- •Хід уроку
- •Iі. Мотивація навчальної діяльності учнів
- •Iіi. Вивчення нового матеріалу
- •6. Writing
- •Хід уроку
- •6. Writing
- •8. Speaking
- •Хід уроку
- •5. Speaking
- •6. Writing
- •7. Speaking
- •Хід уроку
- •6. Speaking
- •7. Reading
- •Хід уроку
- •I’m glad to see you. (я рада вас бачити.)
- •Iі. Мотивація навчальної діяльності учнів
- •Iіi. Вивчення нового матеріал
- •4. Writing
- •5. Speaking
- •Хід уроку
- •I’m glad to see you. (я рада вас бачити.)
- •Iі. Мотивація навчальної діяльності учнів
- •Iіi. Вивчення нового матеріал
- •Хід уроку
- •I’m glad to see you. (я рада вас бачити.)
- •Iі. Мотивація навчальної діяльності учнів
- •Iіi. Вивчення нового матеріал
- •4. Reading
- •Хід уроку
- •I’m glad to see you. (я рада вас бачити.)
- •Iі. Мотивація навчальної діяльності учнів
- •Iіi. Вивчення нового матеріал
- •3. Reading
- •4. Writing
- •6. Speaking
- •Хід уроку
- •Iіi. Вивчення нового матеріал
- •5. Reading
- •7. Reading
- •8. Speaking
- •Хід уроку
- •Iіi. Вивчення нового матеріал
- •5. Speaking
- •6. Reading
- •Хід уроку
- •Iіi. Вивчення нового матеріал
- •Хід уроку
- •Iіi. Вивчення нового матеріал
- •5. Speaking
- •Хід уроку
- •I’m glad to see you. (я рада вас бачити.)
- •Iі. Мотивація навчальної діяльності учнів
- •Iіi. Вивчення нового матеріал
- •Speaking
- •4. Speaking
- •5. Speaking
- •Хід уроку
- •I’m glad to see you. (я рада вас бачити.)
- •Iі. Мотивація навчальної діяльності учнів
- •Iіi. Вивчення нового матеріал
- •4. Writing
- •Хід уроку
- •I’m glad to see you. (я рада вас бачити.)
- •Iі. Мотивація навчальної діяльності учнів
- •Iіi. Вивчення нового матеріал
- •2. Writing
- •4. Writing
- •Хід уроку
- •Iіi. Вивчення нового матеріал
- •Independent schools
- •6. Speaking
- •Хід уроку
- •I’m glad to see you. (я рада вас бачити.)
- •Iі. Мотивація навчальної діяльності учнів
- •Iіi. Вивчення нового матеріал
- •Хід уроку
- •Iіi. Вивчення нового матеріал
- •6. Writing
- •7. Speaking
- •8. Reading
- •Хід уроку
- •I’m glad to see you. (я рада вас бачити.)
- •Iі. Мотивація навчальної діяльності учнів
- •Iіi. Вивчення нового матеріал
- •2. Reading
Урок № 12
Тема уроку: HOW LONG HAVE YOU BEEN DOING IT?
Мета уроку:
вдосконалювати навички вживання Present Perfect, Present Perfect Continuous and Past Simple і навички вимови;
вдосконалювати навички усного мовлення, читання й письма;
розвивати культуру спілкування й мовленнєву реакцію учнів;
виховувати зацікавленість у розширенні своїх знань.
Обладнання: підручники, роздатковий матеріал, робочі зошити, словники
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент (перевірка наявності учнів, готовність їх до уроку)
Т: Good afternoon boys and girls! (Доброго дня хлопці та дівчата!)
I’m glad to see you. (Я рада вас бачити.)
Take your seats, please! (Сідайте!)
Who is on duty today? (Хто черговий?)
Who is absent today? (Хто відсутній?)
Thank you! Sit down, please. (Дякую! Сідайте, будь ласка.)
