matematika_2kl
.pdfIII.Сприймання та усвідомлення нового матеріалу
1.Геометричний матеріал.
yст. 137, № 830
— Яку дію треба обрати для знаходження однієї із сторін квадрата? Доведіть.
IV. Осмислення об’єктивних зв’язків та залежностей
уматеріалі, що вивчається
1.Усні вправи — фронтально.
yст. 137, № 828 yст. 137, № 829
2.Розв’язування задач — робота в групах. yст. 137, № 832
—Оберіть групою задачу та розв’яжіть її.
—Ці задачі однакові чи різні. Доведіть.
3. Розв’язування прикладів.
yст. 137, № 831 — робота у парах
V.Підсумки уроку і повідомлення домашнього
завдання
—Що таке периметр?
—Як знайти довжину сторони квадрата?
—Чи завжди задачі з однаковим набором чисел
можна вважати однаковими?
— На що треба звертати особливу увагу під час розв’язування задач?
Домашнє завдання
ст. 137–138, № 833, 834
УРОК 112
Тема: Вправи і задачі на засвоєння таблиць множення та ділення. Задачі на дії різного ступеня. Складання задачі за її розв’я- занням.
Мета: Вправляти учнів у застосуванні таблиці ділення на 4 при розв’язуванні прикладів та задач; удосконалювати уміння складати задачу за її розв’язанням.
Обладнання: таблиця ділення на 4.
232
Хід уроку
I.Актуалізація і корекція сенсорного досвіду та опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання.
—Скільки коробок сірників купила мама?
—Скільки вона віддала сусіду?
—Скільки у неї залишилось?
—Які числа ви дібрали?
—Яку спільну назву мають всі ці числа? (Відповідь: зменшуване або ціле)
2. Збільшіть кожне число на 25.
34 |
28 |
|
46 |
|
21 |
|
67 |
75 |
59 |
|
38 |
42 |
63 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Відповідь: 59, 53, 71, 46, 92, 100, 84, 63, 67, 88. |
|||||||||||||
3. Різнорівневі завдання на вибір. |
|
|
|
||||||||||
I рівень |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
10 |
см = дм |
|
|
|
37 дм = м дм |
|
|||||||
65 |
см = дм см |
|
7 дм 1 см = см |
|
|||||||||
II рівень |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
— Порівняйте величини: |
|
|
|
|
|
||||||||
5 дм … 41 см |
|
|
1 дм … 10 см |
|
|
|
|||||||
56 |
см … 1 м |
|
|
10 дм … 1 м |
|
|
|
III рівень |
|
3 дм 4 см + 6 дм 5 см = |
5 дм 6 см + 3 дм 8 см = |
1 м – 8 дм = |
6 дм 7 см – 4 дм 9 см = |
II. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
Мотивація навчальної діяльності учнів.
— Сьогодні ми продовжуємо удосконалювати знання, розв’язувати вправи та задачі на засвоєння таблиць множення та ділення. А також складемо задачу за готовим розв’язанням.
III.Осмислення зв’язків і залежностей у виучуваному матеріалі
1.Усні вправи — фронтально
yст. 138, № 835, 836, 839
2. Розв’язування задач — робота у групах yст. 138, № 837
233
yст. 138, № 838
— Оберіть групою задачу та розв’яжіть її. Якщо потрібно, скористайтеся планом розв’язування.
|
№ 837 |
|
№ 838 |
1. |
Скільки кілогра- |
1. |
Скільки кілогра- |
|
мів яблук привез- |
|
мів яблук прода- |
|
ли? |
|
ли? |
2. |
Скільки кілогра- |
2. |
Скільки кілогра- |
|
мів яблук на одно- |
|
мів яблук було |
|
му підносі? |
|
спочатку? |
yст. 138, № 840 — фронтально
IV. Підсумки уроку і повідомлення домашнього
завдання
— Які задачі розв’язували: прості чи складені? Доведіть.
