Добавил:
Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Уроки Хімії / Старовойтова І. Ю. Хімія. Розробки уроків для 9 класу

.pdf
Скачиваний:
34
Добавлен:
21.09.2023
Размер:
3.49 Mб
Скачать

І семестр

Клас

Дата проведення уроку

 

 

 

Урок 17–18

Тема уроку. Йонні рівняння; практична робота №3. Розв’язання експериментальних задач

Цілі уроку: закріпитивмінняскладатийоннірівнянняреакцій;розвиватинавичкискладаннярівняньхімічнихреакційнаприкладі реакцій у розчинах електролітів; удосконалювати навички складанняхімічнихформултайоннихрівнянь;скоригувати знання учнів про електролітичну дисоціацію; перевірити навички їх практичного використання для проведення хімічного експерименту; розвивати вміння спостерігати, аналізувати, робити висновки.

Тип уроку: творчого застосування знань, умінь і навичок; практичного застосування знань, умінь і навичок.

Форми роботи: фронтальна, групова, самостійна робота; самостійна практична робота.

Обладнання: таблиця розчинності, картки із завданнями; таблиця розчинності, набір хімічних реактивів відповідно до інструкції з проведення практичної роботи № 3.

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Аналіз практичної роботи, перевірка домашнього завдання

ІІІ. Виконання тренувальних вправ

Завдання 1. Запишіть у йонній формі рівняння реакцій у розчинах електролітів, виберіть ті, у яких виділяється газоподібна речовина.

а) FeCl3 +NaOH →

б) K2SO4 +NaNO3

в) K2S +HCl →

г) KCl +FeSO4

д) K2S +FeSO4

 

Завдання 2. Запишіть у йонній формі рівняння за схемою, виберіть рівнян-

ня з однаковою йонною формою.

 

 

 

 

 

LiOH

 

 

 

HCl

 

 

 

 

 

 

 

NaOH

 

 

 

H2SO4

 

 

 

 

 

H2SO4 +

 

Al(OH)

K2SO4 +

 

HBr

 

 

 

 

Ba(OH)3

 

 

HNO3

 

 

 

 

 

(

OH

)2

 

 

H3PO4

 

 

 

 

 

 

Ca

2

 

 

 

 

 

KOH

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Завдання 3 (самостійно, з наступним обговоренням біля дошки, кожен пропонує свій варіант). Підберіть і запишіть чотири-п’ять рівнянь для здійснення йонної реакції за схемою:

3Zn2+ +2PO34→Zn3 (PO4 )2

Завдання 4. Складіть йонні рівняння можливих реакцій за таблицею.

 

 

Na2CO3

CuSO4

Ba(NO3 )2

PbCl2

Na3PO4

 

 

 

 

 

 

 

I

Na2SO4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II

AgNO3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III

Al2 (SO4 )3

 

 

 

 

 

IV

BaCl2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V

Zn(NO3 )2

 

 

 

 

 

31

Групове завдання

1) Обчисліть масу осаду, одержаного в результаті змішування розчину барій нітрату масою 47 г з масовою часткою 24 % з надлишком сульфатної кислоти.

2) Обчисліть об’єм вуглекислого газу (н. у.), що виділиться в результаті дії на кальцій карбонат 200 г розчину нітратної кислоти з масовою часткою 17 %.

3) Обчисліть масу 15%-го розчину хлоридної кислоти, який необхідно додати до 120 г 25%-го розчину кальцій гідроксиду для повної нейтралізації.

4) Обчисліть кількість речовини йонів SO24у розчині алюміній сульфату, що містить 70 г цієї солі.

5) Обчисліть кількість речовини катіонів Na+ у 180 г розчину натрій гідроксиду з масовою часткою 42 %.

IV. Самостійна робота

Завдання 1

Складіть йонні рівняння взаємодії:

Варіант І

Варіант ІІ

а) H3PO4 +KOH →

а) H2SO4

+NaOH →

б) ZnCl2 +NaOH →

б) K2SO3

+HCl →

Завдання 2

Складіть молекулярне рівняння, що відповідає скороченому йонному:

Варіант І

Варіант ІІ

2H+ +S2− →H2S

Zn2+ +2OH→Zn(OH)

 

2

Завдання 3

 

Обчисліть масу осаду, одержаного в результаті змішування розчинів: варіант І: Ba(NO3 )2 масою 120 г і масовою часткою 10 % з натрій сульфа-

том;

варіант ІІ: AgNO3 масою 170 г і масовою часткою 5 % з натрій хлоридом.

