Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Гринько.doc
Скачиваний:
93
Добавлен:
10.06.2015
Размер:
1.53 Mб
Скачать

Тема№10: Використання ікт на уроках освітньої галузі «Технології»

Лекція№ 3. Використання ІКТ на уроках освітньої галузі «Технології».

Мета: ознайомити студентів з можливостями застосування ІКТ на уроках трудового навчання та особливостями проведення пропедевтичного курсу інформатики у початковій школі, зі змістом освітньої галузі «Технології» та орієнтовною структурою уроків; розвивати мотивацію до оволодіння ІКТ та застосування їх у подальшій професійній діяльності, позитивну «Я-концепцію» майбутнього вчителя; виховувати інформаційну культуру, творчий підхід до організації уроків.

Навчальний час: 0,5 год.

Обладнання: мультимедійна презентація, комп’ютер, проектор.

Ключові поняття: пропедевтичний курс інформатики, алгоритмічне мислення.

План:

  1. Освітня галузь «Технології». – сам. опрацювання

  2. Структура уроків трудового навчання, сходинки до інформатики. – сам. опрацювання

  3. Застосування ІКТ на уроках трудового навчання.

Література:

  1. Антонова О.П. Програма пропедевтичного курсу «Комп’ютерленд» Інформатика. Початковий курс. 2-4 класи [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.ciit.zp.ua/index.php?option=comcontent&view=article&id=847&Itemid=297

  1. Босова Л. Компьютерные уроки в начальной школе / Л.Босова // Інформатика и образование. - 2002. - №1. - С. 86 - 94.

  1. Державний стандарт початкової загальної освіти [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.mon.gov.ua/education/average

  2. Кивлюк О. Аналіз наукових досліджень з проблематики пропедевтики інформатики в початковій школі / О.Кивлюк // Інформатика та інформаційні технології в навчальних закладах. - 2006. - № 6. - С. 69 - 72.

  3. Ковалько В.И. Здоровьесберегающие технологии: школьник и компьютер: 1-4 классы. - М.: ВАКО, 2007. - 304 с. - (Педагогика. Психология. Управление).

  4. Коршунова О.В. Програма пропедевтичного курсу інформатики «Кроки до інформатики. Шукачі скарбів» для 2-4 класів [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.ciit.zp.ua/index.php?option=comcontent&view=article&id=847&Itemid=297

  5. Мараховська Л. В. Навчання інформатиці в початковій ланці освіти. - Газета «Інформатика». - № 21-22, 2001.

  6. Плохій З. П. Трудове виховання молодших школярів. - К.: Освіта, 2002. - 112 с.

  7. Ривкінд Ф.М Програма курсу «Сходинки до інформатики» для 2-4 класів / Ривкінд Ф.М., Ломаковська Г.В., Колесников С.Я., Ривкінд Й.Я. [Електронний ресурс]. –Режим доступу: http://www.ciit.zp.ua/index.php?option=comcontent&view=article&id=847&Itemid=297

Питання 1. Освітня галузь «Технології».

Метою освітньої галузі «Технології» є формування і розвиток в учнів технологічної, інформаційно-комунікаційної та основних компетентностей для реалізації їх творчого потенціалу і соціалізації у суспільстві. Технології у початковій школі є однією з ланок неперервної технологічної освіти, що логічно продовжує дошкільну освіту, створює базу для успішного опанування учнями технологій основної школи та здобуття професійної освіти.

Для досягнення зазначеної мети передбачається виконання таких завдань:

  • формування уявлення про предметно-перетворювальну діяльність людини, світ професій, шляхи отримання, зберігання інформації та способи її обробки; здатності до формулювання творчих задумів, усвідомленого дотримання безпечних прийомів роботи та користування інструментами і матеріалами;

  • розвиток пізнавальної, художньої і технічної обдарованості, технічного мислення у процесі творчої діяльності, навичок ручних технік обробки матеріалів, уміння користуватися технічною термінологією, художньою та графічною інформацією, вміння працювати з комп’ютером;

  • виховання готовності до вирішення побутових питань шляхом застосування алгоритмів виконання технологічних завдань та навичок технологічної діяльності у практичних ситуаціях.

Зміст галузі «Технології» визначається за такими змістовими лініями: ручні техніки обробки матеріалів, технічна творчість, декоративно-ужиткове мистецтво, самообслуговування та ознайомлення з інформаційно-комунікаційними технологіями.

