Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
5написання прикметникових прізвищ.doc
Скачиваний:
6
Добавлен:
12.08.2019
Размер:
575.49 Кб
Скачать

Написання прізвищ прикметникової форми. Морфологічний розбір прикметників.

Дата _____________

Клас _____________

Урок №

Тема уроку. Написання прізвищ прикметникової форми. Морфологічний розбір прикметників.

Мета уроку: з’ясувати особливості творення прізвищ прикметникової форми; навчити школярів застосовувати правила; пояснити схему морфологічного розбору прикметника, сприяти зміцненню навичок правопису прізвищ прикметникової форми; сприяти зміцненню орфографічних навичок;

формувати загально пізнавальні вміння правильно відмінювати жіночі та чоловічі прізвища прикметникового типу; за допомогою мовленнєво-комунікативного матеріалу сприяти розширенню знань учнів про виникнення, побутування, значення й написання найбільш поширених українських прізвищ

виховувати гордість за своє прізвище, за яким стоять усі покоління роду кожного з учнів.

Лексична тема. Я і українська мова. Краса і багатство рідної мови.

Тип уроку. Урок формування практичних умінь і навичок.

Методи і прийоми: розповідь, опитування, морфологічний розбір, метод вправ, самостійна робота , спостереження над мовним матеріалом.

Обладнання уроку: таблиця, картки для індивідуальної роботи, роздатковий матеріал.

Внутрішньо предметні зв’язки – Культура мовлення і стилістика. Використання в

мовленні прикметників-синонімів. Правильне вживання в мовленні

вищого і найвищого ступенів порівняння прикметників.

Лексикологія і фразеологія. Засвоєння прикметників-означень, фразеологізмів з прикметниками. Прикметники-синоніми та антоніми.

Текст (риторичний аспект). Роль прикметників-епітетів у розкритті задуму висловлювання.

Між предметні зв’язки – використання прикметників для точного опису предметів, явищ і подій (географія, історія, ботаніка), епітет, порівняння, метафора (література).

Використана література:

  1. Глазова О.П. Кольорове слово: Посібник для вчителя.6 клас. – Харків: Веста, 2004. – 45с.

  2. Написання складних прикметників. Виражальні можливості прикметника: урок у 6 класі / І. Д. Вілісова // Вивчаємо українську мову та літературу (Основа) : Науково-методичний журнал. - 2008. - N 25. - С. 12-14.

  3. Ожигова О.В. Ріда мова. Книга для вчителя: календарне планування та розробки уроків. 6 клас. – К.: Грамота, 2006. – 272с.

  4. Онищук В.А. Типи, структура и методика урока в школі. – К., 1976.

  5. Орфографічний словник української мови. - К., 1994.

  6. Орфоепічний словник / Укл. Погрібний М.І. - К., 1983.

  7. Сучасна українська літературна мова: Підручник / За ред. М.Я.Плющ. - К., 1994.

План уроку

  1. Організаційний момент (1-2 хв.)

  2. Перевірка домашнього завдання(5-7 хв.)

  3. Актуалізація опорних знань(3-5 хв.)

  4. Повідомлення теми і мети уроку(1-2 хв.)

  5. Сприйняття й розуміння навчального матеріалу(5-7 хв.)

  6. Закріплення вивченого(10-15 хв.)

  7. Підбиття підсумків уроку(2-3 хв.)

  8. Підготовка учнів до виконання домашнього завдання(1-2 хв.)

Прізвище – мелодія віків, у котру

вплелися перекази й легенди,

розповіді й казки про добрих чарівників.

А.Коваль

Хід уроку

І. Організаційний момент

От вже дзвоник дав сигнал.

Кожний з вас за парту став.

Стали рівно, як годиться.

Чи все на парті ? Подивіться.

А тепер часу не гаймо,

Працювати починаймо.

- Хто черговий? Хто відсутній на уроці? (На уроці відсутні …. Через хворобу, з невідомих причин).

ІІ. Перевірка домашнього завдання

  1. Робота за індивідуальним картками

  • Я маю 4 індивідуальні картки і на них попрацюють такі учні, як …..

  • Будьте уважні виконуючи завдання, вчитуйтесь у завдання. Не засиджуйтесь довго. У вас 7 хвилин на виконання роботи.

Картка 1

Завдання: перепишіть, на місці крапок уставте, де потрібно, літеру н.

1.Люби життя у боротьбі щоден.лй. (Л. Забашпга). 2. Дала Вкраїна крила соколин..і. (М. Кондратенко). 3. Не марнуй хвилин безцін..их! (/. Жиленко). 4. Пташин..им дзвоном повниться земля. (К. Бальоха). 5. Відійшла журавлин..а пора, відлетіли з озеречка остан.л качки. (М. Стельмах). 6. Пригадуєте коропин..ий став у Сосонці? (М. Рильський). 7. Загула невпин..а пісня. (М. Вороний). 8. Старовин..у пісню мати вишиває голоском. (Б. Гірський). 9. Неба Вкраїни бездон..ая чаша. (Л. Забашта).

