- •Пояснювальна записка До курсового проекту з дм
- •Запорізький національний технічний університет
- •Завдання
- •Строк здачи студентом кінцевого проекту:
- •Зміст розрахунково-пояснювальної записки:
- •Зміст графічного матеріалу:
- •Реферат
- •3. Розрахунок передачі клиновим пасом 16
- •4.1.Розрахунок валів 23
- •7. Розрахунок шпонкових з’єднань 38
- •1. Енергосиловий та кінематичний розрахунки параметрів привода
- •1.1. Визначення потрібної потужності і вибір електродвигуна
- •1.2. Визначення швидкісті обертання валів
- •1.3. Визначення обертових моментів привода
- •1.4. Підсумкові дані розрахунку
- •2. Розрахунок циліндричної тихохідної зубчастої передачі
- •2.1. Параметри навантаження зубчастої передачі
- •2.2. Матеріали зубчастих коліс
- •2.3. Допустимі напруження для розрахунку зубчастої передачі
- •2.4. Проектний розрахунок передачі
- •2.9. Розрахунок активних поверхонь зубців на контактну міцність при максимальних навантаженнях
- •2.10. Розрахунок зубців на опір втомі при згині
- •2.11. Розрахунок зубців на міцність при згині, при максимальних навантаженнях
- •Підсумкові дані розрахунку:
- •3. Розрахунок передачі клиновим пасом
- •3.2. Проектний розрахунок
- •4. Проектування валів редуктора
- •4.1.Розрахунок валів
- •4.2. Ескізна компоновка редуктора
- •5. Розрахунок валів редуктора на міцність, жорсткість та стійкість
- •5.1. Вибір матеріалу валів та розрахунок допустимих напружень
- •Згинаючі моменти в небезпечних перерізах
- •Вибір матеріалу валів та розрахунок допустимих напружень
- •Перевірочний розрахунок на опір втомленості
- •6. Перевірочний розрахунок підшипників
- •7. Розрахунок шпонкових з’єднань
- •7.1. Швидкохідний вал
- •7.2. Тихохідний вал
- •7.3. Розрахунок шпонкового з’єднання консольної ділянки тихохідного вала
- •8. Розрахунок корпусних деталей Фланці, стінка, болти
- •Люк, віддушина та зливна пробка
- •Змащування підшипників
- •Ущільнюючі пристрої
- •Перелік використаних джерел
2.1. Параметри навантаження зубчастої передачі
Номінальний обертовий момент на ведучому валу приймаємо з таблиці 1.
Т2=483,87 Нм
При короткочасному перевантаженні до 180 % максимальний обертовий момент на ведучому валу.
T2max=1,8·T2=1,8·483,87 =870,97 Нм
Кутова швидкість валів:
Сумарне число циклів навантаження зубців шестерні та колеса за строк служби передачі.
де h - строк служби електродвигуна.
Еквівалентні числа циклів навантаження зубців шестірні та колеса для розрахунку на контактну втому NHE і для розрахунків на втому при згині NFE із коефіцієнтами інтенсивності KHE = 0,18 і KFE = 0,07. Режим навантаження СР.
2.2. Матеріали зубчастих коліс
Для виготовлення шестірні та колеса вибираємо відносно дешеву леговану сталь 40Х із термообробкою — поліпшення. За даними довідників вибираємо:
- для шестірні твердість поверхні зубців Н1 = 269..302 НВ (найбільш імовірна твердість Н1 = 285,5 НВ), σв1 = 900 МПа, σт1 = 750 МПа при діаметрі заготовки до 125 мм;
- для колеса твердість поверхні зубців Н2 = 235...262 НВ (найбільш імовірна твердість Н2 = 248,5 НВ), σв2 = 790 МПа, σт2= 640 МПа при діаметрі заготовки до 280 мм.
2.3. Допустимі напруження для розрахунку зубчастої передачі
а) Допустимі контактні напруження. Границі контактної витривалості зубців шестірні та колеса будуть такими:
σH lim b1=2Н1+70=2·285,5+70=641 МПа;
σH lim b2=2Н2+70=2248,5+70=567 МПа
Базу випробувань для матеріалу шестірні та колеса визначаємо за формулою:
NH01=30·Н1=30·285,52,4=2,35·107
NH02=30·Н2=30·248,52,4=1,68·107
Якщо NH01 < NHE1 i NH02 < NHE2, то коефіцієнт довговічності для зубців шестірні та колеса KHL = 1.
