Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

vse_urok_trudovomu_1_4_klassy

.pdf
Скачиваний:
420
Добавлен:
22.02.2016
Размер:
18.47 Mб
Скачать

100

Усі уроки трудового навчання.1–4 класи

 

 

2. Повторення правил дорожнього руху.

1) Відгадування загадки.

Як переходиш вулицю, То завжди зупинись І перш за все з увагою на Мене подивись.

Яшлях вкажу надійний, Де небезпек нема, Трикольорові очі

Ямаю недарма. (Світлофор)

2)Повторення віршованих правил переходу вулиці. 1 - й у ч е н ь

Всім треба, перш ніж мандрувати, Дорожню грамоту вивчати.

2 - й у ч е н ь

Йди тротуаром, не штовхайся І краю правого тримайся!

3 - й у ч е н ь

Дорогу перейти нам слід, Де пішохідний перехід!

4 - й у ч е н ь

По «зебрі» йди, це вкрай важливо, На перехрестях — особливо!

5 - й у ч е н ь

На світлофор дивись: оку, Як не горить зелене «око»!

6 - й у ч е н ь

Без світлофора перехід — Поглянути наліво слід, Направо також, безперечно. Спішити дуже небезпечно!

7 - й у ч е н ь

Машина близько чи трамвай — Нехай проїдуть, зачекай.

8 - й у ч е н ь

Де рух стрімкий і небезпечний, Підземний перехід доречний!

В с і

Отож, на вулиці пильнуй! Дорожні правила шануй!

(В. Бутрім)

1 клас

101

 

 

VII. Підсумок уроку

— Які види транспортних засобів ви знаєте?

(Бесіда про при значення транспортних засобів, правила посадки і висадки пасажирів з транспорту.)

— Хто управляє машиною? Якщо до того ж привести в дію машину, натиснувши на кнопку «пуск», то людина постане перед учнями повелителем своїх сталевих помічників.

VIII. Прибирання учнями своїх робочих місць

Урок 54

Тема. Пластичні матеріали, їх властивості і призначення

Мета: розширити знання дітей про властивості глини і пластиліну, їх призначення; вправляти у ліпленні рослинних орнаментів; опанувати прийом скочування, витягування, розкочування, пригладжування, формувати пізнавальні інтереси, вміння зіставляти, порівнювати предмети.

Обладнання: зразки виробів, малюнки орнаментів, пластилін, підкладні дощечки, блюдця із водою, стеки.

Хід уроку

І. Організація класу ІІ. Актуалізація уявлень і знань дітей

Розгляд виробів з глини і пластиліну.

З якого матеріалу виготовлені ці предмети?

Які властивості цих матеріалів?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні ви довідаєтеся про властивості глини і пластиліну, ліпитимете різні орнаменти.

IV. Робота над новим матеріалом

1. Досліди для ознайомлення з властивостями глини і пластиліну.

1)Виявлення властивостей сухої глини.

2)Визначення впливу води на цей природний матеріал.

3)Визначення пластичності глини.

Висновок: суха глина тверда, легко розсипається, волога — м’яка, пластична, з неї добре ліпити.

2.Порівняння властивостей глини і пластиліну.

Учитель пропонує провести ці ж самі досліди з пластиліном.

Висновок. Пластилін, як і глина, м’який, пластичний, але, на відміну від неї, водонепроникний.

102

Усі уроки трудового навчання.1–4 класи

 

 

3. Повідомлення «Довідкового бюро».

Глина — природний матеріал. Вона буває різного кольору. Її ви­ користовують у різноманітних галузях народного господарства, зокрема для виготовлення посуду.

Пластилін — штучний матеріал, що виготовляють із суміші глини, воску, фарбників та інших речовин. Глина висихає швидко, а пластилін довше зберігає м’якість, пластичність, отже, зручніший у використанні.

V. Підготовка робочого місця

1.Пояснення способів роботи зі стекою, необхідності використання підкладної дошки.

2.Аналіз зразків для подальшої роботи.

3.Пояснення способу виготовлення орнамента у колі.

4.Пояснення способу виготовлення орнамента на смужці.

VI. Практична робота

Орнаменти діти добирають за власним задумом. Учитель звертає увагу

на те, що для загальної композиції узору велике значення має колір пластиліну, характер чергування елементів орнаменту.

