- •4. Встановлений державою прожитковий мінімум дорівнює 744 грн. На одну особу на місяць
- •4. Затверджений державою розмір прожиткового мінімуму складає 744 грн. На одну особу на місяць.
- •4. Встановлений державою прожитковий мінімум дорівнює 744 грн. На одну особу на місяць
- •3. Затверджений державою розмір прожиткового мінімуму складає 744 грн. На одну особу на місяць.
- •Решение
Решение
Расчётный баланс угля, млн.т.
Ресурсы |
Кол-во |
Распределение |
Кол-во |
1.Запасы на н.ч. всего в т.ч. а)коксохимия б)другие 2.Производство 3.Импорт 4.Разбронирование ГР а)сокращение б)обновление 5.Прочие ресурсы |
2,0
1,7 0,3 114,0 - 0,3
0,3 -
|
1.ПЭН всего в т.ч. а)коксохимия б)другие 2.КС 3.РФ 4.Экспорт 5.Закладки ГР а)расширение б)обновление 6.Запасы на к.г. всего в т.ч. а)коксохимия б)другие |
78,3
42,7 35,6 - 3,4 31,6 - - - 3,0
2,6 0,4 |
Итого |
116,3 |
Итого |
116,3 |
1) ПЭНк = Qпр2 *100/Nвых = 25,6 млн.т. * 100/64 = 42,7 млн.т.
2) ∆ГР=ГРнорм–ГРн.ч. = 6,2 – 6,5 = -0,3 млн.т. РГР
3) Qпр.=Мгод * Кисп. =120млн.т. * 0,95 = 114 млн.т.
4) Экспорт = Итого «Ресурсы» - (п.1+п.3+п.6) «Распределения» = 116,3 – (78,3 + 3,4 +3) = 116,3-84,7 = 31,6 млн.т.
Вывод: Ресурсы государства позволяют в полном объёме обеспечить внутренние потребности всех потенциальных потребителей и экспортировать в расчётном году уголь в размере 31,6 млн.т.
Скласти баланс вугілля і визначити необхідний обсяг його видобутку в розрахунковому році
Вихідні дані:
-
Обсяг виробництва електроенергії на електростанціях, що працюють на вугіллі, складе в розрахунковому році 20,0 млрд. квт. час.
-
Норма витрати вугілля на виробництво 1,0 тис. квт-час електроенергії дорівнює 2 тони
-
Потреби інших галузей у вугіллі складають 20% від потреб електростанцій.
-
Населенню планується реалізувати в розрахунковому році 3,5 млн. тон вугілля.
-
Експорт вугілля в розрахунковому році складе 6,5 млн. тон
-
Кабінетом Міністрів встановлено нормативний обсяг вугілля у державному резерві у розмірі 3,7 млн.тон
-
На початок розрахункового року у державному резерві знаходиться 3,4 млн. тон вугілля.
-
Залишки вугілля на початок розрахункового року складуть 0,7 млн. тон, а на кінець року -1,2 млн. тон
Решение
Ресурсы |
Млн т |
Распред |
Млн т |
Запасы на нач года |
0,7 |
ПЭН |
40+8 |
Пр-во |
58,8 |
Кап строит |
|
Импорт |
|
Рыночный фонд |
3,5 |
Разбронирование гос резерва |
|
Экспорт |
6,5 |
Прочее |
|
Закладка гос резерва |
0,3 |
|
|
Остатки на конец кода |
1,2 |
Итого |
59,5 |
Итого |
59,5 |
1)∆ ГР=ГРнорм-ГР н.г=3,7 млн.т -3,4 млн. т = +0,3 млн т
2)ПЭНэ=20млрд*2т/1тыс=40млн
ПЭН др.=40млн*0,2=8млн
Вывод:для обеспечения всех потребностей в расчетном году необходимо добыть 58,8 млн.тонн угля.
Скласти баланс вугілля і визначити необхідний обсяг його видобутку в розрахунковому році
Вихідні дані:
1. Головним споживачем вугілля є електростанції, що працюють на цьому ресурсі. Обсяг виробництва електроенергії на них складе у розрахунковому році 20,0 млрд. квт. час.
2. Норма витрати вугілля на виробництво 1,0 тис. квт-час електроенергії дорівнює 2 тони
3. Потреби інших галузей у вугіллі складають 20% від потреб електростанцій.
4. Населенню планується реалізувати в розрахунковому році 3,5 млн. тон вугілля.
5. Експорт вугілля в розрахунковому році складе 6,5 млн. тон
6. КМУ встановлено нормативний обсяг вугілля у державному резерві у розмірі 3,7 млн.т.
На початок розрахункового року у державному резерві знаходиться 3,4 млн. т вугілля.
7. Залишки вугілля на початок розрахункового року складуть 0,7 млн. тон, а на кінець року – 1,2 млн. тон
Решение
ресурси |
Кіл-ть |
Розподілення |
Кіл-ть |
1.Запас поч.року всього -коксохім. -ін. 2.Вир-во(ПО) 3.Імпорт(І) 4.Розброн.гос.резер.(ргр) а)оновлення б)скорочення(∆ГР) 5.Ін.ресурси
Всьго |
0,7
58,8 ----
_____ ----
59,5 |
1.ПЕП всього -коксохім -ін 2.КБ 3.РФ 4.Експорт 5.Закладка гос.резерв (ЗГР) а)розширен.резер.(∆ГР) б)на оновленя 6.нормат.запас на кін.року(Зкг) Всьго |
48 40 8 -- 3,5 6,5
0,3 1,2 59,5
|
1)ПЕПел=Qпр.*100/Nвик=20,0*100/2= 40млн.т
ПЕПін=20%*ПЕПел/100=40*0,2=8млн.т
2) ∆ГР=ГРнор-ГРн.г=3,7-3,4=+0,3млн.т- ЗГР
3) Qвид.потріб=59,5-0,7=58,8млн.т
В-вок:для того, щоб задовольнити потреби вир-ва і населення у вугіллі необхідно,щоб видобуток склав 58,8млн.т.
