Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

природознавство 1-4кл конспекти

.pdf
Скачиваний:
317
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
4.75 Mб
Скачать

1 клас

51

 

 

А тих, хто не вміє працювати і не хоче?

Якими є переваги працелюбства над неробством? На уроці можна також використати такі завдання.

Тест.

Підкресліть те, що ви робите вдома.

Мию посуд; поливаю квіти; заробляю гроші; чищу взуття; подаю ба-

бусі стільчик; годую кота; пру шкарпетки; ремонтую автомобіль; розчищаю від снігу двір.

Робота в групах.

Поясніть прислів’я «Не навчив батько — не навчить і дядько». Наведіть приклади.

Гра «Діти і мама».

Діти встають в коло. Учитель із м’ячем — в центрі кола. По черзі він кидає м’яч дітям і ставить яке-небудь питання про маму, наприклад: «Чи потрібно радитися з мамою?» Якщо дитина вважає, що потрібно, то вона ловить м’яч; якщо, на її думку, з мамою радитися не потрібно, вона не ловить м’яча. Якщо хто-небудь не згодний із думкою тієї або іншої дитини, гра зупиняється, і всі обговорюють це питання.

Чи потрібно сумувати за мамою?

Чи потрібно постійно чекати від мами подарунків?

Чи потрібно жаліти маму?

Чи потрібно хвалити маму?

Чи потрібно цікавитися справами мами?

Чи потрібно приховувати від мами правду, щоб не турбувати її?

Робота з прислів’ями.

(Поясніть, як ви розумієте прислів’я.) Яка сім’я, такий і я.

Нащо ліпший скарб, коли в сім’ї лад. На сонці тепло, а біля матері добре.

Гра «Вміла Білосніжка».

Поділіть дітей на групи і попросіть їх подумати, що повинна уміти

Білосніжка:

щоб їжа, яку вона готує, була завжди смачною і корисною;

щоб в будинку завжди було чисто;

щоб на ній і на гномах завжди був чистий одяг;

щоб до її будиночка щодня зліталися лісові птахи і приходили лісові звірі;

щоб біля її будинку ріс чудовий город тощо.

Наприклад:щоб їжа, яку готує Білосніжка, була смачною і корисною, вона повинна:

готувати її з любов’ю;

знати рецепти приготування різних страв з овочів і фруктів;

52

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

знати, які вітаміни є в травах та рослинах, і додавати їх в салати;

уміти варити киселі і компоти з лісових та садових ягід;

розбиратися в їстівних та неїстівних грибах тощо.

Кожна група може обрати для обдумування тільки одну із запропонованих ситуацій. Перемагає група, яка цікавіше розповість про ті або інші уміння Білосніжки.

Тест «Який я».

o Самостійно збираю портфель; o ходжу в магазин за покупками; o інколи чищу свій одяг;

o виношу сміття;

o у мене в зошиті немає плям; o ніколи не підмітаю під ліжком;

o прочитані книжки викидаю на смітник.

Урок 8

Тема. Свята моєї родини. Дозвілля родини

Мета: ознайомити учнів із назвами свят: Днем Святого Миколая, Нового року, Різдва Христового, Паски, Масниці; обговорити з учнями, чим можна займатися у вільний час, як провести вихідні; пояснити дітям, що людина відпочиває тільки тоді, коли займається улюбленою справою; сприяти розвитку спостережливості, мислення дитини, уяви, самостійності, активності; виховувати гуманну, творчу, соціально активну особистості­ .

Науроціможнавикористатинаочніпосібникитадемонстраційніматеріали видавництва «Ранок»: демонстраційний матеріал «Народні свята. Пори року».

Хід уроку

1.Вправа «Погода».

Який сьогодні день: ясний, хмарний, похмурий?

Яке небо?

Які опади?

Який вітер?

Яка температура повітря?

Що змінилось порівняно з минулим тижнем?

2.Робота за підручником (С. 28).

Учні розглядають малюнки і називають, які свята на них зобра­

жено.

1 клас

53

 

 

На яке свято печуть торт і запалюють свічки на ньому?

Скільки років іменинникові?

Чи є така традиція у вашій родині?

На яке свято ваш чобіток може стати чарівним і у ньому з’являться гостинці?

Чому це свято є радісним для дітей?

В який час доби приходить до діток Святий Миколай?

Чи вдалося комусь із вас підгледіти, як Святий Миколай кладе під подушку дарунки?

Як потрібно поводитися, щоб отримати дарунок від Миколая?

Які подарунки приносив Святий Миколай вам?

Як ви зазвичай готуєтесь до Дня Святого Миколая?

3.Робота із загадками.

У святковій залі Стоїть, як картинка. Весела, зелена Красуня... (ялинка).