VII. Підсумок уроку

Аналіз виробів проводжу, звертаючи увагу на дотримання послідовності роботи; певної пропорції, вміння добирати кольори, акуратність і старанність.

VIII. Хвилинка поезії

ЗОЛОТА ХВИЛИНКА

У великій книзі на столі прочитала по складах Марина: «Найдорожча всюди на землі Золота хвилина».

Ось Марина в матері пита:

Що таке хвилина золота? Мама доню ніжно цілувала, усміхнулась і отак сказала:

Із хвилинок золотих, дитя, все людське складається життя. А тому їх марнувать не треба: за хвилину хтось злетить у небо,

хтось ялинку чи кленок посадить, щось корисне другові порадить. І від цього так душі приємно, бо живеш на світі недаремно. Тож і ти, як виростеш, в житті не марнуй хвилини золоті.

(М. Чепурна)

1 клас

103

 

 

Урок 55

Тема. Тематичне ліплення за малюнком і власним задумом. Створення композиції за мотивами української народної казки «Колобок»

Мета: закріпити знання учнів про пластилін та його властивості; вчити учнів створювати композиції за малюнком; розвивати естетичні смаки, мовлення учнів; стежити за правилами особистої гігієни під час роботи з пластиліном.

Матеріали й інструменти: сюжетний малюнок, пластилін, підставки, інструменти для різання пластиліну, програвач.

Хід уроку

І. Організація класу і підготовка до уроку ІІ. Актуалізація знань

Повторення матеріалу про пластилін та його властивості.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

У ч и т е л ь

Відкладіть усі ви справи, Балачки, пусті забави, Зручно сядьте, ви, будь ласка, Бо прийшла у гості казка. Казок чимало є на світі, І веселих, і сумних.

Хіба зможемо прожити ми без них? Казка стукає у двері, Привітаємо її, І, що б там не говорили, Ми пізнаємо її.

—Сьогоднімибудемопрацюватизпластиліном,створюватиказковісю-

жети. Будьте уважні і відгадайте, герої якої казки прийдуть до нас на урок.

А тепер гарненько, діти, Поміркуємо хвилину, Що ми будемо ліпити На уроці з пластиліну.

Швидше той про це узнає, Хто кмітливий в кожній справі, Хто найпершим відгадає Мої загадки цікаві.

Учитель загадує загадки про колобка, зайця, вовка, ведмедя, лисицю.

Довгі вуха, куций хвіст, Невеличкий сам на зріст. Я веселий побігайчик І звусь я, діти,... (зайчик).

104

Усі уроки трудового навчання.1–4 класи

 

 

Колобка я з’їла, До зайчика в хатку сіла, Вовкові сестричка,

А зовуть мене... (лисичка).

Хоч у нього шуба є, Та, як холод настає, Він не їсть тоді, не п’є І не ходить, не гуляє,

Ау лігво спать лягає. (Ведмідь)

V.Слухання казки «Колобок» на платівці

Вибір учнями сюжету для роботи та елементів для створення композиції: дерева, квіти, пеньок, колобок, звірята.

VI. Правила роботи з пластиліном

У ч и т е л ь

Щоб зліпити з пластиліну Огірок або морквину, Треба ще поміркувати, Який колір добирати. На шматочки поділити, У руках його зігріти, Розім’яти, розкачати І ліпити розпочати.

Діти вибирають пластилін за кольором.

VII. Фізкультхвилинка

Діти беруть у руки шматочки пластиліну і проказують:

Пластилін я вибираю, Грію в пальчиках, стискаю,— У долоньках, у теплі Розм’якає пластилін. Зліплю глека, зліплю миску Для лелеки і для лиски. Дам сусідам цю посуду, І вони радіти будуть.

VIII. Хвилинка уваги

Діти, чи уважно ви слухали віршика? Про героїв якої казки йдеться

уньому? («Лисиця і журавель»)

ІХ. Практична робота

Роботу можна виконувати диференційовано:

самостійно;

в парах;

колективно.

Х. Виставка робіт

Інсценізація тих фрагментів, що зображено учнями в композиціях.