V. Повторення правил техніки безпеки в кабінеті хімії, під час проведення хімічного експерименту, інструктаж перед початком практичної роботи

VI. Виконання практичної роботи за інструкцією

VII. Оформлення звіту про виконану роботу в зошитах, формулювання висновків за роботою

VIII. Підбиття підсумків уроку

Учитель підбиває підсумки уроку, оцінює роботу учнів, проводить обговорення результатів самостійної роботи.

ІХ. Домашнє завдання

Повторити властивості розчинів, теорію електролітичної дисоціації, йонні рівняння; опрацювати матеріал підручника, відповісти на запитання до нього, виконати вправи.

32

І семестр

Клас

Дата проведення уроку

 

 

 

Урок 19

Тема уроку. Узагальнення й систематизація знань з теми «Розчини» Цілі уроку: узагальнити, систематизувати та скоригувати знання учнів

з теми «Розчини»; з’ясувати рівень засвоєння знань, умінь і навичок про процеси, що протікають у розчинах, рівень розуміння основних понять, умінь використовувати їх на практиці.

Тип уроку: узагальнення й систематизації знань, умінь і навичок.

Форма роботи: гра-аукціон.

Обладнання: таблиця розчинності, періодична система, картки-зав­ дання.

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Узагальнення й систематизація знань, умінь і навичок

Лот 1 «Бліцтурнір»

1.Однорідна система, що складається з двох і більше компонентів. (Істинний розчин)

2.Електроліт, у процесі дисоціації якого в розчині утворюється один вид каті-

онів — H+ . (Кислота)

3.Розчин, у якому кількість речовини за певної температури більше не розчи-

няється. (Насичений)

4.Процес розпаду електроліту на йони в розчині або розплаві. (Електролітич-

на дисоціація)

5.Реакції взаємодії йонів у розчинах електролітів. (Реакції йонного обміну)

6.Процес взаємодії молекул розчиненої речовини з молекулами розчинника. (Сольватація)

7.Речовини, до складу яких входять молекули води, з’єднані з йонами мета-

лів. (Кристалогідрати)

8.Електроліт, у результаті дисоціації якого в розчині утворюється один вид йонів — гідроксигрупи. (Основа)

9.Дисперсна система, у якій дрібні часточки твердої речовини рівномірно розподілені в рідині. (Суспензії)

10.Дисоціація слабких електролітів у розчині відбувається… (Оборотно)

11.Відношення числа молекул, що продисоціювали, до загального числа молекул розчиненої речовини. (Ступінь дисоціації)

12.Дисперсна система, у якій часточки розчиненої речовини не помітні не­ озброєним оком, але які можна побачити з допомогою приладів. (Колоїдний розчин)

13.Процес розподілу молекул розчиненої речовини серед молекул розчинника. (Дифузія)

14.Реакція взаємодії між розчинами кислот і основ. (Нейтралізація)

15.Розчинник — це компонент розчину, що перебуває… (В агрегатному стані розчину)

16.Розчин з малим умістом розчиненої речовини. (Розведений)

Лот 2 «Сім бід — один одвіт»

Заповніть порожнє поле речовинами, які необхідно додати до запропонованої речовини для здійснення реакції, що можна описати наведеним йонним рівнянням.

33

Команда 1

 

Х — AgNO3

Ag+ +Cl→ AgCl

Команда 2

 

Х — BaCl2

Ba2+ +SO24→BaSO4

Команда 3

 

Х — K2SiO3

2H+ +SiO32− →H2SiO3

Команда 4

 

Х — H2SO4

H+ +OH→H2O

Лот 3 «Поле чудес»

Заповніть порожні місця в таблиці. (Хто швидше й правильно заповнить таблицю)

 

ω

m(реч.)

M(H2O)

M(розч.)

