Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

vse_urok_trudovomu_1_4_klassy

.pdf
Скачиваний:
420
Добавлен:
22.02.2016
Размер:
18.47 Mб
Скачать

320

Усі уроки трудового навчання.1–4 класи

3 клас

321

 

 

 

 

 

Чули, друзі, про такого? (Мотоцикл)

• З рогами, а не коза,

Є сідло, та не кінь,

Зпедалями, а не рояль,

Здзвінком, а не двері. (Велосипед)

На колесах їде хата,

А у ній людей багато. (Автобус)

Руки причепив до дроту

І повіз всіх на роботу. (Тролейбус)

Маленькі хатинки

По рейках біжать, Хлоп’ята й дівчата

В хатинках сидять. (Трамвай)

— Так, усіма видами транспорту люди користуються у місті. А діти чим

можуть користуватися? (Велосипедом, самокатом)

— Спробуємо зробити самокат і нескладний візок або електрокар.

ІІІ. Демонстрація та аналіз зразка

 

1. Інструктаж учителя.

 

— Створюючи машини, конструктори дотримуються певних технічних

 

умов (дотримання швидкості, потужності, умов роботи машини). Перед

Самокат

конструюванням моделей машин з’ясовують їх будову, особливості та засто-

 

сування. Наприклад, електрокари використовують для перевезення ванта-

 

жу на незначну відстань (у заводських цехах, на залізничних станціях). Для

 

електрокарівхарактернимиєпростотаконструкції,маленькашвидкість.Ке-

 

рувати ним можна за допомогою ручок-важелів.

 

(Учительознайомлюєдітейізмоделлюелектрокара,перелічуєдеталііпро-

 

понує дітям виконати роботу. Аналогічно демонструє самокат та візок.)

 

Візок

Електрокар

322

Усі уроки трудового навчання.1–4 класи

 

 

ІV. Фізкультхвилинка

Як захочу, — так підскочу, Навіть хату перескочу.

Я по колу стриб та стриб На одній нозі як гриб. Ще й на другій Стрибу, стрибу… Вже мені немає стриму.

Вже скачу, скачу, скачу, Наскачуся досхочу.

V. Практична робота учнів

Учитель надає допомогу учням індивідуально. Він заохочує дітей, які виконали роботу, допомогти тим, хто ще не впорався із завданням.

VІ. Виставка та оцінювання робіт

1.Аналіз робіт.

Хто виготовив електрокар?

Хто із вас вніс певні зміни у модель електрокара?

Хто припустився помилок? Самі знайшли свої помилки чи за допомогою товаришів?

Хто із вас виготовив самокат? Чи були внесені зміни в модель?

2.Оцінювання.

VІІ. Підсумок уроку

Чого навчилися на уроці?

Чим корисний є електрокар?

Де його використовують?

Урок 27

Тема. Колективна творча робота: конструювання транспортних засобів

Мета:вдосконалювати вміння та навички роботи з технічним конструктором; розвивати технічне мислення, уяву, уміння вносити зміни у технічні умови конструкцій; виховувати працьовитість, взаємодопомогу, уміння працювати у групах.

Обладнання: технічний конструктор, зразок моделі.

Хід уроку

І. Організаційний момент

1.Привітання.

2.Перевірка готовності до уроку.

3.Упорядкування робочого місця.

3 клас

323

 

 

ІІ. Новий матеріал

1.Оголошення теми та мети уроку.

Сьогодні на уроці ми будемо розмовляти про машини, які потрібні людині. Вони допомагають сіяти, орати, будувати, пекти тощо.

2.Вступна бесіда.

Як же називаються такі машини?

Відгадайте загадки.

Має пащу, зуби грізні, Землю риє звір залізний. (Екскаватор)

Влітку — землю, взимку — сніг Відгорта без рук, без ніг. (Бульдозер)

Дім залізною рукою Збудував для нас з тобою. (Підйомний кран)

Їде він у поле, Там землю оре з усієї сили,

Щоб земля родила. (Трактор)

Для збирання урожаю

Яна поле виїжджаю, І за декілька машин

Япрацюю там один. (Комбайн)

Глянь, важкий залізний вал Нам асфальт попрасував. (Каток)

Дощик ллється не з хмарини, А з-під носа у машини. (Поливальна машина)

— Так, усі ці машини допомагають людині в роботі і в житті.