Допустимі контактні напруження для зубців шестірні та колеса при коефіцієнті ZR= 1 (шорсткість поверхонь зубців Ra — 1,25...0,63) та коефіцієнті запасу sH = 1,1 знаходимо за формулами:
[σ]H1 = σH lim b1ZRKHL/sH = 641·1·1/1,1 = 582,73 МПа;
[σ]H2 = σH lim b2ZRKHL/sH = 567·1·1/1,1 = 515,5 МПа
Для зубців косозубої передачі розрахункове допустиме контактне напруження
[σ]H = 0,45([σ]H1 + [σ]H2) = 0,45 (582,73 + 515,5) = 493 МПа
Допустиме гранична контактне напруження
[σ]H max=2,8 σт2 = 2,8 · 640 = 1792 МПа
б) Допустимі напруження на згин. Границі витривалості зубців при згині для бази випробувань NF0=4·106
σF lim b1 =1,8Н1 = 1,8·285,5 = 513,9 МПа;
σF lim b2 =1,8Н2 = 1,8·248,5 = 447,3 МПа.
Оскільки NF0 < NFE1 і NF0 < NFE2 коефіцієнт довговічності для зубців шестірні та колеса KFL=1.
Допустиме напруження на згин для зубців шестірні та колеса при коефіцієнті
KFc=1 (нереверсивна передача) i коефіцієнті запасу s =2,2 визначаємо за формулами:
[σ]F1 = σF lim b1KFcKFL/sF = 513,9·1·1/2,2 = 233,59 МПа;
[σ]F2 = σF lim b2KFcKFL/sF = 447,3·1·1/2,2 = 203,32 МПа
Для зубців шестерні та колеса граничне допустиме напруження на згин
[σ]F1 max = 4,8 Н1/sF = 4,8·285,5/2,2 = 622,91 МПа;
[σ]F2 max = 4,8 Н2/sF = 4,8·248,5/2,2 = 542,18 МПа
2.4. Проектний розрахунок передачі
Для проектного розрахунку попередньо беремо коефіцієнт ширини вінця =0,40 і відповідно =0,5 (U+1)=0,50,40(2,5+1)=0,7
Залежно від (симетричне розміщення зубчастих коліс відносно опор валів та твердості H<350 НВ) визначаємо коефіцієнт нерівномірності навантаження по ширині зубчастих вінців, КHβ=1,04.
Допоміжний коефіцієнт Ка = 430 МПа1/3 для сталевих косозубих коліс.
За формулою мінімальна міжосьова відстань передачі
Вибираємо фактичну міжосьову відстань згідно стандартного ряду αω=315мм. Кут нахилу лінії зубців попередньо беремо β = 15°.
Модуль зачеплення визначається за формулою
Стандартне значення модуля вибирається з ряду значень (ГОСТ 9563-60):
2.5. Число зубців шестерні та колеса
Визначаємо сумарне число зубів шестерні і колеса.
- для косозубих (шевронних) коліс
Кількість зубів шестерні
колеса:
Z2 = Z - Z1=152-44=108
Уточнюємо u23
Розбіжність з прийнятим не перевищує 5%.
2.6. Розрахунок параметрів зубчастої передачі
Розміри, мм:
Колеса
приймаємо b2=b=126 мм;
Шестерні
приймаємо b1 =135 мм.
Коефіцієнти перекриття
Колова швидкість в зачепленні:
приймаємо степінь точності К=8.
2.7. Розрахунок сил у зачепленні зубців передачі
Ft = 2103 TH2/d1=2103 ·483,87/176=5499 H
Fr = Fttgn/cos=5499tg20/cos 15º=2072 H
Fa = Fttg=5499tg15=1473 H
де n = 20 - кут зачеплення в нормального перерізу.
2.8. Розрахунок активних поверхонь зубців на опір контактної втоми
Для розрахунку попередньо визначимо такі коефіцієнти:
ZM = 275 МПа1/2 - коефіцієнт, що враховує механічні властивості матеріалів, зубчастих коліс;
ZH = 1,77cosβ = 1,71 - коефіцієнт форми спряжених поверхонь зубців;
коефіцієнт сумарної довжини контактних ліній при
КНα= 1,05 — коефіцієнт, що враховує розподіл навантаження між зубцями
КHβ = 1,04
KHv = 1,01 — коефіцієнт динамічного навантаження.