 

 

 

 

 

1-й розчин

15 %

 

20 г

 

 

 

 

 

 

2-й розчин

 

40 г

 

200 г

 

 

 

 

 

3-й розчин

 

70 г

105 г

 

 

 

 

 

 

1-й розчин + 2-й розчин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2-й розчин + 3-й розчин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1-й розчин + 3-й розчин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Лот 4 «Один за всіх»

Розв’яжіть задачі.

1.На розчин натрій гідроксиду об’ємом 30 мл (ρ = 1,17 г/мл) з масовою часткою речовини 39,9 % подіяли надлишком розчину купрум(ІІ) хлориду. Обчисліть масу осаду.

2.На розчин нітратної кислоти об’ємом 40 мл (ρ = 1,12 г/мл) з масовою часткою кислоти 56,25 % подіяли надлишком розчину барій гідроксиду. Обчисліть масу солі.

3.Приготували насичений розчин калій нітрату масою 420 г (t = 60 °C). Обчисліть масу солі, що випаде в осад, якщо розчин остудити до 40 °С. Розчинність калій нітрату за температури 60 °C — 110 г, за 40 °C — 60 г.

4.Насичений за температури 100 °C розчин калій сульфату має масу 300 г. Обчисліть масу солі, що випаде в осад унаслідок охолодження до 45 °C. Розчинність калій сульфату за температури 100 °C — 25 г, за 45 °C — 20 г.

Лот 5 «Гонка за лідером»

Напишіть рівняння в йонній формі.

Команда 1

CuCl2 +NaOH → HCl +Na2SO3 → K2SO4 +NaOH → NaOH +H2SO4

Команда 3

Al2 (SO4 )3 +KOH → KOH +HNO3

NaCl +K2SO4 → Na2S +H2SO4

Команда 2

AgNO3 +CaCl2 → CaCl2 +KNO3

HCl +Ca(OH)2 → K2CO3 +H2SO4

Команда 4

ZnSO4 +Na2S →

KOH +H3PO4

Na2SO4 +KOH →

Na2CO3 +HCl →

ІІІ. Підбиття підсумків уроку

Підбиваються особисті підсумки, оголошуються переможці (максимальний банк), присвоюються звання: «Кращий знавець теми “Розчини”», «Знавець теми “ Розчини”», «Кандидат у знавці теми “Розчини”».

Після цього повідомляється командний результат і виставляються оцінки за урок.

IV. Домашнє завдання

34

І семестр

Клас

Дата проведення уроку

 

 

 

Урок 20

Тема уроку. Оцінювання навчальних досягнень учнів з теми «Розчини» Цілі уроку: узагальнитийсистематизуватизнанняучнівзтеми«Основні класи неорганічних сполук»; з’ясувати рівень навчальних досягнень учнів з теми, розуміння основних понять, уміння

використовувати їх на практиці.

Тип уроку: контролю й коригування знань, умінь і навичок. Форми роботи: письмова контрольна робота за варіантами.

Обладнання: періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва.

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Письмова контрольна робота

Учитель розподіляє учнів за варіантами, нагадує їм зміст завдань, час виконання, правила оформлення відповідей і систему оцінювання:

yy завдання 1–6 — тестові, кожне завдання оцінюється по 0,5 бала, у сумі перші шість завдань — 3 бали;

yy завдання 7–9 оцінюються по 2 бали, разом за дев’ять правильно виконаних завдань — 9 балів;

yy завдання 10 пропонується виконувати учням, які претендують на оцінку 12 балів, оцінюється в 3 бали.

Таким чином, максимальна оцінка за правильно виконану роботу становить 12 балів.

Час на виконання роботи — 40 хв.

Варіант І

1. Солі — це електроліти… 2. Маса речовини у 200 г розчину з масовою часткою речовини 10 %:

а) 20 г; б) 10 г; в) 190 г.

3. Виберіть формули електролітів:

а) NaOH;

б) MgCl2;

в) CO2;

г) H2SO4.

4. За здатністю проводити електричний струм у розчинах речовини поділяються на типи:

а) насичені й ненасичені; б) електроліти й неелектроліти; в) водні й неводні.

5. Установіть відповідність.

А. Ba(OH)

1. Ba2+, 2OH

Б. Na

SO

2

2.

