Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Новая папка_1 / пятница 13.02 / природозн 13.02

.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
20.03.2016
Размер:
42.81 Кб
Скачать

Дата: 13.02.15

Назва предмету: Природознавство

Затверджую:

Тема: Урок – екскурсія в зоопарк. Тварини в природі (комахи, птахи, риби, звірі)

Мета: Узагальнювати і систематизувати знання учнів з теми; закріплювати основні поняття і терміни;вчити спостерігати за живою природою, розрізняти птахів, комах по зовнішньому вигляду, розширювати знання про тварин; розвивати мовлення, творчу уяву, спостережливість; виховувати шанобливе ставлення до природи. 

Обладнання: підручник, відео матеріали, білети в зоопарк, казковий герой «Їжачок»

Хід уроку:

I. Організація класу

II. Перевірка домашнього завдання

А) Підсумок спостереження

- Яка зараз пора року?

- Який місяць?

- Які місяці ви знаєте?

- Яка наступна пора року?

Б) Безпосередня перевірка домашнього завдання

- Яких комах ви знаєте?

- Яких комах називають «санітарами лісу»?

III. Похід в парк

- Діти, уявіть що ми зараз вами знаходимось на екскурсії в зоопарку.

1. Вступне слово вчителя.  -Ось ми і зазирнули до зоопарку. Давайте ближче познайомимось з його мешканцями

IV. Повідомлення теми і мети -Сьогодні ми будемо з вами спостерігати за тваринами, птахами, комахами, рибами, які живуть в зоопарку. 

1. Ведення казкового героя.

До нас на уро сьогодні завітав їжачок. -Послухайте вірш,який він мені нашептав:

Наш дивний світ,такий,як казка,  Он в небі хмаронька пливе.  Тож бережи його ,будь ласка,-  Все в ньому гарне і живе.  Он квітка полум`ям палає,  І ясне сонечко блищить,  Чарівна пташечка співає-  Все в дивосвіт прийшло,щоб жить.  V.Актуалізація опорних знать

1.Бесіда.  Все,що нас оточує- природа.Тварини,як і рослини,відносяться до живої природи. Все живе народжується,росте,розвивається і вмирає,дихає,живиться і розмножується.  - То чому ж живу природу поділили на рослин і тварин?  - Чим вони відрізняються?  Тварини живляться рослинами,поїдають інших тварин,рослини самі собі виробляють їжу.  Наш провідник Їжачок привів нас до цих тварин, він хоче познайомити нас із ними. 2. ЗВІРІ

Робота за підручником (с. 62-63)

  • Розгляньте малюнки на с. 62 вгорі.

  • Яких тварин ви впізнали? Назвіть їх.

  • Як можна назвати зображених тварин одним словом?

  • Чим укрите тіло у звірів?

  • Чим вони вигодовують своїх малят?

  • Де живе багато звірів?

  • Розгляньте малюнки на с. 62 унизу.

  • Яких звірів ви знаєте? Що ви про них знаєте? Розкажіть.

  • Яких тварин ви бачите на фото? Доведіть, що це звірі.

  • Розкажіть про їхні ознаки.

  • Літнього вечора можна побачити літаючих звірів — кажанів. їхні

передні лапи перетворилися на крила. Кажани — корисні тварини.

Вони поїдають шкідливих комах. 3. Перегляд відео про тварин

- Яких тварин ви бачили?

- Які мешкають на Україні?

4. Робота в парах

- Опишіть сусідові по парті будь-якого звіра рідного краю так, щоб він здогадався, про кого йдеться.

5. Гра «Дорослі й діти»

- Як називають дитинчат цих звірів: рись, собака, свиня, олень? (Рисята, цуценята, поросята, оленята)

- На які групи можна розподілити цих звірів? (Свійські і дикі)

- Назвіть свійських звірів. (Свиня, кінь, собак-а, кіт, вівця, коза, верблюд)

- Назвіть диких звірів. (Рись, олень, тигр, ведмідь)

6. Загадки про тварин

Любить солодощі примат ;—

Це людини молодший брат.

