Заняття №1
Тема: Вступ. Світ на початку ХХ століття. (на прикладі розвитку провідних країн світу)
Мета: 1.визначити період історії, який буде вивчатися протягом І семестру, скласти загальну характеристику народонаселення світу, основні особливості розвитку людства на початку ХХ століття (1900-1929 роки). Визначити основні особливості політичного та соціально-економічного розвитку країн; порівняти їх. Визначити та пояснити основні терміни.
2.Розвивати вміння учнів працювати з інформацію.
3.Сприяти виникненню в учнів інтересу до Новітнього періоду всесвітньої історії світу, сприяти вихованню в них поваги до історичного минулого інших народів.
Обладання: роздатковий (дидактичний) матеріал (джерела, атласи)
Основні терміни: історія Новітнього часу, індустріалізація, глобальний характер, тоталітаризм; імперіалізм, трест, прогресизм, «Справедливий курс», гомруль, Антанта, рантьє, картель, синдикат, Боснійська криза, Балканські війни, Троїста згода.
Основні дати: 1900-1914 – «прогресивна ера» в істоірї США, 1906р. – виникнення Робітничої (Лейбористської) партії у ВБ, 1904-1907р.р. – формування Антанти, 1905-1906р.р. – І Марокканська криза, 1912р. – ІІ Марокканська криза, 1908-1909р.р. – Боснійська криза, 1912-1913р.р. – Балканські війни, 1905-1907р.р. – Перша революція в Росії, 1904-1905 – російсько-японська війна.
Структура заняття:
Організаційний момент: перевірка присутніх, ознайомл. з курсом, джерелами отримання інформації.
Актуалізація опорних знань та мотивація учнів:
Який період історії ви вивчали протягом минулого начального року?
Які основні події, вам відомі з вивчення Всесвітньої історії ХІХст., можете назвати важливими та чому?
Які історичні особи вам більше всього запам’ятали з минулого періоду історії?
Чим були примітні ці особи?
Вивчення нового матеріалу:
План
Новітня історії – поняття, значення періоду.
Основні характеристики початку ХХст. (політичні та соціально-економічні).
Розвиток провідних країн Європи та США. (під запис)
Закріплення нових знань.
Підсумки лекції:
Домашнє завдання: конспект, вивчити нові терміни та поняття.
Рекомендована літератур:
Т.В.Ладиченко, С.О.Осмоловський «Всесвітня історія», 10 кл., профільний рівень, К.: «Генеза», 2010р.
П.Полянський «Всесвітня історія», 10 кл., рівень стандарту, академічний рівень, К.: «Генеза», 2010р.
Заняття №___
Тема: Світ на початку ХХ століття. (на прикладі Великої Биртанії, Німеччина, США)
Мета: визначити період історії, який буде вивчатися протягом І семестру, скласти загальну характеристику народонаселення світу, основні особливості розвитку людства на початку ХХ століття (1900-1929 роки). Визначити основні особливості політичного та соціально-економічного розвитку країн; порівняти їх. Визначити та пояснити основні терміни. Розвивати вміння учнів працювати з інформацію. Сприяти виникненню в учнів інтересу до Новітнього періоду всесвітньої історії світу, сприяти вихованню в них поваги до історичного минулого інших народів.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Обладання: роздатковий (дидактичний) матеріал (джерела, атласи)
Основні терміни: історія Новітнього часу, індустріалізація, глобальний характер, тоталітаризм; імперіалізм, трест, прогресизм, «Справедливий курс», гормуль, Антанта, рантьє
Основні дати: !900-!914 – «прогресивна ера» в істоії США, 1906р. – виникнення Робітничої (Лейбористської) партії у ВБ, !904-1907р.р. – формування Антанти.
Хід уроку:
Організаційний момент: перевірка присутніх
Актуалізація опорних знань учнів:
Який період історії ви вивчали протягом минулого начального року?
Які основні події, вам відомі з вивчення Всесвітньої історії ХІХст., можете назвати важливими та чому?
Які історичні особи вам більше всього запам’ятали з минулого періоду історії?
Чим були примітні ці особи?
Вивчення нового матеріалу:
Записати основні поняття:
Історія Новітнього часу – період всесвітньої історії після історії Нового часу, що охоплює події, які відбули ся протягом ХХ – ХХІст.ст.
Індустріалізація – процес створення великого машинного виробництва в усіх галузях народного господарства, насамперед у промисловості, та перетворення на цій основі аграрної країни (або окремих її регіонів) на індустріальну (найяскравіший приклад ХХст. Росії - СРСР).
Глобальний – той, що стосується території всієї землі, всесвітній, всеохоплюючий.
Тоталітаризм (від лат. «весь, цілий») – форма правління, за якої державна влада контролює всі сфери суспільного життя (економіка, мистецтво, приватне життя).
Імперіалізм - монополістична стадія розвитку капіталізму. У політичному та економічному житті суспільства панує фінансова олігархія (невелика група людей), що концентрує у своїх руках банківський та промисловий капітал.
Трест – монополістичне об’єднання, у рамках якого, учасники, що входять до його складу, повністю втрачають виробничу, комерційну та юридичну самостійність. Керівництва тресту зосереджується в руках головної компанії або правління. Найчастіше трести створювались в однорідних галузях промислового виробництва.
Гомруль (від англ.. «самоврядування») – програма здобуття національно-територіальної автономії Ірландії у складі ВБ імперії, яку висували двічі ірландського національно-вмизвольного руху 70-х років ХІХст.
Рантьє – особи, які живуть на проценти з переданого в позичку капіталу або за рахунок доходів від цінних паперів.
Антанта – блок європейських держав (ВБ, ФР.,Рос.)
Картель – форма монополістичного об’єднання підприємств для встановлення однакових цін на певний товар на ринку.
Синдикат – форма монополістичного об’єднання, характерною рисою якого був розподіл замовлень, закупівля сировини та реалізація виробленої продукції через єдину систему збуту.
Боснійська криза – міжнародний конфлікт між Росією та А-У.
Марокканська криза – міжнародний конфлікт, спричинений боротьбою Франції та Німеччини за Марокко.
Троїстий союз – угода між Нім, А-У та Іт. про допомогу в разі нападу на одну зі сторін договору з боку Фр.
Рантьє – особи, які живуть на проценти з переданого в позичку капіталу або за рахунок доходів від цінних паперів.
План