Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
укр. літ.docx
Скачиваний:
10
Добавлен:
23.08.2019
Размер:
118.6 Кб
Скачать

8

Урок № 25 (5-а клас)

Тема: Леонід Глібов. Відомий український поет і байкар. Фольклорна основа його віршованих загадок. Особливості поетичної мови загадок, роль у них казкових елементів, гумору, пестливих слів

Мета: дати цікаві відомості про найголовніші етапи життєвого і творчого шляху відомого українського байкаря Леоніда Глібова, дати визначення понять літературна казка, акровірш, з'ясувати фольклорну основу його віршових загадок, особливості поетичної мови загадок, роль у них казкових елементів, гумору, пестливих слів;

розвивати вміння і навички виразного читання, кмітливість, розумові здібності, пам’ять, творчу уяву, формувати кругозір , світогляд, грамотно висловлювати власні думки, узагальнювати, робити висновки;

виховувати інтерес до творчості поета, рідного слова, усвідомлення життєствердної сили радісного, піднесеного настрою, викликаного дотепним, доброзичливим жартом.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет Леоніда Глібова, ребус, збірки творів письменника, літературний плакат,

Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання.

1.1. Робота на картках.

Картка 1

  1. Дайте визначення загадці як виду усної народної творчості.

  2. Яку будову має загадка?

  3. Якій художній засіб називається метафорою?

Картка 2

  1. Дайте визначення: фольклор – це…

  2. Визначте групи загадок за формою.

  3. Якій художній засіб найчастіше використовується в загадках? З якою метою?

1.2. Експрес-опитування.

  • Назвіть види загадок за тематичними групами. (Про природу та її явища, про рослини, про тварин, про людину та її життя….). Наведіть приклади.

  • Як на вашу думку, з якою метою письменники у своїй творчості застосовують народні загадки?

1.3. Перевірка творчих робіт.

1.4. Оцінювання з мотивацією.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

2.1. Розгадування ребуса.

Щоб дізнатися про кого ми будемо говорити на уроці, я пропоную вам розгадати ребус.

, Л=Н

С=Г , 2, 3

(Леонід Глібов)

ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку, мотивація навчальної діяльності.

3.1. Повідомлення вчителя.

Сьогодні ми будемо вивчати творчість Леоніда Івановича Глібова. Тема нашого уроку «Леонід Глібов. Відомий український поет і байкар. Фольклорна основа його віршованих загадок. Особливості поетичної мови загадок, роль у них казкових елементів, гумору, пестливих слів».

3.2. Робота в зошитах.

Запишіть число, класна робота та тему нашого уроку.

3.3. Оголошення завдань уроку.

Ми дізнаємося про найголовніші етапи життєвого і творчого шляху відомого українського байкаря, з'ясуємо фольклорну основу його віршових загадок, особливості поетичної мови загадок, роль у них казкових елементів, гумору, пестливих слів, дізнаємося про такі літературні поняття як літературна загадка та акровірш.

3.4. Мотивація навчальної діяльності.

Протягом уроку нам потрібно вирішити таке завдання: дізнатися, які загадки називаються літературними, а які загадки акровіршами. Тож будьте уважними та спостережливими.

ІV. Сприймання та усвідомлення нової навчальної інформації.

4.1. Робота з портретом.

А зараз погляньте на дошку. Перед вами портрет Леоніда Івановича Глібова. Високе відкрите чоло свідчить про його мудрість. Тонкі стиснуті губи, виразне підборіддя, що трохи виступає вперед, говорять про мужній характер. І дивні очі. Дійсно це очі людини, яка вже майже нічого не бачить. Десь після 50 років почав Л.Глібов сліпнути і в старості майже нічого не бачив.

4.2. Розповідь учителя про Леоніда Глібова.

Леонід Іванович Глібов народився 4 березня 1827р., у селі Веселий Поділ на Полтавщині.

Початкову освіту, як тоді водилося, Л. Глібов здобував дома,а потім навчався в Полтавській гімназії, де дитячий інтерес до літератури зміцнів та поглибився. Л. Глібов був не дуже успішним учнем. Особливо важко давалися йому математика і фізика. У 1847 році вийшла перша збірочка віршів юного поета.

Хворобливість хлопця спричиняла часті пропуски занять, і його залиши­ли на другий рік у шостому класі. Батьки забрали сина додому на хутір. Там юнак займався самоосвітою, багато читав, писав вірші. Після одужання й невдалої спроби вступити на медичний факультет Київського університету 1849 р. Л. Глібов розпочав навчання в Ніжинському ліцеї вищих наук. Саме в цей час Глібов написав більшість своїх знаменитих байок.

Леонід Іванович Глібов був справжнім другом дітей.

Твори для дітей поет друкував у львівському журналі «Дзвінок» під псевдонімом Дідусь Кенир. Чому раптом «Кенир»? Псевдонім навіяний дитячими спогадами про те, що його батька сусіди називали саме так за любов до цієї співучої пташки. Ставши поважним учителем і письменником, Леонід Глібов узяв і собі це ім'я, під яким йому працювалося легко та плідно. За останні чотири роки свого життя письменник написав стільки творів, скільки за всі попередні, разом узяті.

Наприкінці життя Леонід Іванович тяжко хворів. Але писати вірші не припинив, навіть майже повністю втративши зір — писав їх з лупою під лінійку.

