Новая папка_1 / ереддипл / 17,03 / природа
.docПредмет: природознавство
Затверджую:
Тема. Які культурні рослини вирощують у рідному краї?
Мета: ознайомити з культурними рослинами ріДного краю, вчити називати їх; розвивати вміння виділяти головне у навчальному матеріалі; виховувати повагу до хліба.
Обладнання: ілюстрації, ноутбук
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Розгляньте малюнки (огірок, соняшник, вишня, смородина).
— Чим схожі всі ці рослини? (їх посадила і виростила людина.)
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які умови потрібні для вирощування культурних рослин.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 1 06-10 7)
— Пригадайте: які умови необхідні для вирощування рослин?
— Розгляньте фото на с. 106 угорі.
— Які рослини зростають у вашому краї?
— Чи знаєте ви, які рослини вирощують на полях, на городах, у садках вашої місцевості? Скористайтеся довідковим бюро у підручнику.
— Поміркуйте: чи всім культурним рослинам потрібна однакова кількість сонячного світла і тепла, а також води?
— Розгляньте фото на с. 106 унизу.
— Що на них зображено?
— З чого виготовляють хліб?
— Чи знаєте ви, які зернові рослини вирощують на полях у вашій місцевості?
— Чи знаєте ви, які ще страви готують з пшениці?
— Як ви ставитеся до хліба?
— Пшеницю і жито, із яких виготовляють хліб, вирощують у всіх куточках України. Хліб — символ життя. А пишний коровай — це ознака гостинності, злагоди та дружби.
— Розгляньте фото на с. 107.
— Що вирощують у вашому краї?
— Що вирощують на Поліссі?
— Що вирощують у Центральній Україні?
— Що вирощують на Закарпатті?
— Що вирощують у степовій Україні?
— Що вирощують у Криму?
— За якими ознаками ви впізнали кукурудзу?
— Які плодово-ягідні рослини вирощують у садах вашої місцевості?
Завдання для друга природи рідного краю
— Розкажіть, як пшеничне зерно перетворилося на хліб у вас на столі.
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота в парах. Гра «Знайди пару»
— До кожного слова першого стовпчика доберіть пару з другого стовпчика і з'єднайте стрілкою. Поясніть свій вибір.
цибуля льон
груша жито
пшениця картопля
бавовна слива
піон нарцис
— Де люди можуть вирощувати всі ці культурні рослини? (У саду, в городі, в полі)
— Яку першу пару ви знайшли? (Цибуля — картопля)
— Що це? Де їх вирощують? Як називаються ці рослини? Наведіть свої приклади овочевих рослин.
— Друга пара: груша — слива.
— А це що? Де вони ростуть? Як називаються ці рослини? Наведіть свої приклади плодово-ягідних рослин.
— Третя пара: пшениця — жито.
— Де вирощують ці рослини?
— Щодня ви їсте хліб. Його печуть з борошна, а борошно отримують із зерен пшениці, іржі, ячменю, вівса. Як вони називаються?
— Четверта пара: бавовна — льон.
— Хто знає, що це за рослини?
— І остання, п’ята пара: піон — нарцис.
— Що це? Для чого їх вирощують?
2. Гра «Потрібно — не потрібно»
Учитель каже: «Я хочу посадити овочі на городі. Картопля потрібна?». Діти відповідають: «Потрібна». Учитель називає овочеві та фруктові рослини. Коли закінчили «висаджувати» овочі на городі, гра триває — «саджають» фрукти (ягоди) в саду. Учитель під час називання фруктів називає також овочі. Перемагає учень, який жодного разу не припустився помилок.
V. Підсумок уроку
— Які рослини називають культурними? Наведіть приклади культурних рослин.
— Для чого людина їх вирощує?
— Що вирощують у вашому краї?