Введення в іншомовну атмосферу
Iі. Мотивація навчальної діяльності учнів
Iіi. Вивчення нового матеріалу
2. Speaking
► Practise your grammar. Do ex. 1, p. 24.
3. Reading
Do ex. 2, p. 24.
4. Writing
► Practise Present Perfect Continuous.
Put in the verbs in brackets into the gaps.
Example: she tennis for half an hour now? (To play)
Answer: Has she been playing tennis for half an hour now?
Andrew in the country. (Not/to live)
How long your grandparents __ this car? (To drive)
They . (Not / to cycle)
Tony this book, but Mary has. (Not / to read)
How long he for her? (To wait)
6) Andy on the blue car? (To work)
My brother hard enough. (Not / to study)
How long they for a flat? (To look)
I my homework. (Not / to do)
10) you the whole morning? (To sleep)
5. Reading
Match the phrases on the left with a possible suggestion of what has been happening.
Ron is very tired |
He has been working very hard lately |
Tom looks sunburnt |
He has been studying English for ten years |
It hasn't stopped raining |
He's been sitting in the sun for two hours |
I'm still learning Japanese |
I have been saving money for years |
You're out of breath |
I've been learning since 2005 |
Tim's English is good |
We've been going there for years |
We travel to china every summer |
I have been running |
I have a million dollars |
It's been raining for two hours |
6. Writing
Do ex. 3, 4, p. 25.
7. Summary
Do ex. 6, p. 25.
8. Homework
Ex. 5, p. 25.
See Activity sheets for Employers in Lesson 9.
ACTIVITY SHEETS FOR EMPLOYEES:
Questions to ask employers:
What company do you represent?
What kind of job do you offer?
How much does the job pay?
Where is it located?
Do you offer any benefits?
Is there any chance for a promotion or a raise?
-
Job Types
Name of company
Job:
Salary
Location
Benefits Incentives
Promotions Raises
YOUR INFORMATION:
Your Name: |
Your Name: |
Your Name: |
Sam Spade |
Michael J'ackson |
Cleopatra Jones |
Work Experience: 2 years |
Work Experience: |
Work Experienc |
serving at a restaurant. |
No experience/ Student |
3 year at a Law j |
Your Major: Economics |
Your Major: English |
Your Major: Lai |
Special Skills: |
Special Skills: |
Special Skills: |
Drivers License |
Can speak English well. |
License to practi |
Good Points: |
Good Points: |
Good Points: |
Funny |
Works Hard |
Team player. |
Bad Points: |
Bad Points: |
Bad Points: |
Lazy |
Shy |
Gets angry easili |
Your Name: |
Your Name: |
Your Name: |
Mary Stuart |
Betty Crocker |
Fred Flinstone |
Work Experience: |
Work Experience: |
Work Experienc |
2 years as a research |
Three years at a bakery. |
Fishing Guide |
assistant at M.I.T. |
|
|
Your Major: Physics |
Your Major: |
Your Major: Bio |
|
Didn't go to university. |
|
Special Skills: |
Special Skills: |
Special Skills: |
Computer programming |
Bakers License. |
Scuba License |
skills. |
|
|
Good Points: |
Good Points: |
Good Points: |
Creative, intelligent. |
Kind, Generous. |
Responsible. |
Bad Points: |
Bad Points: |
Bad Points: |
Unreliable, gets bored |
Talkative. |
Impatient |
easily. |
|
|
Урок № 13
Тема уроку: PATHWAYS TO PROFESSIONALISM
Мета уроку:
формувати навички вживання нових лексичних одиниць;
вдосконалювати навички читання, аудіювання й усного монологічного мовлення;
розвивати пізнавальні інтереси учнів; виховувати відповідальне ставлення до вибору майбутньої професії, а також загальну культуру учнів.
Обладнання: підручники, роздатковий матеріал, робочі зошити, словники
Тип уроку: комбінований