Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

000281655

.pdf
Скачиваний:
92
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
10.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків навчання грамоти

371

 

 

Яку користь приносять пташки?

Як ми можемо допомогти зимуючим пташкам?

*Л. М. Воронова

Урок 80 (письмо)

Тема. Повторення вивчених букв Мета: повторити та закріпити вивчені букви, удосконалювати навички написання слів, речень;

розвивати усне зв’язне мовлення, фонематичний слух, мислення; виховувати у дітей охайність, старанність, бережливе ставлення до квітів.

Обладнання: каса букв, картки з друкованими і рукописними буквами, звукові моделі, фішки для звукових моделей, макет галявини з квітами (троянда, нарцис, чорнобривці, мак, ромашка, фіалка, барвінок), макети трьох ваз різних розмірів, зошити із навчання грамоти, плакат «Правильно сиди під час письма».

Хід уроку

I.Організаційний момент

Пролунав веселий дзвоник. Скликав всіх він на урок. Сіли рівно. Посміхнулись. Працювати час настав.

Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

1 Бесіда

Ось почну урок я свій Із таких чудових слів:

Ряст, барвінок, мак, троянда, Лілія, півонія, нарцис, І ромашка, і фіалка,

Йчорнобривці запашні.

Як назвати одним словом їх усіх?

Які квіти згадуються у віршику?

Які інші квіти ви знаєте?

Назвіть свою найулюбленішу квітку.

Де ростуть ці квіти?

А чи можемо ми їх зараз побачити? Чому?

Я вам пропоную поглянути на дошку. Від тепла, що панує

унашому класі, а також у ваших серцях, розквітла ось така чудова

*  © Воронова Л. М., 2010

372

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

галявина. (Учитель розкриває дошку, на ній — галявина, вкрита квітами.)

Скільки квітів на галявині? Ми доберемо квіточку до квіточки і зробимо букет.

А куди ми його поставимо? (На дошці з’являється кілька ваз різних розмірів.)

Щоб вибрати гарну вазу, вам потрібно дати відповіді на питання.

2Бліц-опитування

Назвіть букву, яку писали на минулому уроці письма.

Які звуки вона позначає?

Наведіть приклади слів із нею, укажіть позицію звуків [р],

].

У назвах яких квітів є ці звуки?

Молодці! Вазу ви обрали. До вази потраплять тільки ті квіти, які приготували для вас завдання.

II.Основна частина

Виконання завдань у зошиті (с. 50).

1Робота з анаграмами

— Послухайте вірш і скажіть, про яку квітку йдеться у ньому.

Ромашки рвати ми ходили Над річкою в рясній траві. І раптом равлика зустріли Із ріжками на голові.

Учні на галявині знаходять ромашку, вчитель читає завдання, квітку ставлять у вазу.

Прочитайте слова в першому рядочку. Переставте літери відповідно до цифр.

Які слова утворилися?

Запишіть ці слова в зошит.

2Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку і розміщувати зошит під час письма

Правила сидіння за партою

Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розгля-

дання плаката.)

Конспекти уроків навчання грамоти

373

 

 

Розміщення зошита на парті

Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притри-

муйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

Як тримати ручку під час письма

Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказів-

ного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

3 Письмо слова папір

Фіолетові заграви Фарбували в лузі трави. Фіолетовий фломастер Фарбувати також майстер. Фіолетові фіалки Фарбував для нас, Оксанко.

Яка квітка згадується у вірші?

Чи знаєте ви, коли цвітуть ці квіти?

Так, ранньою весною. Ось тому і називають їх первоцвітами.

Учні знаходять фіалку і ставлять у вазу.

Зачитайте слово, написане в другому рядку.

Яка буква в ньому повторюється? Які звуки вона позначає?

Яка звукова модель підходить до слова папір?

Учитель на галявині бере квіти і говорить:

Ці троянди я зриваю, А на них блищать перлини, Квіти вмилися росою

Удосвітнії години.

