Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Новая папка_1 / пятница 20.02 / образотв мист 20.02

.docx
Скачиваний:
3
Добавлен:
20.03.2016
Размер:
35.66 Кб
Скачать

Дата: 20.02.15

Назва предмету: Образотворче мистецтво

Тема: Кольорові  враження. Поглиблення знань про колір, його виражальні можливості. Асоціативне сприйняття кольорів (“веселий”,  “легкий”,  “ніжний”,  “темний”,  “важкий” тощо).

Мета: Навчати передавати настрій за допомогою кольору та його відтінків; формувати  вміння  передавати  колір  на  малюнку; надавати початкове уявлення про виражальні можливості кольору та його роль у створенні художнього образу; удосконалювати  навички  роботи  фарбами; продовжувати формувати в дітей уміння працювати у команді, аналізувати, порівнювати, узагальнювати; розвивати творчу уяву, спостережливість, акуратність, увагу; виховувати почуття прекрасного; збуджувати в учнів інтерес до творчої діяльності в умовах практичної роботи.

Обладнання: репродукції картин відомих художників; альбом  для  малювання, акварельні  та  гуашеві  фарби, пензлі,  ємність  для  води,  серветки  для  рук.

Хід уроку:

І. Організація класу

1. Хвилинка  емоційного  настрою

— Я  всміхаюсь  сонечку:

— Здрастуй,  золоте!

Я  всміхаюсь  квіточці —

Хай  вона  росте!

Я  всміхаюсь  дощику:

— Лийся,   мов  з  відра!

Друзям  усміхаюся —

Зичу  вам добра!

II. Актуалізація опорних знань і вмінь

1. Мотивація навчальної діяльності

—   Ми  з  вами  знову  зустрілися  на  уроці  образотворчого  мистецтва.  Ви  знаєте,  що  художники  повинні  бути  спостережливими.

—   Які ви знаєте види образотворчого мистецтва?

—   Якими матеріалами та інструментами користуються художники-живописці?

—   Які кольори має  веселка?

III. Робота над темою уроку

—   На сьогоднішньому  уроці ми будемо  порівнювати  картини  за  кольорами. 

1. Організація сприйняття творів мистецтва

—   Так вже вийшло, що людина бачить світ кольоровим. Колір присутній майже у всьому. Уся природа навколо нас виблискує різноманітними фарбами. З найдавніших часів колір взаємопов’язаний з духовним життям людини. Люди наділяли його ритуальними і магічними властивостями, а в живописі колір є одним з головних образотворчих і виразних засобів.

—   Увесь кольоровий ряд умовно можна розкласти на кольори веселки. З-поміж них виділяють основні кольори. Назвіть їх. (Жовтий, червоний, синій.) Назвіть додаткові кольори, отримані шляхом змішування основних кольорів. Помаранчевий, зелений і фіолетовий.) Один колір впливає на сприйняття іншого. Додаткові кольори підсилюють яскравість один одного, створюють різноманіття відтінків.

—   Фарби також можуть бути «теплими» або «холодними». У теплих кольорах переважають відтінки жовтого і червоного, їх асоціюють з сонцем, вогнем, спекою, енергією, небезпекою, радістю. Холодні кольори — зелений, синій, фіолетовий. Вони нагадують лід, сніг, прохолоду. Їх асоціюють з меланхолією, ніжністю та журбою.

—   Колір впливає на почуття людини. Червоний колір — збуджує, зігріває, помаранчевий — тонізує, зелений — заспокоює, фіолетовий — пригнічує. Колір наповнений особливим внутрішнім змістом. Він, за словами поета Расула Рза, є «вісником печалі та вісником надії, жалоби вісником і вісником мрії».

—   Як з-поміж такого розмаїття художник обирає необхідні фарби? Найголовніше, що із застосовуваних фарб художник намагається створити колірну єдність — колорит картини. «Колорит — оркестр з фарб»,— уважав російський художник Б. М. Кустодієв. Це означає, що колір, передаючи зорові відчуття видимого світла, водночас передає настрій художника.

2. Перегляд зразків робіт майстрів

- У Третьяковській галереї знаходиться дивовижна картина Ф. О. Малявина «Вихор». Складно переказати її сюжет. Картина відтворює не певну життєву подію, а загальний настрій і відчуття. Зображення виблискує, розсипається барвистим калейдоскопом, захоплює глядача мальовничою стихією кольору. Ми спочатку не сприймаємо фігури селянок, що йдуть назустріч вітру, нас захоплюють переливи і сплески фарб, люте колірне багаття з мазків і плям. У цьому полотні на повну силу звучить єдина колірна мелодія з безліччю відтінків. Насичений червоний колір, гарячий колорит нагадують про бурхливі драматичні події початку століття. Але це і святковий колір життєвої сили, енергії, що йде з глибин народного життя, радості буття.

—   Зовсім інакше звучить колір у картині В. Е. Борисова-Мусатова «Водоймище». М’які, немов приглушені кольори створюють особливий ліричний настрій. Хмари і дерева відображені в дзеркалі води. Це той світ, що побачив художник крізь магічний кристал поезії.

—   Художник створює холодний колорит із синіх, зелених, фіолетових кольорів. Мовчазні, занурені в свої мрії, дівчата завмерли біля нерухомої води. Синій колір суконь є немов відгоміном високого неба.

—   Тонкі колірні переливи блакитних, фіолетових, жовтих, зеленувато-охристих фарб передають настрій легкої меланхолії та світлого суму, м’якого розслаблення і внутрішньої зосередженості.

—   Так, використовуючи колір, художник впливає на наше сприйняття, пробуджуючи сильні емоції, створює хвилюючі образи, що породжують у нас думки і почуття.