1 клас

105

 

 

Зустріч Колобка із:

зайчиком;

вовком;

ведмедем;

лисицею.

ХІ. Підсумок уроку

Чи сподобалася вам зустріч із казкою?

Спробуйте вдома скласти казку «Колобок», змінивши її кінцівку на щасливу.

Урок 56

Тема. Ліплення з пластиліну овочів і фруктів

Мета:навчитидітейліпитикругліпредмети,передаватихарактерніособливості натури, вправляти у зіставленні предметів, формувати поняття про художні форми, виховувати естетичні смаки.

Обладнання: муляжі яблук, слив, груш, пластилін, підкладні дощечки, стеки, блюдця з водою, невеличкі ганчірки.

Хід уроку

І. Організація класу ІІ. Актуалізація опорних знань

Які пластичні матеріали вам відомі?

Які властивості вони мають?

Для виготовлення яких виробів використовують глину?

Як слід працювати з пластиліном?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні ми будемо ліпити овочі та фрукти, намагаючись якнайточніше передати форму зразка.

IV. Мотивація навчальної діяльності

1.Бесіда.

У ч и т е л ь

Коли вона загляне в сад, Наллється соком виноград,

Іпізні яблука ранет Солодкі стануть, наче мед. Як помандрує по гаях

З чарівним пензлем у руках,— Все розмалює на путі, Берізки стануть золоті!

Іми її уклінно просим:

— Заходь у гості, щедра... (осінь)!

106

Усі уроки трудового навчання.1–4 класи

 

 

Так, це осінь. А чому осінь називають щедрою і багатою? А ще як її називають? (Золотою)

Так, діти, кожна пора року гарна по-своему.

Осінь — багряна; Літо — барвисте;

Весна — це красуня в зеленім вінку; Зима — білосніжна...

І сьогодні ми будемо ліпити овочі і фрукти.

Щоб зліпити з пластиліну огірок або морквину, Треба ще поміркувати, Який колір підібрати!

2.Демонстрування муляжів овочів, фруктів.

3.Пояснення прийомів ліплення.

Яблуко може мати форму кулі з невеликим заглибленням біля плодоніжки.

Слива теж кругляста, хоч злегка видовжена. Помідор — сплющена куля.

Груша — дві кулі різної величини, поставлені одна на одну.

4.Відгадування загадок.

А тепер гарненько, діти, Поміркуємо хвилину, Що ми будемо ліпити На уроці з пластиліну.

Кругле, жовте і солодке, Воно на дереві росте,

Людям здоров’я додає. (Яблуко)

Під землею птиця кубло звила І яєць нанесла. (Картопля)

А що то за коні в гаю на припоні — Довгасті, голчасті, зеленої масті?

Нікого не возять, лише самі просять. (Огірки) Дівка в коморі, а коса надворі. (Морква)

Червоний колір, а винний смак. Кам’яне серце. А чому це так? (Вишня)

Весною біле, літом зелене, Восени жовте, зимою добре. (Груша)

5. Послідовність виготовлення.

1)Вибір натури.

2)Відділення шматка потрібного розміру.

3)Скочування кулі.

4)Наступна обробка кулі для надання їй бажаної форми.

1 клас

107

 

 

IV. Практична робота

1.Послідовність виготовлення виробів.

2.Показ і порівняння заготовок.

3.Виправляння недоліків у роботі.

4.Правила користування стеками.

5.Розгладження поверхні змоченою у воді ганчіркою.

6.Доповнення окремими деталями.

V. Підбиття підсумків

— Повторіть окремі етапи роботи у потрібній послідовності. (Звернути увагу, що в такій саме послідовності працюють скульптори.)

Оцінюючи роботу, слід звернути увагу на:

акуратність;

точність;

ошатність.

VI. Хвилинка поезії

ЩО НАЙКРАЩЕ?

Не вгадать тобі нізащо, Котра з іграшок найкраща!

— Знаю!

Трактор заводний!

Зовсім ні.

Ну, тоді це пароплав!

Не вгадав.

Зрозуміло: це літак!

Знов не так.

Електрична залізниця!

Помилився.

Добре, відповідь я дам: Та, яку зробив ти сам!

