Новая папка_1 / ереддипл / 10,03 / Природа
.docПредмет: природознавство
Затверджую:
Тема. Які дикі тварини живуть у твоему краї?
Мета: розширити уявлення учнів про тварин рідного краю; розвивати мовлення, мислення, увагу; прищеплювати повагу до тварин.
Обладнання: ілюстрації, ноутбук
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні ми ознайомимося із тваринним світом рідного краю, ви дізнаєтеся, чому диких тварин не слід турбувати.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 102-103)
Робота в парах
— Пригадайте: на які групи розподіляють тварин?
— Позмагайтеся! Хто знає більше назв комах, риб, птахів та звірів? Розкажіть, де живуть ці тварини. Складіть удвох розповідь про життя однієї із тварин (за вибором).
— Роздивіться фото на с. 102 і дізнайтеся: кого із зображених тварин можна зустріти у вашому рідному краї?
— Розкажіть, які звірі мешкають у лісах вашого краю. Які птахи у вашому краї живуть у лісі? Які — біля людських поселень?
— Розгляньте фото на с. 103 вгорі.
— Які із цих тварин вам відомі?
— За якими ознаками їх можна легко впізнати?
— Поміркуйте: яких диких тварин вам доводилося бачити серед природи у вашому рідному краї? Скористайтеся довідковим бюро у підручнику.
— Більшість диких тварин ведуть потаємне життя. Турбувати їх не можна.
— Відгадайте загадку.
• Це який дивак знадвору Носить здобич у комору Не на спині у мішку,
А сховавши за щоку?
Завдання для друга природи рідного краю
— Розкажіть, які добрі справи ви зробили взимку та навесні для птахів і звірів.
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
Гра «Упізнай тварину за описом»
• Це невеличка тваринка. Замість волосся спина в нього вкрита колючими голками. У випадку небезпеки він швидко згортається у колючий клубок із 6-8 тисяч голок. Розгорнути цю тваринку не під силу навіть дорослій людині — настільки розвинені в нього спинні м'язи. Лише вода примушує його розпрямитись. Цю властивість прекрасно використовує хитра лисиця. (їжак)
Це — санітари лісу, адже вони знищують величезну кількість комах- шкідників. Дзьоб є знаряддям для добування корму. Язик із зазубринами далеко висовується із рота, тому вони можуть діставати їжу із
щілин. Цих птахів у наших лісах небагато, тому вони потребують охорони. (Дятел)
• Без нього не обходиться жодна казка про тварин. Його завжди змальовують як боягуза. Проте завдяки своїй лякливості й обережності він рятується від своїх чисельних ворогів. (Заєць)
• Він — постійний персонаж мультфільмів. У природі — це розумний, спритний, витривалий і сильний хижак. Живиться переважно м’ясом диких тварин. За нічне полювання він здатний долати до 100 кілометрів. У природі ці тварини є санітарами лісу. Полюючи, вони ловлять хворих і ослаблених тварин, оздоровлюючи все стадо. (Вовк)
• Не дарма я в казках — найперша хитрунка. Хитра я й насправді. Одурюю птахів. Коли голодна і нічого не вполювала, лягаю на бік, очі заплющую і лежу, наче мертва, не ворухнуся. Підлетить допитлива ворона чи сорока і потрапить до мене в лапи. Так і собак ми дуримо, коли не можемо від них утекти. Лапи у мене не мерзнуть ніколи, бо у шерсті, наче у черевиках, хвіст під час пересування править за руль. Гавкаю, як молодий пес. Щоб бути ситою, за день я повинна з’їсти 20 мишей. (Лисиця)
V. Підсумок уроку
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Яких диких тварин вам доводилося бачити серед природи у вашому рідному краї?