Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

4_kl__posaklasne_shevchenko / конспекn уроку позакласного читання 4 клас

.doc
Скачиваний:
31
Добавлен:
27.03.2016
Размер:
7.03 Mб
Скачать

Мельник Ірина Андріївна, вчитель,

Скандинавська гімназія, м. Київ

Урок позакласного читання

4 клас

Мета: Продовжити ознайомлення учнів з красою, неповторністю, чарівністю Шевченкового слова, його бібліографічними даними, значенням творчості Т. Шевченка для українського народу. Показати, як шанують його пам'ять, викликати бажання глибше пізнати його творчість. Розвивати пам'ять, мислення, читацькі інтереси.

Виховувати в учнів любов до народного поета.

Хід уроку: І. Життя і творчість Т. Г. Шевченка.

Вчитель. Ну що б здавалося, слова…

Слова та голос – більш нічого.

А серце б’ється – ожива,

Як їх почує!.. Знать до Бога

І голос той, і ті слова

Ідуть меж люди!

Т. Шеченко

Слайд 1. Т. Г. Шевченко – великий український поет. Життя нашого генія таке дивне, що слухаючи про нього, можна було б сказати, що це якась легенда, коли б не було правдою.

(Розповідь учнів про життя поета з демонстрацією слайдів)

Слайд 2. Дата 9 березня 1814 року пам’ятна у історії української літератури. Тоді, темної ночі, перед світанком, у селі Моринцях на Звенигородщині, у хаті Григорія Шевченка, кріпака пана Енгельгарда, блиснув єдиний на все село вогник: народилася нова панові кріпацька душа, а Україні – її Великий співець – Тарас Шевченко.

Не називаю її раєм,

Тії хатиночки у гаї

Над чистим ставом край села

Мене там м ати повила

І, повиваючи, співала,

Свою нудьгу переливала

В свою дитину…В тім гаю,

У тій хатині, у раю

Я бачив пекло… Там неволя,

Робота тяжкая, ніколи

І помолитись не дають.

Слайд 3. Безрадісним було дитинство Тараса. Тяжке кріпацьке життя. Був він і пастухом, і кухарчуком, і козачком, тобто слугою у пана.

Ось,як згадує Т. Г. Шевченко про своє дитинство.

Мені тринадцятий минало.

Я пас ягнята за селом.

Чи то так сонечко сіяло.

Чи так мені чого було?

Мені так любо, любо стало.

У 9 років Тарас залишився без матері, зазнав знущань лихою мачухою. Коли хлопчику було 11, помер і батько.

Пан Енгельгард забрав хлопчика, як свого слугу, аж у Петербург. Знущався над ним і над його талантом художника.

Слайд 4. Тарас Григорович прожив усього 47 років, із яких 24 роки був у кріпацтві. 10 років мучився у солдатській неволі на заслання і всього 13 років був вільною людиною. 13 років волі…

Слайд 5. Ще з дитинства Т. Г. Шевченко тягло до малювання. Крейдою чи вуглинкою змальовував усе, що бачив. Саме тут пощастило Шевченкові – його талант до малювання помітили видатні художники.

Шевченко перебував у кріпацькій неволі. Художники зібрали 2500 карбованців. І викупили його. Саме вони допомогли Шевченкові звільнитися від кріпацької неволі та відкрили перед ним шлях до науки і мистецтва. На все життя зберіг він у серці любов до благородних діячів російської та української культури, що вирвали його з кріпацького пекла.

Слайд 6. У цей час він усе більше замислюється над гіркою долею рідного краю, над безправним становищем покріпаченого люду.

Гнів на жорстоке панство, жаль та біль від споглядання мук – все це виливається на папері у хвилюючих поетичних рядках.

Думи мої, думи мої,

Лихо мені з вами!

Нащо стали на папері

Сумними рядками?

Його славні твори кликали до боротьби за волю.

…Вставайте, кайдани порвіте,

І вражою злою кров’ю

Волю окропіте, -

закликав поет.