Скласти розрахунковий баланс вугілля та визначити можливий обсяг його експорту
Вихідні дані:
1. В розрахунковому році електростанції, що працюють на вугіллі, вироблятимуть 146 млрд.квт-час. електроенергії. В середньому за день вони вироблятимують 400 млн. квт-час.
2. Норма витрати вугілля на виробництво 1 тис. квт-час. електроенергії дорівнює 0,3 тони
3. Нормативний запас вугілля на кінець року повинен забезпечити безперебійну роботу електростанцій протягом 30 днів.
4. У розрахугковому році коксохімічні батареї вироблять з вугілля 25,0 млн. тон коксу. Норматив виходу коксу з вугілля складає 60,0 %.
5. Нормативний запас вугілля на кінець року повинен забеспечити бесперебійну роботу коксохімічних батарей протягом 60 днів. Коксохімічні батареї працюють 365 днів на рік.
6. Експлуатаційні потреби інших галузей народного господарства у вугіллі визначені на рівні 4,5 млн.тон, а їх нормативний запас на кінець року – 0,3 млн.тон
7. Потреби населення у вугіллі визначені у розрахунковому році на рівні 7,5 млн.тон
8. Встановлений КМУ норматив державного резерву для вугілля складає 10,0 %. На початок розрахункового року у державному резерві знаходиться 7,5 млн. тон вугілля.
9. У розрахунковому році виробничі потужності підприємств вугільної промисловості досягнуть 100,0 млн.тон вугілля на рік та будуть використовуватися на 97,5%.
10. Залишки вугілля на початок розрахункового року очікуються в галузях такими: в енергетиці – 3,0 млн. тон, в коксохімії – 3,5 млн. тон, в інших галузях – 0,2 млн. тон.
Решение
Расчётный баланс угля, млн.т.
Ресурсы |
Кол-во |
Распределение |
Кол-во |
1.З.н.ч. всего в т.ч. а)энергетика б)коксохим в)другие 2. Qпр.необх 3. Импорт 4. РГР а) сокращ. б) обновл. 5.Прочие рес. |
6,7
3 3,5 0,2 97,5 - -
- |
1.П.ЭН Вего в т.ч. а) энергетика б)кокс в)другие 2.КС 3.РФ 4.Э ? 5. ЗГР: а)расшир. б) обновл. 6. З.с.ч. Вего в т.ч. а) энергетика б)кокс в)другие
|
90
43,8 41,7 4,5 - 7,5 - 2,25 2,25 - 10,75
3,6 6,85 0,3
|
Итого |
104,2 |
Итого |
110,5 |
Qпр=Мгод*КиспМгод=100млн.т.* 0,975=97,5 млн.т. ПЭНк=Qпрк*100/Nвых=25 млн.т./60*100=41,7 млнт
ПЭНэ=Qпрэ*Nр=146млрд.квт-час.* 0,3т/тыс.квтчас. = 43,8 млн.т.
ГРнфм=(ПЭН+РФ)*Nгр=(90+7,5)*0,1=9,75 млн.т
∆ГР = ГРнорм–ГРн.ч = 9,75 – 7,5 = +2,25 млн.т ЗГР
Зкчк=Nз*Асут=60дн.*41,7млн.т/365 дн. = 6,85 млн.т
Асут.э = 400 млн. квт.ч. * 0,3 т/тыс. квт.ч. = 120 тыс. т. = 120000 т. = 0,12 млн.т.
Зкчэ = Nз * Асут.э = 30 дн. * 0,12 млн.т. = 3,6 млн.т.
Вывод: Ресурсы государства не позволяют обеспечить в полном объёме внутренние потребности всех потен.х потребителей и экспортировать в расчетном году уголь.
Скласти розрахунковий баланс вугілля та визначити можливий обсяг його експорту
Вихідні дані:
-
Головним виробничім споживачем вугілля є коксохімічні батареї, які у розрахунковому році мають виробити 25,6 млн. т коксу. Норматив виходу коксу з вугілля дорівнює 64,0%.
-
Нормативний запас вугілля на кінець року в коксохімічній промисловості визначений у розмірі 6,6 млн. т
-
Експлуатаційні потреби у вугіллі інших галузей визначені на рівні 35,3 млн. т, а їх нормативний запас на кінець року – 0,4 млн. т
-
Споживання вугілля населенням (для опалення житла) визначене в розмірі 4,0 млн. т
-
Встановлений КМУ нормативний обсяг вугілля у державному резерві складає 6,2 млн.т На початок розрахункового року в державному резерві знаходиться 6,5 млн. т вугілля
-
У розрахунковому році середньорічна потужність підприємств вугільної промисловості досягне 120,0 млн. т вугілля на рік, а ступінь її використання планується на рівні 95%.