(А. Костецький)

Урок 57

Тема. Догляд за кімнатними рослинами

Мета: ознайомити учнів із назвами кімнатних рослин; умовами їх росту і розвитку; навчати правильно доглядати за ними; виховувати почуття прекрасного, бережливе ставлення до рослин, бажання займатися кімнатним квітникарством.

Обладнання: вазони з кімнатними квітами, таблиця «Догляд за кімнатними рослинами», шматочки поролону, відерця з водою, дерев’яні палички, лійки, магнітофон із записом «Пісні квітів», пульверизатор, клаптики тканини для протирання горщиків.

108

Усі уроки трудового навчання.1–4 класи

 

 

Хід уроку

І. Організація класу

Класовод навчає дітей виконувати римівку з імітацією названих дій.

Ми — берізки і кленці.

В нас тоненькі стовбурці. (Встати)

Ми в стрункі стаєм рядки, випрямляєм гілочки. (Руки перед собою)

Ледь зіп’явшись з корінців, дістаємо промінці. (Руки вгору)

Ми стискаєм їх вогонь в зелені своїх долонь. (Стискання кулачків)

Хилять свіжі вітерці вліво-вправо стовбурці. (Нахили тулуба)

Ще й верхівки кожен ряд нахиля вперед-назад. (Вправи для шиї)

ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Увага учнів зосереджується на кімнатних рослинах.

Ми слухаємо пісні про квіти, розповідаємо про них вірші, співаємо про них, але не знаємо, чи квіти нас чують, чи подобаються їм наші пісні?

Учитель пропонує дітям заспівати чи продекламувати віршик про квіти або ж зробити цікаве повідомлення про квіти як живі істоти.

Пояснює:

Якщо дуже-дуже прислухатись, то можна почути, як рослини співають. Нумо, прислухаймось усі разом, заплющивши очі.

Непомітно вмикає магнітофон, схований від дитячих очей, і в класі зву-

чить ... «Пісня квітів» (речитативом, дитячими голосами):

Виростаєм на віконці, Зацвітаємо на сонці, Від водиці зеленієм, Першокласникам радієм! Ви нас, діти, доглядайте І водою поливайте.

Щоб могли ми воду пити, Треба землю розпушити. Любі учні! Час не гайте — наше листя протирайте.

В школі нашій для нас, квітів, найщиріші друзі — діти.

ІІІ. Формування нових знань

— Що люблять кімнатні рослини, про що вони просять нас? Вислухавши відповіді дітей, учитель звертає увагу учнів на таблицю «До­

гляд за кімнатними рослинами», повідомляє назви рослин, зображених тут.

1 клас

109

 

 

На пропозицію класовода діти з’ясовують, чи є такі квіти у класі: піднімають вазони і називають кімнатні рослини. Учитель заохочує до розповіді про інші квіти, які вони знають.

Потім розповідає, що рослини — це живі істоти, які живляться, дихають, ростуть. Їм для життя необхідні світло, тепло, волога, повітря, поживні речовини з ґрунту. Пояснює, як і для чого розміщують рослини ближче до світла, як треба захищати сухе і вологе листя від пилу, протирати горщики, поливати й обприскувати рослини, розпушувати землю. Показує, як виконується кожна операція, використовуючи при цьому й таблицю.

IV. Планування трудових дій

Спосіб організації практичних дій учнів залежить від кількості вазонів із рослинами. Якщо кімнатних квітів достатньо, обирається індивідуаль- но-групова форма трудової діяльності (кожен одержує вазон, але шматочком поролону для протирання листя, дерев’яною паличкою для розпушування землі, лійкою для поливання, пульверизатором, клаптиком тканини для протирання вазонів діти користуються по черзі).

Якщо у класі є тільки один вазон на трьох–чотирьох учнів, то обов’язки між членами групи чітко розмежовуються: кожен виконує конкретну операцію.

V. Підготовка робочих місць

Учні розміщують на робочих місцях обладнання у заздалегідь визначеному порядку: перед собою — вазон, ліворуч — відерце з водою, лійка, пульверизатор, праворуч — шматочки поролону, дерев’яні палички, клаптики тканини.

VI. Практична робота

Учні самостійно, керуючись малюнками таблиці «Догляд за кімнатними рослинами», виконують трудові дії.

