Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Новая папка_1 / ереддипл / 16,03 / математика

.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
20.03.2016
Размер:
22.24 Кб
Скачать

Назва предмету: Математика

Затверджую:

Тема: Доповнення чисел до 10. Узагальнена таблиця додавання й віднімання в межах 10. Розв’язування прикладів і задач

Мета: навчати учнів користуватися узагальненою таблицею додавання і віднімання в межах 10; вдосконалювати обчислювальні навички, вміння розв'язувати задачі вивчених видів; розвивати увагу, логічне мислення; виховувати акуратність, працьовитість.

Обладнання: підручник, зошит

Хід уроку:

I. Організація класу

II. Повторення вивченого матеріалу

1. Перетворення та порівняння іменованих величин

1 дм 7 см = … см

14 см = … дм … см

1 дм 2 см … 11 см

1 дм 8 см … 2 дм

20 дм … 20 см

3 дм … 7 см

2 . Гра «Допоможи Буратіно»

8 … 8 = 0

4 … 3 = 7

9 … 5 = 4

2 … 3 = 5

10 … 3 = 7

1 … 8 = 9

3. Каліграфічна хвилинка

Йдуть корівоньки лужком, Тут чотири, а там шість. Скільки всіх корів разом? Хто з вас, діти, відповість? (10)

4. Математичний диктант

  • Знайти суму чисел 10 і 6.

  • Знайти різницю чисел 10 і 6.

  • Число 13 збільшити на 1.

  • Число 19 зменшити на 1.

  • Від 11 відняти 10.

  • До 10 додати 5.

III. Ознайомлення з новим матеріалом

1. Пояснення вчителя

  • Діти, ми вивчили багато таблиць на додавання і віднімання чисел у межах 10. Якщо з'єднати всі таблиці разом, то одержимо величезну таблицю, яка займатиме багато місця. Це незручно. Не тільки тому, що таблиця займає багато місця, а ще й тому, що такою таблицею незручно користуватися. Про це злогадався й давньогрецький філософ і математик Піфагор. Він з'єднав усі таблиці в одну. Хто знає, як нею користуватися?

  • Я вам допоможу. Наприклад, необхідно до 2 додати 4. Знайдемо число 2 у вертикальному стовпчику і поставимо на цифру вказівний пальчик лівої руки. Знайдемо число 4 у горизонтальному ряді і поставимо на цифру вказівний пальчик правої руки. Вказівний пальчик правої руки рухається вниз числа 4, а вказівний пальчик лівої руки рухається, праворуч від числа 2. Пальчики зустрінуться в клітинці із числом 6. Це й буде відповіддю.

Числа вертикального стовпчика — це перший доданок, а числа горизонтального рядка — це другий доданок. Цей приклад молена обчислити по-іншому. Спочатку можна взяти число 4 у горизонтальному рядку, а число 2 — у вертикальному стовпчику.

  • В якій клітинці зустрінуться ваші пальчики? (У клітинці із числом 6.)

  • Тепер числа горизонтального ряду стали першим доданком, а числа вертикального стовпчика— другим доданком.

  • А значення суми від цього змінилося? (Ні)

  • Чому? (Тому що від переставлення місць доданків сума не змінюється.)

  • А тепер спробуємо від 8 відняти 3.

Із усіх цифр 8 таблиці необхідно вибрати ту, яка стоїть навпроти числа 3,що стоїть ліворуч. Угорі над числом 8 зможемо прочитати відповідь прикладу. Це число 5.

Фізкультхвилинка

2. Первинне закріплення. Робота за підручником. Завдання 3

  • Скільки кілограмів вантажу в кожному вагоні?

  • Обчисліть, користуючись таблицею.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

1. Складання прикладів за малюнками. Завдання 1

- Розгляньте першу квітку. Яке число записане в середині? (10) Це сума прикладу. На синіх пелюстках записані перші доданки кожного прикладу. Рожева пелюстка приховує другий доданок. Він нам невідомий. Другий доданок позначимо порожньою клітинкою. Запишемо приклади з порожніми віконцями, а потім відшукаємо невідомий доданок.

5 + … = 10 2 +…= 10 1 + … = 10

6 + … = 10 8 +… = 10

- Як знайти невідомий доданок?

- Яке число записане в серединці? (4) Це різниця прикладу.

- На червоних пелюстках написане зменшуване кожного прикладу. Жовта пелюстка ховає від'ємник. Позначимо його порожньою клітинкою.

5 - … = 4 4 - … = 4 7 - … = 4

10 - … = 4 8 - … = 4

2. Робота над текстовою задачею

Миколка вирізав 17 синіх і жовтих прапорців. Синіх прапорців було 7.

Скільки жовтих прапорців вирізав Миколка?

  • Скільки синіх і жовтих прапорців вирізав Миколка?

  • Скільки було синіх прапорців?

  • Як дізнатися, скільки жовтих прапорців вирізав Миколка? 17-7=10 (п.)

  • Яку дію використовували в задачі? Чому?

3. Самостійна робота. Завдання 4

IV. Підсумок уроку

Знайти суму чисел 5 і 4, 7 і 3. Різницю чисел 10 і 6, 9 і 4.

Соседние файлы в папке 16,03