Помер 10 листопада 1893 року в Чернігові, де прожив основну частину свого творчого життя. Леонід Глібов був автором низки книжок. Зверніть увагу на нашу книжкову виставку. Тут і байки, і вірші для дітей, які є дуже цікавими.

Давайте пригадаємо, що називається літературною казкою? (Це казка яку склав сам автор).

Л. Глібов розвинув жанр поетичної загадки, спираючись на усну народну творчість. Так з’явилася літературна загадка.

Ось і сьогодні ми ознайомимося з його поетичними загадками та акровіршами, відгадкою до яких були букви, складені з перших рядків віршів.

4.3. Робота над теоретико-літературними поняттями.

Давайте запишемо:

Літературна загадка ─ загадка, складена автором.

Акровірш – це поетичний твір, у якому початкові літери кожного рядка, прочитувані згори вниз, утворюють слово чи фразу. Ще називається віршована загадка.

Перш ніж почнемо читати віршовану загадку «Химерний, маленький…», зверніть увагу на наш літературний плакат. Ці слова можуть бути незнайомими для вас.

    1. Словникова робота

Химерний – дивний.

Коханчик – улюбленець.

Окріп – кип’яток.

Макітра – великий глиняний горщик.

Вареник гречаний – раніше в українській кухні були дуже поширені страви з гречаного борошна.

4.5. Виразне читання вчителем віршованої загадки «Химерний, маленький…».

Відкрийте підручник на с. 100.

Першу віршовану загадку, яку ми прочитаємо буде «Химерний, маленький…». Його вперше було надруковано в журналі «Дзвінок» у 1891 році.

3.6. Бесіда за запитаннями.

– Який настрій переважає у вірші-загадці «Химерний, маленький…» Леоніда Глібова?

─ Про що розповідається у вірші-загадці «Химерний, маленький…» Л. Глібова?

  • Прочитайте вірш мовчки. Поміркуйте, на скільки частин його можна поділити?

(На дві. У першій описується вареник, а в другій ─ відгадка)

Свою думку аргументуйте.

  • Чи любите ви загадки? А смачні вареники?

  • Доберіть слова з тексту, які автор використовує для характеристики вареника. (Химерний, маленький, бокастий, товстенький)

  • За допомогою яких дієслів Л. Глібов зображує рухливість вареника? (Удавсь, прибравсь, напхався, купався, уродився, умився, скакав, напився, скотився, пропав).

  • З якою метою автор використовує ці дієслова?

  • За якими ознаками (словами) ви відгадали загадку?

  • Визначте основну думку вірша (Щоб їжа була смачною, необхідно її вміло приготувати, саме за цією ознакою її визначають).

  • Чим пояснити те, письменник зображує вареник як живу істоту?

    1. Виразне читання вірша-загадки «Химерний, маленький…» учнями.

    1. Виразне читання учнем акровірша «Що за птиця?»

А зараз ми прочитаємо акровірш «Що за птиця?» Відкрийте підручник на с. 101.

    1. Обговорення змісту акровірша за запитаннями.

  • Що ви уявляли, коли читали акровірш «Що за птиця»?

  • Про якого птаха говорилося у творі? (Про муху)

  • Чому муху названо птахом?

  • Які негативні риси людського характеру письменник висміює на прикладі мухи-птаха? (Лінь, хвалькуватість, підступність, хитрість…)

  • Які художні засоби використані в акровірші? (порівняння (як пташка), синоніми (просить, гнеться), протиставлення (ходить старець, просить, гнеться, а у неї всюди є)).

  • З якою метою автор використовує ці художні засоби? (Ці художні засоби допомагають яскравіше уявити описуваний предмет, знайти відгадку).

  • Визначте основну думку акровірша. (Засудження тих, хто живе за рахунок інших).

    1. Виразне читання учнем акровірша «Що за птиця?» Л. Глібова.

    2. Виразне читання учнем акровірша «Хто розмовляє?» Відкрийте підручник на с. 101.

    3. Постановка проблемних питань.

  • Визначте тему акровірша «Хто розмовляє?» Л. Глібова (розмова осоки та сороки про повагу, шану і значимість у народі).

  • Що допомогло вам відгадати загадку Л. Глібова?

  • Чим у народі прославилася калина? Що вона символізує?

  • Прокоментуйте висловлювання сороки «Слава не брехуха».

  • Визначте основну думку вірша. (Щоб прославитися в народі, необхідно довести свою значимість і бути корисним суспільству).

    1. Виразне читання учнем акровірша «Хто розмовляє?» Л. Глібова.

    2. Словникова робота.

Сипанка ─ дерев’яна тара для зберігання зерна.

    1. Виразне читання учнем акровірша «Хто брат і сестра?» Л. Глібова. Відкрийте підручник на с. 101.

    2. Запитання до учнів.

  • Які враження виникли у вас під час читання вірша?

  • Чому акровірш має таку назву?

  • Хто у творі є сестрою, а хто – братом?

  • Знайдіть у тексті пестливі слова. З якою метою вони вживаються? (Вітрику, сонечко, листячко, славонька, маслечко, ратичок).

  • Опишіть, користуючись текстом твору, як письменник змальовує красуню гречку? («…гарна прибралася…, рано… вмивалась…, пахучії квіти…»).

  • Визначте основну думку акровірша. (Слід нахваляти когось, якщо є за що)