III.Закріплення
Розповідь з елементами бесіди
Як називаються рослини , які ростуть у природі без нагляду людини?
Так, це дикорослі.
А назвіть культурні рослини.
Ці та інші рослини потребують певної обробки грунтів, сівби догляду, збирання, зберігання. На полях ми вирощуємо пшеницю, ячмінь, цукрові буряки, картоплю, капусту, соняшник, помідори та інше.У садках також ростуть культурні рослини: яблуні, груші, сливи, вишні, суниці, малина.На відміну від своїх ,, диких ‘’ родичів вони дають великі та смачні плоди.
Гра,,Впіймай лікарську рослину’’
-Я буду називати рослини, а ви знайдіть серед них лікарські. (Калина, звіробій, малина, суниця, нагідки, волошки, ромашка, мак, бузина, сосна, конвалія, крокус, шипшина, береза, липа, дуб, сон- трава, фіалка.
- Які з них є у вашій аптечці?
Гра ,,Мікрофон’’
-Розкажіть із власного спостереження, як люди відносяться до рослин?
-Часто можна побачити людей, які йдуть з лісу чи з річки з великими букетами квітів. Їх іноді і додому не доносять, а викидають на дорозі. Квіти і гарні рослини видирають з корінням під час збирання лікарських трав або просто так. І як результат- збідніння дикоростучого рослинного світу. Багато рослин у нас стали рідкісними або зникли зовсім. Так,майже повністю зник водяний горіх, пірчаста ковила та інші
-З метою охорони рідкісних та зникаючих видів створено і затверджено список рослин Сумщини, які підлягають охороні.
IV.Підсумок уроку
Над чим працювали на уроці?
Що запам’ятали?
Чи можна назвати рослини друзями людей?
Як кожен з вас повинен охороняти природу?
Тема .Лікарські та отруйні рослини.
Мета. Познайомити учнів із лікарськими й отруйними рослинами Сумської області, розкрити їхнє значення для людини.Розвивати спостережливість, навчальні досягнення учнів.
Виховувати любов до природи, бажання вивчати і охороняти рослини.
Обладнання. Ілюстрації рослин, гербарії.
Хід уроку
Організація початку уроку
Актуалізація опорних знань учнів
-Відгадайте загадки про рослини
|
-Які з цих рослин ростуть на території нашої області?
Оголошення теми та мети уроку
Робота над темою уроку
Розповідь вчителя з використанням наочності.
Люди з давніх часів використовують різні рослини для своїх потреб. Рослини,які мають лікарські властивості, називають лікарськими.Деякі з них люди вважають оберегами, оспівують їх у поезії, народній творчості.
Декламування учнем вірша Т. Г. Шевченка ,, Тече вода з-під явора ‘’
Розповідь учня про калину.
Розповідь вчителя про лікарські рослини з демонстрацією наочності.
Верба лікує опіки, хвороби горла.
Кора дуба- ясна, шлунок.
Липа- символ миру і чистоти. Відвар сухих квітів лікує простудні захворювання.
Конвалія, пустирник, наперстянка лікують серце.
Подорожнок зупиняє кров,загоює рани, лікує шлунок.
-А які рослини- лікарі у вас на підвіконні? Так, серед них і алоє. Він лікує шлунок.
Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
Ви до сонця потягніться,
Веретеном обкрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
Розповідь довідкового бюро про отруйні рослини: вовчі ягоди, чистотіл звичайний, паслін солодко-гіркий.
Висновок: та будь-які рослини можуть стати отруйними, якщо їх вживати без дозволу лікаря.
Закріплення
Бесіда
-Які рослини використовують ваші мами, бабусі під час хвороб?
-Настої яких рослин вам допомогли одужати ?
-Що треба пам’ятати збираючи рослини?