Першіспробистворитимоторніприладдядляперевезеннявантажіввідбулися

наприкінціХІХсторіччя.У1885роцівНімеччиніДайлерстворивмотоцикл.Він бувдерев’яним,працювавнагасіірозвивавшвидкістьдо1,5км/год.У1886році Дайлер разом із Бенцем створили перший автомобіль у Німеччині.

Сьогодні неможливо уявити собі наше життя без машин. Машини кладутьасфальт,допомагаютьбудуватибудинки,піднімаючибудівельніматеріали на декілька поверхів угору. Машини миють і підмітають вулиці. Яскравочервоні машини з насосами, з драбиною та вогнегасником швидко доставляють пожежну команду до місця пожежі. Автомобілі «Швидкої допомоги» рятують людей, яким негайно потрібен лікар. Як багато різних і потрібних машин ми зустрічаємо на наших вулицях і дорогах!

Сьогодні ми разом спробуємо зробити підйомний кран.

Крани — це універсальні вантажопідйомні машини, які знаходять широке застосування у будівництві, в морських та річних портах, на залізниці, в цехах заводів тощо. Вони мають гусеничний та колісний хід.

ІІІ. Демонстрація та аналіз зразка

1.Інструктаж учителя.

Діти розглядають зразок моделі і відповідають на питання.

— Скільки блочних коліс є в моделі?

324

Усі уроки трудового навчання.1–4 класи

 

 

Із чого зроблений трос?

Як його кріпити так, щоб гак був рухливим?

Як кріпити лебідку?

Як розподілити роботу в групі з п’яти чоловік?

Скоба

Гайка (5 шт.)

Колесо (4 шт.)

Гак

Підйомний кран

2. Завдання (у групі із 5 осіб).

Складіть план роботи.

Розподіліть роботу поміж собою.

Зберіть модель із деталей конструктора.

Перевірте модель в дії.

Дізнайтеся, який вантаж можна підняти за її допомогою.

ІV. Фізкультхвилинка

Ми з вами трішки потрудились, І, мабуть, ви уже втомились. Тепер настав час відпочинку, Ми проведем фізкультхвилинку. Нумо, діти, раз, два, три, Вліво, вправо поверни.

А як скажем: скок, скок, скок — Відгадай, чий голосок?

3 клас

325

 

 

V. Практична робота учнів

Учитель надає допомогу учням, які працюють у групах. Діти обирають бригадира, який керує роботою усіх членів команди.

VІ. Виставка та оцінювання робіт

1.Аналіз робіт.

Яка група виконала роботу скоріше?

Хто вніс зміни у модель крана?

Хто припустився помилок?

Чий кран вам сподобався найбільше?

2.Оцінювання.

VІІ. Підсумок уроку

Чого навчилися на уроці?

Коли і в якій країні був створений перший автомобіль?

Як допомагають машини у нашому житті?

Урок 28

Тема. Виготовлення пейзажу, панно із використанням різних матеріалів (в коробці з-під цукерок)

Мета:вдосконалювативміннятанавичкироботизрізнимиматеріалами: рослинним матеріалом, кольоровим папером, тканиною, нитками; виготовити панно за зразком або за власним задумом; розвивати художній смак, творче мислення, дрібну моторику рук; виховувати естетичні почуття, бажання дотримуватися правил дизайну.

Обладнання: природний матеріал, кольоровий папір, тканина, нитки, мушлі, клей, пластилін, ножиці, олівці, пензлики, серветки, коробки з-під цукерок.

Хід уроку

І. Організаційний момент

1.Привітання.

2.Перевірка готовності до уроку.

3.Упорядкування робочого місця.

ІІ. Новий матеріал

1.Оголошення теми та мети уроку.