VII. Підсумок роботи

Перевіряється чистота і порядок на робочих місцях, звертається увага на зовнішню привабливість вазонів і рослин у них.

— Ви навчилися розуміти «бажання» квітів та інших кімнатних рослин. Прислухайтесь і здогадайтесь, про що просять вас рослини вдома. Виконайте їх прохання.

Квітам сумно, коли їх мало, а тому посадіть нові.

Квітам тісно у маленьких вазона, тому пересадіть їх у більші.

Квітам подобаються гарні вазони, тому прикрасьте їх.

Квіти хочуть пити — поливайте їх.

Квітам важко дихати — протирайте листочки, розпушуйте землю.

110

Усі уроки трудового навчання.1–4 класи

 

 

Урок 58

Тема. Вирощування рослин у закритому ґрунті. Відбір повноцінного насіння (коренів) овочевої зелені

Мета: навчити учнів розпізнавати насіння городніх культур, корені та розсаду овочевих культур за зовнішніми ознаками; розвивати уважність, зосередженість, спостережливість; виховувати інтерес до сільськогосподарської праці.

Обладнанняйматеріали:насіннякропу,петрушки,коріньцибулини,розсада помідорів, огірків; натюрморт з овочевих культур; загострені палички для відбирання повноцінного насіння, паперові коробочки, пакети для насіння, малюнки страв з городніх рослин.

Хід уроку

І. Організація класу

У ч и т е л ь

Станьте, дітки, всі рівненько, Посміхніться всі гарненько. Гарний настрій узяли І урок розпочали.

ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Учні розглядають натюрморт із овочів, малюнки різних салатів, зображені на таблиці «Красиве і корисне», називають культури, з яких ці страви виготовлені.

Такі салати, зелень можна споживати цілий рік. А ще — милуватися ними, відчувати їх запах.

Уявляєте, як це гарно, коли за вікном сніг! — говорить учитель

іпропонує за запахом назвати рослину: цибулю, кріп, петрушку, огірки, помідори.

З чого виростають ці рослини?

ІІІ. Формування нових знань

Цвіт зів’яне в дні осінні. Що залишиться?.. (Насіння).

— Однак не з усякого насіння виростають рослини: тільки добре, повноцінне дає урожай.

Чи гарне в нас насіння, корені, цибулини, розсада?

На що вони схожі?

З якого боку у насінинки з’явиться паросток?

Яким боком вона ляже в землю?

Якого кольору насінинки?

Чому їхній колір непривабливий?

Чи є у насінинки «пальчики»?

Навіщо насінинкам так багато «пальчиків»?

1 клас

111

 

 

Навіщо рослині корінь?

На що схожий корінь?

Чому в нього гострі кінчики?

Якого кольору корінь?

Звідки на корені проросте пагінець?

Атепер вам про себе розповість дуже корисний овоч, а який саме — здогадайтеся.

Як не віриш — перевір: на мені дванадцять шкір.

Хто гризне — в сльозах покине...

Як я звуся?.. (Цибулина)

Якого кольору лушпиння в цибулини?

Чому про нього кажуть: золотисте?

Звідки проростає перо на цибулині?

Навіщо їй вусики?

Після цього вчитель розповідає про порядок роботи з насінням, корін-

ням, цибулинами, характеризує повноцінне й неповноцінне насіння, наголошує на ознаках коренів, цибулин.

IV. Підготовка робочих місць

Перед кожним учнем по дві коробки: одна — з невеликою кількістю насіння, друга — порожня (для повноцінного насіння). Праворуч — загострена паличка або сірник без мірки, ліворуч — пакетики для насіння, коробки для коренів, цибулин.

V. Планування трудових дій

1.Знайти найкращу, виповнену і найбільшу за розміром насінину (корі-

нець, цибулину).

2.Паличкою відгорнути її вбік.

3.Взяти пальчиками і вкинути її у порожню коробку.

4.Повторити трудові дії, залишаючи на місці неповноцінні (пошкоджені) насіння.

5.Повноцінне насіння зсипати в пакетики, неповноцінне — викинути.

6.Прибрати робоче місце.

VI. Практична робота

Учні виконують заплановані трудові дії. Коли все насіння перебрано,

учитель роздає дітям коріння, цибулини. У процесі роботи він проводить поточний інструктаж: запитує, з яким насінням працює кожен учень, перевіряє якість відібраного, виправляє недогляди.

