- •10.Фотоколаж……………………………………..68
- •11.Інформаційні ресурси…………………………..71 Передмова
- •Пояснювальна записка
- •Заняття 1
- •Хід заняття
- •Заняття 2
- •Хід заняття
- •«Рибка»
- •«Черепаха»
- •Заняття 3
- •Хід заняття
- •«Метелик»
- •«Павучок»
- •Розслаблення «Літня ніч»
- •Заняття 4
- •Хід заняття
- •Заняття 5
- •Хід заняття
- •Заняття 6
- •Хід заняття
- •Заняття 7
- •Хід заняття
- •Заняття 8
- •Хід заняття
- •Заняття 9
- •Хід заняття
- •Заняття 10
- •Хід заняття
- •Пальчикові ігри
- •Моя сім’я
- •Ігри – емпатії
- •Орієнтовні ігри-емпатії.
- •«Хмарки»
- •«Ледарі»
- •«Водоспад»
- •«Спляче кошеня»
- •Вправи для зняття агресивного стану в дітей.
- •Іі. Методичні рекомендації батькам «Чим можуть допомогти батьки»
- •Ііі. Способи взаємодії з дітьми
- •Фотоколаж
- •Інформаційні ресурси:
- •Список музичних композицій:
Заняття 7
Мета:зняття психоемоційної напруги,формування адекватних способів реагування, розвиток рефлексії та почуття емпатії, розвиток уміння виражати свої емоції в малюнку, сприяти виникненню емоційних переживань.
Матеріали: «чарівний стільчик», олівці, фарби, пензлі, папір, музика Арам Хачатурян «Танец с саблями», Мануэль Мария Понсе «Эстреллита».
Хід заняття
Привітання
–Вітаю вас,мої любі хлопчики й дівчатка!
Музична гра«Ми одна сім’я» (дивись додаток)
–
Етюд «Ображений Ромчик»
(Важливо, щоб дітей з таким іменем в групі не було.)
Психолог розповідає дітям про хлопчика Ромчика, який вранці образився на всіх: на маму – за те, що дала несмачну кашу, на кота – за те, що він його дряпнув, на брата – за те, що не дозволив свою машинку взяти в дитячий садочок. Пропонується дітям по черзі сідати на «чарівний стільчик» і показати ображеного Ромчика. Потім ведучий продовжує розповідь про те, як ображений Ромчик вийшов на вулицю, побачив ображеного песика (діти показують ображеного песика). Прийшов в дитячий садок, а там ображена вихователька (діти показують) виховує дітей. Ображена няня кашу по тарілкам розкладає. Дивився-дивився на них ображений Ромчик, та як розсміється (всі сміються).
Висновок: «Не треба ображатись, краще розсміятись!»
Вправа «Я ображаюсь, коли…»
Діти сідають в коло, і по черзі проговорюють свої «образи».
Гра «Обзивалки овочами»
Дітям пропонується обзиватись, але не поганими словами, а …овочами: «Ти – огірок!», «А ти – картопля!», «Ти – гарбуз!», «А ти – морква!» і т.д.
Вправа «Пензлик та олівчик»
Психолог показує дітям, як зобразити олівець – напружена, витягнута вперед рука. А пензлик – м’яка, розслаблена ручка. По сигналу психолога: «Олівчик!» – діти напружуються; «Пензлик!» – розслаблюються. Через деякий час у вправу можна підключити другу руку.
Малювання музики
Дітям пропонується відтворити настрій музики в малюнку. Звучить музика: Арам Хачатурян «Танец с саблями», Мануэль Мария Понсе «Эстреллита».
Галерея мистецтв
Розгляд малюнків, пояснення дітей.
Бесіда:
– Як називається малюнок?
– Що ти відчував при цьому?
– Які кольори переважають?
Висновок: У нас виникають різні відчуття і фантазії при слуханні музики. Існує певний зв’язок між музикою, кольором і настроєм.
Прощання
–На все добре, мої любі художники! До нових зустрічей!
Заняття 8
Мета: вербалізувати та корегувати почуття страху, мобілізувати життєві сили дитини на їх знищення; розвивати сміливість і впевненість у собі, оволодіння прийомами саморегуляції.
Матеріал: папір, олівці та фарби, пензлики, баночки з водою, музичний супровід, батут.
Хід заняття
Привітання
–Я дуже рада вас бачити, Добрий день!
Музична гра «Лавата» (дивись додаток).
Діти встають в коло, і рухами показують те, про що йдеться в пісні.
Продовжи казку «Чого боявся зайчик»
Психолог розповідає дітям: «Жив собі зайчик. Все в нього було добре, його любили тато, мама, братик і сестричка. Але одне було погано – він чогось боявся…»
Бесіда:
–Як ви гадаєте, чого він боявся?
– Який вигляд мав зайчик, коли йому було страшно?
– Що трапилось з зайчиком?
– Що можна зробити для того, щоб він перестав боятися?
Вправа «Мені страшно коли…»
– Ви зараз, напевно, згадали свої страхи. Розкажіть про них…
Тематичне малювання «Мій страх»
– Давайте намалюємо свій найбільший страх.
Діти малюють. Під час роботи звучить музика. Ведеться тиха бесіда індивідуально з кожною дитиною про те, що він малює, якого кольору в нього страх.
Вправа « Знищимо свій страх»
– А тепер візьміть у руки свій страх і розірвіть його на найдрібніші клаптики.
– Зберіть свій страх у долоні, і підійдіть до мене. Подивіться на свої долоні: бачите, що залишилось від вашого страху? Він сам злякався!
– Розкрийте свої долоні, здмухуйте свій страх – нехай розлетиться!
–Подивіться, у що перетворився ваш страх. Чи можете ви його знайти? Ні, не стало вашого страху.
Слухання вірша
–Послухайте, що трапилось із Дмитриком у вірші:
Мене злякав так сильно страх
В кущах, біля воріт,
Що злякано я крикнув: «Ах!»
Зовсім навпаки.
Я крикнув: «Ха!»
І миттю страх
Назад в кущі утік.
Він сам злякавсь!
І слово «Ах!»
Забув я вже повік.
– Діти, слово «Ха!» треба запам’ятати і завжди говорити його страху, щоб він сам вас боявся.
– А тепер ми всі разом, голосно скажемо своєму страху «Ха!».
Підніміть угору руки, вдихніть глибоко, нахиліться вперед, опустіть руки і видихніть «Ха!». Не забувайте слово «Ха!». І всім своїм страхам, невдачам кажіть його.
«Стрибки сміливців на батуті»
– Давайте, сміливці, ще раз скажемо «Ха!» своєму страху – нехай він піде назавжди.
Діти по черзі стрибають і голосно викрикують «Ха!». Інші дружно аплодують.
Музична гра «Лавата» (дивіться додаток).
Діти встають в коло, і рухами показують те, про що йдеться в пісні.
Прощання
– От і закінчилось наше заняття. Настрій у нас бадьорий і життєрадісний. На все добре!