Сьогодні ми з вами уявимо себе в ролі художників-дизайнерів. Люди цієї професії володіють художнім смаком, творчим мисленням, багатою фантазією. Портрети, пейзажі, панно, які вони створюють, насичені багатством­ кольорів, яскравим світлом. Їх роботи прикрашають наше життя.

326

Усі уроки трудового навчання.1–4 класи

 

 

2.Вступна бесіда.

У своїй роботі ми будемо використовувати різний матеріал. Здогадайтесь, який?

• Яскраві пелюстки

І запах пречудовий — І хочеться усім

Побачити їх знову. (Квіти)

• Зеленіло, жовтіло, упало і пропало. (Листя)

• Є у голочки подружка,

Що прив’язана до вушка. Слід у слід за нею ходить,

Візеруночки виводить. (Нитка)

Ще допоміжним матеріалом є гілочки дерев, мушлі, пісок тощо.

ІІІ. Демонстрація та аналіз зразка

1.Інструктаж із техніки безпеки.

• Ножиці — гострий інструмент

• Зберігати ножиці необхідно у закритому вигляді.

• Різати потрібно сидячи, не розмахувати ножицями, стежити за паль­ цями.

• Без дозволу вчителя не брати інструменти.

2.Інструктаж учителя.

• Розгляньте зразок «Акваріум».

У коробці з-під цукерок зробіть фон. Це може бути кольоровий папір або клаптик тканини блакитного кольору.

3 клас

327

 

 

Кольоровий папір наріжте на смужки і скатайте кульки («морські камінці») або можна використати справжні мушлі. Наклейте кульки або мушлі на дно коробки.

Із паперу зеленого кольору або смужок тканини зробіть водорості і приклейте у коробку на основу.

Рибок можна зробити з половини шкаралупи грецького горіха і половини чищеного жолудя. Хвости та плавці виріжте із кольорового паперу або з осіннього листя.

ІV. Практична робота учнів

Учні виконують роботу за зразком або виконують панно за власним задумом.

Теми панно:

«На лісовій галявині»;

«На лузі»;

«Чарівний ліс»;

«На березі річки» тощо. Учитель надає допомогу учням.

V. Виставка та оцінювання робіт

1. Аналіз робіт.

2. Оцінювання.

VІ. Підсумок уроку

Чого ви навчилися?

Хто зробив панно за власним задумом?

Яку тему ви обрали? Чому?

Урок 29

Тема. Макетування будинку або інших конструкційних об’єктів

Мета:ознайомити із професіями кресляра, архітектора; розвивати умінняінавичкиконструюваннятамоделюванняоб’ємнихвиробів;вчитизнаходити закономірність будування моделі розгортки будинку; розвивати охайність, увагу.

Обладнання: ножиці, клей, пензлик, серветка, олівець, папір, картон.

Хід уроку

І. Організаційний момент

1.Привітання.

2.Перевірка готовності до уроку.

3.Упорядкування робочого місця.

328

Усі уроки трудового навчання.1–4 класи

 

 

ІІ. Новий матеріал

1.Оголошення теми та мети уроку.

Сьогодні на уроці ми ознайомимося із професіями людей, які створюють будинки, в яких ми живемо. Як ви гадаєте, що це за професії?

Так, це кресляр, архітектор, будівельник.

2.Вступна бесіда.

Перш, ніж виготовляти якийсь виріб, конструювати машини або будувати будинки, їх зображують у кресленнях, ескізах, схемах.

Наоднихкресленняхдемонструютьконструкціюповністю,анаінших — складові частини виробів або споруд. Є такі креслення, на яких зображені взаємне розміщення та засоби з’єднання цих частин у єдине ціле.

Ескізи, креслення деталей та споруд, технічні рисунки виконують креслярі. Праця кресляра потребує великої точності, охайності, уваги під час виконання роботи. Проектує будинки архітектор. Архітектор — це людина з багатою уявою, з творчим мисленням і дуже працьовита. Недарма міста нашої країни прикрашають величні стародавні будинки, історичні палаци, чудові театри та сучасні багатоповерхові будинки. Все є втіленням творчої думки архітектора.