-
Залишки вугілля на початок розрахункового року очікуються такими: в коксохімічній промисловості - 3,5 млн. т; в інших галузях - 3,2 млн. т
Решение
ресурси |
Кіл-ть |
Розподілення |
Кіл-ть |
1.Запас поч.року всього -коксохім. -ін. 2.Вир-во(ПО) 3.Імпорт(І) 4.Розброн.гос.резер.(ргр) а)оновлення б)скорочення(∆ГР) 5.Ін.ресурси
Всьго |
6,7
3,5 3,2 114 ----
0,3 ---- 121 |
1.ПЕП всього -коксохім -ін 2.КБ 3.РФ 4.Експорт 5.Закладка гос.резерв (ЗГР) а)розширен.резер.(∆ГР) б)на оновленя
6.нормат.запас на кін.року(Зкг) -коксохім -ін Всьго |
75,3 40 35,3 -- 4,0 34,7
---
7,0 6,6 0,4 121
|
1)ПЕП=Qпр.*100/Nвик=25,6*100/64,0=40млн.т
2) ∆ГР=ГРнор-ГРн.г=6,2-6,5=-0,3млн.т- РГР
3) Qпр=Мгод*Кисп=120*0,95=114млн.т
4)експорт= 121-75,3-4,0-7,0=34,7млн.т
В-вок:ресурси держави дозволяють в повному Vзі забезпеч.внутрені потреби всіх потенційних споживачів і експортувати вугілля в Vзі 34,7млн.т
Скласти баланс виробничої потужності цукрової промисловості та визначити можливий обсяг виробництва цукру у розрахунковому році
Вихідні дані:
1. У базисному році в цукровій промисловості мали місце наступні показники
- виробнича потужність на початок року - 25,0 млн.т;
- введення виробничої потужності протягом року - 1,0 млн.т;
- виведення виробничої потужності протягом року - 4,0 млн.т;
- середньорічна виробнича потужність - 23,5 млн.т
- обсяг виробництва цукру - 21,5 млн.т;
2. У розрахунковому році в галузі очікуються наступні зміни виробничої потужності:
- введення в невизначений термін потужності розміром 1,5 млн. т цукру на рік;
- виведення з 01.06. виробничої потужності розміром 0,5 млн. т цукру на рік;
- виведення з 01.10. виробничої потужності розміром 0,8 млн. т цукру на рік.
3. У розрахунковому році ступінь використання виробничої потужності галузі зменшиться на 1,49 % пункти.
Скласти баланс виробничої потужності цукру
Решение
М на н.г. |
25 |
22 |
М ввод |
1 |
1.5 |
М вывод |
4 |
1.3 |
М ср. год |
23.5 |
22.035 |
М ср.год. ввод |
|
0.915 |
М ср. год. вывод |
|
0.49 |
М к.г. |
22 |
22.2 |
Vпр-ва |
21.5 |
|
Кисп |
0.915 |
0.9001 |
Кисп баз = Vпр-ва баз / М ср. годбазис = 21.5/23.5=0.915
М ср.год. ввод отчет = М введотчет * Коэфф = 1,5 *0,35= 0.525 млн (0.35 – постоянный коэффиц для неустановленных сроков)
М ср. год. Вывод отчет = (Мвыв отчет* Колво месяцев до конца года)/12=
(0.5 *7)/12+(0.8*3)/12=0.49 млн
М ср. год отчет = М на н.г. отчет + М ср.год. ввод отчет - М ср. год. вывод отчет
М на н.г. отчет= Мк.г. баз = М н.г баз+М введ-Мвыв=25+1-4=22 млн
М ср. год отчет = 22+0.525-0.49=22.035
Мвывод отчет=0.5+0.8=1.3 млн т
М к.г. отчет=Мн.г.отчет+Мввод отчет-Мвывод отчет= 22+1.5-1.3=22.2
Кисп отч = Кисп баз + изменение степени использования= 0,915-0.0149=0.9001
Vпр-ва = Кисп отчет* М ср. год отчет= 0.9001*22.035=19.833 млн
Визначити необхідність введення в дію в розрахунковому році потужностей з виробництва цукру та обсяг потрібних для цього інвестицій
Вихідні дані:
-
На кінець базисного року виробничі потужності цукрових підприємств дорівнювали 3,9 млн. т
2. Виробничі потужності цукрових заводів, які діють на початок розрахункового року, будуть
використовуватися на 90,0%;
3. У розрахунковому році у цукровій галузі планується виведення застарілого обладнання:
-
з 01.03. – потужністю 0,12 млн. т цукру на рік, яке використовується на 85,3 %;
-
в невизнечений термін - потужністю 0,03 млн. т цукру на рік, яке використовується на 88,0 %.
4. Необхідний для задоволення потреб усіх споживачів обсяг виробництва цукру в розрахунковому році визначений в розмірі 4,02 млн. т
5. Нормативний коефіцієнт використання потужностей, що вводяться в дію, дорівнює 0,800.
6. Відомо, що на двох цукрових заводах для введення в дію виробничих потужностей були
витрачені такі обсяги інвестицій: 125 млн. грн. – для введення потужності розміром 20 тис. тон цукру на рік та 140 млн. грн. - для введення потужності розміром 40 тис. т цукру на рік
Решение
_
Кв=Мвв* Куд
Мвв=ΔQ/Кисп
ΔQ=Qвоз.-Qнеобх.
Qвоз.=Мгод*Кисп=(М н.г.+Мвво.-Мвывод)* Кисп
Qвоз.=3,9*0,9-0,12*10/12*0,853-0,03*0,35*0,88=3,51-0,0853-0,00924=3,415млн.тонн
ΔQ=3,415-4,02=-0,605млн.тонн
ΔM=0,605/0,800=0,756 млн.тонн
_
Куд.=∑KBi/∑Mвв.=125+140/20+40=4,42 тыс.грн./тонн
KB=0,756*4,42=3,34 млн.тонн
Вывод:чтобы удовлетворить потребность общества в продукции сахарной промышленности,необходимо ввести в действие производственной мощности 0,756млн.тонн сахарной продукции в год.Для этого необходимо вложить 3,34 млн.грн.
