- •Нестандартні уроки навчання грамоти Буква е
- •Хід уроку
- •IV. Цікаві Листочки (гра „Склади слово”).
- •V. Завдання білочки
- •VI. Казковий палац букви е.
- •VII. Волошкове поле.
- •Viiі. Фізкультхвилинка.
- •Xіі. Підсумок уроку.
- •Буква ю
- •Хід уроку
- •Казка про велику букву.
- •Буква ї
- •Буква б
- •Хід уроку
- •Буква д
- •Хід уроку
- •Оголошення теми уроку.
- •Галявина скоромовок.
- •4. Знайомство з дятлом.
- •5. Порівняння звуків [д] і[д`] за вимовою і звучанням.
- •6. Знайомство з буквами, їх написання.
- •7. Станція „Допоможемо Одудові”
- •8. Фізкультхвилинка.
- •9. Завдання принцес. Станція „Зачарована квіточка”
- •10. Станція „Букварик”
- •11. Гра „Переплутані літери”
- •12. Розвиток зв’язного мовлення
- •13. Підсумок
- •Буква т
- •Хід уроку
- •V Хатка чарівниця.
- •VI хатка букви «т» (те)
- •VII Зачарована поляна
- •VIII Фізкульт хвилинка
- •IX Скарбничка «Букваря»
- •Буква р
- •Буква ц
- •Казки Скарби світу
- •Всьому свій час
- •Дві хмаринки
- •Казка про Гусеницю-потвору та Махаона-красеня
- •Лиса та ягоди
- •Вовк та Лисичка
- •Курочка
- •Притча про Тарасову вербу
- •Усім матерям
- •Пісенька про літо
- •Рушничок
Буква д
Тема. Звук [д], [д`], буква „де”. Практичне засвоєння дзвінкої вимови цих звуків у кінці слова і складів.
Мета. Ознайомити учнів із звуками [д], [д`]. Сприяти практичному засвоєнню дзвінкої вимови цих звуків у кінці слова та складів. Розвивати фонематичний слух. Формувати уміння читати склади та речення з новою буквою. Виховувати у дітей любов до природи.
Обладнання. Карта з маршрутом подорожі у чарівний ліс, предметні малюнки, чарівна квітка, лялька Дюймовочка, поїзд (іграшка), гра „Переплутані літери”.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Література. Уроки навчання грамоти.(читання). За редакцією Г. Сапун, М. Пачашинська. Тернопіль: Підручники і посібники, 2004.
Буквар. Н. Ф. Скрипченко. – К: Освіта, 1997.
Весела абетка. Ярешко Л. –Ч: Десна, 1992.
Хід уроку
Організаційна частина.
Учитель Дзвонить дзвоник, не стихає,
Школярів усіх скликає.
Сядьте зручно, усміхніться
І на мене подивіться.
Зробимо в науку крок –
Починаємо урок.
Девіз уроку: Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно і плідно працювати.
Оголошення теми уроку.
Дітки, сьогодні на уроці ми будемо вивчати нову букву, букву Д (де). Але урок у нас буде незвичайний тому, що я одержала листа із запрошенням до чарівного лісу, де ми і будемо вивчати цю букву. А лист надіслали самі мешканці лісу. Отже, у подорож ми вирушимо негайно. Їхатимемо поїздом, я буду водієм, а ви всі – пасажирами. Сіли у вагони і вирушаємо у нашу подорож.
У мандрівку із собою ми візьмемо старанність, уміння, допитливість, працьовитість, завзятість, спостережливість.
Хто з вас буде старанним, уважним, активним під час подорожі, той отримає від чарівного дуба листочки-призи.
Рушаймо. Ту, ту-у-у-у!
Вчитель розкриває дошку, а на ній маршрут поїзда.
Дітки, подивіться у віконечко нашого поїзда. Перед нами розкинулася мальовнича галявина чарівного лісу. Тут ми і зробимо нашу першу зупинку.
Галявина скоромовок.
Ступаймо на галявину скоромовок. Давайте пригадаємо скоромовки, які ми вивчали на попередніх уроках.
Ходить квочка коло кілочка,
Водить діток коло квіток.
Лис малий і більший лис
По гриби ходили в ліс.
Заздрить білка в лісі лису –
Лис лисички ніс із лісу.
Ворона сороці намисто купила,
В намисті сорока бусинки лічила.
Ото для сороки настала морока
Не може бусинки злічити сорока.
Ми носили воду в ситі,
Та дерева не политі.
Воду в ситі не носити,
Саду ситом не полити.
Молодці! Наша мандрівка галявиною скоромовок закінчена. Сідайте у вагони, прямуймо далі.
4. Знайомство з дятлом.
Діти ви чуєте, якийсь стукіт лине лісом.(вчитель тихенько стукає, потім сильніше)
Ви не здогадуєтеся, що це за стукіт може бути?
Послухайте загадку і відгадайте хто це!
Стук - стук - стук,
Стук - стук - стук –
Лине лісом перегук ...
Тож у будень і на свято
В лісі трудиться дзьобатий ... (дятел)
– Отже. До нас в гості завітав „лікар” чарівного лісу – Дятел.
А що ви знаєте про цього птаха?
Яку користь приносить дятел для лісу?
Чому його називають „лікарем” лісу?
Скільки складів у слові дятел?
Який перший склад?
Який перший звук?
Як ви думаєте, це голосний звук чи приголосний?
Чому ви так вважаєте?
Учні промовляють за вчителем: д-д-д-ятел, виділяють звук [д`], повторюють кілька разів, спостерігаючи за артикуляцією. Вчитель пояснює спосіб творення звуків [д], [д`].
При вимовлені звука [д`] ротова порожнина відкрита, стінки гортані напружуються, звужують прохід, струмінь видихуваного повітря ламає перешкоди, голосові зв’язки подають голос, звучить дзвінкий звук [д`]. Це м’який приголосний. При вимові м’якого звука [д`] губи злегка видовжені, язик піднімається до піднебіння. Цей звук ми чуємо у слові дятел. А в українській мові є ще й твердий приголосний звук [д], який ми можемо почути у словах двір, дерево, дупло.