Гра за уявоУявіть себе якоюсь рослинкою. Щ об ви сказали люд
Обладнання: сюжетний малюнок дерева, малюнки тварин, схеми, картки з написами, таблиця «Наш словничок». ХІД УРОКУ І. Організація класу та створення позитивного меседжа Нас кличе в дорогу - скоріш вирушай. В мандрівках чудових пізнай рідний край. Відкрий таємниці для себе, мій друг. Для тебе іскриться і річка, і луг. Чи готові ви до відкриття таємниць? ІІ. Актуалізація знань учнів На дошці сюжетний малюнок дерева з таємничими помешканнями. Тут на галяві дуб зелений, Дупло якесь у ньому є. Під дубом нірка і куреник - Мабуть, помешкання чиєсь. Дізнатись разом, друзі, маєм, Хто мешкає на дубі цім. Якщо загадки відгадаєм - Відкриєм таємницю всім. а) Відгадування загадок 1. Пухова руденька шуба Із сосни стриба на дуба. Хвіст у неї, як мітла, А сама на зріст мала. Не звірятко - просто диво: Невгамовне, пустотливе. Вгору - вниз, на гілку з гілки... Хто це буде, діти... (білка) 2. У землі мої комори, Добре рию ходи, нори. Я маленький, мовчазний, Ще до того і сліпий. (Кріт.) 3. Вірно людям я служу, Їм дерева стережу. Дзьоб міцний і довгий маю, Шкідників ним здобуваю. (Шпак.) 4. Є у лісі хата. В ній кімнат багато. Тут диве отара Добрих санітарів. Та цю хату не чіпай - Санітарам спокій дай... (мурашки) До кожної відгадки діти з дошки добирають малюнок тварини та прикріплюють до відповідного місця на сюжетному малюнку. б) Бесіда про мурах, їх роль у житті лісу, бережливе ставлення людей до них ІІІ. Вивчення нового матеріалу а) Повідомлення теми та мети уроку Учитель. Ось і відкрили ми з вами першу таємницю, дізнавшись про мешканців цього чудового куточка довкілля. Сьогодні на нас чекає ще багато таких таємниць. Одна з них сховалась у відгадках. Ще раз подивіться на них (тепер у малюках) і назвіть їх. (Білка, кріт, мурашки, дятел.) Як назвати їх одним словом? (Тварини.) Так, ви відкрили другу таємницю, а це є тема нашого уроку. Прочитаймо її з дошки. Читають тему з дошки. б) Зустріч з Гадайликом Час Гайдалика стрічати. Хоче він багато знати Про тварин і про природу. Станем, друзі, у пригоді? (Так.) Виходить хлопчик і питає учнів. Запитання підготовлені заздалегідь. Допоможіть мені зрозуміти, чи належать тварини до природи. До якої природи вони належать? Чому ви так гадаєте? Підходить до сюжетного малюнка. Назвіть усі об'єкти живої природи, які є на малюнку. (Дуб, калина, папороть.) Як їх назвати одним словом? (Рослини.) Як ви гадаєте, тварини і рослини між собою пов'язані? (Рослини дають чисте повітря, без якого не може жити жодна жива істота; є кормом, помешканням для них.) Дякую вам за цікаві розповіді. в) Робота з книгою (робота у групах) Учитель. Тварини також для рослин необхідні. Чому і як вони стають у пригоді рослинам, розповість вам текст. Опрацюйте його у групах, а потім поділіться результатами своїх досліджень. г) Обмін інформацією IV. На гостини до лісової школи а) Пізнавально-розвивальні вправи На галявині щоднини Всі збираються тварини. Вчить малечу кожна мати Повзать, плавать чи літати. На дошці прикріплений перелік назв тварин: жаба, ластівка, павич, слон, качка, вуж, дельфін, заєць, щука, вовк, лисиця, бджола, метелик, гадюка. Ви уважно прочитайте - Швидко відповідь давайте: Хто із них лише літає? Діти називають. Хто в житті тільки стрибає?... Хто спокійно походжає, Бо для цього лапи має?... Хто навчився лиш повзти?... А хто вміє лиш пливти?... б) Робота в парах Учитель. Порадьтесь, який висновок треба зробити про пристосування тварин до життя. V. Фізкультхвилинка Ходить бусол по воді Чап! Чап! Ловить жабок по одній Хап! Хап! Перелякані жабки Ква! Ква! Поховались під листки Раз! Раз! VI. «Хто де живе» а) Чому бусол ловив жабок у воді? Де можуть жити тварини? (У лісі, у землі, у воді, у траві, у вулику, у хліві.) б) Гра «Заблукала тварина» На партах картки з назвами тварин. По класу розвішані картки з указаним місцем проживання тварин. Загубили ці малята Свою маму, свого тата. Де живуть, вони не знають І сидять тепер, ридають. Ви тваринам підкажіть. У дім рідний відведіть. VII. Міркуймо разом Учитель. Серед тварин ви помітили диких і свійських тварин. Звідки взялися свійські? Повідомлення науковців про приручення собаки, коня, корови Логічні вправи Учитель. А як же дикі тварини? Навіщо вони потрібні? Можемо без них прожити, адже від диких тварин одна шкода та страх. Лисиця краде курей, вовк може поцупити ягнятко чи телятко... VIII. Інсценізація «Це тварини на урок завітали до діток» З'являються діти в костюмах тварин. Усі. Ой, що ви про нас говорили? Як по правді, то, може, коли й удіяли яке лихо, але ж користі ми приносимо набагато більше! Зозуля. Це неправда, що дикі тварини непотрібні. Я - зозуля, хоч і підкидаю свої яйця у гнізда іншим пташкам, не висиджую діток, але роблю одну дуже важливу справу - поїдаю волохату гусінь, найбільшого ворога садів. Мурашка. А ми справжні трударі. Цілими днями стежимо за чистотою в лісі. Вовк. Невсипущий, хитрий, сірий, Голоднющий, ікла шкірю. Між кущами походжаю, Пасовисько оглядаю. Вовки у природі теж виступають санітарами. Ми полюємо на хворих та ослаблених тварин, так оздоровлюємо фауну. Лисиця. Що за шум? Що за ґвалт? Ми потрібні вам ще й як! Я пухнасту шубу маю, Вам на одяг позичаю: Шапки, шуби, коміри... Де б усе це ви взяли? Мурашка. Треба завжди пам'ятати І дорослим, і малятам. Вовк. Що нема таких тварин І нема таких рослин. Зозуля. Поблизу і навкруги, Непотрібних зовсім вам! Усі. Усі рослини та тварини вкрай потрібні для людини! VIII. Підсумок уроку Виведіть правило екологічної поведінки людини (доповнити словами). Слід усім запам'ятати: Тварин треба... (захищати) Їх оселі не... (руйнуй) Краще взимку... (підгодуй) |