Визначити необхідність введення в дію додаткових потужностей з виробництва цукру та обсяг потрібних для цього інвестицій
Вихідні дані:
-
У базисному році у цукровій галузі мали місце такі показники виробничої потужності:
- виробнича потужність підприємств галузі на початок року - 4120 тис. т;
- введення в експлуатацію обладнання потужністю - 20 тис. т;
- виведення з експлуатації обладнання потужністю - 140 тис. т
2. У розрахунковому році очікуються наступні показники:
- виробничі потужності, що діють на початок року, будуть використовуватися на 90,0%;
- з 01.03. року планується виведення застарілого обладнання потужністю 84 тис. т цукру за рік, яке використовується на 80,0 %.
3. Необхідний обсяг виробництва цукру для забезпечення потреб усіх споживачів визначений і дорівнює 3624 тис. т
4. Нормативний коефіцієнт використання потужностей, що вводяться в дію, дорівнює 0,800.
5. Відома інформація, що на двох цукрових заводах для введення в дію виробничих потужностей були витрачені наступні обсяги інвестицій: 62,0 млн. грн. – для введення потужності розміром 20 тис. т цукру на рік та 105 млн. грн. - для введення потужності розміром 42 тис. т цукру на рік
Решение
Мсер.річ.=Мнг+Мввод-Мвив= 4120+20-140=4000тис.т
2)Qвозм= Мсер.річ*0,9- Мвив*0,8
Мвив.сер= Мвив*(12-2)/12=84*10/12=70тис.т
Qвозм=4000*0,9-70*0,8=3544тис.т
3)∆ Q= Qвозм- Qнеоб=3544-3624=-80тис.т 4)∆М=∆ Q/Кнорм.викор=80/0,800=100тис.т
5)К=(62/20+105/42)/2=2,8млн.грн/тис.т
6)КВнеобх.= ∆М*К=100*2,8=280млн.грн.
в-вок: для здійсненя в розрахунковому році потреб країни у цукрі необхідно ввести в дію вироб.потужності у розмірі 100тис.т цукру в рік. Для цього необхідно здійснити інвестиції у розмірі 280млн.грн.
Скласти розрахунковий баланс цукру та визначити необхідний обсяг його виробництва
Вихідні дані:
1. В базисному році чисельність населення складала 46,3 млн. чол. У розрахунковому році
очікується її скорочення на 2,0%.
2. Душова норма споживання цукру населенням визначена в розмірі 20 кг на рік.
3. Виробничім споживачем цукру є харчова промисловість, дані про обсяги виробництва в
якій в розрахунковому році, норми витрати цукру та нормативні його запаси наведені у таблиці
-
Галузь
харчової промислвості
Обсяг виробництва продукції, млн. т
Норма витрати цукру
на одиницю
продукції, т/т
Нормативний
запас цукру,
днів
Консервна
6,5
0,2
20
Кондитерська
11,0
0,5
10
4. Підприємства харчової промисловості працюють 260 днів на рік.
5. Потреби у цукрі інших галузей визначені і дорівнюють у розрахунковому році 300 тис.тон
6. Визначено, що у розрахунковому році нормативний обсяг цукру у державному резерві
становитиме 0,3 млн. т.
7. На початок розрахункового року в державному резерві знаходиться 0,5 млн. тон цукру.
8. Експорт цукру планується у розмірі 1,5 млн. тон.
9. Залишки цукру на початок розрахункового року складуть: у консервній - 32 тис. тон,
у кондитерській – 20 тис. тон, в інших галузях – 10 тис. тон.
Решение
Расчетный баланс сахара
Ресурсы |
Млн т |
Распред |
Млн т |
Запасы на нач года |
62 |
ПЭН |
7100 |
Пр-во |
9557,48 |
Кап строит |
|
Импорт |
|
Рыночный фонд |
907,48 |
Разбронирование гос резерва |
200 |
Экспорт |
1500 |
Прочее |
|
Закладка гос резерва |
|
|
|
Остатки на конец кода |
312 |
Итого |
9819,48 |
Итого |
9819.48 |
РФ=Тн*Nп=46,3*0,98*20=907,48тыс.тонн
ПЭНконсер.=Опрi*Npi=6500*0,2=1300тыс.тонн
ПЭНкондит..=Опрi*Npi=11000*0,5=5500тыс.тонн
ПЭНконсер= ПЭНконсер/Nдн.=1300/260=5
ПЭН= ПЭНкондит/Nдн.=5500/260=21,2
Зкг=ПЭН*Nз=5*20=100тыс.тонн
Зкг=ПЭН*Nз=10*21,2=212тыс.тонн
ΔГР=ГРнорм-ГРк.г.=300-500=-200тыс.тонн
ОП=9819,42-262=9557,48тыс.тонн
Вывод:необхыдний обсяг вир-ва склав 9557,48 тыс.тонн сахара.
Скласти баланс виробничої потужності цементної промисловості та визначити можливий в розрахунковому році обсяг виробництва цементу
Вихідні дані:
1. У базисному році в цементній промисловості мали місце наступні показники:
- обсяг виробництва цементу - 810,0 тис.т;
- середньорічна виробнича потужність підприємств галузі - 845,0 тис.т;
- виробнича потужність підприємств галузі на кінець року - 820,0 тис.т
2. У розрахунковому році очікуються наступні зміни виробничої потужності галузі:
- виведення з 01.06. застарілого обладнання потужністю 10,0 тис.т цементу на рік;
- виведення з 01.09. застарілого обладнання потужністю 12,0 тис.т цементу на рік;
- введення в невизначений термін потужності розміром 15,0 тис. т цементу на рік.
3. У розрахунковому році ступінь використання виробничих потужностей галузі зросте на 2,1 % пункти.