Сьогодні ми спробуємо бути і креслярами, й архітекторами. Тільки не такими, як Ніф-Ніф та Нуф-Нуф, а такими, як Наф-Наф.

Які будиночки для житла зробили собі Ніф-Ніф та Нуф-Нуф? (Із со-

ломи, із гілочок)

Чому ці будинки були ненадійними?

Який будинок побудував Наф-Наф?

3.Подумайте та відгадайте, «Хто де живе?»

У норі

Їжак

У дуплі

Пташка

У кублі

Миша

У гнізді

Білка

(Малюнок виконаний на ватмані, назви тварин або їхнє зображення закриті.Діти«розплутують»завданняівпізнають,укогоякийбудинок.Яктварини будують свої житла? За допомогою чого?)

ІІІ. Демонстрація та аналіз зразка

1. Словникова робота.

— Чи знайомі вам такі назви? Де споруджують такі будинки?

Хата, изба (рос.) — у селі; хижина — у джунглях; чум, яранга — на Півночі; сакля — в Азії; дім, будинок — у місті.

3 клас

329

 

 

2. Демонстрація та аналіз зразка.

Для будування розгорток будиночків спочатку необхідно знайти те місце, зякого буде починатисявідлік.Таким місцем у будиночків може бути будь-який кут.

Усі будинки мають стіни, тому в основі розгортки буде пряма лінія, на якій проставлені розміри стін.

Потім необхідно визначити висоту стіни і провести другу лінію, що є паралельною основі.

Наступниметапом буде креслення фронтонів (верхнячастинафасадубудинку) та клапанів для підклеювання.

Після виготовлення розгортки потрібно зробити дах та підставку.

Вікна та двері зробити з кольорового паперу за допомогою аплікації. Дрібні деталі домалювати.

Розгортка макета — 1

60 100

10

80

60

80

60

 

 

120

 

90

 

 

 

 

 

 

90

 

70

 

 

Дах

 

Підставка

330

Усі уроки трудового навчання.1–4 класи

 

 

Розгортка макета — 2

110

40

50

60

50

60

10

170

60

Дах

70

60

Підставка

3 клас

331

 

 

ІV. Фізкультхвилинка

Ведмежата в лісі жили, Головою все крутили: Ось так, ось так, ось так. Ведмежата мед шукали, Разом дерево хитали: Ось так, ось так, ось так.

V. Практична робота учнів

1.Інструктаж із техніки безпеки.

• Уважно працюйте з ножицями.

• Не передавайте їх сусідові відкритими.

• Передавайте тільки кільцями вперед.

• Користуйтеся пензликом та серветкою під час роботи з клеєм.

2.Самостійна робота учнів.

Учитель надає індивідуальну допомогу учням, виправляє помилки, дає

поради.

VІ. Виставка та оцінювання робіт

1.Аналіз роботи.

Який будиночок вам сподобався найбільше?

Які ви помітили помилки?

Що потрібно зробити, щоб будиночок став казковим?

2.Оцінювання робіт.

VІІ. Підсумок уроку

Над чим ми працювали на уроці?

Чи сподобалася вам ця робота?

Що таке фасад, фронтон?

Урок 30

Тема. Елементи графічної грамоти. Виготовлення коробочки

Мета: навчити виготовляти коробочку з паперу, виконувати розмітку за кресленням, обирати і вносити зміни у засоби скріплення деталей у виробі; розвивати конструкторські навички, навички роботи з ножицями, клеєм; виховувати бажання дотримуватися правил охайності, посидючість, працьовитість.

Обладнання:моделькоробочки,картон,кольоровийпапір,ножиці,олівці, клей, пензлик, серветка для рук.

332

Усі уроки трудового навчання.1–4 класи

 

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

1.Привітання.

2.Перевірка готовності до уроку.

3.Упорядкування робочого місця.

ІІ. Новий матеріал

1.Оголошення теми та мети уроку.

Сьогодні ми будемо працювати з картоном та папером. Розгляньте ребус, спробуйте відгадати його — і ви дізнаєтесь, про який виріб йде мова.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Е

А

Д

П

К

Є

О

Б

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ч

Р

І

М

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Розгадали? Так, це коробочка.

