Урок: природознавство
Затверджую:
Тема: Узагальнюючий урок з теми «Світ живої природи».
Мета: організувати діяльність учнів для сприймання, осмислення і
запам'ятовування знань про рослин і тварин як частину живої
природи; формувати вміння спостерігати за тваринами та рослинами;
уміння працювати в парах; розвивати спостережливість, пам'ять, мовлення;
виховувати дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: картки для парної та індивідуальної роботи; таблиці «Рослини»,
«Тварини», малюнки рослин і тварин, «Енциклопедія школяра»,
роздатковий матеріал.
Хід уроку
I.Організація класу.
Доброго ранку, доброго дня!
Хай посміхаються діти щодня!
Кожному дому щастя бажаєм,
Маку — цвітіння, житу — врожаю,
Небові — миру, голубу — неба.
Кожній дитині — усього, що треба.
Барометр настрою.
- Сядьте зручніше, розслабте щоки, губи, плечі. Дихання рівне й спокійне.
Очками подивилися вгору, вниз, вправо, вліво, закрили очі.
А тепер уявіть, що ви – квітка, а ваші долоньки – бутони. Наша квіточка повільно
розкривається... і стає такою гарною квіткою. Який настрій викликає у вас ця квітка?
— Подаруйте посмішку один одному і берімося до роботи.
II. Актуалізація об'єктивного досвіду.
За однією такою квіточкою сховався наш сьогоднішній гість. А хто він – ви здогадаєтесь, коли відгадаєте загадку.
Загадка. Вірно людям я служу,
Їм дерева стережу,
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним здобуваю. (Дятел)
Iiі. Повідомлення теми й мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми згадаємо і повторимо все, що вивчили про живу природу. На початок скажіть, на які групи поділяється жива природа?
-
Робота з підручником (с. 90-91)
IV. Мотивація навчальної діяльності.
Стадія рефлективного аналізу.
— Пригадайте:
• Що таке природа?
• Яка буває природа?
• Що належить до неживої природи?
• Що належить до живої природи?
Вступне слово вчителя.
Тваринний і рослинний світ — надзвичайно цікавий. Словом «тварина» ми називаємо і маленьку мурашку, і величезного слона, а до рослин відносимо і тоненьку стеблинку, і величезного дуба. Скрізь, куди не поглянь, побачиш рослин і тварин. Високо в небі шугають птахи. Навколо квітів кружляють комахи. Миші та полівки шарудять у траві. У грунті риються черви. Ніхто не знає напевно, скільки видів рослин і тварин є у світі.
Бесіда з елементами розповіді про живу природу.
— Тварини і рослини, — це живі організми. Які ознаки властиві живим організмам?
— То чому ж живу природу поділяють на рослин і тварин? Чим вони відрізняються? (Основна відмінність між рослинами і тваринами — те, як і чим вони живляться.)
— Як живляться рослини? Де вони беруть собі їжу? (Рослини виробляють їжу собі самі. У листках під дією світла утворюються необхідні їм поживні речовини.)
— А чим живляться тварини? (Тварини живляться готовою їжею. Вони поїдають рослини та інших тварин.)
— Чим ще відрізняються тварини від рослин? (Зовнішнім виглядом, будовою тіла. Відрізняються ще й тим, що рослини ростуть протягом усього життя: навіть у столітнього дуба ростуть гілки, виростає листя. Тварини ростуть лише в молодому віці. Тварини, на відміну від рослин, можуть пересуватися в просторі.)
V. Організація сприймання й осмислення.
Технологія «Метод ПРЕС».
— Діти, з яких частин складаються рослини? (Корінь, стебло, листя, квітки, плоди.)
— На які три групи поділяють рослини? (Дерева, кущі, трав'янисті рослини.)
— Чим відрізняються дерева, кущі й трав'янисті рослини? (Стеблом.)
— Яке стебло у дерева? Куща? Трав'янистої рослини?
— А до якої із цих груп належить каштан (бузок, пролісок)?
Дати відповідь на це питання вам допоможе табличка:
Я думаю...
Тому що...
Наприклад...
Відповіді дітей:
..що каштан — це дерево.
...у нього стебло міцне і дерев'янисте. Називають таке стебло стовбуром.
* Робота в зошитах з друкованою основою (с.33)
Робота за схемою «Рослини».