Решение
№п/п |
Показатели |
Базовый год |
Расчетный год |
1 |
Производственная мощность на н. г. |
|
820 |
2 |
Вывод производ.мощности в течение года |
|
22 |
3 |
_ ПМ выводимая |
|
9 |
4 |
Ввод производ.мощности в течение года |
|
15 |
5 |
_ ПМ вводимая |
|
5,3 |
6 |
ПМ на к.г. |
120 |
813 |
7 |
_ ПМ годовая |
845 |
816,3 |
8 |
V про-ва |
810 |
799,974 |
9 |
Кисп.ПМ |
0,959 |
0,980 |
10 |
Резерв ПМ,% |
4,1 |
2,0 |
_ _
Кнеобх. ПМ=Qпро-ва/ПМ=810/845=0,959
Резерв ПМ=(1-0,959)*100=4,1%
ПМн.г.=ПНн.г/ПМк.г.=120 тыс тонн
ПМ выв=ПМвыв(12-t)/12
ПМ выв=10*(12-5)/12=5тыс.тонн
ПМ выв=12(12-8)/12=4тыс.тонн
ПМвыв.общ.=5+4=9тыс.тонн
ПМ ввод.=15*0,35=5,3тыс.тонн _
ПМ на к.г.= ПМн.г.- ПМ выв+ПМввод.=820-9+5,3=816,3тыс.тонн
_
ПМ на к.г.= ПМн.г.- ПМ выв+ПМввод.=820-(12+10)+15=813 тыс.грн
_ _
Кисп.ПМ=Кнеобх.ПМ+ΔК=0,959+0,021=0,98тыс.тонн
_ _
Qпро-ва возм.=ПМ год.* Кисп.ПМ=816,3*0,98=799,974
Резерв ПМ=(1-0,98)*100=2%
Вывод:в рачетном году возможный объем про-ва цемента сост799,974 тыс.тонн
Визначити необхідність введення в дію в розрахунковому році в цукровій промисловості виробничіх потужностей та обсяг потрібних для цього інвестицій
Вихідні дані:
-
У базисному році у цукровій промисловості мали місце наступні ресурси виробничої потужності:
- виробнича потужність на початок року дорівнювала 4,1 млн. т;
- введення в дію обладнання потужністю 0,2 млн. т цукру на рік;
- виведення з експлуатації обладнання потужністю 0,3 млн. т цукру на рік.
2. У розрахунковому році очікуються наступні показники та їх зміни:
- виробничі потужності на початок розрахункового року будуть використовуватися на 90,0%;
- виведення з 01.03. застарілого обладнання потужністю 0,3 млн. т цукру на рік, яке використовується на 85,0 %.
- виведення в невизнечений термін застарілого обладнання потужністю 0,2 млн. т цукру на рік, яке використовується на 88,0 %.
3. Необхідний обсяг виробництва цукру для забезпечення у розрахунковому році потреб усі споживачів визначений в розмірі 4,0 млн. т
4. Нормативний коефіцієнт використання нових потужностей дорівнює в галузі 0,800.
5. Відома інформація, що на двох цукрових заводах для введення в дію додаткових потужностей були витрачені такі обсяги інвестицій: 125,0 млн. грн. - для введення в дію потужностей розміром 25 тис. т цукру на рік та 160,0 млн. грн. – для введення в дію потужності розміром 40 тис. т цукру на рік
Решение
Кв=Мвв* Куд
Мвв=ΔQ/Кисп; ΔQ=Qвоз.-Qнеобх. ; Qнеобх =Ч
Qвоз.=Мгод*Кисп=(М н.г.+Мвво.-Мвывод)* Кисп
_ _
Мгод.баз.=4,1+0,2-0,3=4,0 млн. тонн=Мгод.расч.
Qвоз.=4*0,9-0,3*10/12*0,85-0,2*0,35*0,88=3,6-0,21-0,06=3,33млн.тонн
ΔQ=3,33-4=-0,67 млн.тонн
ΔM=0,67/0,8=0,84млн.тонн
_
Куд.=∑KBi/∑Mвв.=125+160/25+40=4,38тыс.грн./тон
KB=0,84*4,38=3,6792 млрд.грн.
Вывод:чтобы удовлетворить потребность общества в продукции сахарной промыл-сти,необходимо ввести в действие производственной мощности 0,84 млн.тонн сахарной продукции в год.Для этого необходимо вложить 3679,2 млн.грн.
Визначити обсяг та темп зростання валового національного продукту у розрахунковому році.
Вихідні дані:
1. У базисному році досягнуті наступні макроекономічні показники:
- чистий національний продукт створений у сфері виробництва – 376,4 млрд. грн.;
- чистий національний продукт створений у сфері послуг – 144,1 млрд. грн.;
- амортизаційні відрахування по основних фондах нац. господарства – 60,2 млрд. грн.
2. У розрахунковому році очікуються наступні зміни показників:
- продуктивність праці у сфері виробництва - не зміниться;
- чисельність працюючіх у сфері виробництва – скоротиться на 10,0 %;
- питома вага сфери виробництва у чистому національному продукті – зменшиться на 5,0 % пунктів;
- амортизаційні відрахування основних фондів національного господарства – зростуть на 20,0 %.