Домашнє завдання
ст. 138, № 841, 842
УРОК 113
Тема: Попереднє ознайомлення з поняттям «половина», «третина», «чверть». Дії з іменованими числами (величинами). Складання простих і складених задач.
Мета: Ознайомити учнів з пропедевтичним поняттям дробу числа; вправляти учнів у виконанні дії з іменованими числами.
Обладнання: таблиці множення та ділення; по три смужки довжиною по 12 см різних кольорів на кожну парту.
Хід уроку
I.Актуалізація і корекція сенсорного досвіду та опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання.
—Скільки відеокасет у одного хлопчика?
—На скільки відеокасет у дівчинки менше, ніж
укожного із хлопчиків?
234
— Поєднайте приклади і відповіді до них:
80–25–25 |
36:4+27 |
|
(14–10) · 5 |
75–30+40 |
32:4–7 |
(9–5) · 4 |
|
1 |
16 |
|
30 |
20 |
|
85 |
36 |
2. Різнорівневі завдання на вибір.
I рівень
— Правильно чи неправильно. Якщо правильно, то у відповідній клітинці напишіть букву «П», якщо
неправильно — «Н». |
|
|
||
15+9>13 |
П |
|
19+7>7+18 |
|
20–7+10 |
Н |
|
32=16+16 |
|
7<5 |
|
|
28–28>3 |
|
14>17–3 |
|
|
|
|
20+3<20–3 |
|
|
|
|
II рівень |
|
|
|
|
— Замість крапок поставте потрібні знаки: «>», |
||||
«<». |
|
|
|
|
25+9 … 9+25 |
50+2 … 54–2 |
47–47 … 27+27 |
||
40–40 … 15–15 |
7+8–8 … 10 |
23–3 … 20+0 |
||
III рівень |
|
|
|
|
— Замість крапок поставте потрібні знаки: «>», |
||||
«<». |
|
|
|
|
16+3+7 … 10+9+8 |
29–8+5 … 29– (8+5) |
|||
38–8–8 … 38–16 |
|
5+15–5 … 5+ (15–5) |
||
16+7–2 … 16+5 |
|
10+3+18 … 10+7+18 |
II. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
Мотивація навчальної діяльності учнів.
— Сьогодні ми будемо працювати з іменованими та неіменованими числами. А також вчитися ділити ціле число на частини.
III.Сприймання та усвідомлення нового матеріалу
1.— Візьміть смужку жовтого кольору. Виміряйте її довжину
— Поділіть її на дві рівні частини.
— Яка довжина однієї частини?
— Яку назву ще можна дати цій частині?
— Можна сказати половина.
— * А ще 1/2 від цілої смужки. Такий запис називають дробом.
235
2.– Візьміть червону смужку. Виміряйте її довжину.
— Поділіть цю смужку на три рівні частини.
— Яка довжина цієї частини?
— Як можна назвати цю частину?
— Її називають третина.
— * А ще 1/3 від цілої смужки.
3.— Візьміть синю смужку. Яка її довжина?
— Поділіть її на чотири рівні частини.
— Яку назву ще можна дати цій частині?
— Її називають чверть.
— Яка довжина чверті?
— * Ще чверть називають 1/4 від цілої смужки.
4.Подивіться у підручник та виконайте.
№ 844 на ст. 139
IV. Осмислення об’єктивних зв’язків та залежностей
уматеріалі, що вивчається
1.Усні вправи — фронтально. yст. 140, № 845, 846
2.Розв’язування прикладів та нерівностей — ро-
бота у групах.
yст. 140, № 847 yст. 140, № 848 yст. 140, № 849
3.Фронтальна робота над задачею.
yст. 140, № 850
V.Підсумки уроку і повідомлення домашнього завдання
—Покладіть перед собою половину першої смужки, третину другої, чверть першої. Яка частина найбільша?
