Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

zvuk e

.doc
Скачиваний:
25
Добавлен:
05.03.2016
Размер:
49.66 Кб
Скачать

Українська мова 1 клас

Тема. Звук [ е ], позначення його буквами Е е.

Мета: закріпити артикуляцію голосних звуків;

ознайомити учнів з новою буквою Е е;

продовжувати формувати вміння виконувати аналітико-синтетичні

вправи зі звуками і буквами;

навчати читати склади та слова з буквою Е е;

збагачувати словниковий запас;

розвивати увагу, логічне мислення;

виховувати бережливе ставлення до природи.

Обладнання: мультимедійна презентація, каса букв, фішки на позначення

звуків, демонстраційна картка з літерами Е е.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

І Організація класу.

Вже дзвінок наш дав сигнал.

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо

І урок розпочинаймо (слайд 2).

ІІ Актуалізація опорних знань.

  • Назвіть букву, яку ми вивчали на двох останніх уроках. (Т т)

  • Які звуки позначає ця літера на письмі? ([ т ], [ т ‘])

  • Приведіть слова приклади. (Троянда, тюльпан)

Гра «Перестав склади і прочитай слово» (слайд 3).

сто – ті тісто

нок – та танок

тор – трак трактор

ти – кві квіти

  • В якому із утворених слів буква Т позначає м’який приголосний звук?

ІІІ Повідомлення теми та завдань уроку.

  1. Чистомовка (слайд 4).

Діти повторюють за вчителем чистомовку:

А – А – А – абрикосів два.

Е – Е – Е – яблучко одне.

И – И – И – полунички три.

І – І – І – а малинок дві.

У – У – У – одне кенгуру.

О – О – О – одне вікно.

- Які звуки ми вимовляли в чистомовці? (Голосні).

- Букви на позначення якого голосного звука ми ще не знаємо? (На позначення звука [ е ]).

- Отже, на сьогоднішньому уроці ви познайомитеся з літерою, що позначає ще один, останній голосний звук [ е ]. Ви дізнаєтеся, як пишеться ця літера, навчитеся читати склади та слова з новою літерою. А просто зараз послухаєте дивовижну, захопливу легенду про чудову квітку, яка завітала до нас на урок.

ІV Вивчення нового матеріалу.

  1. Слухання карпатської легенди (буквар, с. 94).

  • Який твір ви послухали, діти?

  • Чи сподобалася вам ця легенда?

  • Назвіть героїв цього твору.

  • Що змогло розтопити серце феї?

  • На які квіти перетворилися її сльози?

  1. Виділення звука [ е ]. Артикуляція звука.

  • Який звук повторюється в кожному складі слова едельвейс? (слайд 5).

Учні чітко вимовляють заданий звук, визначаючи, що рот при цьому відкритий, а губи розтягнені, повітря проходить вільно. Звук [ е ] можна вимовити дуже голосно, він голосний.

  • В яких словах легенди іще є звук [ е ]? (Легенда, фея, мисливець, крижане, серце).

  • Де стоїть цей звук? (Всередині слова, в кінці слова).

  • А в слові едельвейс? (Перший звук [ е ] на початку слова).

  1. Гра «Впіймай звук [ е ]». (слайд 6).

Вчитель читає вірш, діти плескають в долоні на словах, в яких є звук [ е ].

  1. Ознайомлення з буквою Е е.

  • Розглянемо (слайд 7) як виглядає літера Е велика. Послухайте ще один вірш про квітку едельвейс.

  • Що нагадує Е? (Драбину, етажерку).

  • А тепер давайте розглянемо і порівняємо написання друкованої е маленької. (слайд 8).

  • Чи подібні ці літери в написанні? (Ні).

5. Робота в зошиті «Букварятко». ( с. 28).

1). Друкування Е е. (завдання 2).

2). Друкування слів Еліна,екран. (завдання 2).

3). Відгадування загадки про лелеку, друкування відгадки. (завдання 3).