2.Вступна бесіда.

Де ви зберігаєте свої іграшки, особисті речі, марки або етикетки?

Для чого використовують коробочки?

З якого матеріалу їх виготовляють?

Якого розміру бувають коробочки?

Як можна їх прикрасити?

Чому кришка повинна бути більшою за коробочку?

Усі коробочки мають однакові частини: основу, стінки (борта), криш-

ку (якщо потрібна).

3 клас

333

 

 

3.Підготовка до роботи.

Розгадайте загадки — і ви дізнаєтесь, які інструменти нам потрібні на уроці.

• У носатого Івана Одежа дерев’яна.

Він у чистім полі ходить І по ньому носом водить,

Нестрижений, нечесаний — Гострим ножем затесаний. (Олівець)

• Землю копала, Грядки рівняла, Канавки прорила,

Спочити не просила. (Лопата) Колюча, наче їжак, Штанці почистить, піджак. (Щітка)

• Я всіх вас обшиваю, Сама ж я одягу не маю. (Голка)

• Домовилися дві ноги Робити дуги та круги. (Циркуль)

• Я полюбляю прямоту, Я і сама прямая, Зробити рівненько черту Я всім допомагаю. Що-небудь без мене Накреслити зумій-ка! Відгадайте, друзі. Хто я?

Хто я? Я —… (лінійка).

• Бігаю туди-сюди І рятую від біди:

Там, де помилка чи бруд, Мною на папері труть. (Гумка)

• Щоб жили всі дружно в мирі — Скло, пластмаса, гума й шкіра, — Всіх здружу я, крім людей. Здогадались, хто я?.. (Клей).

• Ріжемо усе, що треба. Ми поріжемо для тебе І тканину, і папір.

Як не віриш — перевір. (Ножиці)

Так які ж інструменти нам знадобляться?

Для чого потрібні інші речі?

4.Фізкультхвилинка.

Хомка-хомка, хом’ячок, Посмугований бочок. Хомка раненько встає, Щічки миє, шийку тре. Підмітає Хомка хатку І виходить на зарядку.

334

Усі уроки трудового навчання.1–4 класи

 

 

ІІІ. Демонстрація та аналіз зразка

1. Інструктаж учителя.

З’ясуйте призначення коробочки.

Продумайте форму та конструкцію.

Виконайте розмітку розгорток коробочок на картоні або кольоровому папері.

Виріжте розгортки та склейте коробочки.

Прикрасьте коробочку аплікацією за власним задумом.

2.Інструктаж із техніки безпеки та правил гігієни.

Як правильно користуватися ножицями?

Як потрібно передавати ножиці?

Як користуватися клеєм, щоб не забруднитися?

За допомогою чого потрібно наносити клей?

Для чого потрібна серветка?

Стежте за чистотою на парті. Після роботи приберіть сміття.

ІV. Практична робота учнів

Дітивиконуютьроботусамостійно,вчительіндивідуальнодопомагаєокре-

мим учням (або це може робити учень, який швидше впорався із завданням).

20

20

100

140

3 клас

335

 

 

70

70

90

60

60

60

60

R + 10

90

10

2 R + 10

V. Виставка та оцінювання робіт

1. Перевірка та аналіз робіт.

2. Оцінювання.

VІ. Підсумок уроку

— Чому саме таку коробочку ви обрали?

— Що будете зберігати в ній?

— Така коробочка може стати подарунком подрузі, другові, мамі на свято.

336

Усі уроки трудового навчання.1–4 класи

 

 

Урок 31–32

Тема. Сучасні та традиційні види художньої праці. Створення орнаментів для вишивок, перенесення малюнків на тканину

Мета: ознайомити з видами художньої праці; вчити створювати орнаменти для вишивок; удосконалювати вміння та навички роботи з голкою, тканиною; розвивати творче мислення, охайність, самостійність, художній смак; виховувати любов до українських традицій.

Обладнання: українські рушники, скатертини, ілюстрації з вишиванками, нитки, тканина, ножиці, голки, наперсток.