ДЕРЖАВНІ ВИМОГИ до рівня загальноосвітньої підготовки учнів з освітньої галузі «Технології»

Зміст початкової загальної освіти

Державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів

Ручні техніки обробки матеріалів

Площинні (аплікація, художній розпис, мозаїка, витинанка)

виконувати аплікацію з паперу, тканини, інших природних,

синтетичних матеріалів; художній розпис; мозаїку з природних та

штучних матеріалів

витинанки; ілюструвати творчий задум художньо-графічними

зображеннями

дотримуватися правил безпечної праці, правильних прийомів

користування інструментами

Об’ємні (ліплення, пап’є-маше, оригамі)

виконувати: ліплення з пластиліну, глини, інших матеріалів; пап’є-маше посуду, ужиткових предметів; оригамі уміти образно формулювати творчий задум

Технічна творчість

Конструювання з використанням ігрових наборів і конструкторів та (або) їх електронних версій

знати назви та призначення деталей у технічних конструкціях уміти конструювати з деталей ігрових наборів і конструкторів та (або) їх електронних версій

Моделювання

предметів

навколишнього

середовища з різних

матеріалів.

Властивості

матеріалів

виконувати просторове формотворення архітектурних споруд і

предметів побуту

добирати матеріали для моделювання з урахуванням їх

властивостей

поєднувати словесну, графічну і предметну інформацію у цілісній

композиції

Декоративно-ужиткове мистецтво

Традиційні художні ремесла в Україні. Виготовлення атрибутів народних свят

мати уявлення про художньо-трудові традиції та ремесла на території України; виготовляти найпростіші атрибути народних свят: писанки, карнавальні маски, ялинкові прикраси, обереги

Виготовлення народної іграшки (ляльки)

виготовляти народну іграшку (ляльку)

конструювати композиції за власним задумом і образною уявою

Самообслуговування

Самообслуговування в побуті

мати уявлення про предмети домашнього побуту; про організацію процесу харчування та приготування їжі

знати призначення та використовувати простий побутовий інвентар і прилади

дотримуватися правил користування столовими приборами; уміти користуватися ножем для нарізання продуктів

Ознайомлення з інформаційно-комунікаційними технологіями (ІКТ)

Зміст початкової загальної освіти

Державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів

Комп’ютер та його можливості

мати уявлення про можливості комп’ютерів, види діяльності, в яких використовується комп’ютер, основні частини комп’ютера та їх призначення

Інформація та інформаційні процеси

мати уявлення про те, як людина сприймає інформацію, збирає її, зберігає, опрацьовує, передає та використовує, а також про об’єкти та їх властивості, називає приклади властивостей конкретних об’єктів та значення таких властивостей

Використання комп’ютера

уміти вмикати та вимикати комп’ютер, вибирати об’єкти та переміщувати їх з використанням миші, відкривати та закривати вікна, запускати програму на виконання та закінчувати роботу програми, використовувати елементи керування

Комунікаційні технології

мати уявлення про Інтернет, основні послуги, уміти здійснювати простий пошук інформації, отримувати та надсилати електронні листи

Питання 2. Структура уроків трудового навчання, сходинки до інформатики.

Орієнтовна структура уроків трудового навчання

I. Організаційний момент (перевірка готовності робочих місць, наявності робочого одягу).

II. Виявлення знань і вмінь учнів.

III. Актуалізація опорних знань учнів (чуттєвого досвіду, опорних умінь тощо).

IV. Мотивація навчальної діяльності учнів (формування позитивного ставлення до навчальної діяльності на уроці).

V. Повідомлення теми уроку.

VI. Визначення мети (завдань) для учнів на урок.

VII. Вивчення нового матеріалу.

VIII. Осмислення учнями вивченого матеріалу.

IX. Формування умінь і навичок учнів. Вимоги до практичної роботи.

  1. Аналіз завдань практичної роботи.

  2. Забезпечення учнів необхідними матеріалами та інструментами.

3. Дотримання правил безпечної праці, організації робочого місця та сантарно-гігієнічних вимог під час виконання практичної роботи.

4. Самостійне виконання учнями завдань практичної роботи за інструкційними картками.

5. Контроль учителя з метою виявлення недоліків у знаннях та вміннях учнів.

6. Здійснення вчителем поточного інструктажу (індивідуального, групового).

  1. Організація самоконтролю та взаємоконтролю учнів.

  2. Підведення підсумків практичної роботи. демонстрація кращих робІКТ;

аналіз недоліків та визначення шляхів їх усунення; оцінювання результатів практичної роботи.

X. Рефлексія.

  1. Що нового дізнались на уроці?

  2. Чого навчились? Яку роботу виконали?

  3. Які завдання були визначені на урок?