Картка 2

Завдання: перепишіть, уставте, де потрібно, пропущені літери.

1. Краса несказан..а була та цариця. (Дніпрова Чайка). 2. Краса душі — скарби нетлін..і, що їх плекати ми повин.Л. (С. Брант). 3. У житті кожної людини рано чи пізно настає зорян..ий час. (В. Захарченко). 4. Сонце радісно вставало, сон..у землю цілувало. (А Казка). 5. Мелодію прядуть бджолин.л хори на цвіті. (Є. Гуцало). 6. А невблаганний час минав. (М. Луків). 7. І ось уже всі квіти і травини видаються височен..им та густим лісом. (С. Васильченко).

Картка 3

Завдання: від кожної пари слів утворіть складні прикметники, запишіть їх.

Зразок. Політика й економіка — політико економічний.

Сиве волосся; південь і захід; пливти водою; п'ять днів; фізика і математика; білий і рожевий; легкі крила.

♦ Позначте у словах орфограму «написання складних слів через дефіс або разом».

Картка 4

Завдання : перепишіть, замість крапок уставляючи пропущені літери.

1. Цвіте, зел..ніє літо мален..ке в хаті на підвікон..і. (М. Доленго). 2. Ті квіти дрібнен..кі, мов дітки мален..кі, ро..біглись у гаю, я їх позб..раю. (Олена Пчілка). 3. Кущі жоржин, мокрісін..кі, мов кури, обтрушуються стиха від роси. (П. Засенко). 4. Яназб..рав повнісін..ку торбу гр..бів красноголовців. (М. Стельмах).

♦ Позначте в словах орфограму «м'який знак».

2.Пошукова робота

- Яке домашнє завдання було на сьогодні? (На сьогодні потрібно було підібрати уривок з тексту з підручника історії, географії чи біології, або ж з художньої літератури, де використовуються складні прикметники. Пояснити їх написання).

- Хто бажає на оцінку зачитати уривок який зумів віднайти і пояснити написання?(Опитати 2- 3 учні. Звернути увагу на грамотність зв’язного висловлювання при поясненні написання складних прикметників. Зробити висновок як орієнтуються у вивченому матеріалі.)

ІІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Фронтальне опитування

Яка частина мови називається прикметником? (Прикметником називається самостійна частина мови, яка виражає ознаку предмета або його приналежність і відповідає на питання: який?яка?яке?чий?чия?чиї?).

  1. Які є ступені порівняння прикметників? Навести приклад.

  2. Як відмінюються прикметники твердої і мякої групи?

  3. Які правила правопису не з прикметниками?

  4. Коли в прикметниках пишеться н, а коли нн?

  5. Як пишуться складні прикметники?

  1. Вибірково-розподільчий диктант

  • Утворити з поданих пар простих прикметників складні. пояснити їх правопис. Виписати в одну колонку прикметники, що пишуться разом, в другу – ті, що пишуться через дефіс.

Жовтий, гарячий; зелений, блакитний; срібний, чорний; червоний, жовтий; яскравий, зелений; сніжний, білий; журливий, поважний; п’ятий, поверховий; синій, рожевий; зеленуватий, вогненний; густий, зелений; блідий, синій; сліпий, білий.

(Жовтогарячий, зелено-блакитний, срібно-чорний, червоно-жовтий, яскраво-зелений, сніжно-білий, журливо-поважний, п’ятиповерховий, синьо-рожеевий, зеленувато-вогненний, густо-зелений, блідо-синій, сліпо-білий).

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

Оголошення епіграфа уроку й робота з ним.

Прізвище – мелодія віків, у котру

вплелися перекази й легенди,

розповіді й казки про добрих чарівників.

А.Коваль

- Чому прізвище – це «мелодія віків»? (Прізвище мелодія віків, бо вони передаються покоління в покоління).

- Чому Анатолій Коваль наголошує, що у нього вплелися перекази, легенди, казки? (Тому, що кожне прізвище має свою історію створення і розвитку).

- Яких «добрих чарівників» він мав на увазі? (Автор мав на увазі людей, носіїв цих прізвищ, а також героїчних і видатних людей).

- Прізвище – це зафіксоване в документах родинне найменування. Ім’я служить для виділення особи, по батькові вказує на зв’язок з батьком, а прізвище об’єднує членів однієї родини і дає змогу відрізнити їх від представників інших родин. Прізвище треба берегти, не ганьбити негідними вчинками, бо за ним стоять усі покоління вашого роду.