2H+, SO2−

4

2

 

 

4

В. H2SO4

 

3.

2Na+, SO24

6. Процес електролітичної дисоціації: а) оборотний; б) необоротний; в) повільний.

7. Напишіть у йонній формі рівняння взаємодії: а) натрій карбонату та хлоридної кислоти; б) аргентум нітрату й барій хлориду.

8. Підберіть два молекулярні рівняння до йонного рівняння: H+ +OH→H2O

35

9.Обчисліть масову частку оцтової кислоти в розчині, одержаному в результаті розчинення 150 г кислоти у 200 г води.

10.Обчисліть масу осаду, одержаного в результаті взаємодії розчину купрум(II) хлориду масою 120 г з масовою часткою солі 37,5 % і надлишку розчину натрій гідроксиду.

Варіант ІІ

1 Основи — це електроліти… 2. Масова частка речовини в розчині, одержаному в результаті розчинення

10 г речовини у 200 г води:

а) 25 %; б) 5 %; в) 15 %.

3. Виберіть формули електролітів:

а) CuSO4;

б) HCl;

в) LiOH; г) C.

4. На розчинність речовин у воді впливає: а) забарвлення розчину; б) природа речовини; в) температура;

г) агрегатний стан речовини. 5. Установіть відповідність.

А. CaCl

2

1.

H+, NO

 

 

3

Б. NaOH

2.

Ca2+, 2Cl

В. HNO3

3.

Na+, OH

6. Сильні електроліти в розчині: а) дисоціюють поетапно; б) дисоціюють повністю; в) не дисоціюють.

7. Напишіть у йонній формі рівняння взаємодії: а) цинк сульфату й натрій гідроксиду; б) натрій карбонату й сульфатної кислоти.

8. Підберіть два молекулярні рівняння до йонного рівняння:

Ba2+ +SO24→BaSO4

9. Обчисліть масу калій нітрату, яку необхідно розчинити у 120 г води для одержання розчину з масовою часткою речовини 10 %.

10.Обчисліть об’єм газу (н. у.), що виділиться внаслідок дії надлишку хлоридної кислоти на розчин натрій карбонату масою 400 г з масовою часткою

37,4 %.

ІІІ. Домашнє завдання

Повторити матеріал підручника про хімічні реакції.

36

І семестр

Клас

Дата проведення уроку

 

 

 

Тема 2. Хімічні реакції

Урок 21

Тема уроку. Класифікація хімічних реакцій за різними ознаками Цілі уроку: узагальнити й систематизувати знання учнів про хімічні

реакції; розвивати вміння й навички визначення типів хімічних реакцій за рівняннями хімічних реакцій.

Тип уроку: комбінований урок засвоєння знань, умінь і навичок і творчого застосування їх на практиці.

Форми роботи: розповідьучителя,фронтальнаробота,індивідуальнаробота з картками-завданнями.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, картки-зав­ дання.

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Аналіз тематичної самостійної роботи

Робота з класом зі з’ясування типових помилок, індивідуальна робота над помилками.

ІІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності

Фронтальна бесіда

yy Що таке хімічна реакція?

yy Що показує рівняння хімічної реакції?

yy Назвіть основні типи хімічних реакцій за кількістю вихідних речовин і продуктів реакції (розкладу, сполучення, заміщення, обміну).

Завдання 1. Допишіть рівняння хімічних реакцій і вкажіть тип реакції. (На дошці написані рівняння, які учні по черзі повинні закінчити.)

а) WO3 +H2

б) KOH +H3PO4

в) BaCO3

г) Al +CuSO4

д) AlCl3 +NaOH →

е) KClO3

ж) Fe(OH)3

з) CaO +H2O →

и) Zn +H2SO4

к) Ba(NO3 )

л) Fe +Cl2

2

м) P2O5 +H2O →

Завдання 2. Запишіть рівняння хімічної реакції горіння метану CH4. Назвіть ознаки протікання хімічної реакції.

IV. Вивчення нового матеріалу

Реакція горіння метану супроводжується виділенням тепла і світла. Для інших реакцій, навпаки, необхідно додаткове тепло ззовні.

Тепло, що виділяється або поглинається в результаті реакції, називається тепловим ефектом хімічної реакції ∆Q.

