Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
пед. сем.doc
Скачиваний:
22
Добавлен:
06.06.2015
Размер:
316.93 Кб
Скачать

Література:

  1. Варшавська М.Ю. Методика використання елементів дискусії на інтерактивному уроці // Історія та правознавство. – 2005. - №31. – С. 2-5

  2. Головко Н. Відеофільм у навчальному процесі // Директор школи. – 1999. – №9.

  3. Добротвор О. Диспут як практична риторика // Відкритий урок: розробки, технології, досвід. – 2006. - №9, 10. – С.10-14.

  4. Жижко Т Методи навчання – передумова інтелектуального розвитку особистості // Рідна школа. – 2002. - №6.

  5. Інтерактивні технологій навчання. // Сільська школа України. – 2004. - №16-17. – 128с.

  6. Кратасюк Л. Інтерактивні методи навчання // Диво слово. – 2004. -

№10. – С.2-11.

  1. Комар Ольга Навчання школярів за інтерактивними методами //Рідна

школа. – 2006. - №5, с.57-60

8.Мартиненко С. Методи навчання та їх класифікація // Відкритий урок: розробки, технології, досвід. – 2006. - №1. – С.3-13.

  1. Пальтова Т.А. Сучасні методи навчання: досвід впровадження // Завуч. – 2005. - №14. – С.21-26.

  2. Помету О. Інтерактивні методи навчання // Історія в школах України. – 2004. - №4. – С.39.

  3. Шевченко С. Я.Резнік про використання лекційного методу викладання в школі // Рідна школа. – 2006. - №2. – С.74

Лабораторне заняття №5,6 (4 години)

ТЕМА: Урок як основна форма співробітництва учителя і учнів у процесі навчання.

МЕТА: Вивчити особливості уроку як основної форми організації процесу навчання; сформувати у студентів уміння робити комплексний аналіз уроку.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Завдання:

1. На основі вивчення педагогічної літератури виписати:

а/ типи уроків і їх структуру;

б/ різні способи організації навчально-пізнавальної діяльності.

2. Ознайомитись з тематичним та поурочним планом учителя.

3. Відвідати урок в загальноосвітній школі, записати загальні дані про урок (дата, школа, клас, прізвище, ім'я та по-батькові вчителя, його стаж роботи, предмет, кількість учнів за списком, число присутніх, яка зміна, де проходить урок) та запротоколювати його за схемою:

Час уроку

Етапи уроку

Зміст (хід) уроку

Психолого-педагогічні спостереження, роздуми, висновки,

пропозиції

діяльність учителя

діяльність учнів

4. Зробити системний аналіз і оцінку ефективності уроку за схемою:

  1. Оцінка основних особистісних якостей викладача:

  1. Знання предмету і загальна ерудиція викладача в цілому.

  2. Рівень педагогічної і методичної майстерності (уміння донести навчальний матеріал до рівня розуміння кожним учнем; створити сприятливий психологічний клімат; уміння зацікавити аудиторію).

  3. Культура мови, темп, дикція, образність, емоційність, загальна і специфічна грамотність.

  4. Ступінь фактичності і демократичності взаємовідношень з учнями.

  5. Зовнішній вид викладача, міміка, жести, культура поведінки.

  1. Оцінка основних характеристик учнів на уроці:

  1. Ступінь пізнавальної активності, творчості, самостійності.

  2. Рівень загально навчальних і спеціальних умінь і навичок.

  3. Наявність і ефективність колективних (групових) форм роботи.

  4. Ступінь дисциплінованості, організованості і зацікавленості.

  1. Оцінка змісту діяльності викладача і учнів:

  1. Науковість, доступність і посильність матеріалу, який вивчається, умінь і навичок, які формуються.

  2. Актуальність і зв’язок з життям (теорії з практикою).

  3. Ступінь новизни, проблемності і привабливості навчального матеріалу (одержуваної учнями інформації).

  4. Оптимальність об’єму запропонованого для засвоєння матеріалу.

  1. Оцінка ефективності діяльності викладача і учнів:

  1. Раціональність і ефективність використання часу уроку, оптимальність його темпу, а також зміна видів діяльності.

  2. Ступінь доцільності і ефективності використання наочності і ТЗН на уроці.

  3. Ступінь раціональності і ефективності використаних на уроці методів і організаційних форм роботи.

  4. Рівень зворотного зв’язку з усіма учнями під час уроку.

  5. Ефективність контролю за роботою учнів і рівень вимог, на якому проводилася оцінка їх знань, умінь і навичок.

  6. Ступінь естетичної дії уроку на учнів.

  7. Ступінь додержання правил охорони праці і техніки безпеки викладачем і учнями на уроці.

  1. Оцінка цілі і результатів проведеного уроку:

  1. Ступінь конкретності, чіткості і лаконічності формулювання цілі уроку.

  2. Ступінь навчаючої дії уроку на учнів (чому і в якому ступені навчилися).

  3. Ступінь виховуючої дії (що сприяло вихованню учнів).

  4. Ступінь дії уроку на розвиток учнів (що сприяло розвитку учнів).

  1. Проаналізуйте урок за схемою:

І. Цілеспрямованість уроку:

А) тема уроку;

Б) тип уроку;

В) цілі уроку: практичні, виховні, загальноосвітні, розвиваючі;

Г) визначте відповідність поставлених цілей типу уроку та його місцю в тематичному циклі уроків.

ІІ. Структура та зміст уроку:

А) проаналізуйте етапи уроку;

Б) визначте відповідність методів та прийомів навчання основним цілям уроку;

В) оцініть раціональність використання методів та прийомів навчання;

Г) визначте доцільність та ефективність використання засобів навчання;

Д) визначте розвиваючу, виховну, освітню цінність навчального матеріалу уроку і вправ, їх відповідність віковим інтересам учнів.

ІІІ. Активність учнів на уроці:

А) визначте основні форми взаємодії вчителя та учнів на уроці;

Б) визначте їх ефективність;

В) назвіть прийоми стимулювання мовленнєвої і розумової активності учнів.

ІV. Мовленнєва поведінка вчителя:

А) визначте відповідність мовлення вчителя мовній нормі, його адаптованість до рівня мовної підготовки учнів і вимог шкільної програми;

Б) оцініть чіткість і доступність формулювання вчителем завдань для учнів;

В) зверненість мовлення вчителя до учнів;

Г) співвідношення мовлення вчителя та учнів на уроці.

  1. Результативність уроку:

А) підсумуйте, чого навчилися учні на уроці;

Б) оцініть об’єктивність та мотиваційний потенціал виставлених учителем оцінок.