Решение
1)ЧНП=ЧНП произ сф+ ЧНПнепр сф=376,4 млрд. грн+144,1 млрд. грн=520,5 млрд. грн
2)ВНП б.г.=ЧНП +амортиз=520,5+60,2=580,7млрд грн
3)ЧНП расч пер пр сф= ЧНП б пер пр сф*число рабочих*производ труда= 376,4 *0,9*1=338,76 млрд грн
4)Амортизац= 60,2*0,2+60,2=72,24 млрд грн
5)ЧНП общ (х)-100%
ЧНП пр сф (338,76) – 67,3%
ЧНП общ=338,76*100/67,3=503,36 млрд грн
1)ЧНП непр сф=503,36-338,76=164,6 млрд грн
2)ВНПрасч пер= ЧНП+ аморт= 503,36+72,24=575,6 млрд грн
3)Темп роста ВНП= расч пер/базисн пер= 575,6 /580,7=0,9912 или 99,12%
Вывод: Объем ВНП в расч пер составит575,6 млрд грн. ВНП в расч пер по сравнению с базисн пер уменьшился на 0,88%
Визначити обсяг та темп зростання валового національного продукту в розрахунковому році
Вихідні дані:
1. У базисному році досягнуті наступні макроекономічні показники:
- валовий внутрішній продукт – 495,8 млрд. грн.;
- доходи, що отримані юридичними та фізичними особами України за межами держави – 51,2 млрд. грн.;
- доходи, що отримані іноземними юридичними та фізичними особами на території України – 114,0 млрд. грн.;
- сума амортизаційних відрахувань основних фондів народного господарства – 39,5 млрд. грн.;
- чистий національний продукт, що отриманий в сфері послуг – 114,7 млрд. грн.
2. У розрахунковому році очікуються наступні зміни показників:
- чисельність працюючих у сфері виробництва - не зміниться;
- продуктивність праці у сфері виробництва - зменшиться на 5,0 %;
- питома вага ЧНП сфери послуг - зросте на 5,0 % п;
- амортизаційні відрахування основних фондів народного господарства - зростуть на 8,0 %.
Решение
1)Тр= ВНПр/ ВНПб*100% 2)ВНПр=ЧНПр+ АОр
3)АОр= АОб+( АОб* ΔАОр)= 39,5+(39,5*0,08)=42,66млрд.грн.
ВНПб= ЧНПб+ АОб=> ЧНПб= ВНПб- АОб
ВНПб= ВВПб+ Дбрез.+ Дбне рез. =495,8+51,2+114,0=433млрд.грн.
ЧНПб=433-39,5=393,5млрд.грн.
ЧНПбсф.пр.= ЧНПб- ЧНПбсф.усл..=393,5-114,7=278,8млрд.грн.
ЧНПрсф.пр.= ЧНПбсф.пр.* ί Чсф.пр.* qсф.пр.=278,8*1*(100-5/100)=264,86млрд.грн.
dбЧНП сф.пр.= ЧНПбсф.пр./ ЧНПб*100%=278,8/393,5*100%=70,6%=>
=>dрЧНП сф.усл.=29,4%; dр ЧНП сф.усл.=34,4%=> dрЧНП сф.усл.=65,6%
ЧНПрсф.пр.=65,6%; ЧНПр=100%=> ЧНПр=( ЧНПрсф.пр.*100%)/ dр ЧНП сф.пр.
ЧНПр=264,86*100/65,6=403,75млрд.грн
ВНПр=403,75+42,66=446,41млрд.грн.
Тр=446,41/433*100%=103,1%
ВЫВОД: В расчетном году обьем ВНП составит 446,41млрд.грн., а темп роста ВНП составит 103,1%.
Визначити обсяг та темп зростання валового національного продукту в розрахунковому році
Вихідні дані:
1. У базисному році досягнуті наступні макроекономічні показники:
- чистий національний продукт, що створений у сфері виробництва - 285,2 млрд.грн.;
- чистий національний продукт, що створений у невиробничій сфері - 71,4 млрд. грн.;
- амортизаційні відрахування основних фондів народного господарства - 32,5 мдрд. грн.
2. У розрахунковому році очікуються наступні зміни показників:
- продуктивність праці у сфері виробництва - не зміниться;
- чисельність працюючих у сфері виробництва - скоротиться на 3,0 %;
- питома вага сфери виробництва в ЧНП - зменшиться на 5,0 % п;
- амортизаційні відрахування основних фондів - зростуть на 20,0 %.
Решение
1)ЧНПб=ЧНП произ сф б+ ЧНПнепр сф б=285,2 +71,4 =356,6 млрд. грн. ЧНП произ сф б = 285,2/356,6=79,98%, ЧНПнепр сф б= 71,4/356,6=20,02%2)ВНП б.г.=ЧНП +амортиз=356,6+32,5=389,1млрд грн.
3)ЧНП расч пер пр сф= ЧНП б пер пр сф*число рабочих*производ труда= 285,2*0,97*1=276,64 млрд
4)Амортизац= 32,5*1,2=39 млрд грн.
5)ЧНП общ (х)-100%
ЧНП пр сф (276,64) – 74,98%
ЧНП общ=276,64*100/74,98=368,95 млрд грн.
ЧНП непр сф=368,95-276,64=92,3 млрд грн
-
ВНПрасч пер= ЧНП+ аморт= 368,95+39=407,95млрд грн
-
Темп роста ВНП= расч пер/базисн пер= 407,95/389,1=1,048 или 104,8%
Вывод: Объем ВНП в расч пер составит407,95млрд грн.,а ВНП в расч пер по сравнению с базисн пер збільшиться на 4,8%
Визначити обсяг та темп зростання валового національного продукту у розрахунковому році
Вихідні дані:
1. У базисному році досягнуті такі макроекономічні показники:
- чистий національний продукт - всього – 366,5 млрд. грн.;
у тому числі створений у невиробничій сфері - 91,7 млрд.грн.;
- амортизаційні відрахування основних фондів національного господарства – 61,5 млрд. грн.
2. У розрахунковому році очікуються наступні зміни показників:
- продуктивність праці у сфері виробництва - зросте на 5,0 %;
- чисельність працюючих у сфері виробництва – зменшиться на 15,0 %;
- сума амортизаційних відрахувань основних фондів народного господарства - зросте на 10,0 %;
- питома вага сфери виробництва у чистому національному продукті - зменшиться на 5,0 % п.
