- •Міністерство освіти і науки україни
- •1. Мета роботи
- •2. Теоретична частина
- •3. Практична частина
- •3.1 Порядок виконання роботи
- •4. Приклад розрахунку
- •Контрольні питання
- •Висновки
- •Список рекомендованої літератури
- •Вимоги до оформлення завдання
- •Вимоги до оформлення практичної роботи № 1 «Розрахунок відверненої шкоди від вихлопних газів сеу»
- •Міністерство освіти і науки україни
4. Приклад розрахунку
Вихідні дані:А - Бензин етилований/ Бензин неетилований
Q=15000 т/рік
σ=4
γ=48 грн.
ССО=370 кг/т
СNOx=21 кг/т
СSO2=1,5 кг/т
СCHx=30 кг/т
Ссажа=1,5 кг/т
Ссв=0,01 кг/т
ССОдт=23 кг/т
СNOxдт=41 кг/т
СSO2дт=6 кг/т
СCHxдт=11 кг/т
Ссажадт=8 кг/т
T=35°C
t=500°C
ССОк=10 кг/т
СNOxк=15 кг/т
СSO2к=1,5 кг/т
СCHxк=3 кг/т
Ссажак=1,0 кг/т
АСО=1,0 ум.т/т
АNOx=41,0 ум.т/т
АSO2=22,8 ум.т/т
АCHx=3,16 ум.т/т
Асажа=250 ум.т/т
Асв=3500 ум.т/т
α=0,9
h=20 м
υ=3 м/с
Маса викидів забруднень при роботі ДТЗ на етилованому бензині (за формулою:
Ме/б=Q*(ССО*АСО+СNox*АNox+СSO2*АSO2+СCHx*АCHx+Ссажа*Асажа+Ссв*Асв*α)
Ме/б=15000т/рік((370*1+21*41+1,5*22,8+30*3,16+1,5*250+0,01*3500*0,9)10-3=
=26497,5 ум.т/рік;
Безмірна поправка на тепловий підйом факелу викидів в атмосфері (за формулою (4)):
φ=1+∆T/75=1+465°C/75=7,2
де ∆T=t-T=500°C-35°C=465°C
Поправка, яка враховує характер розсіяння маси в атмосфері (за формулою (3)):
f=[100/(100+7,2·20)]*[4/(1+3)]=0,409836
Абсолютна шкода при роботі ДТЗ на етилованому бензині (за формулою (9)):
Уе/б=48·4·0,409836·26497,5 =2085049,18 грн./рік
Маса викидів забруднень при роботі ДТЗ на неетилованому бензині (за формулою:
Мн/б=Q*(ССО*АСО+СNox*АNox+СSO2*АSO2+СCHx*АCHx+Ссажа*Асажа)
Мн/б=15000т/рік*((370*1+21*41+1,5*22,8+30*3,16+1,5*250)*10-3=
=26025 ум.т/рік;
Абсолютна шкоду при роботі ДТЗ на неетилованому бензині (за формулою (11)):
Ун/б=48·4*0,409836·26025=2047868,9грн./рік
Величина відверненої шкоди (за формулою (12)):
П=2085049,18 - 2047868,9=37180 грн./рік.
Величина питомої відверненої шкоди (за формулою (13)):
Ппит=37180/15000=2,4787 грн./т
В - Бензин неетилований/ДТ
Маса викидів забруднень при роботі ДТЗ на ДТ за формулою:
МДТ=Q*(ССОДТ*АСО+СNoxДТ*АNox+СSO2ДТ*АSO2+СCHxДТ*АCHx+СсажаДТ*Асажа)
МДТ=15000т/рік((23*1+41*41+6*22,8+11*3,16+8*250)10-3=58133,4 ум.т/рік;
Абсолютна шкоду при роботі ДТЗ на ДТ за формулою :
УДТ=48·4*0,409836·58133,4 =4574431 грн./рік
Величина відверненої шкоди (за формулою (12)):
П=4574431- 2047868,9=2526563 грн./рік.
Величина питомої відверненої шкоди (за формулою (13)):
Ппит=2526563/15000=168,44 грн./т
С - Бензин неетилований/Бензин неетилований каталітичний патрон
Маса викидів забруднень при роботі ДТЗ на неетилованому бензині після каталітичного нейтралізатора за формулою:
Мк=Q*(ССОк*АСО+СNОxк*АNox+СSO2к*АSO2+СCHxк*АCHx+Ссажак*Асажа)
Мк=15000т/рік((10*1+15*41+1,5*22,8+3*3,16+1*250)10-3=13780,2 ум.т/рік;
Абсолютна шкоду при роботі ДТЗ на неетилованому бензині після каталітичного нейтралізатора за формулою :
Ук=48·4*0,409836·13780,2 =1084344 грн./рік
Величина відверненої шкоди (за формулою (12)):
Пк=2047868,9 - 1084344=963525 грн./рік.
Величина питомої відверненої шкоди (за формулою (13)):
Ппитк=963525/15000=64,235 грн./т
Контрольні питання
Як визначити абсолютну шкоду від дії токсикантів вихлопних газів двигунів транспортних засобів повітряному басейну?
Як визначити відвернену шкоду повітряному басейну при заміні високотоксичного палива на менш токсичне?
Як визначити величину часткової відверненої шкоди повітряному басейну?
Які Ваші рекомендації по зниженню шкоди повітряному басейну від вихлопних газів двигунів транспортних засобів?
Яке з палив у ДТЗ є найменш шкідливим за рівнем токсичності?
Які основні види палива, що використовуються в ДТЗ?
Що таке аерозолі?
Яку шкоду наноситься навколишньому середовищу в результаті антропогенної діяльності?
Чому етиловані бензини відносять до категорії високотоксичних?