—Скільки в одному дециметрі сантиметрів?
Домашнє завдання
ст. 140, № 851, 852
236
УРОК 114
Тема: Складання таблиці множення числа 5. Вправи і задачі на засвоєння таблиці множення числа 5. Обчислення виразів, у складі яких двічі повторюється та сама буква.
Мета: Ознайомити учнів з таблицею множення числа 5; вправляти учнів у розв’язуванні вправ і задач на засвоєння таблиці множення числа 5; розглянути нові випадки завдань з буквеними даними.
Обладнання: таблиця множення числа 5.
Хід уроку
I.Актуалізація і корекція сенсорного досвіду та
опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання.
—Скільки всього парт у класі?
—Скільки парт поставили в кожному ряді?
—Прочитайте приклади з відповідями: 71, 21, 4, 26, 82, 58, 39, 64.
2. Різнорівневі завдання на вибір.
I рівень
«Магічний» квадрат.
—Вставте такі числа, щоб сума чисел по вертикалі, горизонталі в кожному рядку, а також по діагоналях дорівнювала 27.
3 |
|
|
|
3 |
17 |
7 |
|
|
|
Відповідь: |
|
|
|
13 |
9 |
5 |
13 |
9 |
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
|
|
11 |
1 |
15 |
|
|
|
|
|
|
|
II рівень
«Магічний» квадрат.
— Вставте такі числа, щоб сума чисел по вертикалі, горизонталі в кожному рядку, а також по діагоналях дорівнювала 48.
12 |
|
|
|
12 |
32 |
4 |
|
|
|
Відповідь: |
|
|
|
|
16 |
|
8 |
16 |
21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
28 |
|
20 |
|
28 |
0 |
20 |
|
|
|
|
|
|
|
237
III рівень
«Магічний» квадрат.
— Вставте такі числа, щоб сума чисел по вертикалі, горизонталі в кожному рядку, а також по діагоналях дорівнювала одному і тому ж числу.
|
16 |
2 |
|
6 |
16 |
2 |
|
|
|
Відповідь: |
|
|
|
|
8 |
|
4 |
8 |
12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
|
|
14 |
0 |
10 |
|
|
|
|
|
|
|
II. Підсумки теми, мети і завдання уроку
Мотивація навчальної діяльності учнів.
— Сьогодні ми ознайомилися з таблицею множення числа 5. Будемо розв’язувати приклади та задачі, щоб практично опрацювати таблицю множення числа 5.
III.Сприймання та усвідомлення нового матеріалу
1.Фронтальна робота.
yст. 140, № 853
yст. 140, № 854 усно yст. 140, № 855
IV. Осмислення об’єктивних зв’язків та залежностей
уматеріалі, що вивчається
1.Усні вправи — фронтально. yст. 141, № 857, 858
2.Розв’язування прикладів — диференційова-
но.
yст. 141, № 856 yст. 142, № 860 yст. 142, № 861
3.Робота над задачею — фронтально.
yст. 141, № 859
V.Підсумки уроку і повідомлення домашнього завдання
—З якою таблицею ми ознайомилися на уроці?
—Що позначає перший множник 5 у таблиці?
238
Домашнє завдання
ст. 142, № 862, 863
УРОК 115
Тема: Вправи і задачі на засвоєння таблиці множення числа 5. Розв’язування задач на збільшення або зменшення числа в кілька разів.
Мета: Ознайомити учнів з поняттями «збільшення», «зменшення» у декілька разів; встановити зв’язок між збільшенням — множенням, зменшенням — діленням; вправляти учнів у засвоєнні таблиці множення числа 5.
Обладнання: таблиця множення числа 5; таблиця з правилом, щодо збільшення (зменшення) в кілька разів.
Хід уроку
I.Актуалізація і корекція сенсорного досвіду та опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання.
—Скільки способів перевірки ви знайшли?
—Як ви знайшли довжину другого відрізка? Третього?