Решение
1)ЧНПб=ЧНП произ сф б+ ЧНПнепр сф б=366,5 млрд. грн. ЧНП произ сф б (366,5-91,7=274,8)= 274,8/366,5=74,98%, ЧНПнепр сф б= 91,7/366,5=25,02%
2)ВНП б.г.=ЧНП +амортиз=366,5+61,5=428млрд грн
3)ЧНП расч пер пр сф= ЧНП б пер пр сф*число рабочих*производ труда= 274,8*0,85*1,05=245,3 млрд грн
4)Амортизац= 61,5*1,1=67,7 млрд грн
5)ЧНП общ (х)-100%
ЧНП пр сф (245,3) – 69,98%
ЧНП общ=245,3*100/69,98=350,5 млрд грн
-
ЧНП непр сф=350,5-245,3=105,2 млрд грн
-
ВНПрасч пер= ЧНП+ аморт= 350,5+67,7=418,2млрд грн
-
Темп роста ВНП= расч пер/базисн пер= 418,2/428=0,9771 или 97,71%
Вывод: Объем ВНП в расч пер составит 418,2 млрд грн.,а ВНП в расч пер по сравнению с базисн пер зменшиться на 2,29%
Скласти баланс ринку праці та визначити надлишок (додаткову потребу) робочої сили у промисловості у розрахунковому році
Вихідні дані:
1. В базисному році в промисловості досягнуті наступні показники:
- обсяг виробництва продукції у групі «А» - 1950,0 млн. грн.; у групі «Б» - 1500,0 млн. грн.
- середньорічна виробітка одного робітника промислово-виробничого персоналу (ПВП) у групі «А» - 15,0 тис. грн.; у групі «Б» - 10,0 тис. грн.
2. В розрахунковому році в галузі очікуються наступні зміни показників:
- обсяг виробництва у групі «А» скоротиться на 10,0 %, а у групі «Б» - зросте на 5,0 %.
- продуктивність праці у групі «А» зросте на 3,0 %, а у групі «Б» - зросте на 2,0 %
3. На початок розрахункового року чисельність працюючих у групі «А» складе 143,2 тис. осіб, а у групі «Б» - 160,0 тис. осіб
4. Очікується, що протягом розрахункового року вибуття робочої сили (на пенсію, тощо) складе: у групі «А» - 2300 осіб, а у групі «Б» - 1500 осіб
5. Питома вага чисельності ПВП у загальній чисельності працюючих у групі «А» складає 95,0 % , а у групі «Б» - 93,0 %.
Решение
Тппп=Q/YpПТ,где Q-объем про-ва, YpПТ-уровень производительности труда на 1 работника
Тппп«А»= 1950000/15 =130000 грн
Тппп «Б» =150000/10 000=150000 грн.
Q«А»= 1950*0,9=1755млн грн
Q«Б»=1500 *1,05=1575млн грн
Пр труда«А»=15,0 *1,03=15450грн
Пр труда«Б»=10 *1,0=10200грн
Числ ппп«А»= Q«А»/ Пр труда«А»= 1755000000/15450=113592чел
Числ ппп«Б»= Q«Б»/ Пр труда«Б»= 1575000000/10200грн=154411чел
Общая числ «А»= Числ ппп«А»/пиома вага чисельності ПВП гр«А»= 113592/0,95=119570осіб
Общая числ «Б»= Числ ппп«Б»/пиома вага чисельності ПВП гр«Б»= 154411/0,93=166033осіб
Δ Ч«А»= 119570 -143200+2300= --21330(избыт)
Δ Ч«Б»= 166033-160000+1500= +7533(недостаток)
Вывод: в расчетном периоде на п/п будет избыток раб силы на 21329 чел, а на п/пБ недостаток людей на 7534 чел
Скласти баланс ринку праці та визначити надлишок ( чи додаткову потребу) робочої сили в промисловості у розрахунковому році
Вихідні дані:
1. В базисному році в промисловості досягнуті наступні показники:
- обсяг виробництва продукції у групі «А» - 1850,0 млн. грн.,а у групі «Б» - 1400,0 млн. грн.,
- середньорічна виробітка одного робітника промислово-виробничого персоналу (ПВП) у групі «А» - 14,5 тис. грн., а у групі «Б» - 10,0 тис. грн.
2. В розрахунковому році в галузі очікуються наступні зміни показників:
- обсяг виробництва у групі «А» скоротиться на 10,0 %, а у групі «Б» - зросте на 5,0 %,
- продуктивність праці у групі «А» зросте на 2,0 %, а у групі «Б» - на 3,0 %
3. На початок розрахункового року чисельність працюючих у групі «А» складатиме 142,0 тис. осіб, а у групі «Б» - 159,1тис. осіб
4. Очікується, що протягом розрахункового року вибуття робочої сили ( на пенсію, тощо) у групі «А» складе 2300 осіб, а у групі «Б» - 1500 осіб.
5. Питома вага чисельності ПВП у загальній чисельності працюючих у групі «А» - 92,0 %, а у групі «Б» - 95,0 %.
Решение
Тппп=Q/YpПТ,где
Q-объем про-ва, YpПТ-уровень производительности труда на 1 работника
Тппп«А»= 18500000/145 =127586,2 грн
Тппп «Б» =140000/10 000=140000 грн.