Фізкультхвилинка (музична)

Руки вгору підіймаєм,

Атоді їх опускаєм,

Атоді скоріш, скоріш Тупай, тупай веселіш.

4 Розвиток мовлення

Стоїть півень на току У червонім ковпаку. (Мак)

374

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

Учні на галявині беруть квітку, а вчитель зачитує завдання.

Розгляньте малюнок у зошиті.

Кого ви бачите? Хто такі корівки? Яка від них користь?

Що потрібно, щоб корівки давали багато такого корисного

ісмачного молока?

Чим різняться між собою слова корова — корови?

Складіть речення за малюнком.

5 Письмо речень. Письмо пунктуаційних знаків

Зірка із небес злетіла — І з’явилась квітка біла,

Ніжний запах чути скрізь. Зветься квіточка... (нарцис).

Скільки цих квіток на галявині? Зберіть їх і поставте у вазу.

Отже, і завдань буде три.

1)Письмо речення Он корова

Прочитайте речення. Скільки слів у ньому? Доповніть речення іншими словами.

2)Письмо складів Му-му!

Зачитайте запис у наступному рядочку. Кому він належить?

Які розділові знаки ви бачите? Прочитайте з відповідною інтонацією.

Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика)

Приготуйте ваші руки — Чарівні хай зринуть звуки, Звуки Баха, звуки Ліста. Уявіть, ви — піаністи. Ваші пальці, мов спішать, Бо по клавішам біжать. Раз і два, і три підряд, Тільки з музикою в лад.

Гра «Чий голосок»

Хто кричить: Кря-кря! Ме-ме!

Пі-пі! Гав-гав! Мяв-мяв!

3)Письмо речення Молока кому?

Не читаючи наступного речення, назвіть знак, що стоїть

укінці.

Що він означає? Прочитайте речення з відповідною інтонацією.

Конспекти уроків навчання грамоти

375

 

 

6 Гра «Утвори і запиши слово»

Барвіночку синьоокий Простелився на всі боки: До травиці, до росиці. До глибокої криниці.

А. Камінчук

Учні на галявині беруть барвінок, ставлять у вазу, а вчитель читає завдання.

Утворіть і запишіть слова.

Із записаними словами складіть речення.

7 Письмо слова просо

Пережили літню спеку, До морозу недалеко, А вони веселі, жваві, Чорнобривці кучеряві.

Учні беруть чорнобривці, ставлять у вазу, а вчитель читає завдання.

Прочитайте слово, записане в останньому рядочку.

Що таке просо?

Просо — злакова рослина, з зерен якої одержують пшоно; а також — зерно цієї рослини.

Вивчення скоромовки

Пилип посіяв просо. Просо поспіло. Пташки прилетіли, Просо поїли.

III.Заключна частина

Назвіть квіти, які ми зібрали на галявині.

Назвіть квіти, що квітнуть тільки восени.

Яку квітку називають первоцвітом?

Назвіть найдовше слово; найкоротше.

Назвіть слово, в якому кількість звуків та букв не збігається.

Квіти — вічні супутники людського життя. Вони супроводжують людину і в радості, і в горі, роблять людину добрішою, кращою.

В полі, в лісі, біля ставу — Скрізь ростуть і квіти й трави. Ці квітки не рви задаром, Або просто для забави.

Все, що квітне і росте, Нам красу усім несе. Бережіть природу всюди!

Хай наш край найкращим буде.

Н. Криворучко

376

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

 

*Т. В. Павленко

Урок 81 (читання)

Тема.

Звуки [т], [т]. Позначення їх буквами Т, т («те»)

Мета:

ознайомити учнів з буквами Т, т («те»), їх алфавітною назвою та звуковим значенням;

 

виробляти навички читання складів, слів з буквою т («те»); розвивати логічне мис-

 

лення та увагу учнів; виховувати доброзичливість та бажання допомагати іншим.