Тепловий ефект хімічної реакції пов’язаний з теплотою утворення речовин:

∆Q = −∆H

і вимірюється в джоулях Дж або кілоджоулях кДж.

За тепловим ефектом хімічні реакції поділяються на такі типи: Ендотермічні — реакції, які протікають з поглинанням тепла. Наприклад:

N2 +O2 →2NO −∆Q

Екзотермічні — реакції, що протікають з виділенням тепла. Наприклад: CH4 +2O2 →CO2 +2H2O +∆Q

37

Завдання 3. Розставте коефіцієнти в рівнянні реакції та визначте тип реакції за тепловим ефектом, за складом і кількістю реагентів і продуктів реакції:

а) H2O2 MnO2→H2O +O2↑ −∆Q

б) CuO +H2SO4 →CuSO4 +H2O −∆Q

в) NaOH +HCl →NaCl +H2O −∆Q г) H2 +O2 →H2O + ∆Q

д) NH3 Fe→N2 +H2 −∆Q е) C +O2 →CO2 + ∆Q

Завдання 4. З реакції в завданні 3 виберіть реакції, що протікають зі зміною ступеня окиснення. (Учні самостійно виконують завдання в зошиті, після чого ті, хто першим виконав завдання, записують ОВР на дошці.)

Завдання 5. Укажіть серед реакцій завдання 3 ті, що протікають у присутності каталізатора. Які речовини називаються каталізаторами?

V. Підбиття підсумків уроку

На підставі розглянутих рівнянь заповнюється схема класифікації хімічних реакцій за різними ознаками.

Завдання 5. Складіть рівняння реакцій за схемою, укажіть тип хімічної реакції (за варіантами, зі взаємоперевіркою й обговоренням результатів):

а) кальцій → кальцій оксид → кальцій гідроксид → кальцій карбонат; б) карбон → карбон(IV) оксид → натрій карбонат → натрій сульфат; в) водень → гідроген хлорид → барій хлорид → барій сульфат.

VI. Домашнє завдання

Опрацювати матеріал параграфа, відповісти на запитання до нього, виконати вправи.

Творче завдання. У схему класифікації вписати приклади рівнянь хімічних реакцій.

Класифікація хімічних реакцій

38

І семестр

Клас

Дата проведення уроку

 

 

 

Урок 22

Тема уроку. Реакції сполучення, розкладу, заміщення й обміну Цілі уроку: розвивати навички й уміння складати рівняння хімічних

реакцій; формувати навички розпізнавання типів реакцій теоретично — за рівняннями реакції, експериментально — за ознаками хімічних реакцій.

Тип уроку: формування вмінь і навичок.

Форми роботи: фронтальне опитування, демонстраційний експеримент, групова робота, самостійна робота.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, плакат із правилами техніки безпеки в кабінеті хімії.

Демонстрація6.Реакції розкладу, сполучення, заміщення, обміну.

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності

1. Самостійна робота

Варіант І

S →SO2 →H2SO3 →K2SO3 →CaSO3

Варіант ІІ

P →P2O5 →H3PO4 →Na3PO4 →Ba3 (PO4 )2

Варіант ІІІ

C →CO2 →H2CO3 →BaCO3 →Ba(NO3 )2

1) Запишіть рівняння хімічних реакцій для здійснення перетворень за схемою.

2) Укажіть тип хімічних реакцій. 3) Рівняння 3 і 4 запишіть у йонній формі.

4) Обчисліть масу вихідної речовини для одержання 10 г кислоти.

2. Фронтальне опитування

yy Які речовини називаються каталізаторами?

yy Яку роль в органічних реакціях виконують ферменти?

yy На які дві групи поділяються хімічні реакції за тепловим ефектом? yy Укажіть тип хімічних реакцій, записаних на дошці:

а) CO(газ) +H2O(газ) ↔ CO2 (газ) +H2 (газ) + ∆Q

б) N2 (газ) +H2 (газ) ↔ NH3 (газ) + ∆Q

в) KMnO4 →K2MnO4 +MnO2 +O2 −∆Q г) Zn +HCl →ZnCl2 +H2 + ∆Q

yy Серед наведених реакцій укажіть ендотермічну. yy Обчисліть ступені окиснення й укажіть ОВР.