За сміливі заклики, вільнодумні твори царський уряд заборонив поету писати і малювати. Усіляко переслідував і жорстоко карав.

Слайд 7. У 1861 році на Україну страшним громом чорною хмарою печалі прилетіла звістка – У Петербурзі 10 березня перестало битися серце великого поета.

Слайд 8. Перепоховали Т. Г. Шевченка в Україні над Дніпром, поблизу Канева. Мрія поета здійснилася.

Слайд 9. Т. Шевченко є гордістю, честю і славою України. Ми називаємо його кобзарем. Так поет назвав книгу всього свого життя – « Кобзар».

Слайд 10. Пам'ять про Т. Г. Шевченка живе у серцях людських. Його іменем названі вулиці, театри, школи, Київський Національний університет. Пам’ятники Шевченку стоять у багатьох містах України, у далекій Канаді, США, Франції, Росії.

ІІ. Поезія Т, Г. Шевченка.

Учні читають напам’ять улюблені вірші Шевченка та демонструють малюнки до цих віршів.

Й лози зеленіють.

( Тече вода з – під явора)

А зараз я пропоную вам доповнити ці рядки потрібними за змістом словами.

Неначе сонце засіяло,

Неначе все на світі стало

Моє… лани, гаї, сади!

І ми, жартуючи, погнали

Чужі ягнята до … ( води)

Дивлюся, аж світає

Край неба палає.

Соловейко в темнім гаї

Сонце…( зустрічає).

Не називаю її раєм

Тії хатиночки у.. ( гаї)

Тече вода з – під явора

Яром на долину.

Пишається над водою

Червона …( калина)

На панщині пшеницю жала,

Втомилась; не спочивать

Пішла в снопи, пошкандибала

Івана сина… ( годувать)

1

3

2

4

… Тече вода із – за гаю

Та попід горою.

Хлюпочуться качаточка

Поміж осокою.

… Сонце гріє, вітер віє

З поля на долину,

Над водою гне з вербою

Червону калину.

… Вітер з гаєм розмовляє

Шепче з осокою;

Пливе човен за Дунаю

Один за водою…

… Зоре моя вечірняя,

Зійди над горою,

Поговорим тихесенько

В неволі з тобою.

ІV. Робота в парах.

1. Вікторина «Добери до малюнків рядки з віршів, розтав правильно цифри

2. Відили кольором зайвий рядок

Тихесенько вітер віє,

Степи, лани мріють

Реве та стогне Дніпр широкий

Верби зеленіють.

3. Зараз ми також спробуємо стати поетами. Склади вірш за опорними словами

____________________ весна

____________________ принесла

____________________квіти

____________________діти

VІ. Підсумкове оцінювання у вигляді тестів в програмі а - Learning

  1. Коли народився Тарас Григорович Шевченко?

а) 8 березня 1815 р.;

б) 9 березня 1814 р.;

в) 10 березня 1816 р.

  1. У скільки років Малий Тарасик залишився без матері?

а) 8 років;

б) 9 років;

б) 7 років.

  1. Т. Г. Шевченко відомий світу, як…

а) архітектор;

б) письменник;

в) поет;

г) художник.

  1. Похований Шевченко в…

а) Петербурзі;

б) Києві;

в) Каневі;

г) Москві.

  1. Якого птаха найбільше оспівував поет?

а) соловейка;

б) лелеку;

в) ластівку;

г) жайворонка.

  1. Які рослини і які живі істоти згадуються у вірші « Реве та стогне Дніпр широкий»?

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

VІІ. Пісдумок уроку

Минають віки, стираються написи на камені, тліють книги, руйнуються будівлі, але слово Шевченкове – живе і вічне. Вивчаймо його, думаймо над його істиною, виконуймо його заповіти, які посилав він синам свого народу. І серед них найперший і найголовніший:

Свою Україну любіть,

Любіть її… Во время люте,

В останню тяжкую минуту

За неї Господа моліть.