Q«А»= 1850*0,9=1665млн грн
Q«Б»=1400 *1,05=1470млн грн
Пр труда«А»=14,5 *1,02=14790грн
Пр труда«Б»=10 *1,03=10300грн
Числ ппп«А»= Q«А»/ Пр труда«А»= 1665000000/14790грн=112576чел
Числ ппп«Б»= Q«Б»/ Пр труда«Б»= 1470000000/10300грн=142718чел
Общая числ «А»= Числ ппп«А»/пиома вага чисельності ПВП гр«А»=112576/0,92=122365 осіб
Общая числ «Б»= Числ ппп«Б»/пиома вага чисельності ПВП гр«Б»= 142718/0,95=150229осіб
Δ Ч«А»= 122365 -142000+2300= --17335(избыт)
Δ Ч«Б»= 142718-159100+1500= -14882(избыт)
Вывод: в расчетном периоде на п/п А будет избыток раб силы на 27124 чел, а на п/пБ избыток - на 14882 чел
Скласти баланс ринку праці в галузі освіти та визначити надлишок (чи додаткову потребу) педагогів, що очікується у розрахунковому році
Вихідні дані:
-
Показники
Навчальні заклади за рівнем освіти
І
П
Ш
1У
1. Кількість студентів у базисному році, тис.осіб
2. Зміна кількості студентів у розрахунковому
році , % до базисного року
3. Норматив кількості студентів на одного
педагога у базисному році, осіб/пед.
4. Зміна нормативу кількості студентів у
розрахунковому році, осіб/пед.
5. Кількість педагогів на початок розрахункового
року, пед.
6. Вибуття педагогів з наявної кількості
протягом розрахункового року, пед.
180,0
90,0
12
+ 3
13080
260
300,0
97,5
15
+ 2
19850
640
502,3
92,0
17
+ 3
29550
950
385,4
95,0
17
+3
22670
560
Решение
Показник |
Образ.всього |
в т.ч.І |
в т.ч.ІІ |
в т.ч. ІІІ |
в т.ч. ІV |
1.Загал.необхід в преподах |
69419 |
10800 |
17206 |
23106 |
18307 |
2.наявністьпрепод на н.г |
85150 |
13080 |
19850 |
29550 |
22670 |
3.приріст”+”(збиток”-”) в звіт періоді(1-2) |
-15731 |
-2280 |
-2644 |
-6444 |
-4363 |
4.Вибуття |
2410 |
260 |
640 |
950 |
560 |
5.надлишок”-” або додат не обхід „+”(3+4) |
-13321 |
-2020 |
-2004 |
-5494 |
-3803 |
Загал.необхід.=кіл-сть студ/норматив студ.
Кіл-ть ст..в расчет період.=кіл-ть ст. Баз*іст
І 180000*0,9=162000 норм.15
ІІ 300000*0,975=292500 17
ІІІ 502300*0,92=462116 20
ІV 385400*0,95=366130 20
В-вок: в расчет году в сфере образования очікуется надлишок викладачів в кіл-сті 13321чол, в т.ч. внаслідок скорочення студен і збільшеня норматива в гр. І -2020, ІІ-2004, ІІІ – 5494, ІV -3803.
Скласти баланс ринку праці та визначити надлишок (додаткову потребу) робочої сили в галузі освіти
Вихідні дані:
Показники |
Вищі заклади за рівнем освіти |
|||
І |
П |
Ш |
1У |
|
1. Кількість студентів у базисному році, осіб 2. Зміна кількості студентів у розрахунковому році, % 3. Норматив кількості студентів на одного педагога у базисному році, осіб/пед. 4. Зміна нормативу студентів на одного педагога в розрахунковому році, осіб/пед. 5. Кількість педагогів на початок розрахункового року, пед. 6. Вибуття педагогів з наявної кількості протягом розрахункового року, пед
|
180250
93,0
12
+ 3
12820
260 |
300120
95,0
13
+ 2
19640
640 |
502370
97,0
15
+ 2
29350
950 |
385460
96,0
15
+2
21470
560 |
Решение
Расчетный баланс рынка труда в сфере образования
Показ. |
Обр.всего |
В т.ч. |
|||
I |
II |
III |
IV |
||
1.Общая потреб. в раб.силе |
80615 |
11175 |
19008 |
28665 |
21767 |
2.Наличие раб.силы на нач.г |
83280 |
12820 |
19640 |
29350 |
21470 |
3.Прирост «+»(уменьшение «-») раб.силы в расчетном году [1-2] |
-2665 |
-1645 |
-632 |
-685 |
+297 |
4.Выбытие раб.силы |
2410 |
260 |
640 |
950 |
560 |
5.Избыток «-» или доп.потребность «+» раб.силы [3+4] |
-255 |
-1385 |
+8 |
+265 |
+857 |
Общая потреб. в педагогах=Кол-во.студ. в расчет. г./Норматив кол-ва студ. на 1 педагога.
Кол-во студ.в расчет. г.=Кол-во студ.в баз.г.* ί кол-во студ.
Кол-во студ.в расч.г.I= 180250*0,93=167632,5=167633чел.
Кол-во студ.в расч.г.II=300120*0,95=285114чел.
Кол-во студ.в расч.г.III= 502370*0,97=48728,9=487299чел.
Кол-во студ.в расч.г.IV =385460*0,96=370041,6=370042чел.
Общая потреб.в пед.I=167633/15=11175,5=11176чел.
Общая потреб.в пед.II=285114/15=19007,6=19008чел.
Общая потреб.в пед.III=487299/17=28664,6=28665чел.
Общая потреб.в пед.IV=370042/17=21767,1=21767чел.
ВЫВОД:В расчетном году в сфере образования ожидается избыток раб.силы в кол-ве 256чел.При этом в группе I за счет сокращения кол-ва студентов и повышения норматива кол-ва студентов на одного педагога избыток составил 1384чел.,в II-дополнительная потребность раб.силы в кол-ве 8чел.,вIII-доп.потребность в кол-ве 265чел.,в IV-доп.потребность в кол-ве 857чел.