анотація на утоптала стежечку
.docМІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ Ю.ФЕДЬКОВИЧА
Кафедра музики
Музично-педагогічна анотація
до вокального твору
Я. Степового «Утоптала стежечку»
Підготовлена до державного комплексного іспиту
з теорії та методики музичного виховання
студенткою IV курсу заочної форми навчання
Дем’ян Мариною Юріївною
Викладач з вокалу:
Шкурган С. С.
__________________
(підпис викладача)
ЧЕРНІВЦІ – 2013
Позакласний урок музики для учнів 7 класу до продовження уроку на тему:
Образи вокальної музики.
Музичний матеріал: «Утоптала стежечку» муз. Я. Степового, сл. Т. Шевченка
Мета уроку:
Навчальна:
-
Оцінити рівень знань, підготовленість учнів до уроку;
-
Ознайомити учнів про життя й особистість Якова Степового;
-
Знаходити образи Т. Шевченка в музиці;
-
Розкрити значення поезії у вокальній музиці композиторів-класиків.
Розвиваюча:
-
Розвивати естетичні смаки, культуру поведінки;
-
Формувати здібності слухати і розуміти музику;
-
Розвивати навички аналізу вокального твору.
Виховна:
-
Виховувати любов до музики;
-
Виховувати шанобливе ставлення до творчості Т. Шевченка.
Хід уроку
І. Вступна частина – повторення понять романс, солоспів, розповідь про Я. Степового та повторення знань біографії Т. Шевченка.
ІІ. Основна частина – демонстрація музичного твору з використанням сюжетно побудованої розповіді.
ІІІ. Заключна частина – підсумок заняття.
І. Вступна частина
Учитель: На сьогоднішньому позакласному уроці ми продовжимо вивчати вокальну творчість Якова Степового, а саме послухаємо та проаналізуємо його твір на вірш Тараса Шевченка «Утоптала стежечку». Але давайте з вами повторимо, що таке вокальний твір?
Учні: Вокальний твір – це виконання музики голосом.
Учитель: Пригадаємо що таке романс?
Учні: Романс – це вокальний твір з інструментальним супроводом романтичного характеру.
Учитель: А що таке солоспів?
Учні: Солоспів – це сольний вокальний твір з інструментальним супроводом.
Розповідь про вшанування Т. Шевченка
Ким є Шевченко для України? Він не лише видатний поет. Шевченко – душа України; це її думи, сподівання, мрії та надії. Не дивно, що шевченкове слово живе в кожному українському серці, а особливо – в серцях митців.
Безсмертна національна епопея «Кобзар», призначена для декламування, потрапивши в уста народні, стала складовою частиною пісенності України; а у професійних композиторів заграла новими фарбами різноманітних жанрів –пісень, кантат, опер і балетів. Наприклад, більшість романсів і хорів Миколи Лисенка написані на слова Шевченка. У Кирила Стеценка є кантата «Шевченкові». Наприклад, Яків Степовий написав «Прелюд пам’яті Тараса Шевченка» – твір, присвячений сторічному ювілею Кобзаря. Уперше його виконали на музично-літературному вечорі пам’яті Шевченка, що організувало Товариство народних університетів у Петербурзі.
Розповідь про Я. Степового та його творчість.
Я́ків Степа́нович Степови́й (справжнє прізвище Якименко) народився 20 жовтня 1883, в Харкові. Український композитор, педагог і музичний критик. Молодший брат композитора Федора Якименка.
Яків Степовий — представник української музичної інтелігенції першої чверті XX ст., один із фундаторів національної композиторської школи і продовжувач традицій Миколи Лисенка. Він — майстер солоспівів, хорових і фортепіанних творів, автор музичних збірок для дітей, а також — викладач Київської консерваторії, засновник Державного вокального квартету, завідувач секції національної музики у Всеукраїнському комітеті мистецтв, музично-просвітній діяч, пропагандист світової класики в Україні.
Продовжуючи кращі традиції Миколи Лисенка, Яків Степовий одним із перших інтерпретував поезію Шевченка для дитячого виконання. Він намагався доступно і проникливо розкрити перед дітьми багатий світ шевченківських образів.
Героїчні образи розкриті у хорах «Б’ють пороги», «Чорна хмара з-за лиману», «Наш отаман Гамалія». Лірико-драматичні образи розкриті у таких творах, як «Прощай світе, прощай земле», «Ой нема, нема». Але найкраще композиторові вдалося втілити ліричні сторінки «Кобзаря», серед яких найвідомішою є пісня «Садок вишневий коло хати».
Проникнуті громадянським пафосом боротьби за народне щастя, неповторні за своєю поетичною красою твори Шевченка завдяки музиці Степового зазвучали на уроках музики, у шкільних хорах.
Яків Степанович Степовий
Тарас Григорович Шевченко
ІІ. Основна частина
Учитель: Одним із таких творів є також вокальний твір з супроводом фортепіано «Утоптала стежечку», який пропоную вам зараз послухати. Під час слухання поміркуйте, який основний образ у творі та який його характер та мелодія.
(Ілюстрація твору «Утоптала стежечку», муз. Я. Степового, сл.Т.Шевченка)
Учитель: Який основний образ у творі?
Учні: Основним образом виступає дівчина, яка продавала бублики і вихвалялась перед хлопцями.
Учитель: А який характер?
Учні: Характер твору – жвавий, грайливий.
Учитель: Яка мелодія?
Учні: Мелодія – лірична.
Учитель: Користуючись моментом пригадаємо, що таке «мелодія»?
Як відомо, мелодія походить від грецького слова «melodia», що означає «співати пісню». У музиці – це музична думка, виражена одноголосно, яка може передавати почуття, настрої, різноманітні образи. Є твори, які так і називають «Мелодія».
Пропоную вам переглянути ілюстрації до цього твору.
ІІІ. Заключна частина
Учитель: Твори, що втілюють образ Тараса Шевченка й оспівують українську землю, відрізняються особливою щирістю. Сьогодні ми прослухали його вірш «Утоптала стежечку», музику до якого написав Я. Степовий. Підсумовуючи наш урок спробуйте дати відповіді на такі запитання:
-
Що таке вокальна музика, романс, солоспів?
-
Основна діяльність Я. Степового.
-
Які основні образи у вокальній музиці Т. Шевченка?
-
Який ще видатний вокальний твір Я. Степового, написаний на вірші Т. Шевченка ви знаєте?
(Повторна ілюстрація вокального твору «Утоптала сетежечку».)