Лиш раз на рік вона приходить

Угості з лісу і для нас Вбрання барвисте одягає, Багато іграшок, прикрас. Уся іскриться та сіяє, Така висока і струнка...

А нумо, хто з вас відгадає Ота принцеса, хто така? (Ялинка)

— На яке свято діти запрошують ялинку?

— Коли зустрічаємо Новий рік?

4.Робота в групах.

Складіть новорічне вітання.

Уч и т е л ь.7січнямисвяткуємоРіздвоХристове.Цедень,колинародився Ісус Христос. Як святкують Різдвяні свята у вашій родині?

— Які дійства відбуваються під час Різдвяних­ свят? (Молодь ходить із вертепом, у масках.)

— Які пісні співають у ці дні?

Доцільно вивчити з дітьми щедрівку або колядку.

ЩЕДРІВКА

Щедрий вечір, а я йду, Сидить зайчик на льоду. А я його став питати, Куди іти щедрувати.

54

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

А він мені показав, Ще й вушками помахав: «Іди, іди туди, Де добрії люди,

Де хороша господиня, Де хороший господар Дають дітям щедрий дар». Добривечір!

КОЛЯДКА

Бігла мишка по льоду, Загубила коляду.

А ти біжи, позбирай, Буде шишка й коровай.

Фізкультхвилинка (проказувати вірш «Допоможемо мамі» з імітацією рухів)

Дружно вправними руками Допоможемо ми мамі. Посуд гарно перемиєм, Витрем насухо, складем І при цьому не поб’єм. Пил зітремо й підметем — Скрізь порядок наведем.

У ч и т е л ь. На які свята печуть паски і красять яйця?

А смажать млинці та спалюють чучело?

Коли ми святкуємо Паску і Масницю?

Масляна —цеостаннійтижденьпередВеликимпостом.Цечасроз- ваг і забав. По селах носили солом’яне опудало, в яке діти кидали сніжки. Потім його спалювали або топили у річці. На Масляну пекли млинці, оладки, а головною їжею були вареники з сиром.

(Доцільно використати картки «Народні свята. Пори року» видавництва «Ранок».)

5.Вправа «Мікрофон».

Які свята відзначають у вашій родині? Розкажіть про одне з них.

6.Робота за підручником (С. 29).

Учні розглядають малюнки. За малюнками розповідають, як прово-

дять вихідні дні родини.

Де перебуває сім’я у свій вихідний день на першому малюнку?

Що робить тато?

Що робить мама?

Що роблять діти?

Чому відпочинок на природі — один із найкращих?

Де проводить свій вихідний сім’я на другому малюнку?

1 клас

55

 

 

Що роблять тато і дідусь?

Що робить хлопчик?

Що робить мама?

Що робить бабуся?

Що робить дівчинка?

Як ще можна провести вихідні, канікули?

Як відпочиває ваша родина?

Наступна серія малюнків розповідає про те, чим можна займатися у вільний час.

Діти складають речення за малюнками.

Мишко любить ходити у похід.

Дмитрик і Сергійко люблять збирати гриби.

Миколка і Максим люблять дивитися телепередачі.

Дениско і Сашко люблять майструвати.

Яким із цих відпочинків не потрібно захоплюватися? (Перегля-

дом телепередач)

Назвіть своє улюблене заняття.

Висновок. Людина відпочиває тільки тоді, коли займається улюбленою справою.

7.Підсумок уроку.

Про які свята ви дізналися на уроці?

Які свята люблять у вашій родині?

Яке свято ви найбільше чекаєте?

Які свята завжди відзначають у ваших сім’ях?

До якого свята ви зараз готуєтеся?

Коли святкують Різдво?

Які щедрівки, колядки, загадки ви запам’ятали?

— Як ваша сім’я проводить вихідні влітку? Взимку? Восени? На­ весні?

— Який відпочинок є найкращим?

На уроці можна також використати тест «Який відпочинок кращий для вас».

Лежати на канапі, дивитись в стелю і нічого не робити.

Читати цікаву книжку.

Займатися спортом.

Співати і танцювати.

Уч и т е л ь. Найкращий відпочинок — це зміна діяльності. Тобто, якщо ви сиділи і читали, то після цього потрібно пограти в футбол або потанцювати, і навпаки.

56

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

Урок 9

Тема. Як ставитися до інших. Умій дружити

Мета: з’ясувати зміст понять добрий, милосердний, співчутливий на аналізі ситуацій морального змісту; вчити дітей розрізняти добрі вчинки своїх ровесників, і ті, які шкодять іншим людям; сприяти розвитку загальнонавчальних умінь; викликати прагнення робити добро; виховувати кращі людські якості: доброту, щедрість, небайдужість до чужої біди, розуміння й повагу до інших, допомогу та турботу про них, бажання бути чуйними й уважними до своїх товаришів, бути самому справжнім другом.