Від бананів до безе Обожнює... (шимпанзе).

По полю гасає, овечок хапає. (Вовк)

Ласую малиною

І медком бджолиним. (Ведмідь)

У кішки китиці на вухах, Щоб звуки всі уважно слухать. Ти не скажеш кішці: «Брись!» Обережно, бо це — ... (рись).

Червонясту шубку має. По гілках вона стрибає. Хоч мала сама на зріст, Та великий має хвіст. Як намисто, оченята...

Хто це? Спробуй відгадати! (Білка)

4. КОМАХИ.  Відгадайте загадки.

.Хто мене вб'є, свою кров проллє. {Комар)

У лісі біля пня біготня, метушня,

Народ робочий весь день клопоче. (Мурашки)

Лазить над нами догори ногами.

Завжди мандрує, все покуштує. (Муха)

- Що об'єднує слова-відгадки? (Це комахи) -А кого називають санітарами лісу?

- В яких будинках живуть мурашки?

5. Робота за підручником (с. 56)

- Розгляньте на фото комах.

- Яких з них вам доводилося бачити?

- Як можна впізнати комах? (Учням складно відповісти, оскільки більшості з них не відома загальна ознака комах —- шість ніжок.)

- Розгляньте зображення бджоли. Скільки ніжок у бджоли?

(6 ніжок)

  • Які ще комахи зображені на малюнку? (Бабка, комар, водомір, со-

нечко, мурашки, муха, коник)

  • Розгляньте зображення павука. Як ви вважаєте, павук — це ко- маха? Скільки ніжок у павука? (8 ніжок)

5. Перегляд відео про комах

- Яких комах ви щойно бачили?

- Яких зустрічали в природі?

6. Гра «Упізнай комаху за виділеними ознаками»

Літає, бігає, стрибає, плаває?

Дзижчить, скрекоче, нищить, мовчить?

Чорне, сіре, зелене, жовте, в смужку, в цятку, у візерунках?(Бджола) Кусається, жалить, лоскоче, нешкідливе?

Жорстке, м'яке, гладке, мохнатеньке?

Світиться в темряві, блищить на сонці, непомітне, з яскравим за­барвленням?

Колективне, живе в малій сім'ї? (Коник)

7. Гра «Злови комаху»

Учитель називає тварин. Якщо учні чують назву комахи, вони плес­кають у долоні.

Матеріал для гри: соловей, сонечко, метелик, тарган, жаба, джміль, зайчик, колорадський жук, бабка, муха, блоха, риба, змія, ведмідь, во- домірка, оса, мураха, їжак.

8. ПТАХИ.  Без сокири і без рук, а дім будують, (Птахи) .

- Як ви відрізняєте птахів від інших тварин? (Головна відмінність птахів від інших тварин — наявність пір'яного покриву тіла.) Тому їх ще називають пернатими.

- Яка особливість зовнішньої будови птахів? (Наявність двох ніг і пари крил.)

- Чи можна назвати всіх літаючих тварин птахами? (Не можна. Можуть літати комахи (метелики) і звірі (руда вечорниця).)

- А чи плавають птахи? (Так. Наприклад, гусак і пінгвін.)

- Чи бувають нелітаючі птахи? (Так. Наприклад, страус, пінгвін, ківі.)

- Як ви вважаєте, навіщо птахам пір'я?

- Пір'я захищає птахів від охолодження і перегрівання, допомагає літати. Пір'я вкриває все тіло птаха, як луска — тіло риби, воно утво- рює обтічну поверхню, полегшуючи політ птаха.

За допомогою дзьоба птахи добувають їжу, чистять своє пір'я, в'ють гнізда, доглядають за пташенятами, подають сигнали.

  • Чим живляться птахи?

  • Що допомагає їм добувати їжу? (Дзьоб, кігті)

9. Робота за підручником (с. 60)

- Які із зображених птахів вам відомі?

- Який зовнішній вигляд має птах?

- Ч им укрите тіло птахів?