VII. Підсумок уроку

Насіння, корінці, цибулини яких рослин ви зберігаєте у коробках

іпакетиках?

Які рослини виростуть з нього?

112

Усі уроки трудового навчання.1–4 класи

 

 

Урок 59

Тема. Висівання пророщеного насіння у відкритий ґрунт

Мета: ознайомити учнів з будовою насінини, формувати уміння висівати насіння у закритий ґрунт; виховувати інтерес до праці сільськогосподарських робітників.

Обладнання: ящички із землею, пророщене насіння ячменю і гороху, відерце з водою і лійка, дерев’яна паличка-глибиномір для ямок.

Хід урок

І. Організація класу

Організація фронтальної роботи з учнями перед керівництвом учителя.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель розповідає уривки з казок.

Якось пішла жінка до річки прати. Коли це котиться горошина по дорозі. Жінка взяла горошину і з’їла. Згодом народився у неї син. Назвали його Котигорошком. Росте й росте той син.

Прийшла жінка додому, посадила зернятко ячменю, а воно раптом — раз — і виросло у велику прекрасну квітку, зовсім, як тюльпан, тільки пелюстки всі стулені, ніби пальці в кулачку.

Ой, яка гарна квітка! — сказала жінка і поцілувала чудові червоножовті пелюстки. І як тільки вона їх поцілувала, квітка вмить розкрилась.

Усамій чашечці на зеленому стільчику сиділа дівчинка, зовсім крихітна, і така вона була ніжна і гарненька, і ростом всього лише дюйм, що її так і називали — Дюймовочка.

Як ви думаєте, хто подарував силу Котигорошку?

Які пригоди трапились з Дюймовочкою і Котигорошком?

ІІІ. Формування нових знань і умінь

Розглядаються ілюстрації, які наочно відображають будову насінин ячменю і гороху. Вони складаються із зародка і сім’ядоль. У пророслої насінини із зародка розвиваються корінь, стебло. Сім’ядолі розходяться, і між ними можна помітити крихітну брунечку, з якої поступово виростає нова рослинка гороху чи ячменю.

Щобусірослинивирослигарнимиіпривабливими,требавмілоїхпосіяти у ящичках чи у вазонах. Учитель демонструє висівання насінини у закритий ґрунт. Зазначається глибина ямок, виконується замовляння на врожай.

Учитель звертається до землі, сонця, води з проханням:

Щедра земле, Сонечко миле, Дайте рослинці силу! Щедра земле, Сестрице водо,

Дайте рослинці вроду!

Замовляння учні вивчають напам’ять.

1 клас

113

 

 

IV. Підготовка робочих місць

Перед кожним учнем — коробочка із пророщеним насінням. У центрі стола — ящичок із землею. Зліва — лійка, справа — відерце з водою, палич- ка-глибиномір для ямок.

V. Планування трудових дій

1.Визначити місце висівання насінинок у ящичку для кожного члена ланки.

2.По черзі зробити ямки паличкою-глибиноміром.

3.Узяти пальчиками насінинку, щоб не пошкодити паростка, і проказати замовляння.

4.Посадити зернятко у першу ямку.

5.Посадити інші зернятка і загорнути землею.

6.Полити висіяне насіння.

7.Перенесення ящичків на підвіконня.

8.Прибирання робочого місця.

VI. Практична робота

Учні працюють мікрогрупами під керівництвом ланкових. Учитель контролює

культуру праці, послідовність трудових дій. Проводить остаточний інструктаж.

VII. Підсумок уроку

Складання казки «День народження Дюймовочки і Котигорошка».

—ПеретворивЗмійзлимичарамиКотигорошканагорошину,аДюймовоч- ку—наячміннезернятко.Мивідшукалицілющуводу,покропилинеювату,по­ клали вату на блюдце, а на ваті розмістили зачаровані зернятка гороху та ячменю. Поставили ми блюдце на вікно та й стали щодня прохати:

Сонця промені ясні, Котигорошка поверніть! Сонця промені ясні Дюймовочку поверніть!