3. Робота з підручником.

—    Розгляньте  картини.

—   Назвіть  кольори.

—   Який  настрій  у вас  викликають  світлі,  яскраві  кольори?

—   Які  кольори  передають  сум?

—    Розкажіть  про  свої  враження  від  картин.

—    Порівняйте  картини  за кольорами  та  настроями.

 4. Відгадування загадок

Я  найперша  зацвітаю

Синім  цвітом  серед  гаю,

Відгадайте,  що  за  квітка,

Бо  мене  не  стане  влітку. (Пролісок)

 

У  них  яскраві  пелюстки

І  запах  просто  пречудовий.

Велике  диво – ці  квітки,

І хочеться  усім  їх  бачить знову.  (Троянди)

 

Стала  на  поляні  в  жовтім сарафані,

Підросте – всміхнеться ,  для  вітрів – вбереться

В  платтячко  біленьке,  пишне  та  легеньке.   (Кульбаба)

 Стебельце – шорстка  драбинка,

Всередині – чорна  вуглинка,

Пелюстки  червоні  блискучі,  мов  лак.

Палає  на  клумбі,  мов  полум’я…      (Мак)

 

Я  гордо  голову  тримаю

І  перед  вітром  не  схиляю.

Я  жовтий,  білий,  полум’яний

І,  наче  яблуко,  рум’яний.

В  саду  весною  квітну  я

Скажи,  яке  моє  ім’я. (Тюльпан)

Стоять  в  лузі  сестрички,

Білі  вії,  жовті вічка.   ( Ромашка)

—  Які  кольори  ви  бачили  в  своїй  уяві?

—   Який  настрій  викликали  ці  кольори?

5. Хвилинка  поезії.

Йдуть,  і  йдуть,  і  йдуть  дощі,

Стали  чорними  кущі,

І  дерева  чорні  стали,

Бо  листочки  всі  опали.

—   Які  кольори ви побачили в своїй  уяві?

—    Який  настрій  викликав  цей  вірш?  Чому?

Фізкультхвилинка

6. Вправа  ”Кольорове  виховання”

—  У  вас  на  партах  знаходяться  квіти.  Виберіть і  покажіть  мені,  квітка  якого  кольору  вам  сподобалась.  (Всі  квіти  однакової  форми,  але  різні  за  кольором.  Кольори: червоний,  помаранчевий,  жовтий, синій,  рожевий,  фіолетовий,  зелений.) За кольорами  можна  визначити  ваш  настрій.  Перевірте.

Характеристика  кольорів:

-         червоний – радість ;

-         помаранчевий – добре  самопочуття ;

-         жовтий – жвавість ;

-         синій – спокій ;

-         рожевий – ніжність ;

-         фіолетовий – схвильований,  тривога ;

-         зелений – упевненість.

—   Діти,  ви  сьогодні  трудитеся,  як  бджілки.  Ви  дуже  уважні  і слухняні. Запрошую  вас  на  галявину  квітів.

7.  Гра   ”Світ  кольорів ”

Діти  об’єднуються  у  дві  групи.  І  група  отримує  завдання  зібрати  квіточки,  які  належать до теплих” кольорів,  ІІ – до ”холодних ”.

8. Інсценізація.

– Наші  фарби   навчилися  розмовляти  між  собою.  Давайте  послухаємо  їхню  розмову.

(Підготовлені  учні  говорять  від  імені  кольорів  ,  супроводжуючи  свої  слова  демонстрацією  відповідних  зображень.)

Червоний. Я  червоний  колір – святковий, гарячий;  символізує  вогонь,  сонце,  любов.  Розфарбовує  помідори,  тюльпани,  редиску.

Помаранчевий. Я  помаранчевий  колір – від  тебе  веселіший,  дзвінкіший.  Символізую  радість,  енергію.  А  розфарбовую  те,  що  найбільше  люблять  діти:  мандарини,  апельсини,  моркву.

Жовтий. Я – жовтий – ласкавий,  теплий,  осінній;  символізую  сонце,  щастя,  багатство.  А  ви,  діти,  підкажіть,  де  мій  пензлик  торкався.

Синій. Синій  колір – прохолодний,  прозорий;  символізує  спокій,  надійність,  мир. Де  ви  зустрічаєте  мене?

Білий. Білий  колір – символ  чистоти,  доброти.  Розфарбовую  молоко,  сніг.

Зелений. Я – зелений  колір,  свіжий,  весняний;  символізую  природу,  красу,  молодість.

9. Демонстрація творів народних майстрів

- Які кольори використовували майстри?

10. Аналіз педагогічного малюнка

Працюємо  так:

Посередині  аркуша  малюємо  півовал – тулуб.

На  ньому  з  правого  боку  малюємо  маленький  овал – голову.

Намалюємо  на  голові  гребінець,  око,  дзьоб.

Не  забудьмо  про  крила,  хвіст.

Розфарбуємо  птаха  “веселими”,  “легкими”,  “ніжними” кольорами.

11. Повторення правил роботи з фарбами

Повторюю з дітьми правила роботи з фарбами

. Практична  робота

–       Ваші  вушка  були  слухняними,  очки – спостережливими.  А  тепер    попрацюємо  ручками.  Нам  потрібно  намалювати  казкову  пташку.

VІІ. Підсумок  уроку

1. Узагальнення знань

– Які емоції викликав урок?

– Що найбільше сподобалося на уроці?

–Які  кольори  вам  підіймають  настрій ?

–Які  кольори навіюють  сум?

2. Демонстрація  учнівських  робіт

3. Прибирання робочих місць

Соседние файлы в папке пятница 20.02