- За якою ознакою птахів відрізняють від інших тварин?

- Яку користь приносять птахи природі?

- Як називають птахів, які живуть у нас весь рік?

- Як називають птахів, які прилітають до нас навесні? Наведіть приклади.

- Як ви гадаєте, чи всі птахи літають? Що ви знаєте про птаха, зо­браженого на малюнку?

Страус — найбільший у світі птах. Він на зріст може сягати 2 м 70 см. Дорослий самець страуса може мати масу до 100 кілограмів. Через велику масу тіла страуси не можуть літати. Розвивають швидкість до 70 км/год.

- Які ще птахи не літають? (Ківі, пінгвін)

- Чому взимку потрібно підгодовувати птахів?

- Яку їжу полюбляють птахи?

- Пам'ятайте: підсмажене насіння для птахів шкідливе.

10. Перегляд відео про птахів

  • - Яких пташок ви побачили? 11. РИБИ Поміркуйте, чого на Землі більше: води чи суші? (Води на Землі більше, ніж суші.)

  • Які живі організми живуть у воді? (У воді живуть рослини і тва­рини. Серед рослин у воді мешкають водорості, ряска, рогіз. У водоймах живуть комахи (жук-плавунець, водомірка), жаби,риби.)

  • Відгадайте загадку.

Плаваю під містком

І виляю хвостиком.

По землі не ходжу.

Рот є — не говорю.

Очі є — не блимаю.

Крила є — не літаю. (Риба)

11. Робота за підручником (с. 59)

- Розгляньте на малюнку тварин. Як їх можна назвати одним сло­вом? Яких з них ви знаєте?

- Де живуть риби? (ст. 59)

12. Робота в парах

  • Розгляньте фрагменти риб, зображених на малюнку.

  • Упізнайте риб за фрагментами.

13. Гра «Відгадай загадку».

На дошці — картинки із зображенням різних риб. Учитель загадує загадку, учні відгадують її і показують на дошці потрібну картинку.

Хоч малий, та силу має —

З рук миттєво висковзає!

Схожий зовні на змію,

Має чималу сім'ю. (В'юн)

Взимку ловиться і влітку Вудкою або у сітку.

А коли злякається — В мулі заховається. (Карась)

Ляже й спить на глибині З шаром мулу на спині, Тільки вуса повертає,

Що навколо — все він знає! (Сом)

Живе вона у морі синім, Та не тюлень це і не морж.

Я підкажу вам, — де рибина, Ну, а звуть цю рибу... (йорж).

Щоб рибину цю піймати, Слід її нагодувати. Наварити бараболі

І гороху, що у полі.

Кого ж. спіймав Сергійко наш?

Це, напевно, риба.,, (лящ).

Окунь вдень пішов на гірку І зустрів... (червонопірку).

Не дрімають карасі, • Знають добре геть усі: Стерегтись потрібно злюки, Хижої, страшної... (щуки).

Хочеш рибку цю піймати — Треба черв'ячка їй дати. Хоч і хижий, та не щука,

І на вигляд геть не злюка. (Окунь)

VI. Підведення підсумків екскурсії 

- Про кого ми сьогодні говорили?

  • Яких тварин називають рибами? Наведіть приклади.

  • Яка істотна ознака риб?

  • Яких комах ви знаєте?

  • Які істотні ознаки комах?

  • Яку будову має тіло комахи?

  • Скільки ніжок у комах?

  • Яких птахів рідного краю ви знаєте?

  • Назвіть ознаки птахів.

  • Чи всі птахи відлітають на зиму в теплі краї?

  • Які птахи залишаються зимувати у нас?

  • Як ви допомагаєте птахам узимку?

  • Назвіть ознаки звірів.

  • Назвіть свійських звірів нашого краю.

  • Назвіть диких звірів нашого краю.

  • Яких наземних, підземних, водяних, літаючих звірів ви знаєте?

  • Які ви знаєте казки та мультфільми, де головні герої — звірі? Які в них звички та повадки?

Соседние файлы в папке пятница 13.02