Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Зразок плану-конспекту уроку.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
20.11.2019
Размер:
130.05 Кб
Скачать

4 Квітня 2012 року план-конспект уроку української мови

Тема уроку: «Словниковий склад української мови. Походження слів: власне українські й запозичені слова».

Соціокультурна тема: «Мистецтво гончарів».

Мета: познайомити учнів з поняттями про лексикологія, лексика, сформувати поняття про поділ лексики за походженням, допомогти учням осягнути поняття власне української лексики та запозиченої;

увести словниковий запас учнів лексику на позначення предметів народного вжитку, формувати навичку комунікативної взаємодії учнів, сприяти мовленнєвому розвитку учнів;

розкрити привабливість давнього народного ремесла гончарів, формувати пізнавальний інтерес до народної культури.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу; урок-подорож

Методи і прийоми: бесіда, робота з підручником, метод вправ, інтерактивні (робота в групах, робота в парах), активні (гра-мовчанка, прогнозування, проблемні питання), зв’язні висловлювання учнів, аудіювання, читання.

Унаочнення та засоби навчання:

Ілюстрації „Гончар за работою”, „Гончарні вироби”.

Роздавальний матеріал – матеріали для груп, пар.

Карта „Країна Лексикологія”, динамічні об’єкти.

Картки оцінювання: малюнки, слова, тлумачення (словникова стаття).

Картки взаємо і самоцінки.

Обладнання (технічні засоби навчання):

Картки з іменами учнів, тлумачні словники.

Дзвінок.

Хід уроку

    1. Організаційний момент (1 хвилина)

  • Привітання. (Підводьтеся, налаштуємося, посміхнемося, скажемо українською своїм сусідам праворуч і сусідам ліворуч)

  • Налаштування

  • Картки (Продовжуємо знайомитися один з одним ближче, і в цьому нам допомагають наші картки з іменами, які ми оформлювали на минулому уроці)

  1. Мотивація навчальної діяльності. Теми і визначення мети уроку (2 хвилини)

  • Прогнозування теми за картою (Кожний розділ науки про мову – як нова країна. У дорозі до нових відкриттів нам допоможе карта. Ця карта динамічна – на ній будуть з’являтися і зникати об’єкти. Ви вже могли роздивитися її на перерві)

– Як називається непізнана нами країна? ( Лексикологія)

– Які два міста ми сьогодні збираємося відвідати? ( Запозичена і власне українська лексика)

  • Оголошення теми учнем

– Хто стане вчителем і оголосить тему нашого уроку?

  • «Криголам» – очікування (Давайте скажемо, що ми чекаємо від нашого уроку, що дізнаємося. Я почну, а ви підхопите. «Я – Альона Ігорівна. Сподіваюсь, наша подорож буде цікавою і ми познайомимося з походженням слів».

  • Оголошення мети учнями

  • Запис у зошит (один рядок пропускають).

III. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Сприйняття й усвідомлення нових понять «лексика», «лексикологія»

  • Розгадування кросворда. Робота в малих групах – четвірках (5 хвилини)

Інструктаж

  1. Пропущений рядок ми заповнимо, коли отримаємо ключ від нової країни.

  2. Об’єднайтеся в четвірки. Ваше завдання: якнайшвидше дізнатися, хто є мешканцем країни Лексикологія.

  3. Кожна група отримає кросворд, заповнить його і у вертикальному рядку прочитає відповідь.

  4. Працювати потрібно пошепки, не здавати секрети конкурентам.

  5. Сигналом про виконання роботи підняті руки усіх членів команди. Відповідь, що викрикується, не зараховується.

  6. Представники четвірок отримайте кросворди. Починаймо?

Групі, що знайшла відповідь, поки інші працюють, видається бонусне завдання – подумати над питанням. Питання видаються на окремих аркушах.

–Який новий мовний термін буде нашим ключем. ( Лексика)

– Хто здогадався, що ми називаємо лексикою?

Лексика – це словниковий склад мови

– А які ще мовні терміни ми беремо із собою у дорогу? ( Лексикологія, словниковий склад мови)

– А хто кмітливий, хто є мешканцем країни Лексикологія? (Слова, усі слова нашої мови)