Хід уроку

І. Організаційний момент

1.Привітання.

2.Перевірка готовності до уроку.

3.Упорядкування робочого місця.

ІІ. Новий матеріал

1.Оголошення теми та мети уроку.

Подивіться, як гарно прикрашений наш клас. Ви принесли багато рушників, скатертин. Мабуть, хтось із вашої родини — бабуся чи матуся — вишивали деякі самі. Сьогодні темою нашого уроку є українська вишивка.

2.Вступна бесіда.

Українська народна вишивка — один із найпоширеніших і найдо­ ступніших видів народної художньої творчості. Вишиванка удосконалювалась протягом багатьох років і прийшла до нас у вигляді чудових, різноманітних орнаментів. Вони виконані різними швами з цікавим поєднанням кольорових ниток.

Створюючи орнамент для вишиванки, художники в усі часи зверталися до природи. Але вони не просто копіювали її, а відбирали головне, дещо спрощували.

У народній вишиванці найпоширенішими є геометричні та рослинні орнаменти. Здавна кружечки, квадратики, хрестики символізували явища природи і живих істот. Наприклад:

 — сонце;

— людина;  — вода.

Рослинні орнаменти створюють зі стилізованих квітів, листя, стебелинок. У великих виробах (скатертинах, панно) вишивають стилізованих звірів, птахів.

3 клас

337

 

 

Існує така легенда. Був час, коли від незнайомої хвороби вмирали діти, а матері, щоб захистити їх від лиха, почали вишивати на рукавах, на пазусі сорочок хрестики чорного та червоного кольорів, щоб здалеку бачити свою дитину і тим самим захистити її.

ІІІ. Демонстрація та аналіз зразка

Учитель демонструє зразки орнаментів і пропонує дітям на папері зробити орнаменти за власним задумом. Потім на спеціальній сітчастій тканині учні починають вишивати хрестиком. Спочатку шиють стібки, що нахилені в один бік, а потім, дійшовши до краю, — стібки, що нахилені в інший бік, утворюючи хрестики. За допомогою хрестиків можна створювати різні візерунки та орнаменти. (Можна купити набір зі зразками орнаментів і вишивати за ними.)

ІV. Фізкультхвилинка

Станемо, діти, чітко в ряд, Вирушимо у сад.

Руки вгору піднімаєм, Наче яблука зриваєм. Назбираємо багато, Щоб узимку ласувати.

V. Практична робота учнів

— Які орнаменти можна створити?

Двічі родився,

У школі не вчився, А години знає. (Півень)

338

Усі уроки трудового навчання.1–4 класи

 

 

Що за гість?

Ніжок має шість, Аж чотири крильця має,

По квіточках собі літає, Не бджола, не джмелик. Зветься він… (метелик).

• Не сани, не віз, а їде без коліс. (Човен)

2. Самостійна робота учнів.

3 клас

339

 

 

VІ. Виставка та оцінювання робіт

Виготовлення вишиванки розраховане на два уроки. На першому уроці діти створюють орнамент на папері, переносять його на тканину, а на другому — вишивають. Тому доцільно провести виставку та оцінювання робіт на другому уроці.

VІІ. Підсумок уроку

Чого навчилися на уроці?

Що таке вишиванка?

Які орнаменти створювали українські жінки?

Урок 33

Тема. Мета та умови праці квітникарів. Досліди з рослинами

Мета: познайомити з працею квітникарів; вчити доглядати за рослинами, пересаджувати їх, вирощувати цибулю; розвивати працьовитість, охайність, самостійність; прищеплювати любов до природи; виховувати обережне ставлення до рослин.

Обладнання: шухляди із землею, цибуля, кімнатні квіти для пересаджування, гумові рукавички, лопатка, серветки.

Хід уроку

І. Організаційний момент

1.Привітання.

2.Перевірка готовності до уроку.

3.Упорядкування робочого місця.

ІІ. Новий матеріал

1.Оголошення теми та мети уроку.

— Яка зараз пора року? Розгадайте ребус.

(Весна)

Які ознаки весни ви знаєте?

Як починається весна?

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]