Задача 2
Порівняти рентабельність продукції за 3 квартали на підставі даних:
Показник |
Одиниця виміру |
І квартал |
ІІ квартал |
ІІІ квартал |
Кількість виробів |
Шт. |
1500 |
2000 |
1800 |
Ціна одного виробу |
Тис. грн. |
60000 |
60000 |
60000 |
Собівартість 1 виробу |
Тис. грн. |
50000 |
52000 |
48000 |
Виручка від реалізації:
І 60*1500=90000
ІІ 60*2000=120000
ІІІ 60*1800=108000
Собівартість:
І С=1500*50=75000
ІІ С=2000*52=104000
ІІІ С=1800*48=86400
Пз = С – Р
І Пз =90000 – 75000=15000
ІІ Пз = 120000 – 104000 = 16000
ІІІ Пз = 108000 – 86400 = 21600
І Р = 1500/7500*100 = 20%
ІІ Р = 16000/104000*100 = 15%
ІІІ Р = 21600/86400*100 =25%
Задача 3
Норма часу на обслуговування 1 робочого місця 1,60 хв, тривалість робочої зміни 8 год. Визначити норму обслуговування 1 робочого місця для 1 працівника.
Нобс = = 8/1,60 = 5
Задача 4
Визначити чисельність робітників за трудом. чисельності програми якщо сумарна трудомісткість робочої програми становить 336,350, економічне число днів виходів на роботу 229, фактична тривалість робочої зміни 8год., середній відсоток виконання ролі запланованого на рівні 110%.
Фд = 229*8 = 1832
Чп = = 336,350/1832*1,1 = 166
Задача 5
Визначіть відрядну заробітну плату шліфувальника якщо за нормою він повинен виговори 40дет. за годину, фактично було виготовлено 45дет., годиння тарифна ставка шліфувальника 1,2 грн.
Зпр. відр = Σ Рі * Nфі = 0,03*45 = 1,35
Рі = 1,2/40=0,03
Задача 6
Розрахувати заробітну плату робітника за відрядно прем. оплати праці за даними: норма витрат праці 0,4 люд. год. на один вибір розцінки за вирік 0,3068 грн; відпрацьовано 176 люд. год.; вироблено 485 виробів, премія нараховується за 100% виконання норма – 10%, за кожен відсоток перевиконання 1,5% відрядного заробітку.
Зв. прем. = Зтар.в. + Дв
Дв = Зтар.в * = 32,29
Зтар.в = 0,3068 * 485 = 148,798
Ппл = Nф – Nп / Nпл *100% = 176/0,4 = 440
Ппп = 485 – 440 / 440 *100% = 10,2
Зв. прем. = 148,79 +32,29 = 181,08
Задача 7
Визначити непряму відрядну зар. Плату наладчика який обслуговує 15 верстатів на верстатах серед. Коефіцієнт виконання норм за місяць 1,25% за цей же час робітник підприємства 170 годин, годинна тарифна ставка 1,5 грн.
Знв.доп. = Тф*Сг*Квн = 170*1,5*1,25 = 318
МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПІДПРИЄМСТВА
1. Коефіцієнт оборотності
Коб.=Рп/OсРп-продукція реалізована за рік; Ос- середньорічний залишок оборотних коштів.
2.Коеф. завантаження
Кз=Ос/Рп.
3. Період обороту
Тоб=360/Коб.
4. Середньорічний залишок оборотних коштів
Ос=О1+О2+О3…+О12/12
О1,О2,О3,..О12-середньомісячні залишки оборотних коштів
Ос=1/2 О1+О2+О3…+О12+1/2O12 /n -1
5. Обсяг вивільнених або додатково залучених коштів
ΔОс= Рп/360 х (Тб-То)
Тб- середня тривалість 1го обороту оборотних коштів в базовому році.
То- середня тривалість 1го обороту оборотних коштів в звітному році
6. Загальна матеріалоємність
М= Мз/Q
Мз-загальна сума матеріальних витрат
Q-обсяг виготовленої продукції
7.Матеріаловіддача
Мв= Q/М
М- загальна матеріалоємність
8.Коеф.використання окремих видів матеріалів
Квн=∑Ni x Мі / Мзаг
Ni-обсяг випуску продукції іго виду
Мі-чиста вага або площа одиниці готової продукції іго виду
Мзаг –загальні витрати матеріалу на випуск продукції
9. Норматив власних оборотних коштів у виробничих запасах
Нвз=Д х Здн
Д-денна потреба у визначеному виді матеріальних ресурсів; Здн-норма запасів у днях
10.Денна потреба у матеріальних ресурсах
Д =Мо/360
Мо –загальна потреба у матеріальних ресурсах
11. Загальна потреба у матеріальних ресурсах
Мо=∑Ni х qi
Ni –обсяг випуску продукції
qi - маса або площа 1деталі іго виду
12. маса або площа 1деталі іго виду
qi= Мі/Квм
Мі- чиста вага деталі або виробу
Квм- коеф. використання матеріалу
13.Норматив власних оборотних коштів у виробничих запасах
Нвз = Зпот+ Зстр +Зтр
Зпот-поточний запас
Зстр-страховий
14. Поточний запас
Зпот =Д х Тпост
Д - денна потреба у матеріальних ресурсах
Тпост- період постачання матеріл. ресурсу у днях
15.Страховий запас(мінімальний)
Зстр=Д х Тзр.пост.
Тзр.пост. –період зриву поставки (є половиню поточного)
16. Матеріальний запас
Змах= Змін+0,5 Зпот
17. Норматив оборотних коштів у незавершеному виробництві
Ннзв= Ср х Тц хКнв/360
Ср-собівартість річного випуску продукції
Тц-тривалість циклу виготовлення продукції,дні
Кнв-коеф. наростаючих витрат
18. Коефіцієнт наростаючих витрат
Кнв= М+0,5С1/С1
М- сума матеріальних витрат на виробництво одного виробу
С1-поточні витрати на виготовлення продукції
Кнв= С0+0,5Сn/C0 +Cn
С0-одноразові витрати на початковому циклі виготовл. продукції
Cn- поточні витрати на виготовлення продукції
19.Норматив оборотних коштів у залишках готової продукції
Нгп=Пс х Здн
Пс-одноденний випуск продукції
Здн- норма запасу готової продукції в днях
20.Норматив оборотних коштів у витратах майбутні періодів
Нвмп = Рп+Рпл-Рпоч
Рп-залишки коштів на початок періоду
Рпл- сума витрат, які необхідно здійснити у плановому періоді
Рпоч- сума для майбутнього погашення витрат за рахунок собівартості продукції