Добавил:
Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Бел яз. варинт 2

.doc
Скачиваний:
29
Добавлен:
01.04.2014
Размер:
61.44 Кб
Скачать

Варыянт 2

Заданне 1.

Агульнаўжывальныя

Абмежаванага ўжытку

Дыялектная лексiка

Спецыяльная лексiка

Жаргонная лексiка

Есцi, зiма, сцэнарый, кнiга, смех, харэй, зваротак, выконваць.

Лямешка, майткi, саян.

Файл, памяць, база данных, мiкрасхема.

Шпора, дуб(чалавек).

Заданне 2.

... Аўтар услаўляе духоўнае хараство працоўнага чалавека, яго таленавітасць, выкрывае паразітызм і бяссэнсавасць існавання тых інтэлегентаў, якія адвярнуліся ад народа і апустціліся на дно абывацельскага балота. Твор глыбока прасякнуты замілаванасцю прыроды, ён паказвае шматграннасць жыцця, разнастайнасць яго форм і радасць яго пазнання.

Як рэкі імкнуць у мора, так па многіх рэчышчах і ручаінах збіраюцца на старонкі трылогіі тыя праблемы, пытанні, думкі, трывогі, хваляванні, якімі жыў беларускі народ у той час. Разуменне “той час” у творы мае канкрэтныя храналагічныя рамкі. Аўтар пачынае трылогію падзеямі 1902 года. Прыгадаем, Кастусь Міцкевіч ехаў на працу ў Люсіна пасля заканчэння настаўніцкай семінарыі. Зазначым, што Люсіна намалявана ў творы пад назвай Цельшына, а многія падзеі, у якіх удзельнічай Лабановіч, адбываліся з самім Я.Коласам. ...

а) Тыповыя лексiка-граматычныя сродкi:

  • Абстрактныя назоўнiкi: хараство, таленавітасть, паразітызм, бяссэнсавасць, шматграннасць, разнастайнасць, радасць, праблемы, пытанні, думкі, трывогі, хваляванні, разуменне.

  • Назоўнiкi роднага склону: чалавека, народа, балота, жыцця.

  • Зваротныя дзеясловы: адвярнуліся, апустціліся, збіраюцца, адбываліся.

  • Неасабова-прэдыкатыўныя словы: духоўнае хараство, яго таленавітасць, паразітызм, бяссэнсавасць, абывацельскага балота, замілаванасцю прыроды, шматграннасць жыцця, рэкі імкнуць, заканчэння семінарыі.

  • Аддзеяслоўныя назоунiкi: існавання, думкі, трывогі, хваляванні,разуменне.

б) Тыповыя лексiка-сiнтаксiчныя канструкцыi:

  • Апавядальныя сказы:

Увесь урывак тэксту адносіцца да апавядальнага сказу.

  • Сказы з аднароднымi членамi:

Як рэкі імкнуць у мора, так па многіх рэчышчах і ручаінах збіраюцца на старонкі трылогіі тыя праблемы, пытанні, думкі, трывогі, хваляванні, якімі жыў беларускі народ у той час.

Заданне 3.

Небывалы рост аб`ёму ведаў, па сутнасцi, робiць усё больш складаным удзел чалавека ў вытворчасцi iнфармацыi i атрыманнi неабходных яму ж дадзеных пры дапушчальных затратах часу i фiнансавых сродкаў. Трэба канстатаваць, што сучасныя сiстэмы проста не спраўляюцца з патокам iнфармацыi, а iх магутнасцяў – кот наплакаў.

Стыль тэксту – публіцыстычны.

Заданне 4.

Специальность «Программное обеспечение информационных технологий»

Выбрав специальность "Программное обеспечение информационных технологий" и поступив в наш университет, Вы, через пять лет, получите диплом с присвоением квалификации "инженер-программист". Вы будете обладать самыми современными знаниями в области программного обеспечения компьютеров, включая операционные системы и языки программирования различного уровня.

Инженер-программист по данной специальности отличается прежде всего тем, что он "выжимает" из компьютера и его операционной системы все, на что они способны. Он может создать программные продукты, обеспечивающие пользователя максимальными удобствами при минимальных затратах времени на решение его задач и высокой достоверности получаемых результатов.

Как инженер - выпускник данной специальности, получив во время обучения достаточную подготовку по электронике, схемотехнике и проектированию аппаратных средств, способен разрабатывать эффективные программы, непосредственно управляющие различными физическими объектами: от лазерного принтера и графопостроителя до самолета и робота.

Кафедра программного обеспечения информационных технологий осуществляет подготовку по следующим направлениям и специализациям:

- операционные системы;

- информационные системы, базы данных и знаний, экспертные системы, системы искусственного интеллекта;

- графические системы и мультимедиа;

- объектно-ориентированное программирование и проектирование;

- системы автоматизированного проектирования программного обеспечения (Rational Rose , Bpwin , Erwin и др.);

- системы распределенной обработки, локальные и глобальные сети;

- распределенные базы данных;

- банковские компьютерные системы;

- интернет-технологии.

На кафедре активно развиваются научные направления: "Криптография и защита данных", "Качество программного обеспечения", "Контрольно-измерительные и диагностические системы" и др. Кафедра программного обеспечения информационных технологий активно сотрудничает со многими научными и зарубежными центрами и университетами. Выпускник кафедры - это фактически оформившийся профессионал, в совершенстве владеющий всеми основными технологиями и инструментами проектирования и программирования, готовый для исследовательской, проектно-конструкторской и организационно-управленческой деятельности в области создания, сопровождения и контроля качества программного обеспечения, применения компьютерных технологий для решения разнообразных задач.