Коли зернятка проросли, ми їх посадили в землю. А тепер будемо сподіватися,щонезабаромз’являтьсяунашихящичкахпротисонцясправжнісінький богатир Котигорошко і ніжна, лагідна Дюймовочка.

Урок 60

Тема. Висівання насіння квітів у відкритий ґрунт

Мета: ознайомити із способами висівання насіння квітів у відкритий ґрунт; сформувати вміння правильно висівати насіння; виховувати інтерес до квітникарства, бережливе ставлення до рослин та повагу до праці.

Обладнання:насінняквітів,відерцязводою,лійки,лопатки,граблі,палич- ки-глибиноміри для ямок, зображення квітів, насіння яких висівається.

114

Усі уроки трудового навчання.1–4 класи

 

 

Хід уроку

І. Організація класу

Перевірканалежногообладнаннядлявисіваннянасінняквітів.Висівання учнями на пришкільну ділянку насіння під керівництвом учителя.

ІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності

Діти, що прикрашає влітку наші вулиці, площі, територію біля будин-

ків? (Квіти на клумбах чи на ділянках)

Чи бажаєте ви зробити і свій внесок у цю красу?

ІІІ. Формування нових знань і вмінь

Минулого уроку ми з вами ознайомилися із правилами висівання насіння у закритий ґрунт. Давайте їх згадаємо. (Відповіді учнів)

Сьогодні ми з вами разом вчитимемося висівати насіння квітів

увідкритийґрунт.Насінняякихквітівмипринеслинаурок?(Відповідідітей,

демонстрація ілюстрацій із зображенням квітів, що висіваються на уроці.)

IV. Планування трудових дій

1.Визначення місця висівання насіння на пришкільній ділянці.

2.Викопування ямок для насіння паличкою-глибиноміром (чи маленькими лопатками, попередньо розпушивши землю граблями).

3.Висівання насіння у ямки, заздалегідь политі водою, щоб насіння «приліпилося» до ґрунту, захищаючись від вітру.

4.Загорнути ямки землею.

5.Полити місце висівання з лійки.

6.Прибрати пришкільну ділянку, зібрати все обладнання й інструменти­ .

V. Практична робота

Учні працюють мікрогрупами під керівництвом учителя (поділ на групи доцільно провести за сортами квітів, що висіваються). Вчитель контролює дії учнів, їх послідовність, проводить поточний інструктаж.

VI. Підсумок уроку

1.Бесіда.

Чи сподобалося вам працювати на пришкільній ділянці?

Що здалося найскладнішим?

2.Хвилинка фантазії.

Уявіть, що ви прийшли до школи, а вас зустрічають квіти, які ви сьогодні посадили. Як ви гадаєте, із якими словами вони б до вас звернулися, якщо б могли розмовляти?

3.Хвилинка поезії.

КИМ БУТИ?

1 клас

115

 

 

Яку в житті обрати путь? Звичайно, лікарем би добре...

Або артистом — слава й честь! Чи прикордонником хоробрим — Наказ: «Назад — ні кроку!» — «Єсть!» А можна б інженером стати,

учителем — дітей учить, складних наук їх научати і головної — просто жить. Професій безліч є цікавих, Але свою вгадати як?

Щоб добре діло й добра слава?

Ія собі міркую так. Потрібно лікувать хвороби й водити в космос кораблі, та я ж із роду хліборобів, весь родовід мій — од землі.

Мій дід водив найперший трактор, мій батько — знатний комбайнер. Ми робим хліб, а хліб — це правда,

завжди — віддавна й дотепер. Степ перейти — життя прожити, то не такі прості слова.

Життя утворене від жита, бо хліб — усьому голова.

...Раніш до сонечка устати, погладить колос на ходу.

Ні, мабуть, я не в космонавти, у хлібороби я піду!

Ітруд мій віддарують борозни — рікою зерно потече.

Із першого —

мойого — борошна

Вітчизна хліба напече.

(О. Орач)

— Отже, діти, ви гарно трудилися протягом року, і за це я вам дуже вдячна. Впевнена, що ви й у майбутньому будете справжніми трудівниками, достойними своїх батьків й дідів.

Той хоче стати космонавтом, той капітаном хоче буть...

