Новая папка_1 / среда 11.02 / читання 11.02
.docxДата:
Назва предмету: Читання
Затверджую:
Тема: Буква Єє, позначення нею сполучення звуків [йе]. Позначення буквою Єє звука [е] та м’якості попереднього приголосного. Опрацювання Оповідання за В. Сухомлинським «Барвисте коромисло»
Мета: Ознайомити учнів з буквою Єє та позначенням нею сполучення звуків [йе] на початку слова і складу, звука [е] та м’якості попереднього приголосного; розвивати навички злитого читання; виховувати інтерес до слів та їх значень.
Обладнання: ілюстрації, скоромовка, словникова робота
Хід уроку:
I. Організація класу
1. Привітання
2. Перевірка домашнього завдання
- Діти, як називається оповідання, яке ви читали вдома?
- Про що воно?
- Про яких робітників йдеться в оповіданні?
- Як називається віршик?
- Що руки вміють робити?
II. Підготовчі артикуляційно-слухові вправи
1. Мовленнєва розминка
Розучування скоромовки
Юрко Юрасика зустрів. Юрась карасика зловив. - Юрасику, віддай карасика, - Юрко Юрасика просив.
2. Читання скоромовки
Аха-аха-аха – а де ж наша черепаха?
Оня-оня-оня – черепаха наша – соня.
Ів-ів-ів – до весняних теплих днів
Оню-оню-оню – не турбуйте нашу соню.
3. Робота над загадкою
Буква ця усім відома: Перед я вона стоїть. В ній — дві палички і коло — Здогадаєтесь умить. Є ця буква в слові Юля, І в словах сміюсь, стою. Ой, яка ж вона красуня, Ця чудова буква... (ю).
- Скажіть мені, скільки звуків має буква ю в словах: Юрко, люблю?
3. Слухання вірша
Люблю я свою лялю, Зроблю я їй коралі З горобини червоної, Із травиці шовкової.
4. Читання оповідання М. Коцюбинського «Десять робітників» та вірша І. Січовика «Руки»
Фізкультхвилинка
III. Ознайомлення з буквою «ю»
1. Читання вірша
Євген тепер уже школярик, Раненько в школу сам встає... А ім'я це — в тім і загадка — Розпочинає буква... (Є).
-
Про кого розповідається у вірші? (У вірші йдеться про Євгена.)
-
Які звуки ви чуєте на початку слова? (Звуки [й],[е]) Ці звуки познача-
-
ються однією буквою Єє. (Учитель показує букву.)
-
Послухайте, повторіть назву цієї букви і ще раз скажіть, які звуки при
-
цьому вимовляються (активно артикулюємо звуки [йе]).
-
Чи є ще слова в цьому вірші з є? (Слово «встає».)
-
Де заховалася літера є у словах (У середині та в кінці слів.)
-
Доберіть інші слова, що закінчуються на є.
-
Який звук позначає літера є у слові синє? (Звук [е])
2. Зіставлення малої і великої літер Є, є
За формою однакові, за розміром різні.
IV. Вправи з читання
Робота за Букварем (с. 124-125)
1. Звуко-буквений аналіз слів за малюнками і схемами, поданими в підручнику.
2. Читання слів у стовпчиках.
3. Читання слів для зіставлення складів з буквами є — е.
-
Порівняти слова блакитне, весняне і синє, літнє. Чому в словах синє, літнє треба в кінці поставити букву є, а не е? (Бо попередній приголосний м'який.) А яку букву треба написати в кінці слів блакитне, весняне? (е)
-
Чому? {Бо попередній приголосний твердий.)
4. Звуковий аналіз слів синє, літнє — складання звукових моделей.
5. Звуковий аналіз слова малює.
-
Назвіть звуки в цьому слові, ([м], [а], [л'], [у], [й], [є])
6. Робота над загадкою.
-
Які слова допомогли відгадати загадку?
-
Хто знає, що таке «коромисло»?
Барвиста – різнокольорова.
Коро́мисло — дерев'яна вигнута палиця із гачками на кінцях, якою носять воду.
7. Складання речень з поданими словами.
V. Ознайомлення з текстом
1. Вступна бесіда на тему з тексту з використанням ілюстрації в букварі
- Що зображено на малюнку?
- Чому веселку називають барвистим коромислом?
2. Словникова робота
Велетень – предмет або істота, що своїми розмірами значно переважає інші предмети.
Дужий - сильний, міцний.
Дивнеє – чудове, чарівне.
3. Читання оповідання вчителем
Опрацювання оповідання за В. Сухомлинським «Барвисте коромисло».
4. Самостійне читання учнями.
- Які слова ви зустрічали в тесті з буквою є?
5. Вибіркове читання
- Що синіє над річкою? (Хмара)
- Що простяглося через усю хмару? (Веселка)
- Що робить веселка в небі? (Грає, виграє)
VI. Підсумок уроку
-
З якою буквою ознайомилися на уроці?
-
Які звуки вона може позначати?