Запорізька область місто Мелітополь ЗНЗ № 1
Урок з Зарубіжної художньої культури 11 клас
Культова арабо-мусульманська архітектура.
Розробила Мілюкова Наталія Петрівна
вчитель-методист
2011
Тема 1. Архітектура світу
Н.П.Мілюкова ЗОШ № 1 м. Мелітополь, Запорізька обл.
Культова арабо-мусульманська архітектура
Мета уроку:
Навчальна: ознайомити учнів з культовими арабо-мусульманськими
архітектурними спорудами. Простежити процес розвитку
архітектурного та образотворчого мистецтва Близького і
Далекого Сходу. Ознайомити з технічними особливостями
культових споруд. Навчити замальовувати фрагменти
культових споруд архітектури Близького і Далекого Сходу.
Розвиваюча: розвинути у учнів вміння роботи в групах, самостійно
знаходити відповідний навчальний матеріал, аналізувати та
опрацьовувати його. Розвиток вмінь і навичок
замальовувати фрагменти культових споруд і оздоблювати
їх арабесками. Розвивати професійні риси дизайнера,
художника-оформлювача, архітектора.
Виховна: виховувати естетичний, художній смак, здібність та
бажання до самоосвіти.
Творча: виконання замальовки фрагменту культової споруди з
арабески.
Тип уроку: комбінований, на основі інтерактивних методів, з
використанням презентації в програмі Microsoft Power Point.
Обладнання: мультимедійна система, музичний центр, слайди, відео
DVD, наочний матеріал, кольоровий папір, кольорові олівці,
білий папір, лінійка, пластилін, дошка.
Очікувані результати:
• Розвиток позитивної мотивації учнів до навчання;
• Формування культурознавських компетенцій учнів
• Розвиток художнього смаку та комунікативних вмінь учнів;
• Розвиток професійних навичок дизайнера, художника-оформлювача,
архітектора.
Хід уроку.
І. Організація пізнавальної діяльності учнів.
Слайд 1 Епіграф до уроку:
Ми мета створення, сенс його відмінний,
Погляд Божества і суть очей, що дивляться.
Коло світу - перстень дорогоцінний
А ми в тому персні - вправлений алмаз.
Омар Хайам.
Добрий день! Сьогодні ми починаємо урок з віртуальної подорожі, задійте свою уяву, спробуємо опинитись у атмосфері яку передають ці чарівних слова.
Слайд 2. (фон: звучить повільна східна музика)
Учитель: Нескінченне плетіння орнаменту мимоволі викликає асоціації зі східною музикою і поезією. Стіни залів суцільно вкриті різьбленими орнаментами з гіпсу. Миготять блакитні, червоні, золотисті фарби. Візерунки в’ються по стінах, переходять на стелі і звідти немов би стікають гронами до легких арок, які спираються на тонкі тендітні колонки. Чарівне диво…
Учитель:Мої слова і домашнє завдання зв’язані однією темою. Пропоную проаналізувати вступний текст та питання і відповіді домашнього завдання і спробувати самостійно визначити тему уроку. Давайте згадаємо питання і перевіримо відповіді.
Питання домашнього завдання:
- у культурі якого народу зародилась математика, алгебра, геометрія?
(передбачувана відповідь: В культурі арабського народу)
- у якому місті відбувались пригоди Ходжи Насреддіну?
(передбачувана відповідь: місто Самарканд)
- у якому народі склався збірник народних казок «Тисяча і одна ніч»?
(передбачувана відповідь: арабському народі)
- що об’єднує такі терміни, як мечеть, мінарет, арабеска ?
(передбачувана відповідь: культова арабо-мусульманська архітектура)
Учитель: Дякую за виконану домашню роботу. Прийшов час назвати тему уроку і познайомитись з планом уроку. Хто з вас готовий запропонувати назву теми уроку. (учні пропонують теми)
Учитель: Так, вірно, сьогодні ми будемо розглядати тему пов’язану з культовою арабо-мусульманською архітектурою.
ІІ. Мотивація.
Відео DVD:(демонструється відеоряд – знамениті арабо-мусульманські архітектурні споруди)
Учитель: Арабо-мусульманська культура зробила значний внесок до скарбниці світової культури. Вона сама - одне з досягнень людства й тому
заслуговує на повагу та розуміння. Архітектори Арабського Сходу створили нові типи монументальних культових і світських будівель: уміщували тисячі молільників мечеті, мінарети — вежі, з яких закликали віруючих на молитву, медресе — будинку мусульманських духовних училищ, караван-сараї і криті ринки, відповідали розмаху торгової діяльності міст, палаци правителів, укріплені цитаделі, фортечні мури з воротами і баштами.
Учитель:Назвіть будь ласка слова, вислови, назви характерні для культури Близького і Далекого Сходу.
(учні переліковують слова або вислови)
– Коран – джерело морального учіння;
– Шаріат – вірний шлях до мети;
- Сура – глава з Корану;
- Хадж – паломництво;
- Магомет – пророк ісламу;
- Мечеть – культова споруда для молитв і обрядів та інші
Учитель: Дякую за відповіді. Хочу добавити ті слова, які безпосередньо будуть розглядатися на уроці як ключові: медресе, мінарет і мечеть.
На уроці ми будемо працювати у групах, тому пропоную вибрати групу за бажанням.
1.Архітектори
2. Художники-оформлювачі
3.Ландшафтні дизайнери.
(для всіх груп приготовлені і розкладені робочі приладдя)
ІІІ. Виклад нового матеріалу.
Слайд 3.