- От і ми з вами на уроці будемо говорити про прізвища прикметникової форми, навчимося правильно вживати їх у усному на писемному мовленні.

V. Сприйняття й розуміння навчального матеріалу

1. Робота з розвитку зв’язного мовлення (роздатковий матеріал)

- Прочитайте текст. Визначне його основну думку.

Оскільки назви населених пунктів (особливо сіл) повторюються, а до того ж мають по кілька близьких варіантів найменування, установити точно, від назви якого саме населеного пункту утворене прізвище, буває важко, а то й неможливо: Заболотний – село , Заболоть у Волинській і Житомирській областях, Заболото у Волинській і Львівській, Заболоття уВолинській, Закарпатській, львівській, Рівненьській, Чернігівській областях.

Завадський – від Завада, Завдів, Завадівкк. Цих назв населених пунктів є в Україні – 23, у Польщі, Словаччині (походять від слова завада – перешкода на дорозі).

Прізвище Коцюбинський могло походити від назв сіл Коцюбинці й Коцюбинчики; Вербицький – від назв сіл Верба, Верби, Вербичі. Отже, установити точно без додаткових відомостей про конкретну родину важко, навіть якщо це прізвище Варшавський або Білостоцький, бо крім загальновідомих міст з такими назвами, існують ще села й хутори в Польщі та в Україні. (А. Коваль).

  • Яка основна думка тексту? (Основна думка – не можна установити походження прізвище без додаткових відомостей).

  • До якого стилю належить цей текст? (Цей текст належить до наукового стилю).

  • - А звідки походять ваші прізвища? (Учні готували випереджальне завдання – спробувати пояснити походження свого прізвища. Воно походить: від імені, від географічної назви, від роду діяльності, від назви предмета, ознаки, явища).

2. Розповідь

- Прізвища в українській мові належать до розряду іменників, але за походженням, будовою та особливостями відмінювання їх поділяють на дві групи:

  • Прізвища іменникової форми : Кучеренко, Степанчук, Горобець, Кушнір

  • Прізвища прикметникової форми: Швидкий, Садовський, Занковецька, Задорожній.

  • Прізвища прикметникової форми відмінюються як прикметники твердої або мякої групи. Прізвища, що мають форму присійних прикметників, утворилися за допомогою суфіксів –ів, -їв, -ов, -ев, -єв, -ин, -їн, ишин, -їшин від імен чи прізвиськ братів.

Наприклад: Грицьків, Гуреїв, Зеров, Тютчев, Бердяєв, Іванишин. - Жіночі прізвища, що мають форму присвійних прикметників, не відмінюються: Тетяна Луків – д Тетяни Луків; Ольга Гаврилишин – до Ольги Гаврилишин.

  • У прізвищах на – ів і чергується з:

  • О після твердих приголосних: Якимів – Якимова;

  • Е після мяких та шиплячих Лукшів – Лукашева.

  1. Робота з таблицею.

Відкрийте підручник на сторінці 189. Погляньте на таблицю написання слов’янських прізвищ прикметникової форми. Зачитаємо правила і запам’ятаємо їх.

.

  • Коли пишеться буква е? (Буква е пишеться після шиплячих та в ненаголошених суфіксах після ж, ч, ш, щ, ц).

  • Коли пишеться м’який знак? (М’який знак пишеться після м’яких д, т, з, с, ц, н ).

  • Коли пишеться апостроф? (Апостроф пишеться після б, п, в, м, ф, г, к, х та р перед я, ю, є).

VІ. Закріплення вивченого

  1. Робота з підручником

  • Увага вправа 316. (Письмово).

  • Прочитаємо текст. (Читаємо).

  • Що ви дізналися про розвиток українського театрального мистецтва?(Ми дізналися про тріумфальний «театр корифеїв» - зачинателів, який згуртував тільки найкращих талановитих митців).

  • Чиї прізвища вам уже відомі? (Нам відомі прізвища Івана Котляревського, Миколи Лисенка, Івана Карпенка-Карого).

  • Що ви знаєте про цих майстрів сцени? (Це були відомі письменники та композитор).

  • Виписати з тексту імена та прізвища . звернути увагу на написання прізвищ прикметникової форми.

  • Пам’ятайте, що прізвища прикметникової форми передаються на письмі відповідно до вимови написання прикметників: Березівський, Городовий.

  1. Відмінювання прикметникових прізвищ (усно)

Наступна вправа 317. Усно провідміняємо ім’я та прізвища письменників.(Спочатку відмінюємо колективно, потім індивідуально на оцінку).

