Новая папка_1 / середа 11.03 / матем 11.03
.docxДата: 11.03.15
Назва предмету: Математика
Затверджую:
Тема: Розкладання числа на два доданки. Додавання чисел частинами. Задачі на знаходження невідомого доданка. Побудова відрізка
Мета: Ознайомити учнів з розв'язуванням прикладів на додавання з переходом через десяток за допомогою прийому додавання частинами; вдосконалювати обчислювальні навички, вміння розв'язувати задачі на знаходження невідомого доданка; розвивати увагу, логічне мислення; виховувати акуратність, працьовитість.
Обладнання: підручник, зошит
Хід уроку:
I. Організація класу
II. Повторення вивченого матеріалу
1. Гра «Хто швидше допливе до берега?»
18 – 8 = … - 3 = … + 2 = … - 5 = … + 4 = … - 1 = …
2 . Математичний диктант
-
Яке число більше від 12 на 1?
-
Яке число менше від 14 на 1?
-
Яке число треба відняти від 17, щоб одержати 10?
-
Яке число треба додати до 10, щоб одержати 15?
-
Запишіть число, у якому 1 десяток 4 одиниці.
-
Перший доданок 10, другий доданок 3. Чому дорівнює сума?
Зменшуване 18, від'ємник 10. Чому дорівнює різниця
3. Робота за індивідуальними картками
III. Ознайомлення з новим матеріалом
1. Підготовча робота. Розкладання числа на два доданки. Завдання 1; 2 (с. 105)
Діти виконують завдання з опорою на знання складу чисел.
Фізкультхвилинка
2. Пояснення вчителя (робота з числовим відрізком)
-
Як розв'язати приклад 9 + 5?
-
Можна скористатися лінійкою. Знайдіть на лінійці поділку з цифрою 9. Відрахуйте праворуч 5 поділок.
-
Яку відповідь одержали? (14)
-
А зручніше до 9 додавати 5 частинами. Для цього число 5 розкладемо на два зручні доданки так, щоб перше число доповнювало 9 до 10.
-
На які два доданки розкладемо 5? {На 1 і 4)
-
Якщо до 9 додамо 1, то одержимо 10. А потім додамо ще 4. Одержимо 14.
9 + 5 = 14; 9 + 1 + 4 = 14.
3. Первинне закріплення. Робота за підручником (с. 105). Завдання 3
-
За малюнком і схемою поясни, як знайти суму 7+5.
-
Скільки жовтих груш? Скільки зелених? Скільки всього груш?
-
На які два числа розклали другий доданок? {На З і 2)
-
Чому? {Щоб доповнити 7 до 10, необхідно додати 3.)
-
Які два приклади ми повинні розв'язати? (7 + 3 = 10; 10 + 2 = 12)
Отже, 7 + 5 = 12, або ще можна записати так: 7 + 3 + 2 = 12
4. Гра «Подумай та поясни!». Завдання 4
Учні за схемами пояснюють, як знайти суми 9 + 4 та 8 + 6. (Щоб до 9 додати 4, необхідно 4 розкласти на два зручних числа: 1 та 3. Якщо до 9 додати 1, отримаємо 10, а до 10 додати 3, отримаємо 13.) Аналогічно учні пояснюють другий приклад.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1. Розв'язування задачі на знаходження невідомого доданка. Завдання 5
-
Розгляньте терези. Зверніть увагу на те, що терези знаходяться у рівновазі. Отже, на лівій чаші теж знаходиться 3 кг.
2 кг
Лимони
3 кг
— Як знайти масу лимонів? 3-2 = 1 (кг)
Терези праворуч теж знаходяться в рівновазі. Отже, на кожну чашу поклали по 4 кг фруктів.
На дошці—- схема-опора:
2 кг
2 кг
Баклажани
Баклажани
4 кг 4 кг
-
Як знайти масу баклажанів ліворуч? 4-2 = 2 (кг)
-
Як знайти масу баклажанів праворуч? 4 — 1 = 3 (кг)
2. Розв'язування задачі з опорою на малюнок і схему. Завдання 6
Диня
2 кг
4 кг
- Як знайти масу дині? 5-2 = 3 (кг)
- Як знайти масу кавуна? 5 + 5 = 10 (кг)
3. Геометричний матеріал. Завдання 7
- Накресліть відрізок завдовжки 1 дм 3 см. Позначте його буквами АО.
- Скільки сантиметрів в одному дециметрі?
- Скільки сантиметрів в 1 дм 3 см?
IV. Підсумок уроку
-
Як знайти невідомий доданок?
-
Як до 8 додати 3?