Арабо-мусульманська культура зробила значний внесок до скарбниці світової культури. Вона сама — одне з досягнень людства й тому заслуговує на повагу та розуміння.
Зміцнюючи свою владу, араби заселяли старі міста, а також, як римляни свого часу, засновували на завойованих землях військові табори. Так виникли Басра (630 р.) й Куфа (638 р.) в Іраку, Фустат (640 р.) в Єгипті, Кайруан (670 р.) у Північній Африці.
Слайд 4.
Поступово військові поселення перетворювалися на багаті торгові міста, оточені кріпосними стінами з ворітьми за кількістю сторін світу чи доріг, які вели до інших місцевостей. Цитадель правителя стояла в дуже укріпленому місці на узвишші й домінувала над містом. Центр міста (медіна) займали соборна мечеть і торгові квартали для найдорожчих товарів.
Жаркий клімат зумовив будівництво відкритих і підземних водоводів, цистерн, водоймищ, фонтанів. Славилися багатим оздобленням численні громадські лазні, у спорудженні яких використовувався досвід зведення римських терм.
Техніка будівничих породила особливі конструкції з глини, цегли й каменю. Були створені різноманітні форми арок — стріль-частих, підковоподібних, багатолопасних, фестончастих, — винайдені особливі системи склепінчастого перекриття.
Учитель: Скажіть будь ласка, які професійні навички повинен мати архітектор?
Учні: малювати, розраховувати міцність споруди, знати будівельні матеріали, проектувати та інше…
Учитель: Чи є різниця між архітекторами давнини, середньовіччя та сучасними архітекторами?
Учні; Так, є різниця. Зараз використовується комп’ютерне проектування, комп’ютерні розрахунки, з’явились сучасні будівельні технології, сучасні будівельні матеріали.
Слайд 5.
Слайд 6.
Основною культовою спорудою ісламу стала мечеть, де збирались для молитви послідовники пророка. Мечеті, складалися із огороженного двору і колонади (поклавши початок "дворовому", або "колонному", типу мечеті), у 1-й половині 7 ст. вони були побудовані в Басрі
Слайд 7.
Слайд 8.
Мечеті будувались таким чином. У плані вони мали прямокутну форму. Перед входом був розташований просторий дворик, оточений портиками і звичайно засаджений деревами, з фонтаном посередині (для омовіння правовірних).
Мечеті були увінчані одною або декількома башточками, високими і стрункими мінаретами, з яких муеззін провіщав час початку служби..
Слайд 9.
Слайд 10.
Храм складався з одного чи декольких нефів і міхраба — ніши, іноді облицьованій емалевими плитками (а в Кордові, у вигляді виключення, скляній мозаїки), спрямованого в бік Мекки, перед яким по правий бік мінбара (трибуна або пюпітр) молились вірячи.
Слайд 11.
Слайд.12
Архітектонічні елементи мечеті наступні: арка різних, найчастіше підковоподібних форм, купол на квадратній основі; нерідко, особливо в початковий період арабського панування на Близькому Сході при побудові мечеті встановлювались колони, взяті з давніх римських і вестготських будівель.
Слайд 13.
Слайд 14.
Араби ухились від монотонних орнаментів і гладких поверхонь, вони прикрашали стіни мармуровими або гіпсовими пластинками з рельєфом невеличкої глибини. На малюнках зображались рослини в схематичній формі або геометричні фігури. Ці прикраси назвали арабесками (хоч вони і застосовувались задовго до арабів). Звичайно місця заглиблення на малюнку фарбувались в пурпурні або сині тони, випуклості покривалися позолотою. Ці кольорові контрасти давали незвичайний декоративний ефект, додавали малюнку жвавість і яскравість. Араби рідко застосовували для забудівель камінь; вони віддавали перевагу випаленій цеглі і цементу.
Слайд 15.
Слайд 16.
З давніх часів поруч із мечеттю зводився мінарет. Його походження пов'язують з кількома прообразами: зі сторожовою чи сигнальною вежею, маяком. Мінарет служить для скликання правовірних на молитву, що й виконує спеціальний службовець при мечеті — муедзин. Звичайно мінарет прилягає до мечеті, інколи розташований окремо.
Асиміляція архітектурних особливостей різних культурних регіонів зумовила виникнення оригінальних і не схожих між собою форм мінаретів.
Слайд 17.
Слайд 18.
З IX століття починають будувати медресе, а через два віки вони виростають у систему вищих навчальних закладів мусульманського світу, які контролювалися державою. В медресе переважав релігійний, теологічний напрям. Світські науки — математика, філософія, медицина, філологія, риторика — перебували під впливом середньовічної схоластики.
Перші медресе виникли в Сирії та Іраку.
Слайд 19.
ІV. Закріплення матеріалу.
Учитель:Ви познайомились з культовою арабо-мусульманською архітектурою, проектуванням, технологією будування, оздобленням, прошу назвати культові споруди.
Учні: Мечеть, мінарет, медресе.
Учитель: Назвіть форми арок.
Учні: Стрільчасті, підковоподібні, багатолопасні, фестончасті, також винайдені особливі системи склепінчастих перекрить.
Учитель: Чим прикрашались стіни культових споруд?
Учні: Арабесками.
Учитель: Що таке «арабеска»?
Учні: Це своєрідний тип візерунку, складеного з переплетіння стилізованих рослинних мотивів і геометричних фігур із включенням написів арабськими літерами, схожими на орнамент.
Учитель: Дякую за уважність. Зараз пропоную вам випробувати себе у професіях архітектора, художника-оформлювача та ландшафтного дизайнера.