Частина I
«Технологія будівництва земляного полотна»
Розділ і Аналіз природно-кліматичних умов району будівництва.
Побудова дорожньо-кліматичного графіка.
Згідно карти кліматичного районування України територія будівництва відноситься до зони У-III, так як будівництво ведеться у Херсонській області.
Визначення календарної тривалості лінійних і зосереджених робіт.
Для глинистих грунтів дати можливого початку Zвп і кінця Zвк весняного бездоріжжя визначаються за формулами:
де То – дата переходу температури повітря навесні через 0°С, приймається за ДКГ;
h – середньомаксимальна глибина промерзання грунту в районі будівництва, приймається за СНиП 2.01.01-82. "Строительная климатология и геофизика" або визначається розрахунком;
а – кліматичний коефіцієнт, що характеризує швидкість відтавання грунту в сантиметрах за добу, приймається за даними таблиці.
Дати початку Zосп і кінця Zоск осіннього бездоріжжя можна віднести до середньомісячної температури відповідно від +5°С до +3°С і до 0°С в осінній період.
Початок осіннього бездоріжжя Zоп=24.X
Кінець осіннього бездоріжжя Zок=24.XI
Таким чином, тривалості весняного Твес та Тос бездоріжжя визначаються за формулами:
Твес= Zвк- Zвп=26.X - 20.X=6 днів.
Тос= Zок- Zоп=24.XI - 24.X=29 день.
Календарна тривалість для лінійних робіт при спорудженні земляного полотна становитиме:
при цілорічному будівництві насипів із грунту бічних резервів і розробленні мілких виїмок:
Тк= Zoп- Zвk=24.X-26.III=4+30+31+30+31+31+30+24=211 днів.
при цілорічному будівництві земляного полотна із завезених намерзлих грунтів та зосереджених роботах:
Тк=365-( Тв+ То)=365-(6+29)=330 днів.
Середня кількість робочих змін за даний період будівництва визначається розрахунковою тривалістю Тр:
Тр=( Тк- Т1- Т2- Т3- Т4) Кз=(211-61-8-10-20)×1=112
Т1 – кількість святкових і вихідних днів за період Тк;
Т2 – кількість днів на технічне обслуговування й ремонт дорожніх машин (Т2=0,04Тк=0,04*211=8);
Т3 – кількість днів простою через організаційні умови та передислокацію техніки (Т3=0,045Тк=0,045*211=10);
Т4 – кількість днів простою за кліматичними умовами, що припадають на робочі дні; Кз- коефіцієнт, що враховує змінність робіт:
Де N1 і N2 – календарна кількість днів відповідно з однозмінною й двозмінною роботою.
Розділ іі Аналіз будівельних властивостей грунтів для спорудження земляного полотна.
В результаті аналізу необхідно встановити коефіцієнт відносного ущільнення грунту Квід , коефіцієнт перезволоження грунту Кп. Прийняти рішення щодо необхідності додаткового зволоження або просушування грунтів.
Число пластичності грунту Ір:
а) за рекомендаціями М.Ф.Саського
Ір=0,67×WL-8,7=0,67×31-8,7=12,1%
б) за рекомендаціями Б.Ф.Галая
Ір=0,7×WL-11=0,7×31-11=10,7%
в) середнє значення
Ір сер=(12,1+10,7)/2=11,4%
Вологість грунту на межі розкочування:
Wр= WL- Ір.сер=31-11,4=19,6%
3.Оптимальна вологість грунту у відсотках та її середнє значення:
Wорт1= Wр-1,5=19,6-1,5=18,1%
Wорт2=а×WL=0,6×31=18.6%
де а=0,7 для супісків; 0,6 - для легких суглинків; 0,55 – для важких суглинків; 0,50 – для глин.
Wорт3=8+0,31WL=8+0,31*31=17,61%
Wорт.сер.=(18,1+18,6+17,61)/3=18,1%
Приймаємо за результатами інженерно-геологічних вишукувань або за довідниками щільність частинок грунту ρs та вміст повітря V0 у грунті, що ущільнений до величини ρd= ρdmax (супіски – 2,68 і 0,06-0,08 відповідно; легкі суглинки 2,70 та 0,05; важкі суглинки – 2,71 і 0,04; глини – 2,72 та 0,04). ρs=2,7; V0=0,05.
Максимальна щільність скелета грунту при стандартному ущільненні:
Визначаємо найменші значення коефіцієнта ущільнення для елементів земляного полотна. Після узагальнення даних призначається розрахункова величина Ку=0,95. [ДБН В.2.3-4-2007.табл. 4.8].
Визначаємо мінімальну потрібну щільність скелета грунту для земляного полотна:
Коефіцієнт відносного ущільнення грунту:
- значення скелета грунту у природному стані
Визначаємо інтервал вологості W/WL, у якому можливе ущільнення з необхідним КУ (таблиця 4.5 ДСТУ 2000 р.), звідки визначаємо межі вологості, в яких допустиме ущільнення грунту Wmin і Wmax.
Wmin=0,43×WL=0,43×31=13,33
Wmax=0,68×WL=0,68×31=21,08
Максимальна вологість грунту в річному циклі:
Вологість грунту в період будівництва
Середня щільність вологого грунту в період будівництва:
Усі розрахунки зводимо в таблицю.
Показник |
Одиниці виміру |
Позначення |
Числові значення | |
задані |
визначені | |||
Щільність скелету грунту |
т/м2 |
1,36 |
| |
Щільність твердих частинок грунту |
т/м2 |
2,7 |
| |
Вологість на межі текучості |
% |
WL |
31 |
|
Число пластичності грунту: За (9) За (10) Середнє значення |
% |
IP |
|
12.1 10.7 11.4 |
Вологість на межі пластичності |
|
WP |
|
19.6 |
Оптимальна вологість грунту: За (12) За (13) За (14) Середнє значення |
% |
Wopt |
|
18.1 18.6 17.61 18.1 |
Вміст повітря при максимальній щільності скелета грунту |
|
0,05 |
| |
Максимальна щільність скелета грунту при стандартному ущільненні |
т/м3 |
|
1,72 | |
Найменший коефіцієнт ущільнення грунту для елементів ЗП |
|
КУ |
0,95
|
|
Мінімальна потрібна щільність скелета грунту |
т/м3 |
|
1,66 | |
Коефіцієнт відносного ущільнення грунту |
|
Квід |
|
1,2 |
Інтервал вологості, в якому можливе ущільнення з Ку |
|
Wi/WL |
|
0.43-0.68 |
Межі вологості, в яких допустиме ущільнення грунту |
% |
Wmin Wmax |
|
13.33 21.08 |
Максимальна вологість грунту в річному циклі |
% |
Wрц
|
|
23.8 |
Вологість грунту в період будівництва ЗП |
% |
Wі
|
|
20.71 |
Середня щільність вологого грунту в період будівництва |
т/м3 |
|
1,97 |
Оскільки Wi=20,71 потрапляє в межі Wmin = 13,33 і Wmax = 21,08 ,то грунт можна використовувати для будівництва без додаткового просушення чи зволоження.