Науроціможнавикористатинаочніпосібникитадемонстраційніматеріали видавництва «Ранок»: демонстраційний матеріал «Уроки ввічливості», «Уроки доброти».

Хід уроку

1. Вправа «Погода».

Тепло чи холодно надворі?

Яке небо?

Чи є дощ?

2.Вправа «Дари сонця».

На дошці намалювати велике сонечко. Діти повинні перерахувати,

що сонечко дарує землі (наприклад: тепло, світло, енергію, життя, красу). Все перераховане дітьми написати на промінні сонця.

У ч и т е л ь. Сонечко дає світло, радість, добро, воно є привітним

іщедрим. Воно усміхнене, веселе. А коли ви усміхаєтеся людям, вони також відповідають вам усмішкою. Тоді, коли ви ставитеся до оточуючих привітно, то і вони відповідають лагідністю. Коли ви робите людям добро — отримуєте від них за це щедрі слова подяки. Будьте завжди щедрими, добрими і допомагайте тим, хто потребує вашої допомоги.

3.Робота за підручником (С. 30).

Учитель читає текст і ставить запитання:

— Яке ставлення оточуючих приємне всім?

— Як потрібно ставитися до інших?

— Яким слід бути?

Учні розглядають малюнки у підручнику, розмірковують над ними,

роблять свої висновки.

Де відбувається подія на першому малюнку?

Що робить дівчинка?

Як поводиться хлопчик?

Як можна назвати його вчинок?

1 клас

57

 

 

Де відбувається подія на другому малюнку?

Що робить хлопчик?

Хто стоїть поруч із ним?

Чи можна його вчинок назвати хорошим?

Щоб допомогти учням розповісти про свої добрі справи, проведіть

вправу-малюнок «Сонце доброти».

Намалюйте сонце доброти, яке повинно містити стільки промінців, скільки добрих вчинків різних людей згадають діти.

4.Вправа «Мікрофон».

— Розкажіть про свої добрі справи.

Попросіть дітей перерахувати співчутливі слова або вирази.

Бесіда

Якщо хтось плаче, падає, забивається або хворіє, чи співчуваєте ви цій людині?

Що ви відчуваєте, коли вам співчувають або, навпаки, не співчувають?

Які люди і в яких ситуаціях викликають у вас співчуття?

Як ви виявляєте своє співчуття до них?

Хто у вашій сім’ї вам найбільше співчуває, коли вам погано?

5.Робота у парах.

Учні розігрують із сусідом по парті ситуації:

друг забився і йому боляче;

подружка загубила іграшку й плаче;

у тебе є велосипед, а у твого друга немає;

у твого сусіда по парті немає олівця;

подружка забула вдома бутерброд;

ти ненароком штовхнув дівчинку.

— Що ви скажете у кожному випадку?

Фізкультхвилинка

Імітаційні вправи: «Йдуть солдати» (ходьба).

«Літак гойдає крилами» (руки в сторони, нахил вліво, вправо). «М’ячики» (стрибки).

«Паровоз» (зігнуті в ліктях руки, колові рухи). «Штангіст».

«Косарі».

6.Робота в зошиті з друкованою основою (С. 25).

Завдання 3

Учні знаходять слова, що є близькими за значенням до слова добрий: допомагає; заспокоїть у біді; ласкавий; чуйний; з усіма дружить; турботливий; ділиться з іншими; поважає інших; небайдужий; милосердний.

58

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

Завдання 4

Учні розповідають, що таке доброта і милосердя, спираючись на малюнки.

7.Робота з прислів’ями.

Учитель пояснює і вивчає з учнями народну мудрість (С. 30), а та-

кож такі прислів’я.

Робиш добро — не кайся, робиш зло — зла і сподівайся.

Добрий чоловік — надійніше кам’яного мосту.

8.Читання поради за схемою на форзаці підручника. «Так треба жити, щоб нікому зла не чинити».

9.Вправа «Мікрофон».

Розкажи про свого друга.

Як його звати?

За що ти любиш свого друга?

10.Робота за підручником (С. 31).

Учні розглядають малюнок «Куточок друга». Учитель дає пораду, як його зробити.

11. Розгляд ситуацій. Що ти зробиш, коли:

друг травмував руку;

подруга загубила ручку;

до тебе в хату прийшов друг.

12.Робота із зошитом з друкованою основою (С. 24).

Завдання 1

До якої казки цей малюнок?

Чим закінчилася казка?

За що були покарані цапки?

Чи були вони друзями?

