)

— Згадайте, як тримати ручку в руці. (Трьома пальцями)

2 Повторення назв ліній сітки зошита

— У наших зошитах існують лінійки. Як вони називаються? Я показую, а ви хором їх називаєте. (Верхня лінія робочого рядка, нижня лінія робочого рядка, верхня міжрядкова, нижня міжряд­кова)

VI. Ознайомлення з літерою Г («ге»)

1 Демонстрування прописної великої літери Г («ге»)

— Погляньте, на що схожа велика літера Г («ге»)? (Припущен­ня дітей.)

2 Аналіз елементів, з яких складається літера

— Літера Г («ге») складається з двох елементів: довгої прямої із заокругленням унизу вліво та прямої горизонтальної лінії, що по­чинається із заокруглення.

Алгоритм написання великої літери Г («ге»)

Учитель прописує на дошці, промовляючи: «Раз-і, і-два».

3 Письмо у повітрі елементів та літери

Промовляючи хором, учитель з дітьми «пише» в повітрі.

— А тепер спробуємо ці елементи прописати в першому рядоч­ку, промовляючи про себе: «Раз-і, -і два».

— Якщо ці елементи з’єднати, то отримаємо велику літеру Г («ге»).

Учитель пише на дошці та промовляє алгоритм написання. Після чого прописує в повітрі з дітьми літеру Г.

— А зараз пропишемо другий рядок.

— У третьому рядочку спробуємо самостійно без пунктиру про­писати Г («ге»).

— Старанно написали, а тепер час відпочити.

Фізкультхвилинка

І великі, і малі

Одяглися у брилі,

І дощу ці одноніжки

Не бояться анітрішки.

Діти під слова присідають, встають, стрибають на одній нозі.

VII. Робота в зошиті

1 Письмо слів із великої літери Г («ге»)

— А в яких словах можуть зустрічатися великі літери? (У влас­них назвах)

— А сьогодні нам зустрічалися імена, прізвища, клички чи на­зви міст; країн, річок? (Так. Імена — Ганна та Гнат.)

— Зараз ми будемо вчитися писати ці імена.

— Спробуємо пригадати з’єднання, які зустрічаються в цих іменах.

Учитель пише на дошці, а діти спостерігають і називають з’єднання. (Ганна — середнє, верхнє, верхнє, середнє)

— Пропишемо в повітрі, а потім — у зошиті. (Аналогічно прово­диться робота з іменем Гнат — верхнє, середнє, верхнє з’єднання.)

2 Письмо речень

— А тепер ці імена зустрічаються у реченні. Прочитайте за пунктиром.

— Скільки слів у реченні? (4)

— Які зустрічаються з великою літерою Г («ге»)?

— Які — з рядковою г («ге»)? (Гукав)

— А чи є слова, які не починаються ні на велику, ні на рядкову «ге»? (до)

— Зверніть увагу: це слово пишемо окремо. Пропишіть речення за пунктиром.

— Прочитайте речення, яке записане друкованими літерами. (Грім гримить.)

— Я пропишу на дошці для тих, хто невпевнений, що сам напи­ше правильно. А той, хто відчуває, що пропише сам,— може почи­нати.

— Яке слово з цього речення ми сьогодні зустрічали на уроці? (Грім)

VIII. Підсумок уроку

— Яку сьогодні навчилися писати букву? (Велику літеру Г («ге»))

— Який звук вона позначає на письмі? (Твердий приголосний)

— Перегляньте свою роботу в зошиті. Оберіть слово, яке, на вашу думку, важко прописувати, і в останньому рядочку пропи­шіть його.

— Які слова з літерою «ге» ми зустрічали на уроці?

— Розфарбуйте малюнок у зошиті.

— Молодці, ви попрацювали старанно!