Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
уроки 10 кл глазова.doc
Скачиваний:
553
Добавлен:
13.04.2015
Размер:
977.92 Кб
Скачать

О р і є н т о в н и й п л а н

І. Смерть Миколи Гулака далеко від батьківщини.

ІІ. Як відгукнувся на його кончину Михайло Грушевський.

ІІІ. Чим було спричинено суворий вирок.

  1. Висновок жандармів: головний організатор Кирило-Мефодіївського братства.

  2. Перша любов – любов до історії.

  3. Друга любов – до України.

ІV. Життя поза батьківщиною.

V. Наукові досягнення Миколи Гулака.

VІ. Доробок ученого чекає на дослідження.

Написати докладний переказ, завершивши його роздумами щодо ролі й значення інтелектуалів у житті держави і народу.

Записати на дошці: азербайджанське село Гянджа, Шліссельбурзька фортеця, Археографічна комісія при Київському університеті, Паризька академія наук, Руставелі, Нізамі, Хайям.

Урок № 18

Тема. Складні випадки правопису м’якого знака та апострофа.

Мета: повторити та систематизувати знання про вживання апострофа та м’якого знака, удосконалювати їх правописні вміння та навички; розвивати пам'ять, логічне мислення, уміння працювати з таблицею, виділяти головне; виховувати пошану до художнього слова.

Тип уроку: комбінований (повторення вивченого в попередніх класах; узагальнення і систематизація вивченого).

Обладнання: підручник, таблиця.

ХІД УРОКУ

І. Повідомлення теми і мети уроку.

ІІ. Повторення ключових питань. Аналіз матеріалу з метою систематизації вивченого.

Робота з підручником.

Опрацювання таблиці «М’який знак» (с. 191).

◊ Робота біля дошки.

Записати. З опорою таблицю обґрунтувати виживання і невживання м’якого знака у виділених словах. Для чого вживається м’який знак?

Насправді нам не бачити удачі, як не проснеться кров у нас козача, як не засяють діаманти душ. (Р.Болюх.) І в України не буде вкраїнців, поки не будем любити себе. (А.Листопад.) Люблю по вінця, а не трошки я Україну і людей… (П.Харченко.) Час розхитує людську траву. І застука у скронях крізь галас: і нащо мені все це вписалось в долю, в кров і п’яту графу? (П. Вольвач.)

ІІІ. Виконання вправ на застосування узагальнюючих правил про вживання м’якого знака.

Словниковий диктант.

Тополька, тополенька, вишенька, вишеньці, тонюсінький, тонший, галченя, сьомий, синього. Медальйон, Усольє, Тьолкін, Верьовкін, Алфьоров, Ареф’єв, Ананьїн, Гурї’н, Іллюшин, Іллєнко, Афанасьєв, сім’я, львів’янин, безмир’я, порядок, пір’їна, моряк, з’ясування, Ізяслав, роззява, В’ячеслав, Святослав, безголів’я, поцвяхований.

Пояснювальний диктант.

Пояснити, для чого вживається м’який знак і для чого вживається апостроф. По два слова з м»яким знаком і з апострофом передати фонетичною транскрипцією.

Ніч одягне на груди свій старий медальйон… Скільки років землі – і мільярд, і мільйон, а яка вона й досі ще гарна! (Л. Костенко.) Так синьо сяє погляд твій, як тихий вечір після дня утоми. (В. Сосюра.) А от же пуп’янки у мене на столі сьогодні розцвіли у хатньому теплі. (М. Рильський.) Зібралась рада ластів’яна перед відльотом в рідний край. (М. Братан.) Заглядає вітер крізь акацій віти, і в кущах десь тьохка срібно соловей. (В. Сосюра.) Намалюйте свободу м’ятежну, як буряна ніч… (Л. Забашта.)