ІІІ. Виконання тренувальних вправ, демонстраційний експеримент

Демонстрація

А. Візьмемо для проведення експерименту порошки заліза й сірки, розітре-

мо в ступці. (Питання до класу. Чи можлива хімічна реакція? — Ні.) Тепер пі-

дігріємо суміш у тиглі. Після початку реакції демонструємо учням мимовільне продовження реакції. Учні записують на дошці рівняння:

Fe +S →FeS + ∆Q

Чому реакція продовжується після припинення нагрівання? Тому що протікання реакції відбувається з виділенням тепла, достатнього для саморозігріву реакційної суміші.

39

Назвіть тип хімічної реакції. (Сполучення)

Б. Завдання. З ферум(II) сульфату одержіть ферум(III) гідроксид. Що необхідно додати? (Луг)

За якою ознакою можна судити про протікання хімічної реакції? (Випадін-

ня осаду)

Записуємо рівняння реакції в молекулярній та йонній формах: FeSO4 +2NaOH →Na2SO4 +Fe(OH)2

Fe2+ +2OH→Fe(OH)2

Укажіть тип хімічної реакції. (Обміну)

Тепер, дотримуючись правил техніки безпеки, підігріємо осад. Що спостерігаємо? (Зміну забарвлення осаду) Записуємо рівняння реакції:

Fe(OH)2 t°→FeO +H2O

Укажіть тип реакції. (Розкладу)

В. Наведіть приклад реакції заміщення.

Розглянемо цей тип реакцій експериментально. Візьмемо чотири пробірки з розчинами: натрій сульфату, сульфатної кислоти, купрум(II) сульфату, води. Зануримо в кожну пробірку гранулу цинку. Припустіть, у якій із пробірок реакція протікатиме, а в якій — ні. Запишемо можливі рівняння реакцій у молекулярній та йонній формах:

H2SO4 +Zn →H2↑ + ZnSO4

2H+ +Zn0 →H20 ↑ +Zn2+

CuSO4 +Zn →Cu +ZnSO4

Cu2+ +Zn0 →Cu0 +Zn2+

Укажіть тип реакції. (Заміщення)

Г. Для наступного експерименту візьмемо ті самі розчини й додамо до кожного з них розчин натрій гідроксиду. Припустіть, у якій із пробірок протікатиме хімічна реакція. За якими ознаками можна стверджувати, що реакція протікає необоротно. Підтвердьте це рівняннями реакцій у молекулярній та йонній формах.

H2SO4 +2NaOH →Na2SO4 +2H2O

2H+ +2OH→2H2O

CuSO4 +2NaOH →Na2SO4 +Cu(OH)2

Cu2+ +2OH→Cu(OH)2

Укажіть тип хімічних реакцій. (Обміну)

Д. Для виконання наступного завдання учні об’єднуються в групи, кожна з яких пропонує свій варіант. Відповіді обговорюються в класі, коригуються, записуються учнями в зошитах.

Дано речовини: кисень, цинк, хлоридна кислота, вода, сірка, натрій гідроксид. Наведіть приклади двох-трьох реакцій розкладу, сполучення, заміщення й обміну, використовуючи запропоновані реактиви та продукти їх взаємодії.

IV. Підбиття підсумків уроку

Які хімічні реакції — розкладу, сполучення, заміщення чи обміну — можуть протікати зі зміною ступеня окиснення атомів у речовинах?

Чи можна стверджувати, що всі екзотермічні реакції — це реакції сполучення, а ендотермічні — розкладу?

Які ознаки реакції вказують на необоротність хімічної реакції?

Щоб обґрунтувати відповіді на ці питання, необхідно на наступних уроках глибше вивчити закономірності протікання хімічних реакцій. Учитель узагальнює отримані відомості про типи хімічних реакцій, оцінює роботу учнів на уроці.

V. Домашнє завдання

Опрацювати матеріал параграфа, відповісти на запитання до нього, виконати вправи.

Творче завдання. Скласти кросворд або ребус із одним із ключових слів: «розклад», «сполучення», «заміщення», «обмін».

40