Н.в. Михайло Коцюбинський, Леонід Глібов, Микола Вороний, Костянтина Малицька;

Р.в.Михайла Коцюбинського, Леоніда Глібова, Миколи Вороного; Костянтини Малицької;

Д.в.Михайлу Коцюбинському, Леоніду Глібову, Миколі Вороному, Костянтині Малицькій;

З. в.Михайла Коцюбинського, Леоніда Глібова, Миколу Вороного, остянтину Малицьку;

О.в. Михайлом Коцюбинським, Леонідом Глібовим, Миколою Вороним, Котянтиною Малицькою;

М.в. Михайлі Коцюбинському, Леонідові Глібову, Миколі Вороному, Костянтині Малицькій.

  1. Навчальне редагування

Вправа 321.Спишіть вставляючи пропущені букви й дописуючи закінчення.

  • Спочатку прочитаємо текст. Визначимо, які букви потрібно поставити замість крапок.

  • Перше речення прочитає і скаже, які букви потрібно вставити ….. (По аналогії розбираємо всі речення).

  • Ми розібрали всі речення. Ваше завдання переписати і вставити на місці крапок потрібні букви, підкреслити їх, пояснити написання.

  1. Робота з таблицею «Алгоритм морфологічного розбору прикметника» (Виконую на дошці, а учні в зошиті за мною).

  • Повернемося до нашого епіграфу. Віднайдіть прикметник.

  • . Зараз ми виконаємо морфологічний аналіз прикметника. Алгоритм роботи показано в таблиці. Отже, напишіть посередині – Морфологічний розбір прикметника.

  • Спочатку потрібно виділити потрібне слово з контексту.

  • Ми вже визначили, що це прикметних добрих.

  • Я пишу на дошці, а ви в зошиті з нового рядка. (Добрих).

  • Поставили тире. Назвати частину мови, до якої належить слово. (Це слово належить до прикметників).

  • Записуємо прикметник (Прикметник).

  • З’ясувати значення, яке позначає аналізований прикметник. (Прикметник позначає ознаку предмета , що сприймаються через відчуття).

  • Записуємо ознака предмета, що передається через відчуття. (Ознака предмета, що передається через відчуття ).

  • Поставити прикметник у початкову форму(називний відмінок, однина, чоловічий рід). (Добрий – називний відмінок, однина, чоловічий рід).

  • Записуємо початкову форму п’ять. (Добрий).

  • Визначити групу за значенням. (Добрих – якісний прикметник).

  • Записуємо групу за значенням. (Якісний).

  • З’ясовуємо який ступінь порівняння може утворювати. (добрих – вищий ступінь: добріших, найвищий – найдобріших. Може утворювати вищий і найвищий ступінь порівняння).

  • Записуємо, що може утворювати вищий і найвищий ступінь порівняння. (Вищий і найвищий).

  • З’ясовуємо форму: коротка чи повна. (Добрих – повна форма).

  • Записуємо форму прикметника. (Повна).

  • Називаємо змінні морфологічні ознаки: рід, число, відмінок. (добрих – середній рід, множина, родовий відмінок).

  • Яку синтаксичну роль виконує в реченні.. (Означення).

КЛЮЧ! Добрих – прикметник, ознака предмета, що сприймається через відношення, добрий, якісний, вищій та найвищий ступені порівняння, повна форма, середній рід, множина, родовий відмінок, означення.

  1. Самостійна робота

  • Тепер самостійно на місцях виконайте морфологічний розбір прикметника зелений.

  • Перші з троє отримають оцінку.

Зелений – прикметник, ознака предмета за кольором, зелений, якісний, вищий та найвищий ступінь порівняння, повна форма, чоловічий рід, однина, називний відмінок.

VІІ. Підбиття підсумків уроку

- Над якою темою ми працювали? (Ми працювали над темою: написання прикметникових прізвищ,над морфологічним розбором прикметника).

- На які дві групи поділяються прізвища за походженням та будовою? (За походження та будовою прізвища поділяються на іменникові та прикметникові).

- Як відмінюються прізвища прикметникового походження? (Прізвища прикметникового походження відмінюються як прикметники твердої чи м’якої групи).

- Як передаються на письмі українські прізвища прикметникової форми? (Українські прізвища прикметникової форми на письмі передаються відповідно до вимови й написання прикметників).

  • Коли пишеться буква е? (Буква е пишеться після шиплячих та в ненаголошених суфіксах після ж, ч, ш, щ, ц).

  • Коли пишеться м’який знак? (М’який знак пишеться після м’яких д, т, з, с, ц, н ).

  • Коли пишеться апостроф? (Апостроф пишеться після б, п, в, м, ф, г, к, х та р перед я, ю, є).

VІІІ. Підготовка учнів до виконання домашнього завдання

Погоджено ____________________

підпис

____________________

оцінка