2. Різнорівневі завдання на вибір.
I рівень
—Обчислити приклади:
(10+4):2= |
(23+4):3= |
10:2+42= |
II рівень |
|
|
—У кружках запишіть знаки, яких не вистачає? 2430=3 · 2{ 1831=3+25{ (409=4:(4{
III рівень
—У кружках напишіть відповідні знаки дії: 434=2{8{ 430=2{8{ 810=2{4{ Відповіді: 4х8+2=34, 4х8–2=30, 8+4–2=10.
II.Повідомлення теми, мети і завдань уроку
Мотивація навчальної діяльності учнів.
— Сьогодні ми ознайомимося з новими математичними поняттями і будемо відпрацьовувати їх на практиці.
239
III.Сприймання та усвідомлення нового матеріалу
1.— Накресліть відрізок довжиною 3 см. Позначимо цей відрізок буквами А і В.
— Другий відрізок КМ у 4 рази довший. Як знайти його довжину?
— Накресліть відрізок КМ.
2.— Накресліть відрізок СД довжиною 12 см.
— А відрізок NО у три рази коротший. Як знайти
його довжину?
— Накресліть відрізок NО.
3. — Опрацюємо у підручнику правила і порівняємо результати обчислень з тими, що зробили самостійно.
yст. 142–143, № 864, 865
IV. Осмислення об’єктивних зв’язків та залежностей
уматеріалі, що вивчається
1.Фронтальна робота.
yст. 143, № 866
— Усні вправи
yст. 143, № 867, 868
2.Розв’язування прикладів. yст. 143, № 869
— Згадайте, як розв’язують «кругові» приклади? ст. 143, № 870 — робота у парах.
3.Розв’язування задачі — диференційовано.
y* ст. 143, № 71
—Чого дорівнює другий доданок?
—Чого дорівнює сума перших двох доданків?
—Як знайти перший доданок?
—Чи можна розв’язання записати виразом? Відповідь: 30+ (30–10) + 100= .
V.Підсумки уроку і повідомлення домашнього завдання
—Що означає: збільшити (зменшити) в кілька разів?
Домашнє завдання
ст. 144, № 872, 873
240
УРОК 116
Тема: Вправи і задачі на засвоєння таблиці множення числа 5. Розв’язування простих задач на збільшення чи зменшення числа в кілька разів. Ознайомлення із задачею на дві дії, яка включає поняття «зменшення числа в кілька разів».
Мета: Вправляти учнів у розв’язуванні завдань з поняттям «збільшення» (зменшення) в кілька разів; розв’язування вправ на засвоєння таблиці множення числа 5.
Обладнання: таблиця множення числа 5; таблиця збільшення (зменшення) в кілька разів.
Хід уроку
I.Актуалізація і корекція сенсорного досвіду та опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання.
— Як ви зрозуміли поняття «у три рази менше»?
— Скільки дівчаток відвідувало шаховий гурток?
— Скільки всього метрів дроту відрізали?
— Скільки метрів дроту залишилося?
2. Обчислювальний ланцюжок.
Відповідь: 12, 27, 9, 10, 5, 14, 7, 6, 3, 12, 6, 30.
3. Різнорівневі завдання на вибір.
I рівень
— Заповніть «магічний» квадрат:
6 |
16 |
|
|
|
6 |
16 |
2 |
||
|
|
|
Відповідь: |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
4 |
8 |
12 |
|||
|
|
Треба отримати: 24 |
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
10 |
|
|
14 |
0 |
10 |
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
II рівень |
|
|
|
|
|
|
|
||
— Заповніть «магічний» квадрат: |
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
|
11 |
|
18 |
|
13 |
|
|
|
Відповідь: |
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
|
16 |
|
14 |
|
12 |
|
|
|
Треба отримати: 24 |
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
10 |
|
|
|
15 |
|
10 |
|
17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
241