  4. Наскільки реальні результати збігаються із завданнями, визначеними на урок?

  1. Чому отримали саме такий результат на практичній роботі?

  2. Що потрібно зробити для того, щоб мати кращі результати роботи?

  3. Де можна використати набуті знання та вміння?

XI. Мотивація оцінок, виставлення їх у журнал і щоденники.

XII. Завдання додому.

XIII. Прибирання робочого місця.

Орієнтовна структура уроків «Сходинки до інформатики»

Структура уроків курсу «Сходинки до інформатики» відрізняється від традиційних уроків у молодшій школі і складається із трьох частин: теоретичної, практичної та розвивальної.

Теоретична частина може проводитись у формі бесіди, гри, обговорення ситуацій або призначена для підтримки, вивчення навчальних предметів, повторення і закріплення матеріалу. Друга частина — це практична робота учнів за комп’ютерами. Третя частина уроку — це виконання учнями завдань з логічним навантаженням для розвитку пам’яті, кмітливості, ерудиції.

Основні етапи уроків інформатики:

  • організація класу,

  • перевірка й аналіз виконання домашнього завдання,

  • актуалізація опорних знань,

  • пояснення нової теми,

  • фізкультхвилинка,

  • практична робота за комп’ютером,

  • релаксація,

  • обговорення домашнього завдання

  • підведення підсумків уроку.

Питання 3. Застосування ІКТ на уроках трудового навчання.

1. Пошук та добір навчального матеріалу в Інтернет: історичні факти,

зразки виробів,

технологічні картки,

матеріал для складання конспекту уроку (вірші, загадки, ребуси тощо).

  1. Створення дидактичного матеріалу: інструктажі, правила роботи з інструментами, технологічні картки тощо.

  2. Унаочнення через мультимедійну презентацію: правил роботи з інструментами,

технології виконання практичної роботи, наочний супровід уроку тощо.

  1. Тестування (теоретичних знань учнів).

  2. Педагогічні програмні засоби.

Педагогічний програмний засіб «Трудове навчання, 1-4 класи» створено згідно з чинною навчальною програмою із трудового навчання: технічної і художньої праці, затвердженою Міністерством освіти і науки молоді та спорту України. ППЗ є одним із ефективних засобів з початкової дизайн-освіти – новітньої педагогічної технології, спрямованої на проектування особистісно розвивального середовища на засадах синтезу інтелектуальної, художньої і технічної творчості для визрівання креативної особистості. Даний ППЗ містить тексти та ілюстрації, відеоматеріали та аудіосупровід, анімаційні фрагменти, завдання для програмованого контролю рівня навчальних досягнень учнів, інтерактивні ресурси тощо.

ППЗ має широкий спектр демонстраційних можливостей:

  • анімація фрагментів мовленнєво-творчої, образотворчої і художньо-трудової діяльності;

  • мультиплікація окремих сюжетних композицій;

  • збільшення або зменшення зображень, їх переміщення, зміна напрямку спостереження;

  • різноманітні інтерактивні дидактичні ігри, спрямовані на засвоєння теоретичного матеріалу;

  • відеозаписи художніх технік обробки матеріалів тощо.

Зміст ППЗ узгоджується з підручниками та навчально-методичними посібниками з трудового навчання і художньої праці. На відміну від інших навчальних засобів ППЗ забезпечує комплексний методичний вплив на всі види сприймання учнів: абстрактне, емоційне та конкретне. Учні, які виявляють асоціації і натхнення під час роботи з ППЗ, - це обдаровані діти, здатні до тривалого зосередження на особистісно значущому предметі, явищі, зображенні. Тому ППЗ варто розглядати як засіб діагностики обдарованості учнів у процесі початкової дизайн-освіти. У даному ППЗ є можливість для аналізу обдарованості учнів у різних напрямах життєдіяльності: реалістичному (людина-природа, людина-техніка),

соціально-художньому (людина-людина, людина-художні образи),

інтелектуальному (людина-знакові системи). Для перевірки знань учня передбачені завдання для самоконтролю та контролю. У випадку хибної відповіді передбачені посилання на повторне засвоєння теоретичного матеріалу.

ППЗ «Світ ремесел» – вивчення історії зародження ремесел, декоративних та побутових ремесел, торговельно-грошових професій, психологічних тестів тощо.

Питання для самоперевірки

  1. Які мета та завдання освітньої галузі «Технології» в початковій школі?

  2. Яка структура уроків трудового навчання?

  3. Яка структура уроків сходинки до інформатики ?

  4. Яким чином застосовують ІКТ на уроках трудового навчання.