Тема
.docТема: Ділення круглого числа на кругле способом добору (800 : 200). Розв’язування задач вивчених типів.
Мета: пояснити учням прийом ділення круглого числа на кругле способом добору (800:200); вдосконалювати навички розв'язання задач на знаходження четвертого пропорційного; розвивати мислення;
Виховувати інтерес до математики.
Обладнання: Гра «Зайва частка», скорочений запис задачі.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- Доброго дня! Сідайте і приготуйтесь до уроку.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
Завдання 836
— Прочитайте вирази з відповіддю 2. (80 : 40 = 2; 100 : 50 = 2);
з відповіддю 3 (60:20 = 3; 30:10 = 3)
Завдання 837
— Скільки альбомів можна купити за ЗО грн? ЗО : (15: 3) = 6 (альб.)
2. Гра «"Зайва частка»
— Виключте «зайву» частку, а решту обчисліть.
60 : 20 800 : 200 100 : 20 60 : 30 80 : 40
(«Зайва» частка чисел 800 та 200, тому що в усіх решті частках дільник — круглі десятки, а в цій — круглі сотні.)
3. Хвилинка каліграфії
- Запишіть каліграфічно наступне і попереднє число до цього числа.
235 237
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати прийоми ділення круглого числа на кругле способом добору, продовжимо роботу над задачами.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 128-129)
Завдання 838. Підготовча вправа
Учні вставляють такі числа, щоб рівності стали істинними.
700 = 7 сот.
400 = 4 сот.
900 = 9 сот.
2 сот. = 200
6 сот. = 600
3 сот. = 300
Завдання 839. Робота в групах
Учні читають пояснення про ділення круглих чисел способом добору. Наприклад:
800 : 200 = ?
200 • 2 = 400 — число 2 не підходить;
200 • 3 = 600 — число 3 не підходить;
200 • 4 = 800 — число 4 підходить.
Отже, 800 : 200 = 4.
Висновок.Щоб поділити 800 на 200, потрібно дібрати таке число, яке в добутку з числом 200 дасть число 800.
Завдання 840. Усне виконання завдання з коментуванням
Фізкультхвилинка
Кіт збирався до роботи (потягуються)
Та завадили турботи: (розводять руки в сторони)
Треба висушить хвоста, (показують "хвіст")
Накрутити вуса,
Почесати живота. (гладять живіт)
І помити писок.
Цілий день такі турботи, (лічать пальцем)
Що не встигнеш до роботи! (розводять руками, крутять головою).
V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ
1. Продовження роботи за підручником (с. 128-129)
Завдання 841. Коментоване розв'язування прикладів
Учні виконують ділення способом добору.
Завдання 842. Самостійне виконання завдання
Четверо учнів працюють біля дошки.
800 : х = 200
х = 800 : 200
х = 4
х • (225 + 75) = 600
х • 300 = 600
х = 600 : 300
х = 2
400 : л: = 200
х = 400 : 200
х = 2
х•400=137+663
х•400 = 800
х = 800 : 400
х = 2
Завдання 843
Під час повторення умови один учень пояснює розв’язання. Після цього учні самостійно записують розв’язання. Один учень працює біля дошки.
4пак. — 32 кг
6 пак. — ?
Розв’язання
1) 32 : 4 = 8 (кг) — в одному пакеті;
2) 8 • 6 = 48 (кг)
Відповідь: 48 кілограмів вишень можна розкласти в 6 таких пакетів.
Завдання 844. Робота в групах
Колективне опрацювання матеріалу.
Учні читають і пояснюють розв’язання задачі. Порівнюють способи розв’язання.
Завдання 845
Ознайомившись з умовою задачі, учні складають план її розв’язання:
1) Скільки холодильників виготовляє завод за 1 день?
2) Скільки холодильників виготовляє завод за 1 год?
3) Скільки холодильників виготовляє завод за 3 год?
Після цього учні самостійно записують розв’язання. Один ученьпрацює біля дошки.
Розв’язання
1) 60 : 3 = 20 (хол.) — виготовляє завод за 1 день;
2) 20 : 5 = 4 (яол.) — виготовляє завод за 1 год;
3) 4 • 3 = 12 (хол.)
Відповідь: 12 холодильників виготовляє завод за 3 год.
2. Дії над величинами
3м - 4 мм 2 ц + 20 кг 1 кг - 130 г
6дм - 5 см 9 кг - 1 кг 300 г 3грн - 6 к.
4км - 1 км 800 м 7м-2м5дм 20 кг - 80 г
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Яким способом розв’язання прикладів на ділення ми користувалися сьогодні на уроці? (Способом добору)Наведіть приклади.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 129-130, завдання 846; 847.
Гра
« Зайва частка»
60 : 20=
800 : 200=
100 : 20=
60 : 30=
80 : 40=
4пак. — 32 кг
6 пак. — ?
36:4 45:3 120:8
63:9 39: 3 126:9
42:7 84:4 114 : 6
12:3 86: 2 112 : 7