Уровень знаний, полученный студентами уже к 3-4 курсу, таков, что многие из них охотно привлекаются различными организациями и фирмами для решения конкретных задач. Это позволяет студентам не только углубить практические навыки, но и решить свои материальные проблемы. Как правило, эти организации и фирмы проявляют заинтересованность в том, чтобы по завершении обучения студенты-выпускники продолжали работу у них.

Многолетний анализ деятельности выпускников по специальности "Программное обеспечение информационных технологий" свидетельствует, что они находят интересную, престижную, высокооплачиваемую работу в научно-исследовательских, финансовых, коммерческих, юридических организациях и фирмах, как в нашей стране, так и в странах ближнего и дальнего зарубежья.

Получение диплома с присвоением квалификации "инженер-программист".

Обладание самыми современными знаниями в области программного обеспечения компьютеров, включая операционные системы и языки программирования.

Создание программных продуктов, обеспечивающие пользователя максимальными удобствами при минимальных затратах времени на решение его задач и высокой достоверности получаемых результатов.

Как инженер - выпускник данной специальности способен разрабатывать эффективные программы, непосредственно управляющие различными физическими объектами: от лазерного принтера и графопостроителя до самолета и робота.

Осуществляется подготовку по специализациям: операционные системы; информационные системы, базы данных и знаний, экспертные системы, системы искусственного интеллекта; графические системы и мультимедиа; объектно-ориентированное программирование и проектирование; системы автоматизированного проектирования программного обеспечения (Rational Rose , Bpwin , Erwin и др.); системы распределенной обработки, локальные и глобальные сети; распределенные базы данных; банковские компьютерные системы; интернет-технологии.

Активно развиваются научные направления: "Криптография и защита данных", "Качество программного обеспечения", "Контрольно-измерительные и диагностические системы" . Активное сотрудничество со многими научными и зарубежными центрами и университетами.

Многолетний анализ деятельности выпускников по специальности "ПОИТ” свидетельствует, что они находят интересную, престижную, высокооплачиваемую работу в научно-исследовательских, финансовых, коммерческих, юридических организациях и фирмах.

Заданне 5.

Аўтаматызаваная сiстэма кiраванiя складаецца з комплекса ўзаемазвязаных падсiстэм. Выдзяленне падсiстэм ажыццяўляецца ў суадносiнах з iх спецыфiчнымі рысамi па функцыянальным, структурна-арганiзацыйным i iншым прыкметам. Пры гэтым у АСК выдзяляюцца функцыянальная i забяспечваючая часткi. Функцыянальная частка падзяляецца на падсiстэмы ў вынiку яе дэкампазiцыi ў адпаведнасцi з выконваемымi функцыямi кiравання i змяшчае рашэннi па гэтым функцыям. Забяспечваючая частка з'яўляецца базай для стварэння i работы функцыанальных падсiстэм.

Заданне 6.

У месцы прыёму на радыёсігнал могуць накладвацца элетрамагнітныя хістанні ад знешніх крыніц радыёвыпраменьванняў, здольныя перашкодзіць правільнаму узнаўленню паведамлення і яны называюцца таму перашкодамі радыёпрыёму. Нядабрапрыстойны ўплыу на якасць радыёсувязі могуць аказваць таксама зменваючыеся ў час затухання радыёхваляў на шляху ад перадючай антены да прыёмнай.

Уплыў гэтых перашкод на прыём асабліва моцнае на вялікіх адлегластях. Ужыванне радыёхваляў у радыёлакацыі і іншых вобластях тэхнікі патрабавалі забеспячэння адначасовага функціянавання, без узаемных перашкод, розных сістэм і сродкаў, ужываючых радыёхвалі, - забеспячэнне іх электрамагнітнай сумяшчальнасці.

Распаўсюджванне радыёхваляў у адкрытым прасторы робіць магчымым у прынцыпе прыём радыёсігналаў, перадаваемых па лініях радыёсувязі, асобам, для якіх яны не прызначаны. У гэтым - недахоп радыёсувязі, у параўнанні з электрасувяззю па кабелях, радыёхваляводах і іншым закрытым лініям.

Таму існуе патрэбнасць прымянення аўтаматычных сродкаў засакрэчвання радыёсігналаў. Такія сродкі засакрэчвання прымяняюцца сення разнастайнымі спецслужбамі і некаторымі падраздзяленнямі міліцыі.

Перадача на значныя адлегласці дасягаецца ўжываннем шматразовай рэтрансляцыі ў лініях радыёрэлейнай сувязі з дапамогай спутнікавай сувязі, знаходзячыхся на вялікай высаце (каля 40 тыс. км. над зямлёй).

Прыклады магчымай iнтэрферэнцыі:

У месцы прыёму на радыёсігнал могуць накладвацца элетрамагнітныя хістанні ад знешніх крыніц радыёвыпраменьванняў, здольныя перашкодзіць правільнаму узнаўленню паведамлення і яны называюцца таму перашкодамі радыёпрыёму. ...

у – сінтаксічная (в)

ад – сінтаксічная (от)

прыёму – марфалагічная (прыёма)

месцы – марфалагічная (месце)

электрамагнітныя – марфалагічная (электрамагнітные)

здольныя – марфалагічная (здольные)

радыёпрыёму – марфалагічная (радыёпрыёма)

... Выдзяленне падсiстэм ажыццяўляецца ў суадносiнах з iх спецыфiчнымі рысамi па функцыянальным, структурна-арганiзацыйным i iншым прыкметам. ...

ў – сінтаксічная (в)

з – сінтаксічная (с)

... Такія сродкі засакрэчвання прымяняюцца сення разнастайнымі спецслужбамі і некаторымі падраздзяленнямі міліцыі. ...

такія – марфалагічная (такіе)