Ааштар неге ашуланды
.docxМұғалімі: Ботаханова М.Е
Күні: 25.12.2015ж
Сыныбы: 4Б
Пәні: әдебиеттік оқу
Тақырыбы: Бердібек Соқпақбаев.
Мақсаты: Оқушылардың еңбекке деген көзқарасын қалыптастыру арқылы сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Адам өміріндегі еңбектің маңыздылығын анықтап, өзі байқаған, көрген іс-әрекет, оқиғалар бойынша ойын түйіндеуге дағдыландыру. Әңгіменің негізгі идеясын ашып, адам еңбегін бағалауға үйрету
Қолданылған модульдер: - Оқудағы мен оқытудағы жаңа тәсілдер
- Оқытуды басқару және көшбасшылық
- Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
- Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану.
Стратегиялар: - «Шаттық шеңбер»
- «1 сұрақ,1 жауап»
- «Сәйкестендіру»
- «Бағдаршам»
- «Топтық жұмыс», «Карусель әдісі»
- «Еркін микрафон»
- «Жұлдызша»
- «Блоб ағашы»
Сабақ жоспары:
Сабақ кезеңдері Уақыты |
Жоспар мазмұны |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар: осы әрекет үшін маған қандай құралдар қажет? |
Кіріспе 3 мин
|
Психологиялық ахуал Ұйымдастыру кезеңі Мақсаты: Тұлғаралық байланысты орнату. |
"Шаттық шеңбер" оқушылармен амандасып, алда келе жатқан мерекелерімен құттықтап, бір-бірлеріне бүгінгі сабаққа тілек тілеуін ұсыну. |
Оқушылар бір-біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілей отырып, тілектер айтады.
|
«От шашу
|
Бір –бірімен араласып тілдесу
|
2мин
|
Топқа бөлу « Аяз ата, Ақшақар, шырша» Мақсаты: топта жұмыс жасауға үйрету |
Оқушыларды Аяз ата, Ақшақар, шырша суреттерін арқаларына жапсыру арқылы 3 топқа бөлемін. |
Оқушылар арқаларындағы суреттер бойынша бір топ болып, шағын топқа бөлінеді. |
«Жарайсыңдар!» |
Стикер |
Үй жұмысын қорытын дылау 3 мин Білу |
«1 сұрақ, 1 жауап» Мақсаты: Белсенді талқылаудың көп жақтарын көрсетеді. Үй тапсырмасын қорытындылау |
Өткен сабақтағы алған білімдеріне байланысты 1 сұрақ қойып, 1 алады. Және де үй тапсырмасы бойынша жазған хаттарын оқиды. Балалар үйде оқып келген өлеңге байланысты Хат оқыған оқушылар мен жеке сұрақ қоюшыларды бағалайсыздар. |
Оқушылар өткен сабақтағы білімдері бойынша өзі қалаған 1 сұрақты қойып ұпай алады. |
"Бір-бірін бағалау" "Бас бармақ"
|
Жұлдызша |
Тұсаукесер 3 мин
Түсіну
|
«Сәйкестендіру» Интербелсенді тақта Мақсаты: автор портреттерімен олардың өлең шумақтарын сәйкестендіру арқылы тақырыпты ашу |
Мұғалім интербелсенді тақта арқылы оқушыларға тақырыптарды авторлардың шығармашылығына жеткізуін ұсынады. Сейкестендіру арқылы жалғыз тақырыпты анықтап, ол автор туралы білген білімдерін есте жаңғырту (еске түсіру) ұсынылады. |
Оқушылардың жауабы тыңдалады. / айтады/
|
Бәрекелді! "Қошемет"
|
АКТ, «Алақан»
|
|
|
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады. |
Оқушылар сабаққа өз мақсаттарын қояды. |
|
|
Негізгі бөлім
9 мин Қолдану |
"Жекелей, жұптық, топтық жұмыс" Мақсаты: ынтымақтастықта жұмыс жасай отырып, әнгіменің мағынасын талдау |
Мәтінді үш топқа бөліп, жекелей оқуға тапсырма беру. Оқып отырып, бағдаршам арқылы түсінгендеріңізді білдіресіздер. Қызыл – қанағат, сары – орташа жасыл – өте жақсы. Серпілген сұрақтар арқылы қорытындылаймыз. Адам өміріндегі еңбектің орны қандай? Адам еңбегін сыйлау дегенді қалай түсінесіздер? Қандай еңбек түрлерін білеміз? |
Оқушылар оқығандарын жұпта, сосын топта талқылай отырып, бірін-бірі оқытады. |
"Бағдаршам "
|
Бағдаршам |
15 мин Талдау |
«Карусель» Мақсаты: ынтымақтастықта жұмыс жасап, әңгіменің мағынасын постер арқылы түсіндіру |
Топ ішінде әркімнің қызметін анықтап, постер әзірлеуге қалыптастыру. Дайындаған таныстырылымдарын топ ішінен спикер тағайындап келесі топтарға түсіндіру жүктеледі. |
Оқушылар өздеріне берілген бөліктермен жұмыс істеп, мәтіннің басқа бөліктерін сурет арқылы түсінеді. |
"Критериалды бағалау" |
Оқулық Сейндвич
|
1 мин |
Сергіту сәті «Биле -биле» Мақсаты: ортада өзін еркін ұстауға үйрету |
Оқушыларды орындарына тұрғызып әуенмен ілесе билеуді ұсынамын. |
Оқуышлар қалаған жеріне тұрып билеуі керек |
«Тамаша!» |
АКТ, әуен |
Қорытынды 4 мин Жинақтау |
"Еркін микрафон" Мақсаты: әңгіме арқылы не түсінгенін жүйелеу |
Бір оқушыға еркін микрафон беріп, топ ішін аралап, олардан не түсінгендерін түрткі сұрақтары арқылы сұрау. |
Оқушылар топта отырып, еркін микрафон келгенда жауап қату керек |
"Шапалақ" АКТ |
АКТ |
2 мин Бағалау |
Жұлдызша Мақсаты: оқушылардың түсіну дәрежесін анықтау |
|
Олар өздеріне әділ түрде баға береді. |
Стикер |
АКТ |
1 мин |
Үй тапсырмасы |
"Ағаштар неге ашуланды?" әңгімесін түсініп оқып, мазмұндауды тапсырамын. |
Бердібек Соқпақбаевтың өміріне байланысты баяндама дайындау, "Ағаштар неге ашуланды?" әңгімесін түсініп оқып, мазмұндау |
|
Оқулық |
Кері байланыс 2 мин |
«Блоб ағашы» |
Әр оқушы стикерлерге алған әсерлерін жазып, бүгінгі сабақтағы ойларымен бөліседі. |
Оқушылар сабақтан алған әсерін жазады. |
«Тамаша!» |
Стикер
|