Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Аналіз твору А. Камю «Чума» Мета.doc
Скачиваний:
49
Добавлен:
20.03.2015
Размер:
161.28 Кб
Скачать

Тема: Аналіз твору А. Камю «Чума»

Мета: розглянути шукання письменником життєвих істин, прослідкувати вплив екзистенціалістських ідей на творчість А. Камю, розглянути систему образів героїв роману, символіку чуми, ідейно-художні особливості роману; активізувати пізнавальну діяльність; виховувати активну життєву позицію, людяність.

Тип уроку: комбінований урок (урок – пересторога).

Обладнання: опорний конспект-схема (презентація), ілюстрації до твору (слайди з картин Ієроніма Босха), портрет письменника, збірка творів А.Камю, підручники.

Епіграф: «Єдине, що мені важливо, - це бути людиною»

«Жизнь абсурдна, и человек становится человеком только в пограничной ситуации.»

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

ІІІ. Актуалізація опорних знань:

  • У кожного на парті є опорний конспект-схема, ми на протязі всього уроку будемо працювати і до кінця уроку закінчимо заповнювати схему. (У схему вписуємо автора і назву роману).

  • Кожний твір письменника – це частка його життя, душі, поглядів і неможливо зрозуміти зміст твору та ідеї вираження думок без знання біографії і світогляду автора.

  • Тому згадаймо основні моменти життя А. Камю. (Учні називають основні віхи життя автора. Камю захоплювався філософією і течія екзистенціалізму йому близька).

  • Що з себе представляє екзистенціалізм? (Витік філософії); (основні положення екзистенціалізму).

Основні положення екзистенціалізму (презентація):

  • світ абсурдний і народжується задля смерті;

  • головний скарб людини – її внутрішній світ;

  • людина у вирішальні моменти свого життя стає перед вибором і в залежності від вибору – вона стає людиною, або ні;

  • людина у світі самотня, її існування в єдності з іншими необхідне, щоб перебороти страх, відчай, тривогу, самотність;

  • відображення життя у творі митцем завжди суб’єктивне;

  • існування людини, біологічне і психологічне, передує сутності та є важливішим.

  • Чому А. Камю захопився поглядами екзистенціалістів? (Проблематика того часу, епоха ВВВ, рух опору, настрій, який тоді панував).

  • Чому твір Камю вважають романом – притчею?

(Роман побудований як притча, що в інакомовній формі порушує одвічні проблеми людського буття й насичена найширшими філософсько-моральними узагальненнями та складною символікою.

Роман «Чума» з його філософсько-інтелектуальним змістом можна розглядати як своєрідний авторський монолог, розбитий на окремі партії, вручені різним персонажам, котрі виступають носіями різних сторін авторського Світогляду, різних її аспектів і тенденцій).

ІV. Робота над новим матеріалом: (аналіз роману). (Запис у конспект – схему).

Довідковий матеріал на дошці:

Притча – алегоричний літературний жанр, що містить в собі моральне або релігійне повчання.

Чума – гостре інфекційне захворювання людини і тварини, належить до карантинних хвороб.

Фашизм – відкрита терористична диктатура найбільш реакційних і словіністичних елементів. Встановлення фашизму виражає неспроможність влади утримати контроль демократичними засобами.

Примиренці – невиразні образи, вони стоять осторонь і дотримуються думки «…моя хата з краю, нічого не знаю».

  1. З чим у вас асоціюється зазначена в назві твору «Чума»? (Фашизм).

(Люди доброї волі можуть перемогти конкретне зло, але їм ніколи не досягнути перемоги над злом у світобудові. «Що таке чума?» питає Тарру у доктора Ріє, і той, додумавши, відповідає: «Нескінченна поразка».)

  1. Що несе фашизм людям? (Розлуку, попелище, спустошення, смерть, самотність).

  2. Що є символом фашизму у романі? (Чума).

  3. Як автор відображає наслідки чуми у творі? (Навести приклади з твору).

  4. Чому для передачі суті фашизму Камю вибрав саме чуму? (Чума – це не просто хвороба, яка, якщо її не вилікувати, заражає велику кількість людей і зачумлює світ. Так само і фашизм, нищить все на своєму шляху).

  5. Хто з героїв роману справив на вас враження?