Новая папка_1 / ереддипл / 19,03 / музика
.docПредмет: музичне мистецтво
Затверджую:
Тема: Українські пісні і танці. Веснянки
Мета: ознайомити дітей з ознаками весни, із давнім звичаєм нашого народу – зустрічати весну; формувати навички створювати власні висловлювання; знайомити з духовно-моральними цінностями українців, поняттями чеснот і гріха, добра і зла, прикладами християнських традицій в Україні, виховувати духовно-моральні та естетичні почуття.
Обладнання: ілюстрація «Весна», малюнки (сонце, соловей), музичний супровід.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація знань.
*Учитель пропонує учням відгадати загадки.
Куди ступаю – сонце сяє,
Усе навколо оживає,
А ще пробуджую від сну
Я нашу землю чарівну. ( Весна )
Всі його люблять, всі його чекають, А хто подивиться — кожен скривиться. ( Сонце)
Сам вечірньої години Заховався в кущ калини,— Та на дудочку одну Грає пісню чарівну. ( Соловей)
*Бесіда.
- Яка нині пора року?
- Які ознаки весни ви спостерігали сьогодні?
- Які зміни в природі відбуваються з приходом весни?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
/І. Сприйняття й осмислення нового матеріалу.
*Читання вчителем тексту «Весна природи і весна душі».
*Пояснення вчителя.
Одне з найбільших християнських свят – Воскресіння Христове. Христос помер на хресті, постраждавши за людей, і воскрес, перемігши смерть. Великдень – так називають в Україні свято Воскресіння Христового. Християни готуються до цього свята, щоб прийняти в себе світло любові нашого Спасителя.
*Читання вчителем вірша Дмитра Павличка «Весна».
*Прослуховування веснянок, гаївок.
* Розповідь учителя.
Травень – останній місяць весни. Саме в цьому місяці природа постає в усій своїй красі. Назва „травень” вказує на буйність трав.
У народі цей місяць колись називали „май”. Ця назва відома дуже давно і широко вживана ще за часів Київської Русі. Назва „май” походить від латинського „майус”, тобто від імені давньоримської богині весни Майї.
На травень припадає чимало свят і обрядових дійств, які тим чи іншим способом пов`язані з ушануванням природи. Серед обрядових дійств обов`язковими були веснянки - обрядові пісні, пов'язані з початком весни. Веснянки співаються одночасно з танцями та іграми, які мають «закликати» весну та добрий урожай.
Різновидом веснянок є гаївки - пісні, що виконувались тільки у час великодніх свят, у них відображено особливу пасхальну радість найбільшого християнського свята – Великодня. Кожна місцевість мала різні тексти гаївок. Найбільш поширені гаївки були в Галичині.
Нині гаївки виводять рідко, хоча старше покоління добре пам’ятає ті часи, коли на церковних подвір’ях маївки виводили протягом трьох днів Великодня до пізнього вечора.
Гаївки виводили в основному дівчата, хлопці брали участь у різних забавах. Гаївок було багато і різних: для молодших дітей, для старших, для хлопців і дівчат. Наймолодші дівчатка виводили гаївку «Соловійку»: бралися за руки і водили колом гаївку, всередині кола стояла дівчинка, яка уособлювала соловейка і виконувала дії, про які співали діти. Ось слова гаївки:
Соловійку, спадку, спадку, Чи бував у нашім садку? Чи ти видів, як сіють мак? Ось так, ось так, ось так сіють мак.
Соловійку, спадку, спадку Чи бував у нашім садку? Чи ти видів, як росте мак? Ось так, ось так, ось так росте мак.
Соловійку, спадку, спадку Чи бував у нашім садку? Чи ти видів, як цвіте мак? Ось так, ось так, ось так цвіте мак.
Соловійку, спадку, спадку Чи бував у нашім садку? Чи ти видів, як їдять мак? Ось так, ось так, ось так їдять мак.
Ось інша гаївка, яку також водили молодші дівчата. Діти ведуть хоровод, а дівчина всередині кола відображає все те, про що співають:
Наталя раненько встала І грядочки гарненько скопала. (ніби копає грядку)
На грядочках землицю розпушила І рівненько квіток насадила. (ніби розпушує і садить)
Різних квіток вона насадила І водою рясненько полила. (ніби поливає)
Ростіть, ростіть високо, квіточки, Що садила в чотири рядочки. (показує рукою вгору)
Добре потрудилась ти, Наталю, Тепер бери тую, що є скраю. (Дівчинка бере з кола іншу дівчинку на своє місце, а сама стає до гурту в коло і разом співають спочатку).
А ось заклички:
Благослови, мати, Весну закликати! Весну закликати, Зиму проводжати! Зимочка в возочку, Літечко в човночку!
Дощику, дощику, припусти, Ти , зелена веснонько, ой прийди. Дощику, дощику, поливай, Нас, маленьких діточок, звеселяй.
*Фізкультхвилинка - гра Десь тут була подоляночка, Десь тут була молодесенька, Тут вона впала, До землі припала, Сім літ не вмивалась, Бо води не мала. - Устань, устань, подоляночко, Устань, устань, молодесенька, Умий личко так, як скляночку, Утрись, утрись шовковим рушником, Та візьмися в боки, Покажи нам скоки, Біжи до Дунаю, Бери ту, що скраю.
\/. Робота з ілюстрацією, поданою на стор. 65 підручника.
Звучить твір Антоніо Вівальді «Весна».
Довідка. Антоніо Вівальді - видатний італійський композитор, скрипаль, педагог, диригент, народився 330 років тому.
\/І. Практична робота.
Учитель пропонує учням зобрази на малюнку квіти добрих почуттів, які проростають у нашій душі, коли в ній настає весна.
Весна душі - очищення душі від злих наших думок і почуттів, сповнення їх доброзичливістю і радістю.
\/ІІ. Підбиття підсумків уроку.
*Бесіда.
-
Чим для тебе дорога весна?
-
Що нового ти дізнався на уроці?
З приходом весни все оживає – і рослини, і тварини радіють весняному сонцю. Радіють весні й люди, вони мають у душі надію на світло і добро, очищення від гріха, оновлення світу. Весна розцвітає і в душах людей, вона проростає весняними квітами любові.