Дайте пораду цапкам. Чи знаєте ви казку про правильну поведінку в аналогічній ситуації? (Про двох кізочок)

Діти вивчають зі слів вчителя прислів’я про дружбу з підручника, пояснюють його, потім учитель наводить інші прислів’я про дружбу.

Дерево міцне корінням, а людина — друзями.

Не той друг, що лащиться, а той, хто печалиться.

З добрим дружись, а лихих стережись.

13.Робота за підручником (С. 32–33).

Учитель читає вірш Платона Воронька «Друзяки».

Яким був котик?

Що він робив?

Чому Рябко не ображався на кота?

Складіть речення за малюнком після тексту про кота і про Рябка. Дайте відповідь на запитання наприкінці вірша.

1 клас

59

 

 

Учитель пропонує учням розглянути малюнок.

Що роблять діти?

Чому засмучений хлопчик?

Як ви гадаєте, чи подобається комусь, коли його дражнять?

Що ви порадиш дражнилі?

Далі учитель розучує з дітьми одну з мирилок.

Яким словами називають друзі одне одного в мирилках?

14.Робота із додатками (С. 103).

Учитель читає вірш Марії Людкевич «Більш з тобою не сварюся».

Як звали дівчинку?

За що хлопчик просив пробачення?

Які слова він вживав?

Чи можна йому вірити?

Завершити розмову про дружбу можна грою «Я почну, а ти — завер-

шуй».

Друг — це той, хто...

Мого найкращого друга я ціную за...

Справжній друг ніколи не...

Я можу бути гарним другом, тому що...

Дружити — це означає...

15.Підсумок уроку.

Яке ставлення оточуючих є приємним для всіх?

То як потрібно ставитися до інших?

Яким слід бути?

Про які добрі вчинки згадали на уроці?

Наведіть приклади переваги доброти, щирості, милосердя над хитрістю, жадібністю, байдужістю.

Які співчутливі слова і вирази ви запам’ятали?

Які хороші людські якості ви можете назвати?

Які прислів’я про добро ви запам’ятали?

Хто такий друг?

Дайте пораду, як знайти друга.

Як самому бути хорошим другом?

Які прислів’я про дружбу ви знаєте?

Які вчинки зміцнюють дружбу?

Що руйнує дружбу?

Як можна помиритися з другом?

Яку мирилку ви вивчили?

Дайте пораду тим, хто дражниться.

На уроці можна також використати такі завдання.

60

Усі уроки природознавства. 1–4 класи

 

 

Гра «У гості до сонечка».

Поділіть дітей на групи і попросіть їх уявити, що сонечко запросило

їх до себе в гості. Діти повинні взяти з собою в дорогу три найголовніших, на їх думку, сонячні якості.

Потім зі всіх сонячних якостей складається сонячний список, який потім вивішується на стенд.

Висновок.Кращілюдськіякості:доброта,милосердя,небайдужістьдо чужої біди, розуміння й повага до інших, допомога та турбота про них.

Гра «Хто є найчуйнішим».

Діти розподіляються на групи, і педагог пропонує п’ять різноманітних ситуації, наприклад:

ви почули плач дитини у дворі;

ваш друг отримав погану оцінку;

ваша мама прийшла з роботи дуже стомленою;

ваша бабуся потрапила до лікарні;

людині, яка сидить поряд із вами в поїзді, стало зле.

Група,якашвидшепридумає,яккращедопомогтилюдямвтійабоіншій ситуації, отримує «зірку доброти». Група, яка отримала п’ять «зірок», є найчуйнішою.

Щобвикликатиудітейбажаннябутичуйнимитауважнимидосвоїхтоваришів і бути самому справжнім другом, використайте такі завдання.

Гра «Школа дружби».

На дошці великими буквами напишіть слова: ШКОЛА ДРУЖБИ.

Поділіть дітей на групи. Попросіть їх уявити, що вони — вчителі в Школі дружби і повинні пояснити своїм учням, як подружитися одне з одним.

Наприклад: щоб подружитися з ким-небудь, потрібно цікавитися їхніми справами.

Сценка «Помиріть друзів».

Розподіліть дітей на групи по три учні. Діти повинні придумати невелику сценку про те, як двоє друзів сваряться, а третій друг їх мирить.

— Які вчинки зміцнюють дружбу, а які — руйнують? Висновок. Бережіть своїх друзів, не сваріться через дрібниці.

Урок 10

Тема. Ти — школяр. Чи вмієш ти ввічливо розмовляти

Мета:формувати у шестирічноїдитини позицію учня,підводитиїї до розумінняновихобов’язків;прагнутирозуміннянеобхідностівиконувати складені у класі правила поведінки; сприяти розвитку мислення дитини, уяви, пам’яті і самостійності; поповнити знання учнів про ввічливість,