Фізкультхвилинка Релаксація (під музику П.І.Чайковського Пори року. Весна»)
— Присіли. Уявили себе маленькою-маленькою пташечкою, яка сидить в яєчку. Спочатку ви зовсім маленькі, згодом підростаєте, вам стає тіснувато в своїй хатинці, ви хочете познайомитись зі звуками, що лунають десь там, за межами шкаралупки, за стіною. Ви пробуєте дзьобиком міцність навколишньої шкаралупки. І... о, радість! Вам вдалося пробити дірочку. Цікавість оволодіває вами, ви напружились, випрямились і... опинились на волі. Ой, який цікавий світ навколо! Тут і пташка пролетіла, і сонечко яскраво в очі засвітило. А це хто поруч? Та це ж моя сестричка чи братик, бо також має крила, як я, має голівку, ніжки. Будемо знайомі!
Бліц-опитування.
—Тварин дуже багато. Тварини, що відрізняються між собою формою тіла, розміром, забарвленням, зовнішнім виглядом, належать до різних видів.
За певними ознаками серед них також виокремлюють різні групи. Згадаймо їх.
• Як називають тварин, які живуть поруч із людиною? (Свійські.)
• Як називають всіх інших тварин? (Дикі.)
• Лелека, горобець, ластівка — це... (птахи).
• Лисиця, ведмідь, вовк — це... (звірі).
• Бджола, комар, сонечко — це... (комахи).
• Карась, щука, лящ — це... (риби).
• Яка істотна ознака птахів? (Тіло вкрите пір'ям.)
• Яка істотна ознака звірів? (Тіло вкрите шерстю.)
• Яка істотна ознака комах? (6 лапок.)
Робота за схемою «Тварини».
Створення проблемної ситуації.
-
Уявіть собі, що в природі зникли тварини. До чого це призведе?
(відповіді дітей)
Значення тварин для людей.
• Джерело харчування (м 'ясо, молоко, яйця).
• Технічна сировина для промисловості (вовна, хутро, шовк, шкіра).
• Естетичне значення (метелики, риби, співучі птахи).
• Об'єкти наукових досліджень.
• Народна медицина — для ліків.
Складання схеми «Роль тварин і рослин в житті людини».
—У природі все взаємопов'язане. Люди не можуть обходитись без рослин, тварин. Давайте пригадаємо, яку ж роль відіграють рослини й тварини в житті людини. Наші знання запишемо у схему.
Діти висловлюють свої пропозиції, а вчитель записує їх на дошці.
РОСЛИНИ
Їжа меблі
Ліки папір
Одяг будівельний і матеріал
ТВАРИНИ
Їжа меблі
Ліки помічники у роботі
Одяг друзі
— Отже, природа забезпечує людей всім необхідним для життя. Тому ми маємо бережливо ставитися до природи, бути вдячними за ті дари, які від неї отримуємо.
Гра «Впізнай тварину». Діти загадують загадки про свійських тварин
Невеликий він на зріст,
Має вуса, має хвіст.
На сосисках знається,
Лапкою вмивається. (Кіт.)
Має ноги, як лопати,
Гордовитий та пихатий:
Неабиякого роду!
Довгошиїй, любить воду. (Гусак.)
У пуховому халаті
Ходить пані коло хати.
А як сяде до гніздечка —
Почастує нас яєчком. (Курка.)
Повновида діжка
На чотирьох ніжках.
Ззаду шило чи гачок,
А спереду п'ятачок. (Свиня.)
Два штики на голові,
Помахайлом довгим хвиська,
Спить у теплому хліві,
Влітку йде на пасовисько. (Корова.)
Куций хвіст, але не заєць.
Хоч не бик, а роги є.
Хто тварину цю не знає?
Молоко вона дає. (Коза.)
Дуже симпатична пані
У пуховому жупані.
В одязі купалася,
А суха зосталася (Качка.)
Гра «Крісло автора»
Діти розповідають про своїх домашніх улюбленців.
Хвилинка спостережень. Гра «Художник»
- Художник дещо забув намалювати тваринам, тож давайте виправимо помилки (Робота у парах: домалювати хвости тваринам).
Фантастичні перевтілення
— Діти, зараз ви побуваєте в ролі тварин, відповідатимете їхніми голосами.
Вранці, тільки сонце встало,
Півник будить всіх до справи...(Ку-ку-рі-ку.)
Всі прокинулися вмить.
Коник у хліву іржить... (І-го-го.)
І корова не мовчить...(Му-у.)
Цуцик весело до кішки промовляє...(Гав-гав-гав.)
І вона йому ласкаво так муркоче...(Няв-няв-няв.)
Гуска голосно ґелґоче...(Га-га-га.)
Квочка до курчаток квоче...(Куд-ку-да.)
Пустотливе ягнятко набридає...(Бе-е-е.)
І грайливе козенятко теж гукає...(Ме-е-е.)
А у лісі вовк-розбійник завиває...(У-у-у.)
І ворона-каркарона не змовкає...(Кар-кар.)
— Чиї голоси ви подавали?