Обладнання: конверт із завданням, картки для складання звукових моделей.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань учнів

Діти, сьогодні нам Поспішайко написав листа, але чомусь речення в ньому недописані. Я читатиму початок, а ви скажіть, що забув написати Поспішайко.

Звуки бувають голосні і... (приголосні).

Голосні звуки в схемі позначаються... ()

Приголосні поділяються на... (тверді і м’які).

Тверді позначаються... (–)

А м’які... ( )

Ще у конверті є краплини. Але чомусь в словах зникли всі голосні. Здогадайтесь, що за слова написані на краплинах.

В..н..к

К..с..

Сл..в..

К..л..н..

Пр..с.. П..л.. М..к

(Калина, віник (вінок), коса, слива (слово), просо, поле, мак)

Молодці, Поспішайко вдячний вам за допомогу.

III.Повідомлення теми і мети уроку

Послухайте вірш і скажіть, який звук у ньому зустрічається найчастіше.

Тигр гарчить, гарчить тигриця — Пролетіла низько птиця.

І смугасті тигренята Шкірять гострі зубенята.

*  © Павленко Т. В., 2010

Конспекти уроків навчання грамоти

377

 

 

— Сьогодні ми вивчимо букву, що позначає звуки [т], [т]. Це буква т («те»).

IV. Вивчення нового матеріалу

1 Гра «Спіймай звук» (слід знайти слова, у яких зустрічається звук [т] або [т])

Там, де трактор торохтить, Тракторист давно не спить. Від світанку до світанку Оре він свою ділянку.

2Відгадування загадок. Складання звукових моделей слів-відгадок

Йде слідом за тобою: Утікай — не утечеш,

Доганяй — не доженеш.

Що це? (Тінь) Запис звукової моделі на дошці вчителем.

Висновок: у слові тінь буква т («те») позначає м’який звук [т].

• Я йшов через площу і міст На пошту відправити братові... (лист).

Запис звукової моделі на дошці учнем.

Висновок: у слові лист буква т позначає твердий звук [т].

• Міцний дзьоб він має Комах з-під кори добуває. (Дятел)

Запис звукової моделі на дошці і в зошитах для читання.

Висновок: у слові дятел буква т позначає твердий звук [т].

Заучування фрази: «Буква т позначає два приголосних звука: твердий [т] і м’який [т]».

3Утворення складів типу злиття

— Утворіть всі можливі склади з буквою т («те»).

о

а у

т

иі

Фізкультхвилинка

Туман в траві стеріг отару, Не дасть отару на поталу. А тут над ставом засвітало,

Отара — є, туман — розтанув.

378

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

V. Робота за Букварем

1Читання складів з буквою т («те»)

2Читання слів за подібністю (синтетичний спосіб)

3Гра «Впізнай звук: твердий чи м’який»

Я називатиму слова, якщо в них є твердий звук [т], ви показуєте таку картку (–) , а якщо є м’який [т] — то (=).

Торт, дерево, тісто, троянда, кіт, рідня, ластівка, лист, стіл, дятел, парк, літо.

4Читання стовпчиків слів

Фізкультхвилинка

На долину туман упав, Мак червоний в росі скупав. По стежині дівча ішло, Тепле літо в очах цвіло.

5 Читання слів, утворених з букв слова ластівкаСловникова робота

Віск — пластична маса жовтого чи білого кольору, яку вироб­ ляють бджоли.

Лавка — дошка на стояках, на яку можна сісти або похилий стіл з прикріпленими до нього сидіннями, за яким працюють учні.

Ласка — невелика хижа тварина з тонким і гнучким тілом.

Котики — декілька котів; морська тварина з цінним хутром, що водиться на Півночі; суцвіття верби.

6Звуко-буквений аналіз слова сітка

7Самостійна робота в зошитах для читання

1)Запис звукових схем слів за варіантами

I варіант: плита, тісто; II варіант: туман, тік.

2)Взаємоперевірка виконаного (з дошки, в парах)

3)Аналіз помилок

VI. Підсумок уроку

Яку букву ви сьогодні вивчали?