V. Фізкультхвилинка.

VI. Продовження роботи над темою.

  1. Аналітико-синтетичні вправи зі звуками та буквами.

1). Слайд 9.

- Прочитайте слова. Визначте в якому складі знаходиться звук [ е ].

2). Слайд 10. Робота над скоромовкою.

Читання скоромовки. Заучування дітьми скоромовки:

Летів горобець, сів на хлівець,

Як вийшов стрілець, то утік горобець.

3). Слайд 11. Читання слів для розширення кута зору.

4). Слайд 12. Гра «Конструктор».

Утворення та читання слів за стрілкою: телефон, телескоп, телевізор, телеграф.

5). Гра «Назви одним словом». Слайд 13.

6). Гра «Впіймай букву». Слайд 14.

7. Робота з букварем (с. 94-95).

1). Читання складів та слів з буквою Е е.

Утворення обернених і прямих складів за допомогою променевих

схем (с. 94).

Утворення та читання слів за стрілкою: ера, аул, лев, він. Вчитель

пояснює значення слів ера, аул.

2). Робота над текстом за Сергієм Козловським (с. 94) (слайди 15-16).

Слухання тексту. Вибіркове читання слів із вивченими та новою літерами:

постукав, він, весело, вітер, волає,вигукує, вигуку Е – е – е!

Читання речення: Він летів, немов вітер.

  • Як розумієте цей вислів? (Біг дуже швидко.)

Читання тексту в особах. Вчитель читає слова автора, діти – зайчика.

Робота в парі. Читають текст в особах.

Читають текст учні по реченню, естафетою.

VІІ Фізкультхвилинка для очей.

3).Читання слів з букваря (с. 95).

4). Робота над загадкою (с. 95).

Слухання загадки. Виконання завдання до тексту – складання слова відгадки із розрізаних слів (слайд 17). (Телевізор).

Читання загадки учнями ланцюжком по реченню.

Гра на увагу «Яка тварина зайва» (слайд 18).

  • Яка тварина не згадувалася в тексті ? (Жираф).

  • А які тварини згадувалися в загадці, а їх немає на слайді? (Слон, кит).

VІІІ . Усвідомлення та закріплення знань.

  1. Гра «Забери склад – створи нове слово» (слайди 19-20 ).

  2. Гра «Упізнай слово» (слайд 21).

  3. Естафета «Назви дитинча» (слайд 22).

ІХ. Підсумок уроку.

  • Тепер ви знаєте всі букви на позначення голосних звуків.

  • А їх усього шість. Хто назве і напише ці букви на дошці?

  • Яку букву ми вивчали сьогодні ? Який звук позначає ця літера?

  • Де найчастіше стоїть буква Е е у словах ? Наведіть приклади.

  • Всім, хто працював, букву Е е вивчав, вовченя говорить: « Молодці! »

(слайд 23).

Список використаної літератури

  1. Будна Н.О., Походжай Н.Я., Шост Н.Б. Уроки навчання грамоти 1 клас. Частина перша. Посібник для вчителя. – Тернопіль: Навчальна книга. Богдан 2007 р. – 256 с.

  2. Вознюк Л.Тисяча загадок. – Тернопіль: Підручники і посібники.,

2005 р. – 144 с.

3. Захарійчук М.Д., Науменко В.О.Буквар. Київ: Грамота. – 2012.

  1. Ляшенко Л.Л. Уроки читання в першому класі. Харків: Ранок. – 2012. – 304 с.

  2. Стебна О.В. Соценко О.А. Інтерактивні методи навчання в практиці роботи

Початкової школи. Харків: Ранок. – 2005. – 176с.

В оформленні презентації використано ресурси Інтернету:

Все для вчителя початкових класів: yrok.at.ua

Вчитель вчителю, учням та батькам: teacher.at.ua

Освітній портал «Острів знань»: ostriv.in.ua

Презентації для дітей: educat.at.ua

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]