Опір матеріалів / RGR_1
.doc
Міністерство освіти і науки України
Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка
Кафедра опору матеріалів
ЗБ і КК
Розрахунково – графічна робота
з опору матеріалів
Визначення геометричних характеристик плоских перерізів
Виконав:
Студент групи 202-МІ
Костенко О.С.
Перевірив:
Качан Т.Ю
Зміст
-
Визначення геометричних характеристик складеного перерізу 1
1.1.1 Вихідні дані 1
1.1.2 Визначення координат центра ваги перерізу 2
1.1.3 Визначення головних центральних моментів інерції 3
1.1.4 Визначення радіусів інерції 3
1.1.5 Визначення моментів опору 4
1.1.6 Розрахункова схема 5
1.2 Визначення геометричних характеристик складеного перерізу 6
1.2.1 Вихідні дані 6
1.2.2 Розрахункова схема 8
1.Визначення геометричних характеристик складного перерізу
1.1 Розрахункова схема
|
1.2 Вихідні дані
Фігура № 4 та №5 – Фігура №1 –Пластина 14х1 Фігура №2 та №3 –
Кутик рівнополич. 10х8 Швелер №10
b4 = 100мм
d4 = 8мм B1=14см h1=1см b2=46см h2=100мм
Ix4 = 265см4 d2=4,5мм t2=7,5мм
А4 = 15.6см2 z02=1,44см Ix2=174см4
Z04 = 2.75см Iy2=20,4см4 А2=10,9см2
Визначення геометричних характеристик плоских складених перерізів
-
Розрахунок симетричного складеного перерізу.
Для заданого перерізу визначити моменти інерції, моменти опору та радіуси інерції відносно головних центральних осей.
-
Вихідні дані:
Швелер №10
h = 10см, В = 4,6см, z0 = 1,44см, Iх = 174см4, Іу = 20,4см4, А =10,9см2
Кутик рівнополичний 10х8
В = 10см, z0 = 2,75см, Іх = 147см4 = Іу, А = 15,6см2
Пластина
В = 14см, h = 1см
Проводимо допоміжні осі ОдХд, ОдУд.
-
Знайдемо координати центра ваги всього перерізу.
Для цього позначимо окремі фігури, що утворюють переріз як 1-шу, 2-гу, 3-ю, 4-у, 5-у.Позначимо координати центра ваги кожної фігури С1,С2,С3,С4,С5. Знайдемо координати центрів ваги фігур у системі координат ХдОДУД:
Визначаємо координати центрів ваги окремих елементів відносно допоміжних осей:
х1 = 10см
х2 = В5+(В2-Z02)=10+(4,6-1,44)=13,16см
х3 = В5-(В2-Z02)=10-(4,6-1,44)=6,84см
х4 = В5+Z04=10+2,75=12,75см
х5 = В5-Z05=10-2,75=7,25см
у1 = В5+h3+h1/2=10+10+1/2=20,5см
у2 = В4+h2/2=10+10/2=15см
у3 = у2 = 15см
у4 = В4-Z04=10-2,75=7,25см
у5 = В5-Z05=10-2,75=7,25см
Визначимо координату центра ваги всього перерізу:
Позначимо знайдені координати на кресленні і вводимо нову систему координат ХСУ. Ця система координат буде головною центральною, а осі СХ і СУ головними центральними осями інерції.
3. Знаходження головних центральних моментів інерції перерізу:
Для знаходження моментів інерції скористаємося правилом визначення моментів інерції відносно паралельних осей:
Тут Іх, Іу – моменти інерції всього перерізу відносно осей СХ та СY;
, - моменти інерції окремих фігур, що утворюють переріз, відносно осей, що проходять через їх центри ваги та паралельним осям СХ та СY.
Визначимо відстані від центральних осей до центрів ваги окремих фігур:
ai = yi - yc bi = xi - yi
a1 = y1 – yc = 20,5-12,54=7,96 см b1 = 0
a2 = y2 – yc = 15-12,54=2,46 см b2 = x2 – xc = 13,16-10 = 3,16 см
a3 = y3 – yc = 15-12,54=2,46 см b3 = x3 – xc = 6,84 – 10 = -3,16 см
a4 = y4 – yc = 7,25-12,54=-5,29 см b4 = x4 – xc = 12,75 – 10 = 2,75 см
a5 = y5 – yc = 7,25-12,54=-5,29 см b5 = x5 – xc = 7,25 – 10 = -2,74 см
Момент інерції пластини:
4. Радіуси інерції:
Будуємо еліпс інерції. Відкладаємо ix по осі Y, а iy по осі Х.
5. Моменти опору:
Щоб знайти моменти опору необхідно спочатку визначити координати найбільш віддалених від центру ваги точок перерізу. В нашому випадку координати будуть дорівнювати: ,
Тоді:
Схема перерізу
М 1:2
Примітка
Всі розміри в сантиметрах
1.2 Розрахунок симетричного складеного перерізу
1. Викреслюємо в масштабі плоский переріз.
2. Визначаємо площу перерізу кожної фігури симетричного перерізу:
Так як l1=0,1b, l2=0,1c, і b=1,7м, c= 2м, то l1=17см, а l2=20см
Отже В1=B2=4l1=68см, B3=2l1=34см, h1=l2=20см, h2=3l2=60см, h3=l2=20см.
3. Знайдемо координати центра ваги всього перерізу. Для цього позначимо окремі фігури як 1-шу, 2-у,3-ю. Позначимо координати центру ваги кожної фігури С1,С2,С3. Знайдемо координати центрів ваги фігур у системі координат ХдСдYд.
Визначаємо координати центрів ваги окремих елементів відносно допоміжних осей:
х1=х2=х3=34см у1=h2+h1/3=66,66см
у2=h2+l2/2=30см
у3=h3/2=6,66см
Визначимо координати центра ваги всього перерізу:
Позначимо знайдені координати на кресленні і вводимо нову систему координат XCY. Ця система координат буде головною центральною, а осі CX і CY головними центральними осями інерції.
4. Знаходження головних центральних моментів інерції симетричного перерізу:
Для знаходження моментів інерції скористаємося правилом визначення моментів інерції відносно паралельних осей:
Визначимо відстані від центральних осей до центрів ваги окремих фігур:
а1=y1-yc=66,66-37,02=29,64см b1=b2=b3=0
а2=y2-yc=30-37,02=-7,02см
а3=y3-yc=6,66-37,02=-30,36см
Момент інерцїї фігури 1:
Моменті інерції фігури 2:
Момент інерції фігури 3:
5.Визначаємо радіуси інерції:
Будуємо еліпс інерції. Відкладаємо іх по осі Y, а іу по осі Х
6. Моменти опору:
Щоб знайти моменти опору необхідно спочатку визначити координати найбільш віддалених від центру ваги точок перерізу. В нашому випадку ці координати буду дорівнювати: ,
Схема перерізу
М 1:10
Примітка
Всі розміри в сантиметрах