Які звуки позначає буква т («те») на письмі?

Назвіть слова з буквою т («те»).

Конспекти уроків навчання грамоти

379

 

 

 

Урок 82 (письмо)

*Т. В. Павленко

 

Тема.

Письмо рядкової букви т («те»), складів та слів із нею

 

Мета:

вчити учнів правильно аналізувати структуру малої букви т («те»), писати її в рядках

 

зошита, у складах та словах; розвивати мовлення, увагу, мислення, інтелектуальні

 

здібності; виховувати чуйність, доброту, гуманне ставлення до всього живого, бажання

 

працювати.

 

Обладнання: конверт із завданням, зображення: трьох друзів, чарівника, хлопчика, риболова, криптограма слова ластівка.

Хід уроку

I.Організаційний момент

II.Повідомлення теми і мети уроку

Діти, пропоную вам завітати до редакції газети «Допомога», яка отримує листи із проханням про допомогу. Листів приходить дуже багато, і працівники не встигають відповісти на всі прохання. Допоможемо редакції?

III. Робота над матеріалом уроку

1Лист 1

Першийлист—відтрьохдрузів.Нещодавновонибулиукра- їні букв, але забули, яка буква живе у якому місті. Допоможіть їм пригадати.

• У першому місті живуть букви, які мають похилу паличку (к,

н, п).

• У другому — коротку паличку із заокругленням внизу (а, и, і,

л, м, н).

• У третьому — коло (о, а).

2Лист 2

1)Читання листа вчителем

Другий лист — від чарівника. У ньому він просить перетворити грибочок так, щоб у нього замість однієї ноги стало три. Як це зробити?

Підказка: яка буква схожа на грибок і має одну ніжку? (т)

Подивіться на рукописну букву т («те»), скільки у неї ніжок? (3)

Отже, ви знаєте, що відповісти чарівнику. Але щоб написати йому відповідь, необхідно навчитись писати малу рядкову букву т

(«те»).

*  © Павленко Т. В. , 2010

380

Усі уроки навчання грамоти. 1 клас. I семестр

 

 

2)Алгоритм написання

Рядкова буква т («те») складається з трьох коротких прямих ліній, з яких друга починається із заокруглення, а третя має заокруглення вгорі і внизу.

Алгоритм написання рядкової букви т («те»)

1.Ведемо від верхньої до нижньої рядкової лінії вниз на себе коротку пряму лінію

2. Повертаємося по писаному майже до верхньої робочої лінії

3. Заокруглюємо праворуч, торкаючись верхньої лінії робочого рядка

4. Ведемо вниз на себе коротку пряму до нижньої рядкової лінії

5. Повертаємося по писаному майже до верхньої робочої лінії

6. Заокруглюємо праворуч, торкаючись верхньої лінії робочого рядка

7. Ведемо вниз на себе коротку пряму лінію до нижньої рядкової лінії

8. Торкаючись нижньої лінії робочого рядка, заокруглюємо праворуч

9. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

3)«Письмо» букви у повітрі під рахунок

4)Робота у прописах

Учні обводять букву т («те») у прописах.

Декілька учнів пишуть букву на дошці.

Аналіз написаного.

Самостійне написання букв у прописах.

3

Лист 3

 

 

т

і

т

о

т

м

с

т

і

н

л

м

т

л

т

у

Наступний лист надіслав мер міста З’єднане. У цьому місті живуть слова та буквосполучення, але вони розсипались і не знають, що їм робити. Підкажіть, яким буде тип з’єднання цих букв.

Останні два буквосполучення пропишіть у прописах, але стежте за з’єднанням.

Пальчикова гімнастика

Вихідне положення: вказівний палець і мізинець випрямити. Середній і безіменний — притиснути великим пальцем до долоні. Спочатку вправу виконувати кожною рукою по черзі.

Ішла коза дорогами, Похитувала рогами.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]