Я теж подумав: ким же стати,

2 клас

Урок 1

Тема. Вступне заняття

Мета: познайомити учнів із професіями; вчити організовувати робоче місце;ознайомитизправиламибезпечноїпрацінауроці;розвиватипам’ять; виховувати повагу до людей різних професій.

Обладнання: ілюстрації із зображенням людей різних професій; таблиця «Правила безпечної праці»; для індивідуального використання — папки для уроків праці; таблички з умовними позначеннями; посібник: І. М. Веремійчик. «Трудове навчання. Майстрик і Майстринка. 2 клас».

Хід уроку

І. Організація класу

У ч и т е л ь

Школа двері відчинила, В класи всіх вас запросила. Пролунав уже дзвінок, Починається… (урок).

ІІ. Повідомлення теми та завдань уроку

Бесіда вчителя.

— Сьогодні ми познайомимося із професіями різних людей, а також із професіями ваших батьків. Навчимося організовувати робоче місце учня, засвоїмо правила безпечної праці та користування інструментами на уроках трудового навчання.

ІІІ. Робота над темою уроку

1.Проблемна ситуація.

Уявіть собі на хвилинку, що могло б трапитися, якщо б не стало шкіл, інститутів, університетів. (Діти відповідають.)

Так, дійсно, люди не змогли б отримувати знання, тобто не змогли

бпрацювати. Мабуть, без праці життя на Землі не могло б існувати. Праця — джерело добробуту людини. У сучасному суспільстві існує розподіл праці. Люди різних професій працюють не тільки для себе, а й для інших людей. Професія — це вид трудової діяльності, що вимагає певних знань і навичок.

У різних галузях людської діяльності за певний час сформувалися різні провідні професії. З ними ми зараз і познайомимось.

2.Бесіда з учнями.

Які професії ви знаєте?

Розкажіть про професії своїх батьків. (Аналіз відповідей учнів.)

2 клас

119

 

 

— А тепер послухайте вірш і назвіть професії, про які у ньому згадує

автор.

Все запише секретар, На воротах — воротар, Хворого лікує лікар, Тістечка готує пекар,

Вчитель вчить дітей у школі, Хлібороб працює в полі.

(Діти називають професії, про які згадувалося у вірші.)

А тепер упізнайте професію за початком речення. (На дошці записані слова: будівельник, поет, художник, кухар, льотчик.) Учитель диктує речен-

ня, а діти продовжують.

Будує будинок…; керує літаком…; малює картини…; пише вірші…; готує їжу….

Скажіть, будь ласка, хто з вас вже мріє кимось стати? Хто обрав про-

фесію? (Діти відповідають.)

Коли ви обов’язково оберете собі професію, то вам обов’язково знадобиться те, чого ви навчалися у школі.

3.Слухання казки «Професії поросяти».

Тепер послухайте казку «Професії поросяти». Після казки відпові­сте на запитання.

(Учитель або добре підготовлені учні читають казку.)

Порося лежало на підлозі та мріяло про свою професію. Воно поглядало на портрет дідуся, який був моряком та плавав на пароплаві.

Тато працював машиністом та перевозив пасажирів на поїзді.

Мама у нього — перукар. Вона робить зачіски на пухнастих хвостиках папузі, індику, гусці, курці.

Але порося хотіло обрати іншу професію.

«Пастух пасе корів; пасічник доглядає за бджолами; листоноша носить листи; піаніст грає на піаніно; артист виступає у театрі; співець співає пісні; тесляр робить із деревини вікна, рами, столи; швець шиє пальто, сукні, хустинки. Але це мені не підходить,— міркувало порося.— Я дуже люблю поїсти. Стану краще пекарем! Напечу на свято пиріжків, тістечок, печива. Ні, кухарем все ж краще! Приготую смачні пельмені, плов, борщ, картоплю та пригощу своїх гостей. Отак, я, мабуть, і вирішу!»

Скажіть, яку ж професію обрало собі порося? Чому?

А про які професії ви почули в казці?

Ким працює тато поросятка? А ким — мама?

4.Вправа «Відгадайте».

А тепер відгадайте, про людей яких професій ці загадки.

На тролейбус, на трамвай Ти скоріш уже сідай. Видно за вікном будинки,

Довезе вас до зупинки. (Водій)

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]