- •№5 Практикалық жұмыс
- •Бақылау сұрақтары:
- •Тапсырма:
- •Техногендік сипаттағы төтенше жағдай топтары
- •№6 Практикалық жұмыс
- •Бақылау сұрақтары:
- •Тапсырма:
- •Тапсырма:
- •1 Сурет – Панахана. Панахананың құрылымы.
- •2 Сурет - Радиациядан қорғайтын орын( рқо). Рқо-ның құрылымы.
- •3 Сурет - Қарапайым қорғаныс құралы (қуыс).
- •№8 Практикалық жұмыс
- •Бақылау сұрақтары:
- •№10 Практикалық жұмыс
- •Бақылау сұрақтары:
- •Тапсырма:
- •№11 Практикалық жұмыс
- •Бақылау сұрақтары:
- •Тапсырма:
- •№12 Практикалық жұмыс
- •Бақылау сұрақтары:
- •Тапсырма:
- •I және II-і дәрежелі күйік кезіндегі алғашқы көмек түрі қандай?
- •№13 Практикалық жұмыс
- •Бақылау сұрақтары:
- •Тапсырма:
- •№14 Практикалық жұмыс
- •Бақылау сұрақтары:
- •Тапсырма:
- •№15 Практикалық жұмыс
- •Бақылау сұрақтары:
- •1. Улы химиялық заттардың пайдалануына байланысты жіктелу топтарына сипаттама бер.
- •2. Адам организміне әсер ету сипаты бойынша улы заттар топтарын сипатта.
№8 Практикалық жұмыс
Тақырыбы: Төтенше жағдай кезіндегі көмек шараларын ұйымдастыру, халықты қорғаудың негізгі әдістері. Өрт сөндіргіш құралдардың негізгі түрлері.
Мақсаты: Төтенше жағдай кезіндегі көмек шараларын ұйымдастыру, халықты қорғаудың негізгі әдістерін талқылау.
Әдістемелік нұсқаулар: Мәселелік сауалдар қою және олардың шешілу жолдарын табу, кестелерді толтыру. Глоссарий жазу – терминдердің шағын түсініктемесі және берілген тақырып бойынша түсінік беру. Сөзжұмбақтар және ребустар құрастыру.
Сабақтың барысы:
Бақылау сұрақтары:
Зілзала дегеніміз не?
Жер сілкінісі, сел, қар көшкіні, опырмалар, қар басу, дауыл, таудың су тасқыны, табиғи өрттер дегеніміз не? Сақтану шаралары қандай?
Жер сілкінісінің ошағы, гипоцентр, эпицентр дегеніміз не?
Құтқару жұмыстарын жүргізу тәсілдер мен әдістері.
Халықты қорғаудың негізгі әдістерін ата.
Радиациялық және химиялық барлау құралдары.
Эвакуация дегеніміз не?
Зақымданған ошақтағы құтқару және қайта келтіру жұмыстары.
Тапсырма:
Кестені толтыр:
№ |
Адамдарды санитарлық тазалаудан өткізу жолдары |
Сипаттамалары |
|
|
|
Өрт сөндіргіш құралдардың негізгі түрлері қандай? Оларды сипатта.
Өрт сөндіру жеңдері
Л.Н.Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті |
Уақыты: _______ 2011 ж. |
Басылым: екінші | |
ОӘК |
УҰУ |
24 тен 15 |
Ашық түрдегі өрт сөндіру қалқаны
Өрт сөндіргіш Ұнтақты құрамдар
Негізгі әдебиеттер: 1-11.
Қосымша: 1-13.
Л.Н.Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті |
Уақыты: _______ 2011 ж. |
Басылым: екінші | |
ОӘК |
УҰУ |
24 тен 16 |
№9 практикалық жұмыс
Тақырыбы: Техногенді сипаттағы экстремальды жағдайлар.
Мақсаты: Техногенді сипаттағы экстремалды жағдайлар түрлерімен танысу.
Әдістемелік нұсқаулар: Тақырып бойынша жалпы шолу – ұсынылған тақырып бойынша ақпараттық ресурс басылым мен Интернеттен шағын әдеби шолу (эссе) жазу. Глоссарий жазу – терминдердің шағын түсініктемесі және берілген тақырып бойынша түсінік беру. Тақырып бойынша клнспект құрастыру.
Сабақтың барысы:
Бақылау сұрақтары:
Қауіпсіздік психологиясының түсінігі.
Қауіпті факторлардың адамға және қоршаған ортаға әсер ету масштабы.
Тіршілік ортасындағы антропогенді қауіптер.
Экстремалды жағдай түсінігі және топтастырылуы.
Экстремалды жағдай дегеніміз не?
Экстремалды жағдай қандай түрлері бар?
Табиғат аясында болатын экстремальды жағдайлар және оның түрлері.
Баспанада болатын экстремальды жағдайлар.
Тапсырма:
Ақпарат көздерін пайдаланып техногенді сипаттағы экстремальды жағдайлар түрлеріне баяндама дайында.
Қоршаған орта мен адам ағзасына әсер ететін қауіпті және жағымсыз факторлар туралы мақалалардың қысқа мазмұндамасын (аннотация) дайындау.
Экстермалды жағдайдың алдын алу шаралары бойынша жоспар құру.
Негізгі әдебиеттер: 1-11.
Қосымша: 1-13.
Л.Н.Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті |
Уақыты: _______ 2011 ж. |
Басылым: екінші | |
ОӘК |
УҰУ |
24 тен 17 |